Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με ταχυτητα ADSL ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια!

 

Μια απορια.

 

Εδω και καιρο εχω dsl 384/128 OTE και στο σπιτι μου και στο πατρικο μου και μονο στην αρχη,πριν 1-2 χρονια περιπου,ειδα ταχυτητες 40-42Κ!

 

Εδω και καιρο δεν παει πανω απο 37Κ και αυτο σπανια!

 

Ειμαι Θεσσαλονικη και θα ηθελα να μαθω αν και αλλοι εχετε το ιδιο προβλημα με την ταχυτητα της dsl,ΟΤΕ ή αλλης εταιρειας στην Θεσσαλονικη ή και σε αλλα μερη της Ελλαδας.

 

Παντως αν αυτο το προβλημα ειναι γενικο,τοτε ειναι σαν να πλρηρωνεις για 1 κιλο ψωμι και να σου δινουν 800 γραμμαρια!!!Μας κλεβουν για τα καλα δηλαδη αφου 384 σημαινει 48Κ ετσι δεν ειναι?

 

Αντε να σου δινουν 45 ή 40 σταθερα,αλλα 35-37 ειναι ξεφτιλα!

 

Και τελος υπαρχει τροπος να αυξησουμε εστω και λιγο την ταχυτητα μας?

 

ΥΓ Αυτο το 'προβλημα' ειναι 24ωρου βασεως.Δεν εχει να κανει με 'ωρες αιχμης' δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Prin dyo xronia eixan ligoi dsl twra exoun ayksh8ei. 8elw na pw oti oso perissotero ayxanetai h zhthsh ths dsl sthn perioxh sou , toso poio poly fortwnetai to dslam , kai meiwnetai h taxythta. Efoson o ote den kanei kamia kinhsh gia anava8mish ti mporeis na kaneis;

 

Eimai kai gw mazi sou , alla an 8ymasai kala exeis ypograpsei symvolaio pou leei oti oi taxythtes DEN einai eggyhmenes! Dhladh san na sou leei prepei na eisai kai eyxaristhmenos.

 

Kai ta 35-37 pou anafereis einai kala...skepsou merikous pou pianoun 20-25... ayta ta paidia ti na poun? na pane na skotwsoun kanena ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου,δεν διαφωνω με αυτα που λες,αλλα αν παρεις για παραδειγμα ενα αυτοκινητο με τελικη 200 χιλ./ωρα και πηγαινει με 190 θα πεις ΟΚ δεν πειραζει.Αλλα αν πιανει μονο 150 ας πουμε τοτε θα εισαι ευχαριστημενος?

 

Μας εχουν πιασει κοροιδα νομιζω και αυτα περι συμβολαιων ειναι φτηνες δικαιολογιες!Αν ηταν σωστες οι εταιρειες δεν θα φροντιζαν να εχουν καλο δικτυο και για 1.000 αλλα και για 1.000.000 χρηστες?

 

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν ισχυει αυτο το προβλημα μονο με τον πΟΤΕ ή και με αλλες εταιρειες.

 

Και τελος αν παιζει ρολο το modem στην ταχυτητα.Με αλλα λογια τι μπορουμε να κανουμε για να βελτιωσουμε την κατασταση αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 37 καλα είσαι. Να εύχεσαι να μην πάει στο 20-25 και αναπολείς τις εποχές που έπιανες 35-37. Θέλουμε περισσότερα Dslam για να χωρέσει τον αυξανόμενο κόσμο που βάζει Dsl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά βάλε όλη την ταινία. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

[fun mode on]

Καλή ιδέα...και δεν την έχω δει κιόλας :D mindtrapper την έχεις?

[fun mode off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε mindtrapper' date=' ΕΛΕΟΣ!!!!!!

2,6ΜΒ υπογραφή;;;

Την επόμενη φορά βάλε όλη την ταινία. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:[/quote']

 

 

Signature removed..

Kai elpizo na mhn thn ksanabalei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου Beholder.Πρεπει ν'αρχισουμε να διεκδικουμε και οχι να κανουμε τον σταυρο μας και να λεμε 'παλι καλα υπαρχουν και χειροτερα.'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι serendipity αλλα πως?

 

Γιναμε μαλλον δεσμιοι των (λαθος?) επιλογων μας!

 

Παντως αν αλλαξει καποιος modem βελτιωνεται η ταχυτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera paidia! Symfwnw kai'gw mazi sas....! Mas exoun spasei ta neyra me ta dslam kai ta ypoloipa...! Kai egw exw ADSL kai malista 512....! Proswpika den eimai enyhousiasmenos an kai proerxomai apo PSTN!!! Shmantikh parathrisi thewrw....!H taxytita safvw kai paizei kai exei na kanei me to diktyo tou OTE sthn perioxh,thn ayksish apotoma ths ADSL kai fwrtwsh tvn dslams kai bebaia megalo rolo kat' eme paizei kai to modem pou diatheteis.......!!! An exeis to koulo to jetSpeed 520..........thn psilohontroebapses.........!!!!Mpoukwnei mplokarei kai syxna thelei reset!!!! Meta leitourgei alla oxi gia poly....! Proswpika tha synestina kati se NetGear oson afora to modem file mou!Pantws enw ektimv thn Otenet skeftomai mexri kai allagh ISP.......... Eyxaristw gia thn anoxh sas!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν αυτο το προβλημα ειναι γενικο' date='τοτε ειναι σαν να πλρηρωνεις για 1 κιλο ψωμι και να σου δινουν 800 γραμμαρια!!![/quote']

 

Δε ξέρω αν το έγραψες γι αυτόν τον λόγο αλλά ironically enough (που λένε και στο χωριό μου) ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό συμβαίνει με το ψωμί. Νομίζω ότι το φραντζολάκι του "μισού κιλού" πρέπει να είναι 350gr (κάποιος φούρναρης να μας βοηθήσει).

 

Πάντως όσον αφορά το τυπικό (δεν το έχω ψάξει αλλά αυτό έχω καταλάβει) από τον ΟΤΕ δεν αγοράζεις εγγυημένα 384kbps αλλά maximum 384kbps, με την ίδια λογική που κανένα κουτάκι αναψυκτικού δεν έχει εγγυημένα 330ml. Βέβαια υπάρχει σόβαρό επιχείρημα που συνίσταται στο ποιά minimum ταχύτητα πρέπει να δίδεται ώστε να μην υπάρχει θέμα παραπλάνησης του καταναλωτή και κατά πόσο η μειωμένη ταχύτητα είναι λογω ανωτέρας βίας και όχι μια κατάσταση που βολεύει τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια χαιρομαι που συμφωνουμε!

 

Εχω το Jetspeed 520i :-?

 

Με isdn.

 

Να αρχισω να σκεφτομαι την αντικατασταση του?

 

Και με τους αλλους ISP τι γινεται ρε παιδια,μια απο τα ιδια?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...