Προς το περιεχόμενο

skroutz.gr - αναζήτηση σε ελληνικά e-shops με ενα click


bandito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγα σχόλια από μέρους μου για το νέο site. Προσωπικά συναντώ ορισμένες δυσκολίες στην ανεύρεση ορισμένων προιόντων. Εξηγούμαι... Παλιά μπορούσα να γράψω στο Search box π.χ. "LG" και μου έβγαζε όλα τα hits. Τώρα δε βγάζει τίποτα...

 

Κατά τα άλλα το color scheme, αν και γούστα είναι αυτά, θα προτιμούσα να είναι κάτι σε μπλε ή πορτοκαλί και όχι το παρόν μωβ...

 

Αυτά. Πολύ καλύ προσπάθεια παιδιά, σιδερένιοι. Το site έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Αυτό με το LG είναι πρόβλημα. Το θέμα είναι , οπως και εδώ στο insomnia, οτι οι αναζητήσεις με δυο γράμματα παίρνουν αιώνες και γονατίζουν τον server.

Προσπαθούμε να βρούμε μια λύση για αυτό.

 

Εμένα γιατι μου φαίνεται μπλέ το χρώμα; (αν και γουστα εινα αυτά οπως ειπες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην πρώτη σελίδα γράφει (εδώ και καιρό)

 

Sony Ericsson W810

249.00 ?

Πλαίσιο

Και είναι και "δημοφιλές" κι όλας, ενώ υπάρχουν γύρω στα 10-11 φθηνότερα e-shops στο συγκεκριμ. προϊόν.

 

Ενώ κανονικά κοστίζει 299....

 

Έχεις δίκιο. Διορθώθηκε το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

bandito μόλις μου ήρθε φλασιά για ένα feature που θα μπορούσες να χτίσεις.

Να φιλτράρει το σύστημα τα μαγαζιά που φέρνουν αποτελέσματα για 2 ή παραπάνω αναζητήσεις.

 

Δηλαδή να μπορεί ο χρήστης να συνδυάζει 2 (or more) αναζητήσεις ώστε να βλέπει αποτελέσματα μόνο από τα μαγαζιά που έχουν και το Α και το Β (και το n) προϊόν.

 

Και να γκρουπάρονται τα αποτελέσματα ανά τελική τιμή ανά κατάστημα.

 

Με την λογική ότι αγοράζοντας από eshops σπάνια θα σπάσουμε την παραγγελία σε πάνω από ένα eshop.

 

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο έιναι στην υλοποίηση, ειδικά το θέμα της τελικής τιμής φαντάζομαι είναι δύσκολο να οριστεί πρώτα απ'όλα, εγώ πάντως την έριξα την ιδέα μου (πριν την ξεχάσω :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δύο σκέψεις:

 

1.

 

Δεν ξέρω πόσους αφορά (μάλλον λίγους), αλλά μήπως πρέπει να ορίσετε χρώμα background:

 

skroutzgrbackgroundcoloif4.png

 

Το συναντώ συχνά (είμαι με γκρίζο φόντο) και γι' αυτό έχω τον Fx να δείχνει άσπρο άμα δεν έχει οριστεί background color. Ίσως κάποιοι παρασύρονται και θεωρούν δεδομένο το άσπρο επειδή τεστάρουν σε άσπρο φόντο... Ξέρω γω...

 

2.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς να φορτώσει οπτικά η σελίδα και χωρίς να μπερδεύεται ο επισκέπτης και χωρίς να θέλει ειδική επεξήγηση: ένα εναλλακτικό λινκ για να ανοίγει σε χωριστό παράθυρο/καρτελάκι/οτιδήποτε η σελίδα του κάθε προϊόντος.

 

btw, πάτησα το λινκ του FortyTwo. ΠΟΛΥ ωραίο θέμα! (Αλλά γιατί δεν έχει favicon; :-P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά το πλάσιμο που μας ρίχνεις bandito, συνεχίζω με μια ακόμα πρόταση.

 

Κουτάκι checkbox στα Αποτελέσματα ανα κατηγορία που αναδεικνύονται μετά από μία αναζήτηση ώστε να είναι επιλέξιμα => περισσότερο control στο φιλτράρισμα.

 

Και πάλι δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό/εύκολο, just some brainstorming here!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-;1418177']bandito μόλις μου ήρθε φλασιά για ένα feature που θα μπορούσες να χτίσεις.

Να φιλτράρει το σύστημα τα μαγαζιά που φέρνουν αποτελέσματα για 2 ή παραπάνω αναζητήσεις.

 

Δηλαδή να μπορεί ο χρήστης να συνδυάζει 2 (or more) αναζητήσεις ώστε να βλέπει αποτελέσματα μόνο από τα μαγαζιά που έχουν και το Α και το Β (και το n) προϊόν.

....

 

Αν κατάλαβα καλά, λες κάτι σαν union μεταξύ πολλών αναζητήσεων. Δεν νομίζω οτι είναι πολύ ευκολο αυτό, και θα είναι και δύσκολο για τον χρήστη που δεν είναι τοσο έμπειρος στην χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σκέψεις:

 

1.

 

Δεν ξέρω πόσους αφορά (μάλλον λίγους), αλλά μήπως πρέπει να ορίσετε χρώμα background:

 

skroutzgrbackgroundcoloif4.png

 

Το συναντώ συχνά (είμαι με γκρίζο φόντο) και γι' αυτό έχω τον Fx να δείχνει άσπρο άμα δεν έχει οριστεί background color. Ίσως κάποιοι παρασύρονται και θεωρούν δεδομένο το άσπρο επειδή τεστάρουν σε άσπρο φόντο... Ξέρω γω...

 

 

Πράγματι. Ποτέ δεν μου έχει έρθει η ιδέα οτι κάποιος μπορεί να έχει άλλο χρώμα φόντο (αλήθεια, τι εξυπηρετεί;). Θα ρίξω μια ματιά παντως, γιατι αρκετά απο αυτά θα επρεπε να ειναι transparent ετσι και αλλιως.

 

2.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς να φορτώσει οπτικά η σελίδα και χωρίς να μπερδεύεται ο επισκέπτης και χωρίς να θέλει ειδική επεξήγηση: ένα εναλλακτικό λινκ για να ανοίγει σε χωριστό παράθυρο/καρτελάκι/οτιδήποτε η σελίδα του κάθε προϊόντος.

 

Νομίζω οτι αυτό το έχουν λύσει η browsers απο μόνοι τους. Δηλαδή, ο χρήστης που δεν τα πάει καλά με τα πολλά παραθυρα/tabs κτλ, μπορεί να ακολουθεί το κλασικό flow "click-back-click-back". Ο χρήστης που δεν έχει πρόβλημα με 40 tabs (οπως εγώ και εσύ :) ), απλώς πατάει middle click (υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιος να ειναι έμπειρος χρήστης και να χρησιμοποιεί IE6, αλλά το θεωρώ απίθανο).

 

btw, πάτησα το λινκ του FortyTwo. ΠΟΛΥ ωραίο θέμα! (Αλλά γιατί δεν έχει favicon; :-P)

 

Άσε, όποτε καταπιανόμαστε με γραφικά γελάει και το παρδαλό κατσίκι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-;1445325']Παρά το πλάσιμο που μας ρίχνεις bandito' date=' συνεχίζω με μια ακόμα πρόταση.

 

Κουτάκι checkbox στα [b']Αποτελέσματα ανα κατηγορία[/b] που αναδεικνύονται μετά από μία αναζήτηση ώστε να είναι επιλέξιμα => περισσότερο control στο φιλτράρισμα.

 

Και πάλι δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό/εύκολο, just some brainstorming here!

 

Ελα ρε εσυ.

Οχι και πλάσιμο :).

Απλώς τρέχουμε και δεν φτάνουμε.

Λεπον, νομίζω οτι αυτο που λες έχει κάποιο νόημα, αλλά δεν μπορώ να εκτιμήσω γρήγορα αν ειναι εύκολο η δύσκολο. Θα του ρίξω μια ματιά :).

 

Ακου, πλάσιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Άλλη μία μικρή λεπτομέρεια:

 

Καθώς γράφεις και χτυπάς tab, η σειρά περνάει πρώτα από το Go και μετά πάει στην Αυτόματη σύνδεση. Εσκεμμένο είναι;

post-25957-129062944067_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως μπορείτε να μας πείτε περισσότερες πληροφορίες για το πως ακριβώς πραγματοποιείτε το crawling ? θέλω να κάνω ένα project που απαιτεί την ίδια τεχνογνωσία με αυτή που χρησιμοποιήσατε στο skroutz και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τι εργαλεία χρησιμοποιήσατε.

 

Το Web Crawling το φτιάξετε from scrtach δικό σας ή χρησιμοποιήσατε κάποιον ήδη έτοιμο open source όπως αναφέρονται μερικά εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Web_crawler ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Πάνε τρία χρόνια απο το πρώτο post :)

 

Μεγαλώσαμε λίγο και ψάχνουμε άτομα που έχουν σχέση με την τεχνολογία να ενταχθούν στην ομάδα.

(η δουλειά δεν είναι προγραμματιστική μιας και όλοι ξέρουν πόσο εγωϊστές είμαστε εγώ και ο Βασίλης :) )

 

Όποιος ενδιαφέρεται ας στέιλει ενα email στο admin at fortytwo τελεία gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...