Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος του μήνα θα πάω στο Κουβέιτ για δουλειά.

 

Άλλοι μου λένε ότι δεν επιτρέπεται να φορέσω κοντομάνικο ή κοντό παντελόνι...

Άλλοι ότι δεν επιτρέπονται τα ανοιχτά παππούτσια...

Άλλοι ότι μπορώ να ντυθώ όπως θέλω...

 

Τελικά τι από όλα ισχύει? Ξέρει κανείς?

Μην πάω εκεί και με κυνηγάει καμιά αστυνομία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

while replying to Ισπανία, με group ή μόνοι μας δαιμονικό κλείδωμα πήρε και μας σήκωσε τα σεντόνια...

Αγιασμό χρειάζεται το φορουμ :devil:

 

Φέτος σκεφτήκαμε να κάνουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπές στο εξωτερικό.

Σαν προορισμός παίζει πάρα πολύ η Ισπανία και σαν περίοδος έχουμε παράδοση να πηγαίνουμε τέλος Αυγούστου - αρχές Σεπτεμβρίου.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω έχει να κάνει με το αν είναι καλύτερα να διαλέξω κάποιο πακέτο τουριστικών γραφείων με ξενοδοχεία' date=' ξεναγήσεις κτλ ή είναι προτιμότερο να αρκεστώ στα εισιτήρια & ξενοδοχεία από το γραφείο και τα υπόλοιπα μόνος μου.

Το πρόγραμμα των γραφείων είναι υποχρεωτικό ?

Κάνουν αυτά που λένε ή τελευταία στιγμή αρρωσταίνει ο οδηγός, παθαίνει δηλητηρίαση ο ξεναγός κτλ ?

Αν βασιστώ σε έναν τουριστικό οδηγό και στον εαυτό μου, οι Ισπανοί, μιλάνε Αγγλικά ή θα συνεννοούμαι με νοήματα ?

Έχει κανένας εμπειρία από κάποιο γραφείο ?

--------------------------------------------------------------

 

Θέλω να δω 2-3 μέρη, αλλά όχι όλα τα μουσεία της χώρας.

 

Σε 2-3 sites που είδα προγράμματα, παραπάνω από τις μισές ημέρες, είναι επισκέψεις σε πλατείες, γέφυρες, μουσεία κτλ.

Να πάω σε μουσεία, αλλά αυτά που με ενδιαφέρουν. Να πάω σε κάποιο μνημείο, αλλά όχι να φάω την μισή μέρα εκεί.

Θα προτιμούσα μια γρήγορη ξενάγηση μέσα σε κάθε πόλη και από εκεί και πέρα ελεύθερος να πάω όπου θέλω.

[/quote']

 

 

πας καλοκαιρι κ δεν θα πας ιμπιζα?

 

:lol:

 

τι να κάνει Έλληνας στην Ιμπιζα; μπάνια και night life ? χάθηκε η Πάρος; :lol:

(ή βγαίνει πιό φτηνά το Ιμπιζα απο τα ντόπια; ..)

 

ΟΚ, το θέμα ειναι τι πας να κάνεις εκει. Πως τη βρίσκεις εσύ διακοπές σε ξένη χώρα.

 

 

 

πχ, αν θελεις να κάνεις βόλτες ποδαράτο, ή με λεωφορεία, ετσι απλα να βλεπεις κόσμο και μαγαζιά, να γυρίσεις οσα περισσότερα φαγαδικα και μπαρ μπορεις για τοπική κουζίνα,

ή να την περάσεις χαλαρά και δεν σε αγχώνει οτι σε μια βδομάδα θα εισαι πίσω και ότι δεν πρόλαβες να δεις, μπορει να μην το δεις ποτέ,

τότε σε βολεύει το ελευθερο, όχι με γκρουπ.

 

---------------------- ---------------------- ---------------------- ----------------------

Αν βαριέσαι να ψάχνεις μόνος σου σε internet και οδηγούς ποια ειναι τα κυριότερα αξιοθέατα, και να φτιάξεις μόνος σου ενα πρόγραμμα, πήγαινε με γκρουπ + ξεναγό.

 

Αν αισθάνεσαι ανασφαλής κατα πόσο θα τα βγαλεις πέρα με τους ξένους (σε συγκοινωνίες, συναλλαγές, φαγητό), πηγαινε με γκρουπ.

αλλα δεν θα εισαι μόνος, και (μαλλον) είσαι νέος. Μην κολλάς εκεί.

 

Αν θελεις να δεις μουσεία, ετσι για να λες οτι "πηγα και εκει", πάνε με γκρουπ. Πηγαινουν μεν σε 1 ή 2, αλλα περνάνε απο τα εκθέματα ψιλοτροχάδην. δεν φταίνε οι οργανωτές, απλά ειναι δεδομένο οτι το 90% των συνταξιδιωτών σου περισσότερο σκέφτεται τα πόδια τους που πονάνε, την πείνα του, και να προλάβει τα μαγαζιά ανοιχτά, παρά τέχνες και ιστορίες :whistle:

έτσι και ο ξεναγός κοιτάει τι θέλουν οι πολλοί.

 

δηλ, κατι μουσεία-τέρατα οπως Βρετανικό, Λουβρο, Πράντο Μαδρίτης ειναι δεδομένο οτι δεν προλαβαίνεις να τα δεις. Αλλα αν πας μόνος σου, μπορεις να επικεντρωθεις σε συγκεκριμενα εκθέματα, να ξερεις απο πριν σε ποιους οροφους ειναι, και να δεις σε μια μέρα κάτι.

Με γκρουπ, σε 2-3 ώρες, δεν θα δεις τίποτα. Μόνο την ουρά που έχουν απ έξω για το εισητήριο να δεις, σε πιάνει απελπισία :mrgreen:

 

---------------------- ---------------------- ---------------------- ----------------------

 

Με γκρουπ, θα πας σε καλό ξενοδοχείο που μόνος σου μαλλον ουτε καν θα ρώταγες τιμή. Με τα ιδια λεφτά, μόνος σου, για τις ιδιες μερες θα βολευτεις σε πιο ταπεινή κατηγορία.

 

 

Προσωπικά, με γκρουπ τείνω να πηγαινω :

σε χώρες για τις οποιες ισως δεν ξερω πολλά πράγματα (πχ οι εκτός ευρώπης, οι πρώην ανατολικές),

δεν εχω καμια σχέση με τη γλώσσα τους, ούτε η συντοφιά μου (δηλ. δεν παίζει τίποτα σε Αγγλικα, Γαλλικα, Ισπανικά),

 

ή βαριέμαι να ψάξω μόνος μου, και αισθάνομαι και κάπως άνετα με τα οικονομικά μου, δηλ. λεω δε βαριέσαι, ας δώσω κατι ευρω παραπάνω, να ειμαι σε χλίδα.

(απο την άλλη, αν μια περίοδο δεν ειμαι άνετος οικονομικά, ουτε που θα σκεφτώ ταξίδι εξωτερικό, ειτε με γκρουπ ,είτε όχι .... οπότε, ακούγομαι άκυρος εδώ ) :lol:

 

Χωρίς γκρουπ πήγα Λονδίνο, Παρίσι, Ισπανία (Μαδρίτη, Βαρκελώνη, Τολέδο), Πορτογαλία (δεν ξέρω τη γλώσσα αλλα με ενα μειγμα αγλικο-ισπανικών εισαι οκ εκει), και καποτε θα παω Ιταλία.

με γκρουπ πήγα Μαλτα, Τσεχία, Ουγγαρια, και το ίδιο μαλλον αν πάω ποτέ σε Αφρική, Ασία.

 

 

 

 

---------------------- ---------------------- ---------------------- ----------------------

Το πρόγραμμα των γραφείων είναι υποχρεωτικό; αν δεν θελεις εσύ να πάς σε καποια απο τις εκδρομες, ή να φας σε συγκεκριμένο εστιατόριο δεν πας και βγαινεις βόλτα (αλλα κατα 90% την έχεις πληρώσει. υπάρχουν μερικά που δεν συμπεριλαμβανονται στο πακέτο, και τα πληρώνεις εκει μονο αν θελεις να συμμετάσχεις, πχ μπορει να παει το γκρουπ να φαει κάπου για βράδυ σε ταβερνα με ζωντανη μουσική ).

Τις λιγες φορές που έχω πάει με γκρουπ, το πρόγραμμα έπαιξε κανονικά.

αλλα ατυχίες συμβαίνουν, μπορει να πέσεις σε κακό γραφείο,

ή μπορει ο συγκεκριμένος ξεναγός ή ενας απο τους ντόπιους οδηγούς εκει να ειναι κακός επαγγελματίας (και ενα άλλο γκρουπ του ίδιου γραφείου, να μην τον συναντήσει και να σε κοιτάνε περίεργα οταν τους τα λες :rolleyes: )

 

Υπάρχουν ενα, δυο ελληνικά γραφεία που ειδικεύονται σε Ισπανία, Πορτογαλία, και ξέρουν καλύτερα απο αυτους που πάνε παντού.

 

 

Το πιο χοντρό που εχω τύχει ήταν που ειχα κλείσει ταξιδι μετά το γάμο για Ισπανια με γκρουπ, και κατι μέρες πριν, το ακύρωσαν λογω λίγων συμμετοχών. ευτυχώς πηρα πισω τα λεφτά και πρόλαβα να κλείσω μόνος μου ξενοδοχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος του μήνα θα πάω στο Κουβέιτ για δουλειά.

πάρε ενα πουλόβερ, να το φορέσεις οταν κατέβεις εδώ Ελ.Βελ στο γυρισμό που θα έχει "κρύο" τον Άυγουστο. Εκει έχει 50 βαθμούς τέτοια εποχή. :lol:

 

http://www.smartraveller.gov.au/zw-cgi/view/advice/Kuwait

It is also illegal for unmarried heterosexual couples to live together. Public displays of affection can lead to arrest.

 

http://www.theidol.com/advice.cfm

In public, general modesty of behaviour and dress is expected. Women who wear shorts or tight-fitting clothes, in particular in downtown areas, are likely to attract unwelcome attention.

 

http://www.world66.com/asia/middleeast/kuwait/practicalthings

 

Many Kuwaiti women are "covered" (wearing an abia and hijab, a black "robe" from head to toe. Kuwaiti men wear white "robes") and therefore all women should dress conservatively avoiding short skirts, shorts or sleeveless clothes. Some western men do wear shorts when shopping, but it is not recommended such might notice they attract disapproving glances. Women should also avoid staring or smiling at Arab men, since this is a showing of interest and will be taken as such. On the upside, crime is low and women are safe to walk about without fear. Many travel books warn of "harrassment" towards women, but this is misleading. Arab men may show an interest in talking to or dating a western woman, especially blondes, but ignoring any such interest will quickly give them the message.

 

Take care when sitting to never let the sole of your shoe face directly at another person since this is a sign of insult and avoid taking photographs of Kuwaiti people without permission, especially women.

 

 

 

http://www.virtualtourist.com/travel/Middle_East/Kuwait/Warnings_or_Dangers-Kuwait-BR-1.html ( μακρυά απο πειρατικά ταξί )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκλεισα 2 e-tickets με EasyJet μεσω του http://www.easyjet.com την Δευτερα, πληρωσα με πιστωτικη και μου εβγαλε ενα κωδικο και διπλα ενα barcode. Αλλα μεχρι σημερα δεν μου ηρθε καποιο email επιβεβαιωσης..

Προσπαθω να μπω με τους κωδικους μου στο "Διαχείριση κρατήσεων" και δεν μπορώ!!! μου λεει οτι τα στοιχεια είναι ακυρα...

Την πιστωτικη δεν την ελενξα, για να δω αν τραβηχτηκαν τα χρηματα..

Αλλα μου εχει δωσει Κωδικό Κρατησης...

Τι να κανω?

Ποιο τηλεφωνο να παρω?

Στο site εχει τηλεφωνο για Ελλάδα το 210 353 0300 αλλά δεν μιλάνε Ελληνικά εκει λεει. Να παρω αυτό? Θα βγάλω άκρη??? Υπαρχει κανενα άλλο?

 

Τελικά επικοινωνησα με το 210 353 0300 μιλησα στα Αγγλικα και το προβλημα ηταν αυτο που φανταζομουν. Ειχα ξεχασει μια τελεια στο email μου οποτε βαζοντας το σωστο δεν μπορουσα να κανω log in. Με το λαθος μπηκα..

 

 

 

Εχετε να μου προτείνετε ενα καλο εντυπο οδηγο για την Ιταλία?

Συγχρονο και ενημερωμένο, με χαρτες και περιγραφές των πολεων, που να λεει που ειναι καλο να πας και τι να δεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιλαμε για μπακουροπαρεα 2-3 μαντραχαλεων γυρω στα 30 κ σκεφτομαι για καποιο νησι των κυκλαδων.Παρο και Σαντορινη εχουμε παει, οποτε θελουμε καποιο νησι που να εχει κ μια σεβαστη νυχτερινη ζωη...

Απο τα υπολοιπα των κυκλαδων σκεφτομαι για ναξο και ιο,ξερει κανεις τι παιζει σε αυτα τα νησια?

Επισης η Συρος τι λεει?(οικογενειακη κατασταση την κοβω).Ξερω οτι φολεγανδρος κ αμοργος ειναι ωραια σαν νησια αλλα λιγακι ηρεμα.

Μια σκεψη της τελευταιας στιγμης....η σκιαθος τι λεει?

Ακουω αποψεις και γνωμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σκίαθος είναι πολύ όμορφο νησί! Τέλειες παραλίες, νυχτερινή ζωή και γενικώς νεολαία.

Πολύ καλά μαγαζιά έχει στο λιμάνι της Σκιάθου και στην παλιά πόλη για κλαμποκαταστάσεις.

Πολύ ωραία είναι και τα beach bar στη Μπανάνα.

Είναι και μικρό σχετικά νησάκι οπότε το γυρνάτε άνετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω να βρω παραλία στην Αττική που να ναι σχετικά κοντά απο τα μεσόγεια (μην μεταναστεύω).

Θέλω όμως να είναι όσο πιο έρημη γίνετε και όσο πιο καθαρή γίνετε.

 

Ξέρω ψάχνω θαύματα αλλά δεν μπορεί κάποια θα υπάρχει. Μέχρι και πριν 2 χρόνια υπήρχε μία μετά το Αυλακι που είχε αμουδιά ήταν πολύ καθαρή και έρημη. Αλλά την μάθανε σιγά σιγά και τώρα όχι μόνο δεν βρίσκεις μέρος να κάτσεις, αλλα η βρώμα που υπάρχει μέσα και έξω απο το νερό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Ψάχνω λοιπόν για άλλη αλλά δεν έχω ανακαλύψει ακόμα κάτι. Γνωρίζει κανείς σας τίποτα?

 

Τον άλλο μήνα πέρνω το δίπλωμα για ταχύπλοο και ποιός με πιάνει :mrgreen: στη μέση του αιγαίου θα βουτάω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω να βρω παραλία στην Αττική που να ναι σχετικά κοντά απο τα μεσόγεια (μην μεταναστεύω).

Θέλω όμως να είναι όσο πιο έρημη γίνετε και όσο πιο καθαρή γίνετε.

 

Ξέρω ψάχνω θαύματα αλλά δεν μπορεί κάποια θα υπάρχει. Μέχρι και πριν 2 χρόνια υπήρχε μία μετά το Αυλακι που είχε αμουδιά ήταν πολύ καθαρή και έρημη. Αλλά την μάθανε σιγά σιγά και τώρα όχι μόνο δεν βρίσκεις μέρος να κάτσεις, αλλα η βρώμα που υπάρχει μέσα και έξω απο το νερό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Ψάχνω λοιπόν για άλλη αλλά δεν έχω ανακαλύψει ακόμα κάτι. Γνωρίζει κανείς σας τίποτα?

 

Τον άλλο μήνα πέρνω το δίπλωμα για ταχύπλοο και ποιός με πιάνει :mrgreen: στη μέση του αιγαίου θα βουτάω :-D

 

Κάθε φορά που διαβάσω τέτοια topics μου'ρχονται γέλια.

 

Πιστεύεις ότι αν κάποιος ξέρει, θα σου πει; Και μάλιστα σε δημόσιο forum; :-D

 

Εάν συμβεί κάτι τέτοιο, η ονειρική αυτή παραλία θα σταματήσει να είναι έρημη και καθαρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που λές αναρωτιόμουν... λές να ξέρουν οι ινσόμνιακς τίποτα info για Πάργα???? :-)

 

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ ιν αντβάνς για τις απαντήσεις σας (που εύχομαι να είναι δεκάδες) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Ελλαντα δεν ειναι αυτο;;;; :P

 

λοιπον πηγα προσφατα,ομορφη πολη,γραφικη,αλλα πολυ συνωστισμος ρε παιδακι μου.πολλοι ξενοι,ομορφες παραλιες,θυμιζει πολυ νησι,αλλα το ξαναλεω.πολυ στριμωχτα,πολυ στενο και κακο,δεν ειναι να κυκολοφορησεις με αυτοκινητο.

 

αν πας,να πας και στο καστρο.αξιζει το περπατημα στην ανηφορα.εχει καταπληκτικη θεα και το βραδακι η καφετερια ειναι φοβερη (οχι η καφετερια που βρισκεται μεσα στο καστρο,αυτη που βρισκεται αμεσως πριν την πυλη του καστρου)

 

αυτα τα ολιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Ελλαντα δεν ειναι αυτο;;;; :P

 

λοιπον πηγα προσφατα,ομορφη πολη,γραφικη,αλλα πολυ συνωστισμος ρε παιδακι μου.πολλοι ξενοι,ομορφες παραλιες,θυμιζει πολυ νησι,αλλα το ξαναλεω.πολυ στριμωχτα,πολυ στενο και κακο,δεν ειναι να κυκολοφορησεις με αυτοκινητο.

 

αν πας,να πας και στο καστρο.αξιζει το περπατημα στην ανηφορα.εχει καταπληκτικη θεα και το βραδακι η καφετερια ειναι φοβερη (οχι η καφετερια που βρισκεται μεσα στο καστρο,αυτη που βρισκεται αμεσως πριν την πυλη του καστρου)

 

αυτα τα ολιγα

 

μιλ μερσί για τις πληροφορίες... μ*λακία μου φαίνεται το μέρος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...