Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για επιλογή Εκτυπωτη!


androu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα τον Canon ip 5000 και τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Και μόνο η οικονομία στα μελάνια θα σε εντυπωσιάσει, πέρα από τα άλλα πολύ καλά χαρακτηριστικά του.

 

Προφανώς κάθε μοντέλο ακριβότερο από τον Pixma4000 θα είναι και κσλύτερο από αυτόν....Ζηλεύουμε!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το ξέρω ότι είναι καλός... όμως επειδή την πάτησα μια φορά με τον canon προσανατολίζομαι για HP . το ξέρω ότι έχει φτηνά μελάνια όμως... και σε αυτόν που έχω.. κρατούσαν το πολύ 2 μήνες το κάθε χρώμα. Επίσης επειδή δεν είναι ενσωματωμένη η κεφαλή στα μελάνια .. ΠΛΕΟΝ το θεωρώ ένα τεράστιο μειονέκτημα...

 

.. Για τον 7450 της HP τι λέτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του δικού μου κάνει 37+58 ... και αυτός είναι ο λόγος που ψαχνω καινούργιο.... Αν ειναι να σκάω κάθε τόσο 100 ευρά για τις κεφαλές . .. . ..

 

 

Πώς θα μάθω σίγουρα αν ο 7450 δουλεύει η όχι σε Usb 1.1 ?? (Δεν εχω usb2) :neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του δικού μου κάνει 37+58 ... και αυτός είναι ο λόγος που ψαχνω καινούργιο.... Αν ειναι να σκάω κάθε τόσο 100 ευρά για τις κεφαλές . .. . ..

 

O pixma 3000 kanei oso 2 allages melaniwn ths HP .....

Protimw na dinw ka8e 2 xronia 100 eurw gia ektypwth h kefalh kai na exw ena mhxanhma pou ta kanei ola kala kai grhgora, para ena mhxanhma pou einai sxetika argo, oxi toso poiotiko se ektupwseis kai ta melania tou kostizoun mia periousia ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i kefali twn canon pixma ehei 95 euro kai hriazete na alazei, kathe peripou 2 hronia.
Ελπίζω να μήν μιλάς σοβαρά.... :-?

Δηλαδή εγώ που παράγγειλα τον IP4000 θα σκάω κάθε δύο χρόνια 100 ευρώ;;; Εγώ τον δίαλεξα με το σκεπτικό οτι θα αλλάζω μονο μελάνια που δεν κάνουν ουτε 40 ευρω ολα μαζί κάθε 2 χρόνια......

 

95 + 40 = 135 ευρώ και εγώ το αγόρασα 126 :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχ . και μένα όταν τον πήρα τον s450 μου είχε πεί ότι με 7000δρχ ..τοτε άλλαζα κεφαλή .. και αυτός ήταν και ο λόγος που τον πήρα... αλλά έλα που.. κάνει η μαύρη bc_30e 37 eura και η eγχρωμη bc-31e 58!!.

 

Δεν είναι απαραίτητο κάθε 2 χρόνια ... όταν δείς ότι σου κάνει νούμερα..(εμένα πχ. μου βγάζει κενές γραμμές ... μέσα στις μαύρες-κείμενο, έχρωμες εκτυπώσεις το κόκκινο βγαίνει μωβ, το κίτρινο πράσινο, ..κτλπ .. και μουτζουρώματα σε όλη τη σελίδα ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kita to thema me tin kefali ine na min sou tihei... mporei kapios na hriaste na alaxei kefali meta apo 6 mines , mporei kapios alos na min alaxei kai katholou... pistevw pezei rolo kai i hrisi
Ε πές έτσι ντε, τί μου λές καθε δυό χρόνια και με κοψοχολιάζεις..... :-P

Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει με όλους του εκτυπωτές οποιουδήποτε κατασκευαστή. Η καλύτερη προφύλαξη είναι να μήν μένει ο εκτυπωτής αδούλευτος για μεγάλα διαστήματα. Ίσως και τα μή γνήσια μελάνια κακής ποιοτητας να μπορέσουν να κάνουν τη ζημιά. Πάντως τα 100 ευρώ για κεφαλές πάλι είναι πολλά...

 

Όλοι οι κατασκευαστές πάντως απο κάπου μας τα παιρνουν, η Cannon απο κεφαλές, η Epson απο μελάνια και η HP και απο τα δυο.... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Όλοι οι κατασκευαστές πάντως απο κάπου μας τα παιρνουν' date=' η Cannon απο κεφαλές, η Epson απο μελάνια και η HP και απο τα δυο.... :mad:[/quote']

 

Η HP τις έχει ενσωματωμένες στα μελάνια.. Αν υποθέσουμε οτι ξερένεται το πετς παίρνεις άλλο και τέλειωσε. Η HP πάσχει από άλλα προβλήματα.. πχ.. πρόβλήματα τραφοδοσίας χαρτίού (για lazer) για inkjet αμα τον δοκιμάσω θα σου πω.

Εμμένω στο ερώτημα: θα παίζει σε usb 1.1 όταν στις προδιαγραφές λέει για usb 2.0 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω συνεχεια οτι η cannon εχει φτηνα μελανια και τετοια.Περα απο τις κεφαλες δεν λεει καποιος με ενα μελανι ποσες σελιδες εκτυπωνει??Και οχι super duper οικονομια να θες υπερυθρες για να δεις κειμενο.Μιλαμε για φυσιολογικες καταστάσεις όπως το contrast των εφημεριδων οχι ξεθωριασμενα. Εγω με ενα μαυρο , 17 ευρω εκανε μειον 1.8 η επιστροφη απο ανακυκλωση 15.5 ευρω τελικη,εκτυπωνω σε οικονομικες ρυθμισεις αλλα οχι ξεθουριασμενα (σε epson το αντιστοιχο αποτελεσμα ειναι το νορμαλ) καπου 2000 σελιδες μεσα σε ενα χρονο(κατι που σημαινει καμια 100 αρια φορες σβησε-αναψε τον εκτυπωτη μεσα στον χρονο αρα 100 καθαρισμους μεσα στον χρονο εκτος απο την καταναλωση μελανης για εκτυπωσεις)

 

Οχι τιποτα αλλο εχω 3 εκτυπωτες ,2 hp 1 epson, αν ειναι τοση μεγαλη η διαφορα να τους πεταξω

 

edit=κατι ακομα,προχτες πηρα μελανι για διπλωματικη και εκτυπωσα τελικα 10 αντιγραφα σε καλη ποιοτητα 180 σελιδες η καθε εκτυπωση. Στην ιδια καλη ποιοτητα εκτυπωσης με αυτην βγαινουν και ικανοποιητικες foto.αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 27 Ευρώ παίρνω 8 μελάνια για τον pixma 3000 .... (και δε βάζω μέσα τα ποσά επιστροφής από ανακύκλωση). Η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να εκτυπώσω τόσο όγκο μαζεμένο για να σου πω ακριβή αριθμό σελίδων. Εξαρτάται από τόσα πράγματα που οι συγκρίσεις μεταξύ μας είναι ανούσιες. Ο καθένας μετράει με τα δικά του μέτρα και σταθμά. Έχεις τις τιμές των μετρήσεων που κάνει η ΗΡ;

 

Από το site της Canon:

Black ink tank life: 330 pages at 5% coverage¹

1500 pages (Printing ISO/JIS-SCID N5 image)²

 

¹ Print volume figures may vary with the content of the document and the print mode. Black calculation based on an average of four printers run continuously until ink out printing 1500 characters per page, normal text, in default mode on plain paper using Windows XP and Word 2003.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...