Προς το περιεχόμενο

Forza Motosport Vs Gran 4


spown

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον τωρα μπορω να πω και εγω την γνωμη μου αφου ειδα και το ενα παιχνιδι και το αλλο. Το GT4 οταν το επαιξα απογοητευτηκα. Περιμενα κατι πολυ ανωτερο σε κινηση και γραφικα (σε σχεση παντα με αυτα που λετε). σε 21" τηλεοραση για μενα τα γραφικα του ειναι αισχος! Δηλαδη στην 32"αρα μου τι θα εβλεπα τετραγωνα να κουνιουνται? Το FORZA εχει γραφικα τα οποια απλα δεν συγκρινονται για μενα. Επισης στο GT4 η ταχυτητα μου φαινετε χαλια. σαν παιχνιδι ειναι λιγο αργο. Στο FORZA ομως τα χιλιομετρα τα καταλαβαινεις, τα νιωθεις! Οποτε θα ελεγα στο φιλο που το ειδε στο πλαισιο μαλλον οτι χρειαζετε γυαλια καλυτερα, (εκτος και αν συμβαινει κατι αλλο και λετε αυτα τα πραγματα).

Τελικα το FORZA ειναι ενας πραγματικος εξωμοιωτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Λοιπον τωρα μπορω να πω και εγω την γνωμη μου αφου ειδα και το ενα παιχνιδι και το αλλο. Το GT4 οταν το επαιξα απογοητευτηκα. Περιμενα κατι πολυ ανωτερο σε κινηση και γραφικα (σε σχεση παντα με αυτα που λετε). σε 21" τηλεοραση για μενα τα γραφικα του ειναι αισχος! Δηλαδη στην 32"αρα μου τι θα εβλεπα τετραγωνα να κουνιουνται? Το FORZA εχει γραφικα τα οποια απλα δεν συγκρινονται για μενα. Επισης στο GT4 η ταχυτητα μου φαινετε χαλια. σαν παιχνιδι ειναι λιγο αργο. Στο FORZA ομως τα χιλιομετρα τα καταλαβαινεις' date=' τα νιωθεις! Οποτε θα ελεγα στο φιλο που το ειδε στο πλαισιο μαλλον οτι χρειαζετε γυαλια καλυτερα, (εκτος και αν συμβαινει κατι αλλο και λετε αυτα τα πραγματα).

Τελικα το FORZA ειναι ενας πραγματικος εξωμοιωτης![/quote']

 

Συμφωνώ απόλυτα...Το Forza είναι πολύ ανώτερο παιδιά από το GT4...Τελεία και παύλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το έπαιξα χθές το forza...

Στην αρχή είχε μια θαμπάδα...Όταν όμως καθάρισα τα γυαλιά ήταν όλα οκ!!!

Και εγώ πιστέυω οτι είναι καλύτερο απο το gt4(το έχω παίξει και αυτό)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τα δύο παιχνίδια, και εγώ ψηφίζω Forza Motorsport.

Πέρα από τα γραφικά που είναι ανώτερα, η γενικότερη αίσθηση είναι κορυφαία: Οι συγκρούσεις και οι καταστροφές, οι καραμπόλες, οι τούμπες, τα μπερδέματα δίνουν άλλο αέρα στο παιχνίδι.

Την όλη προσπάθεια την κρίνω πολύ επιτυχημένη, μην ξεχνάμε ότι το παιχνίδι βρίσκεται στην πρώτη έκδοση, ενώ το GT έχει άλλες 3 version πίσω του, που σημαίνει ότι έχει πλέoν ωριμάσει σε θέματα gameplay.

Αν υπήρχε και για το XBOX μια τιμονιέρα σαν την Logitech GT...

(Υπάρχει μια θολούρα πάντως. Αλλά σήμερα που θα πάρω πίσω τα γυαλιά μου που έσπασαν, θα διορθωθούν τα πράγματα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Πολύ καιρό μετά την έλλειψη ενδιαφέροντος στο topic, θεωρώ χρεός μου να ψηφίσω Forza Motorsport δαγκωτό. Δεν είναι απλώς καλύτερο από το GT4, είναι ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο supercar racing simulator (γιατί για σκέτο racing simulation το F1 Challenge 99-02 είναι αλλού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε παιδιά, λέτε για πλάκα να βάζουν 60fps στο Gt4 ? δεν θα το κάνανε 30 αν δεν υπήρχε συμβιβασμός στην τελική ποιότητα, και να γλυτώσουν τον μισό φόρτο στα γραφικά ?

 

Εγώ ψηφίζω gt4, γιατί κρατήσανε τα 60fps ακατέβατα και παρότι έχεις τόσα αυτοκίνητα το καθένα συμπεριφέρεται διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως δεν τρελάθηκα με το gt4.Πολύ ρηχή αίσθηση της ταχύτητας ακόμα και στα 300 χ.α.ω.Πολύ πλαστική συμπεριφορά κάθε μοντέλου.Από την άλλη το enthusia το θεωρώ πολύ ρεαλιστικότερο σε θέματα χειρισμού.Εκείνο το gt ρε παιδάκι μου το έχουν κάνει παιχνίδι του λαού.Δεν ξέρει ο άλλος πόσες ρόδες έχει το αμάξι, το τουμπανιάζει και με το χειριστήριο πηγαίνει πατσαβούρια.Αν δε βάλεις τιμόνι στο enthusia πάντως, κλάφτα Χαράλαμπε.Έτσι θα έπρεπε να είναι κανονικά κατά τη γνώμη μου.Αλλά τότε να βλέπαμε ποιός θα το έπαιζε, όπως είπε και κάποιος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει το GT4 και δεν έχει κανένα άλλο ραλάκι, είναι το απίστευτο φτιάξιμο που μπορείς να κάνεις στα αμάξια. Εκεί πραγματικά το παραδέχομαι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει κι άλλα καταπληκτικά στοιχεία.

Το γιατί το F.M. είναι κλειδωμένο στα 30fps δεν το γνωρίζω, για να λένε όμως ότι και το Project Gotham 3 θα είναι κι αυτό στα 30fps, κάποιο σκοπό θα έχουν, δε μπορεί.

Αυτό στο οποιο το F.M. ξεπερνάει από κάθε άποψη το GT4 είναι η οδήγηση αυτή καθεαυτή. Μάλιστα ξεπερνάει οτιδήποτε έχει βγει, όχι μόνο το GT4 (με εξαίρεση το F1Challenge επαναλαμβάνω). Αν δεν σας ενδιαφέρει πολύ ο ρεαλισμός, το GT4 είναι υπεράνω. Για μένα που ο ρεαλισμός είναι το 99% του ότιδήποτε παίζω (ποδοσφαιράκια, μπασκετάκια, football manager, F1 racing, flight sims κλπ) είναι αλλιώς. Μόνο με το NFSU2 έκανα εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αλήθεια ότι όπου και να τρακάρεις στο GT4 δεν παθαίνεις τίποτα?

Έτσι έχω ακούσει......

 

ψήφο στο FMoto γιατί όλα τα παιχνίδια του XBOX έχουν καλύτερα γραφικά απο τα αντίστοιχα του PS2....και μην ξέχάσω και καλύτερο πεντακάναλο ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανένα GT δεν παθαίνεις κάτι αν τρακάρεις. Αν κάποτε το διορθώσουν αυτό -μακάρι- :

α) θα έχουμε γκρίνιες από τους πολλούς arcade οπαδούς του,

β) οι υπόλοιποι (που είναι μάλλον περισσότεροι) θα παίζουν 23 ώρες τη μέρα (και μια ώρα συνολικά για το loading :) )

 

Το ότι στο F.M. υπάρχουν ζημιές το θεωρώ τη σημαντικότερη διαφορά και, μεταξύ άλλων, έχει δύο βασικές συνέπειες. Πρώτον δεν σε παίρνει να τρακάρεις τον άλλο για να τον πετάξεις έξω, γιατί θα διαλυθείς κι εσύ. Πρέπει να μειώνεις την απόσταση και στο κατάλληλο σημείο να του σκάσεις slipstream ή τον φας στα φρένα (δείτε παρακάτω για το φρενάρισμα). Δεύτερον έχει πολύ καλό A.I. ακριβώς γιατί για τον ίδιο λόγο ούτε ο άλλος προσπαθεί να σε χτυπήσει, μάλλον προσπαθεί να σε αποφύγει όσο μπορεί και γίνονται αρκετά ρεαλιστικοί αγώνες.

Όταν έχεις να κάνεις έναν 10λεπτο ή 20λεπτο αγώνα, πραγματικά στους τελευταίους γύρους τρέμουν τα χέρια σου (τουλάχιστον τα δικά μου τρέμουν!) γιατί το παραμικρό λάθος στο φρενάρισμα σε βγάζει έξω και μετά...bye bye. Δεν μπορείς να πεις "α εδώ μάλλον θα χάσω το φρενάρισμα αλλά δεν πειράζει γιατί θα κοπανήσω με την πόρτα στον τοίχο και δε θα χάσω πολύ".

 

Το F.M. το καταλαβαίνεις και μπαίνεις στο κλίμα του όταν με αμάξι θηρίο (600+ hp πισωκούνητο ;-) ) ξέρεις ότι στους πρώτους 2 γύρους δεν μπορείς να τρέξεις γιατί τα λάστιχα είναι ακόμα κρύα και συνεπώς δεν φρενάρει. Και αν σου φύγει στη στροφή, θα σκάσεις στον τοίχο με 200 χιλιόμετρα και είναι το τέλος, θα διαλυθεί το αμάξι.

(για μένα είναι το καλύτερο στοιχείο του παιχνιδιού, πέρα από τα άλλα πάρα πολλά καλά που έχει, γιατί θυμήθηκα ότι έτσι νίκαγε συνέχεια ο Senna το '81, την πρώτη του χρονιά στην Formula Ford 1600. Έκανε pole, μετά ένα γρήγορο πρώτο γύρο με κρύα λάστιχα που δεν μπορούσε άλλος να το κάνει αυτό κι από 'κει και πέρα απλώς διατηρούσε την πρωτοπορία. Άσχετο μεν, αλλά ήθελα να το πω).

 

Παρ'ότι παλιός fan του PS1 και πλέον φανατικός ΧΒΟΧ-άκιας (ούτως ειπείν δεν με ενδιαφέρει καθόλου το PS3), αν βγει GT5 με ζημιές στο PS3, θα πάω κατευθείαν -τρέχοντας- να το αγοράσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα αποφάσισα να παίξω -για πρώτη φορά- το Forza με μια τιμονιέρα που είχα βάλει στην ντουλάπα εδώ και καιρό και η εμπειρία ήταν φοβερή, πάνω από 10 γύρους δεν μπόρεσα να κάνω, ήταν πολύ μεγάλη η προσπάθεια και κούραση στα χέρια, το feedback φοβερό.

 

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα με ένα πολύ καλό και αρκετά αντικειμενικό review Forza vs. GT4. που βρήκα στο IGN.

 

http://xbox.ign.com/articles/588/588231p1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα θα αναφερω οτι σε ενα ασχετο με το θεμα περιοδικο (νομιζω science illustrated...) ειχαν βαλει 2 οδηγους αγωνων, εναν Γιαπωνεζο(βλεπε GT4) και εναν Αμερικανο(βλεπε Forza) να τρεξουν επι μια μερα στην ψηφιακη Laguna Seca σε GT4 και Forza και μετα να δοκιμασουν με πραγματικο αυτοκινητο στην πραγματικη Laguna Seca...Και οι δυο καταληξαν υπερ του GT4...Aυτο κατ'εμε τα λεει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως δεν τρελάθηκα με το gt4.Πολύ ρηχή αίσθηση της ταχύτητας ακόμα και στα 300 χ.α.ω.Πολύ πλαστική συμπεριφορά κάθε μοντέλου.

 

Ρε biggi444444 με απογοητευεις.Για δοκιμασε ενα γυρο στο Nurburgring με το Type-R και θα με θυμηθεις.Δεν ξερω αν εχεις οδηγησει πργαματικα στο οριο το οικογενειακο Type-R σας αλλα οι ομοιοτητες στη συμπεριφορα του αυτοκινητου σε παιχνιδι και πραγματικοτητα ειναι παραπανω απο εμφανεις...Συμφωνω βεβαια για το θεμα της αισθησης της ταχυτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αυτό με το "τεστ" των 2 οδηγών το προσπερνάω, σίγουρα θα υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν τις γνωρίζουμε και γενικά είμαι δύσπιστος ως προς τέτοιες "δοκιμές". Θα ήμουν εξίσου δύσπιστος αν είχαν βγάλει το Forza καλύτερο.

Πολύ αμφιβάλλω αν έχουν μεγάλη σχέση όλα αυτά τα driving simulations με την πραγματικότητα, είτε είναι για Punto, είτε για Type-R, είτε για WRC αμάξια είτε για ανοιχτά μονοθέσια (F1 κλπ.)

Επίσης νομίζω ότι σημασία έχει και τι video gaming experience είχαν οι 2 οδηγοί.

 

Τελοσπάντων, προσωπικά εκτιμώ το GT4 (και κάθε GT) απεριόριστα, τα δύο πρώτα τα είχα λιώσει (σε PSX και αργότερα σε PC) αλλά για διάφορους λόγους μου αρέσει περισσότερο το Forza. Είναι θετικό το ότι λειτουργεί και ως αντίπαλο δέος, πολλοί πήγαν και αγόρασαν ΧΒΟΧ για να παίζουν Forza (αν και γενικά είμαι κατά της λογικής "αγοράζω ΧΒΟΧ για να παίζω DOA" ή "αγοράζω PS2 για να παίζω PES και Final Fantasy").

Όπως λέει και το review, το link του οποιου παρέθεσα πιο πάνω, το Forza πήγε και "χτύπησε" το GT4 στα σημεία που "πόναγε", εκεί που έπρεπε να το βελτιώσει περισσότερο η Sony (ή η SCEA, τελοσπάντων ποια το ανέπτυξε, δεν θυμάμαι) και κατάφερε να μπει σφήνα. Είναι προφανές ότι τα GT θέτουν τα standards αλλά δεν είναι τέλεια. Οπότε οι υπόλοιποι επωφελούνται. Στην περίπτωση του Forza το έκαναν και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...