Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Tον Φεβρουάριο η παρουσίαση του Galaxy S9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε δημοσίευμά τoυ το συνήθως αξιόπιστο Bloomberg, αναφέρει ότι η Samsung προσανατολίζεται να αποκαλύψει τα Galaxy S9 και Galaxy S9+ στα τέλη Φεβρουαρίου, με την κυκλοφορία τους να έχει προγραμματιστεί μέσα στο Μάρτιο.

Αν και στο δημοσίευμα δεν υπάρχει κάποια σχετική πληροφορία, εντούτοις το ίδιο διάστημα και συγκεκριμένα από τις 26 Φεβρουαρίου μέχρι την 1η Μαρτίου, διεξάγεται στη Βαρκελώνη η μεγαλύτερη έκθεση γύρω από την κινητή τηλεφωνία, η MWC. Την έκθεση αυτή έχει επιλέξει άλλωστε πολλές φορές η Samsung για τα αποκαλυπτήρια ενός Galaxy S μοντέλου, κάτι που δεν έγινε πέρσι με την περίπτωση του Galaxy S8. Αν τελικά επιβεβαιωθούν οι πληροφορίες, η παρουσίαση του Galaxy S9 θα γίνει ένα μήνα νωρίτερα του αναμενομένου αν και πέρσι οι συνθήκες είχαν διαμορφωθεί διαφορετικά για την κορεατική εταιρεία μετά τις εξελίξεις με το Galaxy Note7 και τον πρόσθετο χρόνο που χρειάστηκε η Samsung για να βεβαιωθεί ότι όλα βαίνουν καλώς με το επόμενο smartphone της.

 

Οι πληροφορίες του Bloomberg επιβεβαιώνουν ότι η Samsung δε θα προχωρήσει σε αλλαγή του σχεδιασμού, ενώ το Plus μοντέλο θα διαθέτει διπλή κάμερα στο πίσω μέρος έναντί μιας στο μικρότερο Galaxy S9. Η κυκλφορία των δύο μοντέλων θεωρείται σημαντική για τη Samsung ειδικά μετά την παρουσίαση του iPhone X από την Apple και την επιτυχία που αυτό γνωρίζει αλλά και τη μείωση του μεριδίου αγοράς που προβλέπει η εταιρεία ερευνών Strategy Analytics για το 2018 από το 22 στο 20%.

 

Link.png Site: Bloomberg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κυρτή οθόνη θα έχει εξαφανιστεί ....

....άν κρίνω απο το Note edge που πρωτοεμφανίστηκε, μετά λιγότερο κυρτή στο S6 - ακόμα λιγότερο στο S7 - και απειροελάχιστα κυρτή στο S8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το s9 είναι ότι αν δεν έχει διπλή κάμερα το "μικρό", και ενσωματωμένο αναγνώστη δαχτυλικού αποτυπώματος στην οθόνη κάτι το οποίο φαίνεται να ισχύει από τις μέχρι τώρα διαρροές δεν νομίζω ότι θα έχει κάτι το ιδιαίτερο ως κίνητρο για αναβάθμιση, τουλάχιστον για όσους έχουν S8, όσον αφορά το hardware. Πέρα από τον 845 που μάλλον είναι σιγουράκι, την μετακίνηση σε πιο βολική θέση του δαχτυλικού και ίσως λίγο μεγαλύτερη μπαταρία, δεν προβλέπονται μεγάλες αλλαγές. Ίσως εκείνη την 512 μνήμη. Για να δούμε. Όλα τα παραπάνω μαζί, εγώ προσωπικά θα πειθόμουν, μέρος όμως αυτών δεν ξέρω. Ας δούμε μήπως υπάρχει και καμιά έκπληξη στο κομμάτι software

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ώς τώρα πληροφορίες κάνουν λόγο για καλύτερες κάμερες μπρος και πίσω (ειδικά στο plus με δύο κάμερες στην πλάτη), ίσως καλύτερη μπαταρία, σίγουρα καλύτερους επεξεργαστές -τον 845 Snapdragon και τον καινούργιο Exynos, πιθανώς βελτιώσεις στα σημεία στην ποιότητα της ήδη καταπληκτικής οθόνης (οθόνη ποιότητας Note 8 πάνω - κάτω), δυνατότητα καταγραφής αργής κίνησης (δεν ξέρω πόσα fps), καλύτερη αναγνώριση προσώπου και ίριδας και νέα φίλτρα για τις κάμερες α λα V30. Επίσης η θύρα ακουστικών μένει στη θέση της σε πείσμα της Αpple και της Google.

 

ΑΛΛΑ

 

Τα πλαίσια παραμένουν ως έχουν (δεν πετώ και από τη χαρά μου, αλλά το S8 ήταν ήδη κουκλί) και ο αισθητήρας δαχτυλικών αποτυπωμάτων δεν θα είναι κάτω από την οθόνη, θα είναι και πάλι στην πλάτη, αλλά σε πιο εργονομική θέση. Επίσης όσοι θέλετε πλούσιο στερεοφωνικό ήχο από τη Sammy (όπως ο γράφων) θα χρειαστεί να περιμένετε μέχρι... όποτε, καθώς άνευ απροόπτου δεν θα υπάρχει δεύτερο ηχείο εν έτει 2018 (αυτό είναι απογοητευτικό για τα δικά μου γούστα).

Συμπερασματικά μετά την περυσινή revolution έχουμε την αναμενόμενη evolution. Αν έχεις S7 όπως εγώ (και τα απαιτούμενα χρήματα βέβαια...) φαίνεται εξαιρετική επιλογή, αν έχεις S8 δεν έχει νόημα η αναβάθμιση ακόμα κι αν έχεις λεφτά με τη σέσουλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κυρτή οθόνη θα έχει εξαφανιστεί ....

....άν κρίνω απο το Note edge που πρωτοεμφανίστηκε, μετά λιγότερο κυρτή στο S6 - ακόμα λιγότερο στο S7 - και απειροελάχιστα κυρτή στο S8.

 

Στο τελος θα γινει ακριβως σαν του iphone x, γιατι να το κουραζουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που η sony δεν έχει ανακοινώσει κάποιο καινούριο μεγάλο sensor δεν ξέρω πως με τους υπάρχοντες θα κάνει τη διαφορά (για αυτούς τους αγοραστές ειδικά που η κάμερα παίζει ρόλο). Στο software και να πίασει δουλειά δεν θα καταφέρουν κάτι περισσότερο από ότι έχει κάνει ήδη η google με το hdr+. Εκτός και αν μπορέσουν (και τους επιτρέπεται) να φτιάξουν κάτι παρόμοιο με dedicated chip δηλαδή, για την επεξεργασία των πολλαπλών εκθέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εάν θα έχει τζακ

Οι πληροφορίες και τα τελευταία CAD renders συγκλίνουν στο ότι θα έχει. Εξάλλου η Sammy θέλει να πηγαίνει κόντρα σε ό,τι κάνουν η Apple και η Google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ να το δω, η Samsung στα τελευταία κινητά της δείχνει να κάνει τολμηρά βήματα και έχει σταματήσει να αντιγράφει την Apple. Το Samsung s8 ήταν αριστούργημα ειδικά στο Design του που παίρνει 10 με τόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι παλιωσε το s8 με ξεπερναει!! 

 

Οκ στη καμερα δεν ειναι στο τοπ 3 ,και θα βγει κ ο 845 αλλα δε ξερω νομιζω οτι αυτη η ταχυτητα στο ποσο αχρηστευεται το κινητο που μολις πηρες οσο και να ειναι καλο γιατι βγαινουν καλυτερα, εεε νταξει ασε να νιωθεις κ λιγους μηνες happy οτι εχεις κατι γουαου.

 

Νιωθεις μαλακας βδομαδες μετα που το παιρνεις γιατι κατι αλλο ειτε θα βγει ειτε θα ανακοινωθει που το ακυρωνει 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...