Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο παλιος Celeron !! εγινε μινι pc (σχεδον) :)

Δεν εχει γινει τπτ το φοβερο μονο το κουτι εκοψα στην μεση !!!

Το cdrom που του αλαξα θεση , και προσθεσα και χειρολαβη :)

post-21484-129062928018_thumb.jpg

post-21484-12906292802_thumb.jpg

post-21484-129062928021_thumb.jpg

post-21484-129062928023_thumb.jpg

post-21484-129062928024_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Αν και καινούργιος ας το πούμε στο χώρο του mod αποφάσισα και εγώ να κάνω το pc μου λίγο πιο όμορφο…η επιχείρηση σφάξιμο θα ξεκινήσει την Δευτέρα καθώς όλα έχουν αγοραστεί για να μπουν στο σύστημα και να το αναβαθμίσουν η να το ομορφύνουν(αν το καταφέρω)το κουτί μου είναι λοιπόν ένα heroichi super midi pro6919! αρκετά καλό για τα λεφτά του…….παρακάτω παραθέτω κάποιες photo από την κατάσταση του υπολογιστή τώρα…ο οποίος έχει υποστεί ένα ψευτοmod έτσι απλά για να δουλεύει όπως θέλω(κυρίως από θέμα θερμοκρασιών και θορύβου) και για να μου κάνει και στο μάτι(τι να μου κάνει εδώ που τα λέμε…στο πλάι έχω σήτα…)….αυτά που θα μπούνε πάνω τώρα είναι τα εξής….άλλος ένα σκληρός 80gb(άρα κλείνουν όλα τα σλοτ για σκληρούς)-μπροστά ένα panel το gate watch όπου θα πιάσει 2x5.25-ένα plexi window όπου δεν ξέρω τι να κανω..να το κόψω και να το κολλήσω στο πλαϊνό του κουτιού η να το βάλω όπως έχει στο πλάι…δηλαδή όλο το πλαϊνό να είναι plexi???ακόμα θα γίνει sleeve όπου μπορώ για να μπούνε και σε τάξη τα καλώδια-ακόμα θα ανοιχτούν τρύπες στο plexi 2στον αριθμό για μια να παίρνει αέρα η ψήκτρα και μια για να μπει ένας 12αρης ακριβώς από κάτω όπως και φαίνεται στις εικόνες-ακόμα θα ανοιχτή μια τρυπά στο πάνω μέρος του κουτιού για να βγάζει αέρα(τώρα έχω αυτόν τον 92αρη πάνω που κάτι ψευτοκανει….ακόμα θέλω να κάνω κάτι όπου δεν ξέρω αν θα μπορέσει να γίνει να κάνω όλο το pc tooll free και να κάνω και τα σλοτ των σκληρών να μπουν κάθετα ως προς το κουτί! Αυτά ως τώρα δεν νομίζω να ξέχασα κατι.οποιαδηποτε γνώμη για το σφάξιμο και ιδέες απολύτως δεκτή και σεβαστη!οι επόμενες photo θα μπουν μετά το ενχειρημα!

 

dsc02100copy4ya.th.jpg

dsc02101copy2vm.th.jpg

dsc000443ub.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίγκα στα ανεμιστήρια ρε συ tatos...

Αρκετά ενδιαφέρον.

Συμβουλή: Τα SATA καλώδια υποφέρουν.Καλό είναι

να αποφεύγονται κλίσεις/γωνίες μεγαλύτερες των 45°.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι! Το σφαχτηρι είχε τελειώσει τρεις μέρες μετά με συνολικές ώρες δουλείας….ΑΡΚΕΤΕΣ!!!! απλά το βγάζω τώρα γιατί εκτός ότι ήθελα να δω και full load θερμοκρασίες τώρα βρήκα και χρόνο. έχουμε και λέμε λοιπόν. καταρχήν «ντύθηκαν» τα καλώδια του τροφοδοτικού(ένα δείγμα) psu8wn.th.jpg μετά τα καλώδια του gatewatch gatewatchsleeve3aw.th.jpg μετά φτιάχτηκαν τα καλώδια spiral sata των hdd sataspiral0lc.th.jpg και μετά αλλάχτηκαν τα καμένα αντικραδασμικα των σκληρών με τα καινούργιου τύπου που κυκλοφορούν xantivibrator7zr.th.jpg newantivibrator6ql.th.jpg ondisks7ua.th.jpg αυτά ως προς τα απλά!!!! Πάμε τώρα στα βαριά……για αρχή σημαδεύτηκε το κουτί ως προς τις ευθείες και τις καμπύλες και ως προς το ύψος του πλαϊνού ανεμιστήρα(δηλαδή να βγαίνει ακριβώς από το ύψος του κοψίματος στις pci slots) rear14kt.th.jpg rear22qz.th.jpg μετά κόπηκε μόνο με dremmel καθώς από σεγα είχα ξεμείνει πιστεύω για πρώτο κόψιμο μου βγήκε αρκετά καλό και με σχεδόν μια καλή ευθεία rear37dn.th.jpg μετά το λίμαρα έτσι ώστε να μην έχω αμυχές και γρεζια http://img361.imageshack.us/img361/1736/rearcomplete2ma.th.jpg Μετά έκοψα το από πάνω του κουτιού ώστε να μπει ένας 9αρης ανεμιστήρας upcmpletefan5ft.th.jpg upfan4qr.th.jpg και το καπάκι και το από πάνω βάφτηκαν αμέσως μετά το τέλος των δοκιμών και του κοψίματος uptest7sa.th.jpg - reartest4qj.th.jpg (σε όλα τα κοψίματα διαπίστωσα αυτό που διάβαζα τόσο καιρό! πολλές σημαδεύεις…ΜΙΑ κόβεις!)Μετά έπιασα το plexi.εδώ ήθελε προσοχή γιατί γρήγορα κατάλαβα πως λίγο να σου φύγει το dremmel το έφαγες και δεν συνχωρει λάθη!! οπότε πάλι από την αρχή μετά αν θες ένα καλό αποτέλεσμα! Οι τρύπες κόπηκαν λίγο πιο μικρές από 12αρι ανεμιστήρα για να φτάσουν τα 12 με λείανση και να βγουν εντελώς στρογγυλές και χωρίς «δοντάκια» στο plexi από το κόψιμο του dremmel plexicomplete6ad.th.jpg μετά δοκιμάστηκε επάνω στο παράθυρο για ένα preview του τελικού….. το τζάμι το έβαλα με βίδες τελικά γιατί η κόλλα δεν άντεξε και την επόμενη μέρα που πήρα στα χέρια μου το πλαϊνό(24ωρες στέγνωνε με βάρος από πάνω του) σχεδόν μου έμεινε στο χέρι!! μετά ήταν η ώρα για να βάλω το panel στην πρόσοψη όπου πραγματικά με ταλαιπώρησε γιατί έμπαινε σφηνωτό!! και όχι όπως τα drives...τουλάχιστον στο κουτί μου! Από θέμα θορύβου είμαι εντελώς ικανοποιημένος αφού είναι αθόρυβο όπως και πριν και από θέμα θερμοκρασιών ακόμη καλύτερες!! Idle everestprob3cr.th.jpg full load fullload7lv.th.jpg Το σύστημα αποτελείται από: 3.2p4ht lga775-big typhoon termaltake cpu cooling-mobo ASUS p5gdc-v deluxe-1sata maxtor 80gb , 1sata wd 120gb , 1 idewd 120gb , 1 ide maxtor 250gb-gf nv6600pcix+thermaltake schooner fanless-enermax noisetaker 600w-sb liveplayer platinum 7.1-cinergy tv 600

Ελπίζω για πρώτο mod να τα πήγα καλά! Thanks to all! rearcomplete18zj.th.jpg

 

rearcomplete27ez.th.jpg

 

rearcomplete35yt.th.jpg

 

rearcomplete48jp.th.jpg

 

rearcomplete59fr.th.jpg

 

rearin8im.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nice work! kai egw me to dremelaki eixa kanei tin douleia mou sto kapaki tou tou 2ou mou pc!! vevea einai standby edw kai kairo! etoimazw trelo vapsimataki kai alla kaloudia mias kai apo hardware to exw anevasei arketa! rikse mia matia file tatos. einai to lefko

 

http://www.insomnia.gr/vb3/attachment.php?attachmentid=1367&d=1121680396

http://www.insomnia.gr/vb3/attachment.php?attachmentid=1366&d=1121680313

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίγκα στα ανεμιστήρια ρε συ tatos...

Αρκετά ενδιαφέρον.

Συμβουλή: Τα SATA καλώδια υποφέρουν.Καλό είναι

να αποφεύγονται κλίσεις/γωνίες μεγαλύτερες των 45°.

Mipws ennoeis mikroteres twn 45°?

Epeidi px mia megaluteri klish twn 45° einai h 180°, dld h eutheia...Les na apofeugoume thn eutheia? :-P

 

 

@tatos: Nice case modding man!

Erwtisi: O 90aris anemistiras pou exeis panw psila kai dexsia apo to trofodotiko sou sto airflow pou boithaei? Pantws poli kali moda auto me ta plastika pou ton exeis desei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...