Προς το περιεχόμενο

skroutz.gr - αναζήτηση σε ελληνικά e-shops με ενα click


bandito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει καποιο προβλημα στο φορτωμα ή στο ανοιγμα η κεντρικη του Σκρουτζ ?

 

Απ'οπου κ να την ανοιξω ( ειτε μεσω των αποθηκευμενων διευθυνσεων μου ειτε μεσω γκουγκλ ) δειχνει οτι βρισκεται στην σελιδα του Σκρουτζ αλλα στην οθονη μου βλεπω την προηγουμενη σελιδα ( οχι παγωμενη αλλα κανονικα ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

α) Απιστεύτα bloated σελίδες. 70 kb html χωρις τις φωτογραφίες (με τις φωτογραφίες 100). Ακόμα και adsl που έχω ' date=' αν θέλω να ψάξω πολλά πράγματα ειναι κουραστικό να κατεβάζω κάθε φορά 30 kb javascript για ενα scrolling pane στην γωνία (οτι γράφω το εχω διαπιστώσει στο output των sites). Να μην μιλήσουμε για ISDN, PSTN για 10 σελίδες θες 1MB δηλαδή σχεδόν 3 λεπτα download time.

[/quote']

1. Τα javascripts τα κάνει cache ο browser, επομένως δεν έχουμε πρόβλημα εκτός και αν είναι μέσα στις σελίδες!

2. Και να είναι μέσα, μια σελίδα των 70KB όπως λες με χρήση compression (όλοι οι Web servers υποστηρίζουν) γίνεται 7-10KB. Επομένως και πάλι κανένα πρόβλημα.

 

Αν λοιπόν θέλεις να σκανάρεις σελίδες σκέψου να υλοποιήσεις τη δυνατότητα να δέχεσαι τις σελίδες με χρήση HTTP 1.1 ώστε να γλιτώσεις το τεράστιο overhead.

 

Δηλαδή εν κατακλείδι τι 50KB, τι 70ΚΒ, τι 100ΚΒ se HTML. Από 7-15KB θα γίνουν όλες. Τα images μόνο κάνουν τη διαφορά, εκεί ναι, πρέπει να προσέχουν τα sites.

 

Και μια ερώτηση: Κατά τη γνώμη σου ποια e-commerce sites είναι τα πιο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Συνήθως, κάθε φορά που βγαίνει μια καινούργια έκδοση του Skroutz ,γράφω 5-6 πράγματα σε αυτό το topic. Περιττό να αναφέρω οτι ο Skroutz χρωστάει πολλά στο παρόν forum και τους χρήστες του.

 

Αν και δεν ενδιαφέρει άμεσα κανέναν, ο Skroutz ξαναγράφτηκε απο την αρχη σε άλλο framework. Αυτό που σας ενδιαφέρει , είναι η προσθήκη κάποιων νέων feature, όπως οι δημοπρασίες :)

 

Ο σκοπός μας γενικότερα είναι το less hassle, less typing. Οχι μεγάλες φόρμες με πολλά στοιχεία να συμπληρώσεις, και διευκόλυνση του χρήστη να κάνει την δουλειά του πιο γρήγορα όπου αυτό ειναι δυνατό.

 

Όποια κριτική καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, κάθε φορά που βγαίνει μια καινούργια έκδοση του Skroutz ,γράφω 5-6 πράγματα σε αυτό το topic. Περιττό να αναφέρω οτι ο Skroutz χρωστάει πολλά στο παρόν forum και τους χρήστες του.

 

Αν και δεν ενδιαφέρει άμεσα κανέναν, ο Skroutz ξαναγράφτηκε απο την αρχη σε άλλο framework. Αυτό που σας ενδιαφέρει , είναι η προσθήκη κάποιων νέων feature, όπως οι δημοπρασίες :)

 

Ο σκοπός μας γενικότερα είναι το less hassle, less typing. Οχι μεγάλες φόρμες με πολλά στοιχεία να συμπληρώσεις, και διευκόλυνση του χρήστη να κάνει την δουλειά του πιο γρήγορα όπου αυτό ειναι δυνατό.

 

Όποια κριτική καλοδεχούμενη.

 

 

θα υπάρξει χρέωση για τις δημοπρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Όποια κριτική καλοδεχούμενη.

 

Έγινε πιο γρήγορη η αναζήτηση; Το χρησιμοποιούσα τις προάλλες και μου φάνηκε πολύ γρήγορη!

 

Το favicon είναι πολύ καλό! :-)

 

Στο search box μου αρέσει που είναι μεγάλα τα γράμματα αλλά δεν μου αρέσει που έχετε ορίσει Arial. Γιατί όχι Verdana ή Tahoma, που είναι όμορφες και στα ελληνικά;

 

Στην σελίδα της εγγραφής είδα δύο ορθογραφικά:

 

  • θυμώσαστε -> θυμόσαστε ή θυμάστε -- νόμιζα ότι λέει «θυμώσατε» :-P
  • χρησιμοποίειστε -> χρησιμοποιήστε

Συγχαρητήρια σε όσους έχουν δουλέψει για το Skroutz.gr! Εκτός του ότι είναι σούπερ χρήσιμο εργαλείο, τέτοια καλοφτιαγμένα σάιτ είναι όαση μέσα στο ελληνικό ίντερνετ.

 

ΥΓ. Ας προσθέσει κάποιος ένα Skroutz.gr στον τίτλο του τόπικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε πιο γρήγορη η αναζήτηση; Το χρησιμοποιούσα τις προάλλες και μου φάνηκε πολύ γρήγορη!

 

Έγιναν μικρές βελτιώσεις στην αναζήτηση. Η μεγάλη διαφορά ειναι ο server, που τώρα είναι ενα μικρο θηριο με 4 cpu. Παρ'ολα αυτά, μερικές αναζητήσεις λόγω της φύσης τους, θα καθυστερήσουν εκ των πραγμάτων (λογικά 5-6 maximum). Απ'οτι έχω δεί ειναι πολυ λιγες σε σχέση με το σύνολο.

 

Το favicon είναι πολύ καλό! :-)

 

Πες τα, πες τα.

 

Στο search box μου αρέσει που είναι μεγάλα τα γράμματα αλλά δεν μου αρέσει που έχετε ορίσει Arial. Γιατί όχι Verdana ή Tahoma, που είναι όμορφες και στα ελληνικά;

 

Θα κάνουμε μια δοκιμή με verdana :)

 

 

Στην σελίδα της εγγραφής είδα δύο ορθογραφικά:

 

  • θυμώσαστε -> θυμόσαστε ή θυμάστε -- νόμιζα ότι λέει «θυμώσατε» :-P
  • χρησιμοποίειστε -> χρησιμοποιήστε

 

Thanks. Αυτός που τα έγραψε βασανίζεται ήδη.

 

Συγχαρητήρια σε όσους έχουν δουλέψει για το Skroutz.gr! Εκτός του ότι είναι σούπερ χρήσιμο εργαλείο, τέτοια καλοφτιαγμένα σάιτ είναι όαση μέσα στο ελληνικό ίντερνετ.

:)

 

ΥΓ. Ας προσθέσει κάποιος ένα Skroutz.gr στον τίτλο του τόπικ...

 

Που είναι αυτοί οι moderators οταν τους χρειάζεσαι; Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα υπάρξει χρέωση για τις δημοπρασίες?

 

Δεν είναι στα σχέδια μας.

Ενδεχομένως αργότερα να υπάρξουν κάποιες advanced υπηρεσίες , αλλά αυτές προαιρετικά και για οποιον το επιθυμεί.

 

Γενικώς προσπαθούμε όσο μπορούμε να μην μετακυλούμε τα κόστη στους τελικούς χρήστες. Για αυτό και δεν έχουμε 30 banners να αναβοσβήνουν, παρ'ολο που θα μπορούσαν να είναι μια καλη πηγή εσόδων.

 

Γενικώς λοιπον, ο προσανατολισμός είναι να μην υπάρξουν χρεώσεις στον τελικό χρήστη ποτέ (τελικός χρήστης δεν είναι κάποιος που βάζει 3000 δημοπρασίες τον μήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi agores pos douleuoun sto site?

 

 

an enoeis tis agores mesa apo siggrisi timon poli apla episkeptese ta katastimata kai agorazeis apo auta... to skrooge den echei na kanei me auta i schesi einai metaksi tou eshop kai esena apla anaferei tis times siggrineis kai prochoras sto katastima/ata pou theoreis sinferonta na agoraseis

 

an agorazeis apo auction (dimoprasia) san "bidder" e tote poli apla agorazeis apo auton pou to kanei auction (dimopratei) efoson echeis dosei tin kaliteri timi (bid) kai apo ekei kai pera ola einai eteron ekateron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λίγα σχόλια από μέρους μου για το νέο site. Προσωπικά συναντώ ορισμένες δυσκολίες στην ανεύρεση ορισμένων προιόντων. Εξηγούμαι... Παλιά μπορούσα να γράψω στο Search box π.χ. "LG" και μου έβγαζε όλα τα hits. Τώρα δε βγάζει τίποτα...

 

Κατά τα άλλα το color scheme, αν και γούστα είναι αυτά, θα προτιμούσα να είναι κάτι σε μπλε ή πορτοκαλί και όχι το παρόν μωβ...

 

Αυτά. Πολύ καλύ προσπάθεια παιδιά, σιδερένιοι. Το site έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό παιδιά

 

Προσπαθείστε όσο το δυνατόν μπορείτε το site να είναι όσο το δυνατόν συμβατό και ευκολόχρηστο με mobile συστήματα.

 

Έχει τύχει άπειρες φορές να είμαι στην στουρνάρη για ψώνια ή μέσα σε κάποιο πλαίσιο και να τσεκάρω τιμές απο το Qtek μου (έχω και το 8310 δύσκολη περίπτωση!)

 

το να έχουμε πάντα στο μυαλό μας και τα mobile συστήματα είναι κάτι το οποίο συμφέρει όλους...

 

πάνω απ όλα συγχαρητίρια για την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά που έχει γίνει μέχρι τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην πρώτη σελίδα γράφει (εδώ και καιρό)

 

Sony Ericsson W810

249.00 €

Πλαίσιο

Και είναι και "δημοφιλές" κι όλας, ενώ υπάρχουν γύρω στα 10-11 φθηνότερα e-shops στο συγκεκριμ. προϊόν.

 

Ενώ κανονικά κοστίζει 299....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...