Προς το περιεχόμενο

Forza Motosport Vs Gran 4


spown

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδες, είμαι ένας φανατικός φίλος των παιχνιδιών RALLY ….Ο σκοπός για τον οποίο μπαίνω στον κόπο να γράψω είναι για ένα παιχνίδι το ονομαζόμενο FORZA MOTOSPORT που για το οποίο η Microsoft αυτή η μεγάλη εταιριουλα  μας είχε πριξει τα αρ….. τόσο καιρό…… Σήμερα , είχα πάει στο Πλαίσιο στην Στουρνάρι και το είχαν βάλει να παίζει σε ένα χbox …… Ωπ!!!!!! λέω καθώς το βλέπω από μακριά, εδώ είμαστε….. και αρχίζω να πηγαίνω προς τα εκεί όμως παρατηρούσα ότι όσο πιο κοντά πήγαινα τόσο πιο θολά έβλεπα ……Σε ένα σημείο λέω μήπως και έχω μειοπια…Λέω ας το καταπιώ και ας παίξω μαζί του …..που λέτε πιάνο το χειριστήριο και διαλέγω SΕΑTLE με μια ENZO …ρε τα frame κάνανε πάρτι ….νόμιζα ότι έπαιζα dream cast Sega rally που ποτέ δεν περναγε τα 20…..Τι πράγματα είναι αυτά, μας κοροϊδεύουν, που πας χωρίς frame ρε καραγκιόζη……Στο μεταξύ το παιχνίδι κολλούσε συνέχεια……Και το αμάξι, ναι παιδιά, πήγαινε εντελώς φυσικά σαν κινούμενο ΑΓΚΟΥΡΙ πάνω σε ΠΑΓΟ ….Αρε Μιcrosoft συνεχίζεις να κοροϊδεύεις τον κόσμο…Ίσως είναι το μόνο που ξέρεις να κάνεις καλά…..Τέλος αυτό που έχω να πω είναι ΝΤΡΟΠΗ σε όλους εκείνους που συγκρίνανε αυτό το εξάμβλωμα που θέλει να λέγετε RACING GAME με ένα παιχνίδι θρύλος όπως είναι το GRAN TURISMO 4 …..ΑΑΑΑΑΑ και κάτι έτσι για το τέλος (ας μου απάντηση κάποιος πόσα εκατομμύρια δολάρια έδωσε η Microsoft στο Gamespot για να του βάλει 9.2 ???????

Απάντηση( Μήπως 9.200.000 δολάρια)

Φιλικά αυτά είχα να πω………

DANGER (Παιξτε GRAN TURISMO 4, OXI STIS APOMIMISEIS (FORZA MOTOSPORT, PROGECT GOTHAM RACING 1, 2 KAI OSO PAEI H LISTA MEGALWNEI)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

nai sthn peira sthn peira xalia framerate, xalia grafika afysikos elegxos xalia olla kai to PGR 1 kai 2 xalia ki ayto to ARCADE style racing ole h SOny me to monadiko GT4. Basika prpeei na dwse tosa oso kai sta alla site h EU commision to psaxnei to 8ema ki mallon 8a tis balei prostimo, pou pas me tetoia xalia edw den mporeis na katey8hneis ena pyraylo.....

 

ps. to sega rally 2 sto dreamcast nomizw oti eixe kai spasmodikh kinhsh kai pali ta xe xwsei h ms kai sega sto gamespot gia na tou baloun 8.8

 

ps2 katw sthn 8oloura pou epiferei to FSA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oso plisiazes 8olone i o8oni? xaxaxaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxa ayto itan to pio korifaio ap' ola....na sai kala....
mhn to koroideyeis re filos ki o pappous mou to xei legete presbiopeia :P pantws h alh8eia einai pws ki gw otan to pai3a se kati thompson o8ones pou xoun sta demo stand edw sta GAMES stores ta menou htan aisxra kai ta loading screens poly enoxlhtika otan fysika to eida sta virgin sthn 32ara lcd emeina me to stoma anoikto. oso gia to ama3i phgaine san aggouri isws o filos na to pai3e me ola ta boh8hmata off ki nomize oti epaize NFSU. To game fysika kai den trwei kanena kollhma opws kanena allo paixnidi gia xbox kai to frame rate safws ki einai ypshlo. Fysika anarwtieme gia ta frame rate pou kapoioi anagnwrizoun me ena test race afous ws gnwsto to an8rwpino mati panw apo kapoio orio (nomizw 30) den diakrinei diafora

 

One of the major gripes with the Japanese version of Rally 2 was the frame rate. At times, things would speed along at 60fps, then drop significantly to 30fps. While most games run at 30fps to begin with, the visual effect of such an inconsistent frame rate can be jarring at times. For the American release, instead of optimizing things for a full-on 60fps, Rally's frame rate has been evened out to around 30 to 40fps.
ayto dioti den laspologoume tous 8rylous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι φίλος των racing games και δεν έχω αγοράσει ούτε το Forza

ούτε το GT4.Όμως είναι γνωστό και το έχω διαβάσει σε πολλά reviews οτι

το Forza τρέχει στα 30fps ενώ το GT4 στα 60fps.

Στο Dreamcast το Sega rally 2 νομίζω τρέχει και αυτό στα 60fps και μάλλον

ο φίλος το μπέρδεψε με το sega rally 1 στο Saturn που πράγματι είχε χαμηλό framerate.

Όσο για τα reviews και εγώ έχω δεί γενικώς τρελά scores και δεν τα εμπιστεύομαι

και πολύ πλέον.Όλοι τα παίρνουν απο όλους.......

Aλλά ρε παιδιά εντάξει ο άνθρωπος προφανώς είπε τη γνώμη του, μην τον

πυροβολείτε έτσι.Έστω και αν έχει PS2..... :) :) :) :) :)

 

Οσο για τα frames/sec το ανθρώπινο μάτι μπορεί να δεί απο 25 και κάτω.

Όμως μπορεί επίσης να διακρίνει και πιθανές διακυνάνσεις ειδικά αν είναι τόσο

μεγάλες όπως απο 60 σε 30 fps....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος το μπέρδεψε με το sega rally 1 στο Saturn που πράγματι είχε χαμηλό framerate.
ki ayto 60fps bgazei :)

 

Aλλά ρε παιδιά εντάξει ο άνθρωπος προφανώς είπε τη γνώμη του, μην τον

πυροβολείτε έτσι.Έστω και αν έχει PS2.....

dikaiwma tou na exei kai na yposthrizei oti gnwmh exei alla einai ekneyristiko na ginese empa8hs kai na anafereis anakribeies tou styl to sega rally ebgaze 20fps h gia ta kolhmata kai gia ta apiasia pgr1 kai 2.
Όμως μπορεί επίσης να διακρίνει και πιθανές διακυνάνσεις ειδικά αν είναι τόσο

μεγάλες όπως απο 60 σε 30 fps....

mazi sou alla allo oi diakymanseis ki allo na bgaineis na les to paixnidi trexei sta 30fps enw to allo trexei sta 40fps h sta 60fps xwris na mporeis na to diakrineis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μήπως σας πληρώνει η SONY και βγαίνετε κάθε τρεις κ λίγο και λέτε τέτοια όμορφα??? Γιατί αν είναι έτσι τότε να το πω και γω και να το φωνάξω, GT4 και τα μυαλά στα κάγκελα....Αν όμως δεν τα παίρνετε από πουθενά (όπως υποψιάζομαι) τότε όντως βλέπετε θολά γενικώς (και όχι μόνο την TV του Πλαισίου που δείχνει Forza Motorsport)... Να το κοιτάξετε πάντως.....

 

Αν βάλουμε 2 TV δίπλα δίπλα να παίζει η μία το ένα παιχνίδι και η άλλη το άλλο πρέπει να σαι στραβός για να μη δεις το ποσο καλύτερο είναι το Forza. Έλεος δηλαδή πια με το GT4... Που αν φύγεις από το Forza και πας να παίξεις GT4, σου φαίνεται λες και παίζεις σε PS1....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας,μη συγκρινετε το demo του forza με το κανονικο παιχνιδι.ΔΕΝ εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση.το κανονικο game ειναι κλασεις ανωτερο απο το demo(αχ αυτη η Μ$ ολο μ****ες κανει,και δεν αγοραζει ο κοσμος τα παιχνιδια της).Τρανο παραδειγμα ενας φιλος,ο οποιος σιχενεται τα Racing παιχνιδια,μολις το επαιξε το ερωτευτηκε.Αλλος ενας φιλος,ο οποιος ειναι αρρωστος με τα racing games(εχει και ολοκληρο site με αρρωστους του τυπου racing με εκατονταδες μελη,ξερει οτι tuning υπαρχει στη πραγματικη ζωη)λεει πως αυτη τη στιγμη το Forza ειναι No1 απο εξομοιωση(καλα το γραψα??)στα racing games...

 

Πρεπει να δεις το GT4 με component πανω σε πλασμα 42" και το Forza παλι με component πανω σε πλασμα για να καταλαβεις τα framerates που λετε...Το forza

εχει τρελα γραφικα,οχι πως το GT4 παει πισω.Το μονο που διαφερει κατα πολυ ειναι ο χειρισμος,που δεν ειναι οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω,σαν αγγουρι στο παγο!Φυσικο ειναι να ειναι ενα αγγουρι στο παγο,αφου το αυτοκινητο που επαιξες προφανως δεν ηταν "πειραγμενο".Και μην περιμενεις να κουμανταρεις το οχημα μεσα σε 5 λεπτα που το επαιξες!ειναι πολυ δυσκολο να το μαθεις και εκει ειναι η μαγεια και η μαγκια!

 

Κακα τα ψεματα,καιρος ηταν να βγει ενας τετοιος τιτλος στο xbox,αν και πολυ αργα εν οψει xbox360...

 

Να τονισω οτι στο xbox live ειναι απλα απιστευτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η photo ειναι απο την IGN,η πιστα ειναι η laguna.κοιταξτε διαφορες...τα αυτοκινητα ειναι ιδια,οπως και η πιστα.απο κει και περα τα σχολια ειναι δικα σας!μακαρι να μπορουσα να ανεβασω και τα βιντεο,να δειτε τις διαφορες απο πρωτο ματι!το βιντεο ειναι 92ΜΒ..

post-18998-129062921635_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοίτα, απο τις screens αυτές δεν ξέρω αν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Νομίζω οτι το ign γράφει πως το GΤ4 έχει συνολικά καλύτερα γραφικά....ενώ εδώ

βλέπουμε μαλλον το αντίθετο.

 

"The in-game graphics are also good, but not great. Compared to a number of racers,

specifically GT4, Forza holds up pretty well, but direct comparisons to that lowly PS2 game (how dare I!)

prove a little disappointing."

 

....αλλά δεν παίζουν μόνο τα γραφικά ρόλο φυσικά....

 

Eν τέλη παιδιά ο καθένας ας παίξει αυτό που του αρέσει και ταιριάζει καλύτερα.

Το GT4 γι'αυτούς που θέλουν μια ζωντανή εγκυκλοπαίδεια και το Forza γι'αυτους

που τρελάινονται για αντίστοιχους simulators.H πάρτε τα και τα δύο αν μπορείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πει τη γνώμη του και ένας καθαρά PCας κολλημένος με τα racing που είχε κάνει ένα αντίστοιχο thread.

Όσον αφορά το χειρίσμό:

Το αγαπημένο μου racing είναι το GTR.

Το PC magazine έγραψε για το GTR "ανυπόφορα ρεαλιστικό" και έχει δίκιο. Τα αυτοκίνητα πάνε όπως φαντάζεσαι ότι πηγαίνουν πραγματικά τα θηρία αυτά. Ο χειρισμός του είναι ανυπόφορος για το 80% των ανθρώπων, το 20 που απομένει είναι οι κολλημένοι και οι κάτοχοι τιμονιέρας. Αποτέλεσμα; Το παιχνίδι έχει απίστευτα φανατικούς οπαδούς, αλλά ΛΙΓΟΥΣ. Οικονομική μετριότητα.

Οι Sony και MS θέλουν ποσότητα. Φτιάχνουν λοιπόν ένα παιχνίδι με άπειρα αυτοκίνητα και "εύπεπτη" συμπεριφορά, για να παίζει ο κοσμάκης να χαλαρώνει (άλλωστε αυτός δεν είναι ο στόχος των παιχνιδιών;) Για εμένα, και στο GT4 τα αυτοκίνητα πάνε και στρίβουν κάπως "ψεύτικα", αλλά γενικά συμπεριφέρονται όμορφα. Το Forza δεν το'χω παίξει.

Για τα γραφικά.

Από τα screenshots του φίλου παραπάνω, το Forza φαίνεται να έχει περισσότερα πολύγωνα, φυσιολογικά. Αλλά αν το παιχνίδι είναι πορωτικό, ποιός κάθεται μέσα στη φούρια του αγώνα να μετρήσει πολύγωνα;

Γενικά, νομίζω ότι πρόκειται για δύο εξαιρετικά παιχνίδια, που απεύθύνονται σε όλους τους φίλους της οδήγησης.

Οι "άρρωστοι" ας παίξουν GTR στον υπολογιστή και, που ξέρετε, ίσως να αλλάξουν γνώμη και εκτιμήσουν την "φιλικότητα" των δύο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα πολύγωνα αλλά η εθιστικότητα του κάθε

παιχνιδιού...θα ψηφίσω Gran Turismo (αν και δεν είναι αληθοφανής η κίνηση όπως

είπε και ο Voodooman)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...