Προς το περιεχόμενο

mp3 player iriver H10 5GB


heyhop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

β)Δηλαδη η εγχρωμη οθόνη δεν είναι ΑΡΚΕΤΑ πιο βολική απο τη μονόχωμη?για να μην πω καμια σχεση η μια με την αλλη...

 

Είναι βολική αλλά μην ξεχνάς την αυτονομία.

Αλλωστε για να ακούς το θες όχι για να ΒΛΕΠΕΙΣ!...δεν είναι κινητό με κάμερα!

 

C) Tα υπολοιπα ειναι πραγματι πολυτελειες ή τελοσπαντων αφορουν ατομα πιο απαιτητικά...ολα τα παραπανω ομως για μενα τουλαχιστον ειναι αναγκαια...

--Καμια συγκριση το ipod mini με το καινουριο iriver. Μαλιστα η ιδια η apple εσπευσε να βγαλει το ipod mini 6gb ετσι ώστε να ρίξει(κατα πολύ!) την τιμή στο υπάρχον.

 

Αναφέρθηκα ξεκάθαρα στο ipod 20gb.

 

 

Προφανως φιλε elteo δεν εχεις πιασει τα αντιστοιχα μοντέλα της iriver στα χερια σου.

 

Μα αυτό ακριβώς καυτηριάζω, εάν δεν χρησιμοποιήσεις μια συσκευή γιατί την κρίνεις αυθαίρετα ως gay...;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Eντάξη, το θέμα μας νομίζω είναι γενικότερα για τα mp3 players και τον ρόλο που καλούνται να παίξουν...

 

Προτείνω να ΜΗΝ μείνουμε στην στείρα σύκριση μεταξύ iriver-ipod.

Το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του.

 

Το θέμα είναι πόσο λειτουργικά είναι και κατά πόσο καλύπτουν τον ρόλο για τον οποίο έχουν κατασκευαστεί.

Π.Χ. καλή η έγχρωμη οθόνη, δεν λέω, αλλά άμα είναι εις βάρος της αυτονομίας τότε και μια ασπρόμαυρη κάνει μια χαρά την δουλειά της.

 

 

Εξάλλου, δεν το προσέξατε αλλά μέχρι τώρα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έθιξε εκτενώς το θέμα για την ποιότητα του ήχου τους ή για την ένταση των ακουστικών τους, που είναι ΠΟΛΥ ποιό σημαντικά από το χρώμα της οθόνης ή τις έξτρα λειτουργίες που μπορεί να έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το ραδιόφωνο και η εγγραφή φωνής με mp3 player? Καταρχάς μην κρίνεται εξ ιδίων τα αλλότρια φίλοι. Όταν είπα ότι το iriver, και αρκετά άλλα mp3 players, έχει και ραδιόφωνο το έκανα για να δείξω ότι έχει περισσότερα features. Τώρα αν εσένα δε σου κάνει το ραδιόφωνο, ή δεν συνηθίζεις να ακούς, αυτό δε σημαίνει ότι δεν ακούνε άλλοι ή δεν επιθυμούν να έχουν στο mp3 player τους και ράδιο, και δυνατότητα εγγραφής και προγραμματισμένης εγγραφής μιας εκμπομπής που γουστάρουνε και που θα ακούσουν τη μουσική τους, ή τις ειδήσεις κλπ. Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι παλαιολιθικός, είναι σαν πριν μερικά χρόνια που πρωτοκυκλοφορούσαν p.c. με multimedia και κάποια ξεφτέρια λέγανε, τι να τα κάνουμε έχουμε τις τηλεοράσεις μας, τα στεροφωνικά μας κλπ.

 

Εγώ π.χ. ακούω ράδιο, και με εξυπηρετεί, αυτό για τη συσκευή σημαίνει ότι διευκολύνει κάποιους καταναλωτές με τις δυνατότητές της, όχι π.χ. σα την apple που πλασάρει brand name και μετά σου πιάνει το κώλο για τα έξτρα. Το ίδιο και την εγγραφή φωνής, που στη δική μου δουλειά είναι πολύ χρήσιμο. Και επίσης, προτιμώ να έχω ένα μηχάνημα που να με εξυπηρετεί με τις διάφορες δυνατότητές του, παρά να έχω ένα σωρό γκαντζετάκια από δω κι από κει. Αν μπορούσα, το ιδανικό μου θα ήταν να είχα ένα pda ή smart phone με όλα τα προαναφερόμενα και δυνατότητες πρόσβασης ιντερνετ, επεξεργασία κειμένου κλπ. Γιατί όπως έχει καταντίσει η δουλειά νιώθω όλα και πιο πολύ σα τον inspector gadget (αστυνόμο σαϊνη) ένα gadgeτακι για ηχογράφηση φωνής, ένα κινητάκι, ένα λαπτοπ, ένα pda, ένα desktop σπίτι, ένα mp3 player, ένα flash mp3 player για το γυμναστήριο, ένα dvd player, ένα στερεοφωνικό... έλεος, επειδή θέλουν αυτοί να μας πουλάνε πρέπει και εμείς να χάσουμε το μπούσουλα. Δεν έχει το τμήμα μάρκετινγκ της apple καμμιά ιδέα και ο ανταγωνισμος θα τους πάρει τα σώβρακα; Τι κάνει; Βγάζει ένα flash player χωρίς οθόνη που ανακατέβει τα mp3s, ύμαρτον, και πρέπει εγώ να αγοράσω δηλαδή αυτή τη παπαριά;

 

Γι αυτό και γουστάρω τις εταιρίες που δίνουν στον άλλο δυνατότητες. Εσύ δηλαδή δε θες το mp3 player σου να είναι και ένας ωραίος φορητός σκληρός και να αποθηκεύεις on the go? Εκτός κι αν θες ΚΑΙ ένα usb stick να χεις μαζί σου, μαζί με το κινητό, και το mp3 player, και ίσως το λαπτοπ....

 

Εν πάσει περιπτώση το συγκεκριμένο μηχάνημα δε το έχω αγοράσει, αλλά φίλοι μου έχουνε πει τα καλύτερα, ΚΑΙ στη ποιότητα του ήχου, την ένταση, τα μπασα κλπ. όπου η iriver φημίζεται γι αυτό δε το ανέφερα, και αν δε το αγοράσω από δω θα το παραγγείλω από u.k., http://www.advancedmp3players.co.uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to iriver έχει 18mW ήχο, πάνω από 30EQ και είναι το μοναδικό mp3 player με ελληνικό μενού!!! το Η10 είναι τόσο "δυνατό" μοντέλο που έχει προκαλέσει πανικό στην apple!

 

γιατί ξεχνάμε ότι το Η10 έχει αποσπώμενη επαναφορτιζόμενη μπαταρία, και έτσι είσαι σίγουρος ότι μπορείς να αλλάξεις την μπαταρία και όχι να το φας στην μάπα, όπως το ipod που σε ένα χρόνο πέφτει στις 4 ώρες!

 

μάγκες, to ipod mini δεν πιάνει μία μπροστά του! μοιάζει περισσότερο με κασετίνα για κοριτσάκια - τέσπα!

 

η digimania θα το έχει ξανά διαθέσιμο την άλλη εβδομάδα - ήδη έχω προπαραγγείλει το γκρι που είναι μαμάτο ... μόνο που θέλω να πετύχω κανέναν να κρατά επιδεικτικά την ροζ πουδρο-κασετίνα (βλέπε ipod mini) και θα ρίξω πολύ γέλιο με τα μούτρα του μόλις πάρει βλέφαρο τη πιο high-tech συσκευή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δε πιστεύω ότι γίνεται και "προκλητικός" ρε συ, απλά έχουμε φάει κι εμείς στη μάπα αυτό το cult με τα ipod και γενικά οποια συζήτηση πάει να γίνει γύρω από mp3 players αρχίζουν οι ζηλωτές της apple το κύρηγμα και το προσηλιτισμό και ούτε συζήτηση γίνεται και νεύρα σπάνε, όποτε αν και όπως λένε οι πολιτικοί η "πόλωση" δε λέει καλό είναι να τα χώνει κανείς όταν σου κάνει ο άλλος το άσπρο μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ο heyhop έχει γύρω στα 60 post απ τα οποία τα 50 πλασάρωντας το digimania και το iriver και έχει εγγραφεί το 2003, κι αυτό δε μ' αρέσει καθόλου...χμμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διευκρίνηση για αποφυγή παρεξήγησης: δεν θέλω να μην είμαι προκλητικός και sorry εάν γίνεται έτσι αντιληπτό. απλά, μου αρέσει η κόντρα μεταξύ iriver-apple. η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν και τα δύο! ακόμη, δεν πλασαρώ τίποτα, έχω μια τρέλα με gadget, και αυτά είναι τα mp3 players!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω κι εγώ αυτόν τον καιρό για mp3 player, και ενώ ξεκίνησα από το όριο των 150Ευρώ (creative muvo n200 1gb), αισίως έφτασα στα 250Ε. Γενικώς είχα αρχίσει να απελπίζομαι, μέχρι που έπεσα πάνω στο creative zen micro, το οποίο πωλείται από το pixmania προς 190Ευρώ με 2 μπαταρίες! (Τιμή στην Ελλάδα: 235Ευρώ με 1 μπαταρία). Η τιμή του H10 είναι (πάλι από το ίδιο κατάστημα) 276Ευρώ, οπότε γιατί να το προτιμήσει κάποιος; Για την ανώτερη ποιότητα ήχου; Μα όποιο review κι αν διάβασα, έλεγε ότι η ποιότητα ήχου του zen micro είναι εξαιρετική (και μόνο κατώτερη του iRiver ifp-790). Για την έγχρωμη οθόνη; Ευχαριστώ αλλά δεν με ενδιαφέρει. Ίσως η ηχογράφηση φωνής σε mp3 να αξίζει για κάποιους, αλλά εγώ δεν θα δώσω εύκολα 86Ευρώ περισσότερα για λίγα χαρακτηριστικά που πιθανώς να μη χρησιμοποιήσω ποτέ.

 

Έτσι όπως το βλέπω, η πρόταση της creative (με αυτή την τιμή) είναι με μια λέξη αχτύπητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta iriver einai koryfaia kai psaxnontas sto net den exo vrei kati me perisotera features,poiothta hxoy+kataskeyhs,kritikes.Gia mena exo apokleisei ta hard disk mp3 players gia thn anaksiopistia ton sklhrwn kai thn ypshlh timh.Oso gia ayta me flash mnhmh tha protimousa kapoio ths iriver an yphrxe dynatothta epektashs ths mnhmhs tous.isos sta epomena montela toys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κι εγώ αυτόν τον καιρό για mp3 player' date=' και ενώ ξεκίνησα από το όριο των 150Ευρώ (creative muvo n200 1gb), αισίως έφτασα στα 250Ε. Γενικώς είχα αρχίσει να απελπίζομαι, μέχρι που έπεσα πάνω στο creative zen micro, το οποίο πωλείται από το pixmania προς 190Ευρώ με 2 μπαταρίες! (Τιμή στην Ελλάδα: 235Ευρώ με 1 μπαταρία). Η τιμή του H10 είναι (πάλι από το ίδιο κατάστημα) 276Ευρώ, οπότε γιατί να το προτιμήσει κάποιος; Για την ανώτερη ποιότητα ήχου; Μα όποιο review κι αν διάβασα, έλεγε ότι η ποιότητα ήχου του zen micro είναι εξαιρετική (και μόνο κατώτερη του iRiver ifp-790). Για την έγχρωμη οθόνη; Ευχαριστώ αλλά δεν με ενδιαφέρει. Ίσως η ηχογράφηση φωνής σε mp3 να αξίζει για κάποιους, αλλά εγώ δεν θα δώσω εύκολα 86Ευρώ περισσότερα για λίγα χαρακτηριστικά που πιθανώς να μη χρησιμοποιήσω ποτέ.

[/quote']

 

δεν μπορείς να μιλήσει κανείς ουσιαστικά για διαφορές εκτός και εάν έχει την ευκαιρία να δει, να πιάσει στα χέρια του και να ακούσει τις δύο συσκευές! όπως είπε και ο Compaq99 τα iriver είναι τα κορυφαία mp3 players. σε κάθε περίπτωση το iriver H10 θα το βρείς στην ελλάδα παρακάτω:

 

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=957&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=1&Merchant_Id=1&pcount=0&sts_cid=3

http://www.computer4u.gr/c4u/default.aspx?code=Mp3Usb(CATALOG)

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Mp3Usb&cp_id=55143

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=2&manufacturers_id=15&products_id=936

http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=5075

http://www.grammi.gr/eidos.asp?eidos=55557149

http://www.digimania.gr/H10_blue.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

apo tote pou eida se kapio site ta iriver ithela na paro ena. Fysika opou kai na xo diabasei oloi ta eksymnoun gia ta polla features kai kyrios thn hxitikh tous apodosh kai thn autonomia tous. Synodeuontai panta apo SENHEIZER akoustika, bgazoun 18mW ήχο ana hxeio, kai me epanafortizomenes mpataries (12 wres autonomia) kai alla kaloudia opos alarm clock, eggrafh automata se mp3 apo radio.... To h10 exei 256 colour screen me touchpad gia browsing sto menu kai diabazei jpgs kai txt arxeia.

 

Opote loipon to apofasisa, mallon tha xtypiso to H10. 5gb einai arketa, ta mp3s mou ta exo sto pc kai kyrios ta akouo spith me ta logitech z660, ara to mp3player to thelo kyrios gia kana gymnasthrio, kana taksidaki kai ligo gia tis nekres wres sthn doulia. den me endiaferei h posothta toso, alla h poiothta hxou kai kataskeuhs. Ti na ta kaneis ta 20 kai 40 gb, gia na ta akouseis ola prepei na pas nauagos, oxi taksidh!! Bebaia ama peftan oi times tha to protimousa, alla 350 - 450 euro den leei.

 

Basika skeftomoun kapio apo ta ifp 789 h 889 me 512 mb mnhmh flash usb, alla poly ligh mnhmh re gmt. bgainei sta 150 euro apo plaisio! To H10 exei pantou gyro sta 270 euro, psilomegalh diafora 120 euro. OMOS to EXPANSYS.gr to exei 219 (+12 metaforika)!! opote psilopsinomai

 

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=118478

 

To thema einai mipos epeidh tha to pairno gymnasthrio einai ligo megalo? einai stathero, kanei skip ama trexeis?? ta flash usb opos ta IFP den prepei na exoun problhma, auto pou exei sklhro katalabainei apo kounhmata? Kai me ta hxeia th paizei, ta senhaizer ta xa se poly ypolhpsh alla sto review pou diabasa leei oti bgazoun poly treble kai ligo bass. Ena apo ta liga mikra arnitika sto review. Epishs to expansys.gr ti leei, einai san to pixmania fash?? aksiopisto?? 50 euro diafora me ta alla me ebale se ypopsies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to EXPANSYS ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ! ιδού γιατί:

 

γιατί οι το Η10 που έχει είναι παραεισαγωγή από Αμερική, πράγμα που έχει δύο μειονεκτήματα: 1) δεν το καλύπτει η εγγύηση για Ευρώπη, οπότε εάν σου πάθει κάτι, κλάψε τα χρήματα σου. μπορείς να το επιβεβειώσεις τηλεφωνόντας στην iriver Greece (210-9221534) ή διαβάζοντας την ευρωπαική σελίδα της iriver. expansys να είναι ευρωπαικό, αλλά τα πράγματα του τα φέρνει από αμερική, οπότε σε συσκευές που δεν έχουν διεθνή εγγύηση, όπως τα iriver, ξέχνα εγγύηση.

2) το αμερικάνικο Η10 δεν είναι το ίδιο με το ευρωπαικό. είναι διαφορετική συσκευή και έχει αρκετά προβλήματα.

 

εάν βάλεις και τα μεταφορικά η διαφορά είναι περίπου 20 ευρώ. νομίζω πως συμφέρει να το αγοράσεις από το Πλαίσιο, που σου δίνει και 2 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γυμναστήριο κορυφαία τα iFP-895 & iFP-899. απλά, super!!!

 

τσέκαρε το εδώ:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=957&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=1&Product_Id=253517&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...