Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Meta apo empneusi tou filou gregdais

kai kathos epsaxna kati "smart" gia kouti..

Kateliksa sto praktiker me 16euro(Valitsaki men

alla ekane ti doulia tou telika.....

 

file thanks gia ta logia sou. pare an den vreis dremel mia mikri lima kai strogilepse ta kopsimata sou i vale lastixo giro giro. apo thema psiksi einai mia xaroula. velpw kai karta tv e!!! valitsa apola!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Updated Photos

 

cimg00596ow.th.jpg cimg00616cu.th.jpg cimg00629fg.th.jpg cimg00631hr.th.jpg cimg00682gq.th.jpg cimg00690ri.th.jpg

 

file mou, vlepw mia douleia me meraki kai m'aresei alla paramanw na sifonw stin ypervoli ton fan controllers... an thes opwsdipote na gemiseis tis 5.25 tote vale kana dvdrom, kana card reader, kai genikws iparxoun xiliades patentes se 5.25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την υδρόψυξη έχει βάλει 4 fan controllers που χειρίζονται περίπου 14 ανεμιστήρες...

 

6x120mm ανεμιστήρες για push pull σε τριπλό ψυγείο

1x120mm στο πλάι

4χ80mm μπρός και πίσω

1χ80mm στο rack των δίσκων

2x120mm στο πάτωμα για να στέλνουν φρέσκο αέρα προς τα πάνω (-3C ambient σε σχέση με πριν σε όλα τα σημεία του κουτιού μετρημένα με τους αισθητήρες του Coolermaster Panel μου)

2x40 πάνω απο τις μνήμες

16 ανεμιστήρες αμέσως αμέσως οι οποίοι είναι βραχυκυκλωμένοι για να δουλεύουν μόνιμα στα 5V (και παρόλαυτα σκέφτομαι την αγορά Papst). Παρόλο που έχω panels που θα κάλυπταν 8 ανεμιστήρες απο αυτούς (κάπου πιο πίσω έχω ποστάρει photos απο το LianLi μου χωρίς τους δυο κάτω ανεμιστήρες) τα έχω μόνο για ομορφιά μιας και προτιμώ τη μόνιμη λύση. Άρα ο φίλος μπορεί να είναι λίγο υπερβολικός αλλά ειδικά αν έχει υδρόψυξη το μανιπιουλάρισμα 14 ανεμιστήρων ίσως να το χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω οτι πολλοί χρησιμοποιείτε υδρόψυξη για την ψύξη του υπολογιστή και θα ήθελα να σας ρωτήσω ορισμένα πράγματα:

 

1)Το παρακάτω το έχει κανένας;Ειναι καλό;

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=26174032&Product_Id=264565

 

2)Έχω μια ASUS 6600GT(AGP)!Η 6600GT έχει ουσιαστικά δύο τσιπάκια: ένα, το κανονικό της Nvidia, και ένα άλλο το οποίο είναι ουσιαστικά σαν μετατροπέας του πρώτου τσιπακίου μιας και το τσιπάκι της 6600GT φτιάχτηκε ουσιαστικά για PCI-E και όχι για AGP οπότε και χρειάζεται κάποιο μετατροπέα από PCI-E σε AGP.Αυτό το δεύτερο τσιπάκι πώς ψύχεται με το παραπάνω σύστημα ψύξης?!

 

3)Σε περίπτωση που αργότερα βάλω κάτι σε SLI(αφού βάλω PCI-E mobo) το σύστημα της υδρόψυξης υποστηρίζει κάτι τέτοιο;Δηλαδή ψύξη και των δύο καρτών;

 

4)Έχετε να μου προτείνετε κάτι ανάλογο σε υδρόψυξη;Ίσως κάτι καλύτερο και πιο αξιόπιστο;;;

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file AMMTECH kai ego eimai tis apopsis oti exis ipervalei ligaki!

alla mh ksexname, modding = ipervoli!

 

Biull, ama den to katexeis i eukoli lisi einai aeropsiksi!

mporeis na psixeis to sistima sou poli kala kai poli athoriva

me 2 12aria kai 2 8aria mono p.x

pou tha sou kostisoun 15-20 euro anti gia 150-200 pou tha sou

paei ena kalo sistima olokliromeno idropsiksis.

 

vale kai to na mi sfikseis tpt kala kai na thes kainourio pc (to exoume

dei kai auto) hahaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

velpw kai karta tv e!!! valitsa apola!!

 

:mrgreen:

heheh! sto domatio mou exo priza gia keraia alla distixos to sima

aliwnete kata poli kai mias kai kapious agones tou protathlimatos

opws auton ths kuriakis thelw na tous vlepo estw kai xoris foni,

eipa na tou petakso thn kartoula kai otan exei kanena agona

na pernw ti valitsa mou na pigenw sto saloni kai na vlepo ligo

supersport mazi me ton patera mou hahah :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω οτι πολλοί χρησιμοποιείτε υδρόψυξη για την ψύξη του υπολογιστή και θα ήθελα να σας ρωτήσω ορισμένα πράγματα:

 

1)Το παρακάτω το έχει κανένας;Ειναι καλό;

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=26174032&Product_Id=264565

 

 

exw to reserator 1 , oxi to 1+

mou krataei ton 1700+ 20 vathmous katw apo opoio anemistiraki dokimasa,einai athoryvo giati den exei psygeio, kai einai k entypwsiako ;)

krywnei to cpu amesws: px xthes pou mou etyxe: se 2-3 lepta mou erixe ti thermokrasia apo 75 stous 50 kai alla 2-3 na paei stous 40-45 (idle - full load) afou eixa xexasei na to anoixw meta apo tis diakopes.

 

me anemistiraki eixa to xeimwna 55-66 (idle - full load) k to kalokairi 71 kai sernotan ta panta.

 

gia parapanw apo cpu kai mia karta grafikwn isws xreiasteis kati pio dynato.

kai ti mia karta grafikwn pou lew na dieukryniseis ean parexetai waterblock gia gpu mias kai sto reserator 1 den parexotan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

230euro einai ligo tsimpimeni timh!

koita ligo auto to test epidosewn

http://www.hardcoreware.net/image.php?src=2973&ts=1092201505

kai ksanaskepsou oti pas na dwseis 230euro gia na exeis -1 apo to

stock cooler :-P

 

sti thesi sou tha ekana to pc mou me 50 euro sinolo asteri apo aeropsiksi

kai xoris na akougete thorivos(mias kai apoti vlepo h hsuxia einai to mono

pou tha kerdiseis apto reserator)

 

ama thes na doseis tosa polla leuta, dwse alla 600

kai pare auto: http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=15&Product_Id=243876

 

:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou, vlepw mia douleia me meraki kai m'aresei alla paramanw na sifonw stin ypervoli ton fan controllers... an thes opwsdipote na gemiseis tis 5.25 tote vale kana dvdrom, kana card reader, kai genikws iparxoun xiliades patentes se 5.25

Τι να κάνω ρε φίλε μου αρέσουν τα panel και οτιδήποτε έχει να κάνει με lcd με ψηφιακές ενδείξεις γι’ αυτό κα τα panel. Τα 3 πρώτα είναι fan controllers το τέταρτο παίρνει μόνο έναν ανεμιστήρα. Τώρα πάνω στο σύστημα όπως το βλέπεις έχει. 2 ανεμιστήρες έναν σε κάθε τροφοδοτικό έναν στο πάνω μέρος το case έναν στο πλάι του case εσωτερικά το cross flow fan που παίρνει το stacker και φυσάει πάνω στις μνήμες και στο m/b έναν 12αρη μπροστά από τους τέσσερις sata δίσκους και άλλον έναν 12αρη που ψύχει το νερό. Το Harcano 13 που έχω έχει και memory card reader το οποίο και χρησιμοποιώ.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο ψάχνω για LCD οθόνη που να μπαίνει σε 2 η 3 θέσεις 5 1/4; έχει δει κάποιος κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file AMMTECH kai ego eimai tis apopsis oti exis ipervalei ligaki!

alla mh ksexname' date=' modding = ipervoli!

 

Biull, ama den to katexeis i eukoli lisi einai aeropsiksi!

mporeis na psixeis to sistima sou poli kala kai poli athoriva

me 2 12aria kai 2 8aria mono p.x

pou tha sou kostisoun 15-20 euro anti gia 150-200 pou tha sou

paei ena kalo sistima olokliromeno idropsiksis.

 

vale kai to na mi sfikseis tpt kala kai na thes kainourio pc (to exoume

dei kai auto) hahaa[/quote']

Ο λόγος για τον οποίο έβαλα υδρόψυξη ξεκίνησε από την VGA Asus 7800GTX η οποία ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία ο Athlon x2 3800+ δεν ανεβάζει και τόσο πολύ όλα αλλάζουν όμως με το overclocking. H 7800GTX με το πυρήνα από 430@510 και τις μνήμες από1200@1350 ανέβαζε μέχρι και 80 βαθμούς και ο Athlon από 2000@2600MHz έφτανε 65C μετά από λίγο το σύστημα ήταν ασταθές άσε που όλοι οι ανεμιστήρες έπρεπε να δουλεύουν στο full με αποτέλεσμα το σύστημα να κάνει πολύ θόρυβο. Πλέον η κάρτα γραφικών δεν περνάει τους 55C και η CPU τους 50C σε full load και όλα αυτά με έναν 12αρη στις 1500rpm. Το σύνολο ανέβηκε περίπου 430€ και με πολύ προσωπική εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος για τον οποίο έβαλα υδρόψυξη ξεκίνησε από την VGA Asus 7800GTX η οποία ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία ο Athlon x2 3800+ δεν ανεβάζει και τόσο πολύ όλα αλλάζουν όμως με το overclocking. H 7800GTX με το πυρήνα από 430@510 και τις μνήμες από1200@1350 ανέβαζε μέχρι και 80 βαθμούς και ο Athlon από 2000@2600MHz έφτανε 65C μετά από λίγο το σύστημα ήταν ασταθές άσε που όλοι οι ανεμιστήρες έπρεπε να δουλεύουν στο full με αποτέλεσμα το σύστημα να κάνει πολύ θόρυβο. Πλέον η κάρτα γραφικών δεν περνάει τους 55C και η CPU τους 50C σε full load και όλα αυτά με έναν 12αρη στις 1500rpm. Το σύνολο ανέβηκε περίπου 430? και με πολύ προσωπική εργασία.

Με μπέρδεψες με ένα 12αρη τι έκανες;;;;

Επίσης γιατί σου πήγε 430Ε;;;;Τι έκανες;;;;;

Επίσης giannhsg από πού είναι η εν λόγω σύγκριση;;;;Ο elalekom άλλα λέει!Είναι δυνατόν η διαφορά να είναι 1-2 βαθμούς.....δεν νομίζω.....!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες με ένα 12αρη τι έκανες;;;;

Επίσης γιατί σου πήγε 430Ε;;;;Τι έκανες;;;;;

Επίσης giannhsg από πού είναι η εν λόγω σύγκριση;;;;Ο elalekom άλλα λέει!Είναι δυνατόν η διαφορά να είναι 1-2 βαθμούς.....δεν νομίζω.....!!!!!

Λέγοντας 12άρη εννοώ ότι για την ψύξη του επεξεργαστή, κάρτας γραφικών και chipset χρησιμοποιείται μονάχα ένας ανεμιστήρας δωδεκάρης (είναι αυτός που φυσάει στο ψυγείο για την ψύξη του νερού που βρίσκετε στο κύκλωμα).

Τώρα τα 430€ πήγαν σε:

1) Pump Asetek Aaterchill Xtreme: 100€

2) Vga Water Block Danger Den NV78: 135€

3) Radiator Black Ice Pro 120 Single Fan: 40€

4) Water Tube Tygon 3m: 42€

5) Cpu Water Block Danger Den TDX A64: 65€

6) Chipset Water Block Danger Den Maze4 A8N: 47€

Και χωρίς να έχω βάλει και κάτι ψηλά όπως σφικτήρες, αφιονισμένο νερό, χώμα για το νερό, ρακόρ.

 

Για το θέμα του Reserator 1+ άλλοι λένε ότι υπάρχει διάφορα και άλλοι όχι μεγάλη. Φυσικά αυτό που κερδίζεις είναι ότι έχεις καλύτερη ψύξη και στην κάρτα γραφικών αλλά γλιτώνεις και από τον θόρυβο των ανεμιστήρων.

 

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/zalman-res1plus_7.html

 

http://www.guru3d.com/article/cooling/272/13/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά χρειάζονται;

Στο πλαίσιο σου δίνει το εξάρτημα για την κάρτα γραφικών και του επεξεργαστή...

Επίσης το κουτί μου δεν έχει στο πίσω μέρος 12αρη αλλά δύο 80αρια..

Έχω το Full ATX της Chieftech!Τα χωράει έτσι;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες με ένα 12αρη τι έκανες;;;;

Επίσης γιατί σου πήγε 430Ε;;;;Τι έκανες;;;;;

Επίσης giannhsg από πού είναι η εν λόγω σύγκριση;;;;Ο elalekom άλλα λέει!Είναι δυνατόν η διαφορά να είναι 1-2 βαθμούς.....δεν νομίζω.....!!!!!

 

file mou de to lew ego.. episimes statistikes to lene.

parto kai checkare! ego nipto tas xiras mu ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...