Προς το περιεχόμενο

Linksys WAG54G vs. US Robotics 9106


dim_b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ti akrivos grafeis edw?

 

Aυτο που διαβαζεις και μπορεις να σκεφτεις μονος σου. Δεν προσβαλουν καποιον επειδη εκανε μια ερωτηση που μαλιστα επρεπε να εχει απαντηθει. Αφαιρωντας το οτι και μετα το ξεγανωμα τον εστειλες πισω στο eshop που δεν φερνει linksys. Αν δεν εχεις την διαθεση να βοηθησεις δεν μιλας καθολου και αστο σε κανεναν με καλυτερη διαθεση. Και αν εχεις ορεξη για παρλα, υπαρχουν τα pm.

 

.....φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά γεια σας. Θέλω να συζητήσω μαζί σας για τον προβληματισμό μου σχετικά με το wireless vs. υγεία! Για τα κινητά τηλέφωνα έχουν ακουστεί πάρα πολλά σχετικά με το πόσο βλαβερά είναι για τον άνθρωπο, τα οποία, αν και αναπόδεικτα, με έχουν κάνει να αποφεύγω να χρησιμοποιώ αυτή την τεχνολογία όσο μπορώ. Φυσικά, έχω κινητό αλλά κυρίως χρησιμοποιώ το sms για την επικοινωνία μου.

Η ίδια περίπου τεχνολογία (ασύρματη) χρησιμοποιείται και από τα δίκτυα WLANs. Αυτό όμως σημαίνει ότι και αυτά λογικά θα έχουν του ίδιους κινδύνους με τα κινητά τηλέφωνα.

Αν και έχω ασύρματες κάρτες και στο laptop και στο desktop που διαθέτω, προτιμώ να τα έχω συνδεδεμένα με ενσύρματη σύνδεση με όποια μειονεκτήματα συνεπάγεται αυτό.

Προχθές έπαθα μία βλάβη με το adsl modem (intracom jitspeed 500i) και τώρα πρέπει να αγοράσω άλλο. Θα με βόλευε πάρα πολύ ένα ασύρματο modem, αλλά, όπως σας εξήγησα και παραπάνω έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο "αθώα" είναι για τον άνθρωπο.

Εσείς τι γνώμη έχετε; Μήπως η θέση μου είναι υπερβολική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ψάχνω κι εγώ για ασύρματο router μιας και θα μετακομίσω αλλά στο νέο σπίτι δε θα έχει τηλέφωνο και σκέφτομαι να παίρνω dsl ασύρματα από το παλιό σπίτι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η εμβέλεια... Πόσο μακριά πιάνουν τα 2 αυτά router ΧΩΡΙΣ οπτική επαφή???

 

God με το 9105 δεν τίθεται θέμα reset και κολλημάτων ούτε βέβαια αντέχει μόνο 220 connections. Έχω φτάσει 1.000 connections χωρίς κανένα πρόβλημα! Βασικά έτσι όπως το περιέγραψες αν δεν έγραφες ότι μιλάς για αυτό θα νόμιζα ότι μιλάς για το jetspeed icon_brrr.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

God με το 9105 δεν τίθεται θέμα reset και κολλημάτων ούτε βέβαια αντέχει μόνο 220 connections. Έχω φτάσει 1.000 connections χωρίς κανένα πρόβλημα! Βασικά έτσι όπως το περιέγραψες αν δεν έγραφες ότι μιλάς για αυτό θα νόμιζα ότι μιλάς για το jetspeed icon_brrr.gif

 

Βρε αδερφε το ειχα και το εδωσα για αυτο το λογο. Τωρα αν με νεο firmware εφτιαξαν τιποτα δεν ξερω. Το 3com που μου 'χαρισε' η altec μια χαρα ειναι και δεν θελω να μαθω αλλα. :D

 

 

....μην μιλας για jetspeed στο σπιτι του κρεμασμενου!!!!!!

 

To wag54g επιανε με αξιοπρεπες signal μεσα απο 3 τοιχους (χοντρους πετρινους) καπου στα 40 μετρα. Δεν ξερω να σου πω για παραπανω. Παιζουν ρολο και πολλα για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως χωρίς firmware και έπαιζε κομπλέ. το jetspeed καλά λες ας το ξεχάσουμε...

βασικά η απόσταση που με ενδιαφέρει είναι ένα οικοδομικό τετράγωνο αλλα όπως είπα από το ένα σπίτι δε βλέπεις το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Linksys ρίξε μια ματιά σε αυτό το howto

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7794

 

και ειδικά στο 11ο post (τέρμα κάτω), που λέει ο χρήστης τα προβλήματα που συνάντησε.

 

Κι εγώ το 9105 έχω, προφανώς και δε σηκώνει μόνο 200 συνδέσεις, όλοι σε τριψήφιο το δουλεύουν (εκτός από τις περιπτώσεις που έχει πρόβλημα η γραμμή). REBOOT δεν κάνω ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο.

 

Το 9106 εκτός από τις κεραίες έχει και διπλάσια μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το 9105 έχω' date=' προφανώς και δε σηκώνει μόνο 200 συνδέσεις, όλοι σε τριψήφιο το δουλεύουν (εκτός από τις περιπτώσεις που έχει πρόβλημα η γραμμή). REBOOT δεν κάνω ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο.

 

Το 9106 εκτός από τις κεραίες έχει και διπλάσια μνήμη.[/quote']

 

 

Γιατι το 200 ειναι διψηφιο? :D

Περα την πλακα, ΕΓΩ ειχα προβλημα μετα τις 200-250 συνδεσεις με το 9105. Δεν μπορουσες να ανοιξεις explorer, ΣΕΡΝΟΤΑΝ. Μιλαμε για ΑΝΟΙΚΤΕΣ συνδεσεις, οχι peers στο emule ετσι? Και μετα απο 4-5 μερες το επιαναν τα δικα του. Τωρα τι να πω, οτι ειχε προβλημα η γραμμη και μολις το αλλαξα ετυχε να την φτιαξουν?

 

Το 9106 ειχα δει να'χει κι'αλλα νομιζω στο adslgr.com, καπου ειδα και για αλλο επεξεργαστη και για τρελες συνδεσεις. Δεν θυμαμαι ομως. Αποτι εχω ακουσει τελευταια δεν δειχνουν να εχουν και πολυ σχεση με το 9105!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα... δλδ σοβαρά προβλήματα το Linksys :?

μια ερώτηση για το usr: για να συνδέσω πάνω του ένα pc ασύρματα χρειάζομαι έξτρα κεραίες ή περιλαμβάνονται όλα στο πακέτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα... δλδ σοβαρά προβλήματα το Linksys :?

μια ερώτηση για το usr: για να συνδέσω πάνω του ένα pc ασύρματα χρειάζομαι έξτρα κεραίες ή περιλαμβάνονται όλα στο πακέτο?

 

Perilambanontai 2 keraioules apospomenes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα... δλδ σοβαρά προβλήματα το Linksys :?

μια ερώτηση για το usr: για να συνδέσω πάνω του ένα pc ασύρματα χρειάζομαι έξτρα κεραίες ή περιλαμβάνονται όλα στο πακέτο?

 

 

Ε πρεπει να εχει καποια καρτα wifi και το pc βεβαια, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ενταξει παιδια ακρη δεν εχω βγαλει !!!!! με το που λεω το 9106 διαβαζω για ενα προβληματακι με το που λεω το wag54 το ιδιο ασε που ειναι και λιγο ακριβοτερο (αλλα αυτη η εγγυηση 3 χρονια ακουγετε καπως)!

τελικα μη σου τυχει και στραβωσει ή να σου κατσει και να πανε ολα καλα ειναι;

ενα ρουτερι να μοιρασω το ιντερνετ στο κατω οροφο χωρις να μου σπασουν τα νευρα και χωρις να διαβασω 3 τομους οδηγιες κλπκλπ θελω, ζηταω πολλα;

 

βασικα για το μοιρασμα του ιντερνετ δε νομιζω να χρειαζομαι και κατι ιδιαιτερες απαιτησεις απο το router, ετσι; μονο να μη κανει νερα (ειδικα οταν θα λειπω και θα ειανι σπιτι η αδερφη μου)

 

τελικα εξω ή καλυτερα μεσα στο μαγαζι θα παρω την αποφαση οπως παει η δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο ασχετο

ειναι δυνατο να βαλω ενα καλωδιο μεταξυ ρουτερ και κεραιας για να κανω ενα ειδος προεκτασης της κεραιας αν δεν εχω καλο σημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...