Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι για 10αρι plexi αντι για 5αρι η θα είναι πολύ χοντρό

5άρι και πολύ είναι. Το 10άρι αν δε το δει κανείς απο κοντά δε μπορεί να κρίνει για τι τούμπανο μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από μια εβδομάδα με 20 ώρες ύπνου (λόγω δουλειάς), χτες έπεσα με λαιμό - πυρετό - νεύρα, να ξεκουραστώ.

 

Σήμερα ξύπνησα με λαιμό και νεύρα, οπότε...πήγε το παλιάμπελο και ήρθε ο FX8320 και η H100i, να κουμπώσουν στη Sabertooth 990FX R2.0.

 

Λοιπόν...τον κ@ρι$##η που υποστηρίζει πως η Η100 μπαίνει "χαλαρά" στο CM690 Advance II, σε push μλστ, έτσι και τον πετύχω κάπου, τον #@$#@!#$%$#^$!

 

Νεώτερα σε 2 περίπου ώρες (ελπίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε, λοιπόν:
 
1)RTFM!!!
 
Κοινώς, δεν χρειάζεται (Πέτρο) να κόψεις τη βάση της μητρικής για να έχεις πλήρη πρόσβαση στο backplate, επειδή πολύ απλά, έχεις AMD μητρική!!!
 
Συνεπώς, το block της υδρόψυξης στερεώνεται πανεύκολα με 2 βίδες μόνο...Αλλά επειδή μπορείς, κάντο!
 

post-50176-0-40387800-1387051814_thumb.jpg
 
Ναι, σωστά βλέπετε. Κόβουμε το μέταλλο με τη μητρική ακάμα βιδωμένη!
 
Μετά από λίγο, είπαμε λίγο να την προστατέψουμε!
 
post-50176-0-44781500-1387051890_thumb.jpg
 
post-50176-0-55958600-1387051909_thumb.jpg
 
Για να καταλήξουμε σε ένα ωραιότατο (άχρηστο, όπως είχαμε ήδη διαπιστώσει αλλά συνεχίζαμε) παράθυρο, με τα άκρα καλυμμένα με ανοιγμένο καλώδιο τηλεφώνου.
 
post-50176-0-95249500-1387051961_thumb.jpg
 
post-50176-0-44973900-1387051981_thumb.jpg


 
2)Όπως έγραψα και παραπάνω, κάποιοι κ@ριόλ#$ στο δίκτυο, υποστηρίζουν πως στήνεται η H110i σε διάταξη push, εύκολα στο συγκεκριμένο κουτί...
 
Έχουμε και λέμε: @@! Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να βιδωθούν οι ανεμιστήρες πάνω στο ψυγείο, αφού το alignment τρυπών ψυγείου/τρυπών κουτιού είναι γτπκ!
 
Ο μόνος τρόπος που μου έκοψε εκείνη την ώρα, ήταν να μπει το ψυγείο "ελεύθερο" στο χώρο κάτω από το κάλυμμα του κουτιού, αφού βιδωθούν οι ανεμιστήρες στο "πατάρι" με κάτι αυτοκόπτουσες βίδες που ευτυχώς είχα, και να στερεωθεί με δεματικά...
 

post-50176-0-24104100-1387052400_thumb.jpg
 
Καλή ιδέα (λέμε τώρα...) αλλά τα γούστα ξεκίνησαν μόλις πήγα να βάλω το καπάκι του κουτιού και διαπίστωσα πως ένα μαμημένο εσωτερικό "νεύρο" έβρισκε πάνω στο άκρο (με τους σωλήνες) του ψυγείου και φυσικά το εμπόδιζε...
 
post-50176-0-65669400-1387052582_thumb.jpg
 
Όπως φαίνεται, περίπου, το πολύ άσπρο κομμάτι, είναι αυτό που προκαλούσε το πρόβλημα.
 
Συνεπώς, μία η λύση...


 
3)Αφού έμαθες να κόβεις, κόψε!
 
Περιστροφή 180ο στο ψυγείο (με την ελπίδα να χωράει από την ανάποδη λόγω διαφορετικής διάταξης, αλλά @@) οπότε, νέο κόψιμο όσο πιο πίσω στο κουτί γίνεται προκειμένου να δημιουργηθεί ο απαραίτητος χώρος.
 

post-50176-0-42390400-1387052806_thumb.jpg
 
post-50176-0-03464000-1387052824_thumb.jpg
 
Ντύσιμο για να μην πιέζονται/κόβονται οι σουλήνες...
 
post-50176-0-47923500-1387052840_thumb.jpg


 
4)Τα κατάφερα!
 

post-50176-0-00157000-1387052952_thumb.jpg
 
post-50176-0-66068700-1387053125_thumb.jpg

 

 

Πήρε με την 1η, μπήκε στα παραθύρια καλά, αλλά εδώ δεν λειτουργεί τπτ!

 

Τη βοήθειά σας, στο ανάλογο νήμα, παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο δε θα σου πω γιατί και μόνο που το είδα λυπήθηκα και το κουτί και το hardware αλλά και το dremel.

Αν συνεχίσεις να το δουλεύεις όπως το κρατάς είναι λίγα τα ψωμιά του του dremel.

 

Για ποιο λόγο το πετσόκοψες έτσι ρε παιδί το κουτί και γιατί η μητρική ήταν επάνω όταν έκοβες;

Και γιατί άκουσες τους κυρίους και δεν μέτρησες τις οπές να δεις ότι είναι 15mm αφού έχεις το κουτί;

Το Η110 έχει 20mm απόσταση οπών οπότε κουτί που ΔΕΝ έχει οβάλ τρύπες στις θέσεις fan ΔΕ το παίρνει, απλά τα πράγματα


και btw δε χρειαζότανε καν να κόψεις την οροφή. 4 τρύπες αν έκανες δίπλα στις εργοστασιακές (για να έχεις πλέον το οβάλ) μια χαρά θα την έβαζες την Η110. Ούτε dremel ούτε καταστροφή στο κουτί

 

 

post-204649-0-86668800-1387055891_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο δε θα σου πω γιατί και μόνο που το είδα λυπήθηκα και το κουτί και το hardware αλλά και το dremel.

Αν συνεχίσεις να το δουλεύεις όπως το κρατάς είναι λίγα τα ψωμιά του του dremel.

 

Για ποιο λόγο το πετσόκοψες έτσι ρε παιδί το κουτί και γιατί η μητρική ήταν επάνω όταν έκοβες;

Και γιατί άκουσες τους κυρίους και δεν μέτρησες τις οπές να δεις ότι είναι 15mm αφού έχεις το κουτί;

Το Η110 έχει 20mm απόσταση οπών οπότε κουτί που ΔΕΝ έχει οβάλ τρύπες στις θέσεις fan ΔΕ το παίρνει, απλά τα πράγματα

Δεν το κρατάω εγώ το ματσούκι...αλλά καλύτερος δεν (θα) ήμουν.

 

To ΗW, τη γλίτωσε...Μάλλον.

 

Η μητρικη ήταν απάνω, γιατί πολύ απλά...τεμπέλιασα.

 

Για να είμαι απόλυτα σωστός ως προς την τοποθέτηση, το πρόβλημα δημιουργήθηκε από το πλαστικό του καπακιού, το οποίο δεν άφηνε το ψυγείο να μπει σωστά στα υπάρχοντα κενά, οπότε έπρεπε να γίνει όλο αυτό το κακό.

 

Σκεφτήκαμε να ανοίξουμε νέες τρύπες με το φίλο που το ρημάξαμε, αλλά...

 

Αν (1) το πλαστικό δεν υπήρχε και (2) το αντίστοιχο κενό του "παταριού" προς τα μπροστά μου έδινε τον αντίστοιχο χώρο που δημιούργησα πίσω, θα ήμουν μια χαρά στην τοποθέτηση ψυγείου/παταριού/ανεμιστήρων (κάπου εδώ μου λέτε για τη γιαγιά μου και τους τρολέδες, ξέρω...).

 

Δείξτε επιείκεια, κυρία!

 

1η απόπειρα ήταν, με πολλή βιασύνη και καθόλου σχεδιασμό. Δεν πήγαινα για ομορφιά, μόνο για λειτουργικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και btw δε χρειαζότανε καν να κόψεις την οροφή. 4 τρύπες αν έκανες δίπλα στις εργοστασιακές (για να έχεις πλέον το οβάλ) μια χαρά θα την έβαζες την Η110. Ούτε dremel ούτε καταστροφή στο κουτί

Νομίζω πως όχι.

 

Όπως φαίνεται στη φωτό, δεν υπάρχει κενό προς τα μπροστά για να έρθει το ψυγείο στη σωστή θέση (βρίσκουν στους ανεμιστήρες οι σωλήνες).

 

post-50176-0-02947600-1387056404_thumb.jpg

 

Ακόμα και με περιστροφή του ψυγείου (όπως τελικά έκανα) πάλι οι σωλήνες σπρώχνουν το υπόλοιπο προς τα εμπρός και βρίσκει στο περίφημο/διαβόητο/καταραμένο πλαστικό, με αποτέλεσμα να μη κλείνει το καπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον όταν δε βαριέσαι βγάλε το hardware απο μέσα και λίμαρε το κουτί μη φας τα χέρια σου.

 

Σωστό, αλλά τουλάχιστον έχω καλύψει τις λαμαρίνες με το καλώδιο, όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...