Προς το περιεχόμενο

Ποια γλωσσα για αρχη?


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικα με αυτο' date=' τι μαθηματικα χρειάζονται στον προγραμματισμο?

Τα πάω σχετικά καλά πάντως.[/quote']

 

ejartate apo poia skopia blepeis ton programmatismo. an thes apla na programmatizeis opoiadhpote glossa sou kanei, ligo poli ola ta periballonta kanoun ayta pou tha zitisis plin poli ejidikeymenon pragmaton.

 

an endiaferese sobara omos, kalo einai prin jekinisis me mia sigkekrimeni glossa, na matheis na skeytese sosta, mathenontas genikes arxes programmatismou, sinithos se kapoia pseydoglossa pou exoun ta eisagogika biblia algorithmon. pio simpantiko apo thn glossa einai na matheis na analieis to problhma kai na domis sosta thn lisi toy se opoiadhpote glossa.

 

ta kalitera biblia gia na arxisis einai tou knuth h an thes kati pio elafrh des:

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0262032937/qid=1117315104/sr=8-1/ref=pd_csp_1/102-5664073-2040950?v=glance&s=books&n=507846

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Koita ma8hmatikos eimai kai den exw xreiastei pote ma8hmatika gia na bgalw programma (enta3ei den exw grapsei kai kana...leitourgiko). An 8es glwssa gia na "paizeis" me ta ma8hmatika kai ypologismous (kai tpt allo) ma8e fortran. An 8es na ma8eis programmatismo, tote c++. Mias kai twra 3ekinas ase kata meros ta grafika, ta koumpakia kai sxetika efe. Ma8e opws sou lene oloi th filosofia. Se auto 8a se boh8hsei perissotero h c++ pisteuw. Pascal, pou kapou diabasa, epeidh exw asxolh8ei, tsiz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ότι σου αρέσει ξεκίνα. Αρκεί να μάθεις πρώτα τα ΒΑΣΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ;-)

 

Μην διαβασεις Ελληνικα μεταφρασμενα, προτίμησε Αγγλικα Βιβλία. Και για να μην δίνεις άσκοπα χρήματα πάνε στο ftp://ftp1.cnfug.org/pub/Books/

και κατέβασε με την ψυχή σου ;-)

 

Ελπίζω να βοήθησα. Εγω Αρχισα με VB, και τώρα είμαι σε PHP.

 

ΥΣ:Προς θεου μην πιάσεις καθόλου Java!!!!!! Εχεις καιρό ακόμα να ξενυχτίσεις, Have a nice day :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Αρχισα με VB, και τώρα είμαι σε PHP.

 

Σοβαρές γλώσσες ;)

Και μόνο οτι δεν ειναι strong typed ειναι αρκετό για ΜΗΝ μάθεις ποτέ να γράφεις σωστό κώδικα.

 

Ασε που με ενα απλό typο μπορείς αντι να γράψεις ενα αρχειο να το σβήσεις και άλλα τέτοια ωραία.

 

Και για αυτούς που ειπαν οτι τα μαθηματικά δεν χρειάζονται.

Απορία Α) Γιατι σε όλες τις σχολές του κόσμου (οχι μόνο στην ελλάδα, αλλα παντου) , τα βασικά μαθήματα για κάποιον που σπουδάζει πληροφορική είναι τα μαθηματικά; (μιλάω για σοβαρά τμήματα, οχι ΙΕΚ και τα αλλοδαπά τους αντίστοιχα)

 

Απορία Βου) Αν σας ζητούσαν να φτιάξετε εναν αλγόριθμό συμπιεσης κάποιου custom σήματος (οπως ειπαμε δεν ειναι όλα κουμπάκια και λαμπάκια), θα τον κάνατε στα κουτουρου;

 

Απορία Γαμα) Πόσοι απο εσάς που μάθατε σε VB και PHP σας απασχόλησαν θέματα όπως διαχείρηση μνήμης, διαχείρηση load cpu κτλ?

 

Για κάποιον που ξέρει έστω και λιγα πράγματα, ενα καλογραμμένο πρόγραμμα ειναι ποίηση. Υπάρχουν υλοποίησεις αλγορίθμων-που ενας αρχάριος θα τις έκανε σε VB γράφοντας 1000 γραμμές, δεσμέυοντας την μισή μνήμη του συστήματος και με τον επεγεργαστή κατάκοπο- σε μερικές αράδες κώδικα , ταχύτητοι και οικονομικοί.

Μπορει και εγώ να γράφω c#, java, php αλλα ΞΕΡΩ τι ειναι προγραμματισμός και ξέρω να ξεχωρίζω την σκάφη απο τα σύκα.

Και φυσικά όλες οι γλώσσες προγραμματισμού έχουν κάτι το ιδιαίτερο, δεν ειναι για πέταμα (με εξαίρεση ίσως την απλή VB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην διαβασεις Ελληνικα μεταφρασμενα' date=' προτίμησε Αγγλικα Βιβλία.Have a nice day :)[/quote']

Τα Αγγλικά βιβλία θα είναι σίγουρα καλύτερα αλλα δεν μπορώ να καταλαβαίνω θέματα που ίσα ίσα τα καταλαβαίνω και στα Ελληνικά!

Αντε ρε παιδιά ο καθένας έχει την άποψη του εδώ και με κάνετε και αλλάζω γνώμη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, έπρεπε να το περιμένεις. Πάντως τώρα έμαθες καλά τι συμβαίνει όταν γίνεται αυτό το ερώτημα σε προγραμματιστές! :grin:

 

Quiz: σε ποια γλώσσα είναι γραμμένο το παρακάτω πρόγραμμα?

 

>function simple_sort(sequence x)
 object temp 
 for i = 1 to length(x) - 1 do
   for j = i + 1 to length(x) do
     if compare(x[j],x[i]) < 0 then
       -- swap x[j], x[i]
       temp = x[j]    
       x[j] = x[i]
       x[i] = temp
     end if
   end for
 end for
 return x
end function

-- watch sequence get sorted before your eyes!
? simple_sort( {9, 10, 3, 1, 4, 5, 8, 7, 6, 2} )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Skeftomilos: Ευφορία!

 

@Isle: Όλες οι γλώσσες έχουν τα καλά και τα κακά τους. Κοίταξε για ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ μαθαίνεις προγραμματισμό και αποφάσισε ανάλογα. Ή γράψε αναλυτικά τι θα ήθελες να προγραμματίζεις σε μερικά χρόνια από τώρα για να σου προτείνουμε με συγκεκριμένα πλέον επιχειρήματα.

 

Αν κάποιος θέλει κάποτε να φτιάξει εφαρμογές τύπου Nero, Word κτλ θα πρότεινα Visual Studio με C++, ATL και μπόλικο Windows API.

Αν κάποιος θέλει να ανακατευτεί με kernels, device drivers κτλ θα πρέπει να περάσει από assembly.

Αν κάποιος θέλει office automation θα πρέπει να πάει σε VBScript & VBA. Sorry Skeftomilos όσο κι αν προτιμώ JScript, δεν υπάρχει ακόμα Javascript for Applications :-(

Αν κάποιος θέλει cross platform θα κοίταζε Java ή ίσως C# (με mono).

Για server Web ίσως σε PHP (ή ASP για τους Microsoft-ικούς) και για client συνήθως javascript.

Κτλ κτλ, η λίστα με τις γλώσσες και τις χρήσεις τους είναι ατελείωτη και υποκειμενική.

 

Όσο πιο αναλυτικά προσδιορίσεις το τι περιμένεις να κάνεις στο μέλλον με τον προγραμματισμό τόσο πιο εύκολα θα βρεις από που να ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Isle μετά την εμπεριστατωμένη απάντηση του AlkisG δε θα είσαι πλέον μόνο μπερδεμένος και αναποφάσιστος, αλλά και εντελώς απελπισμένος! :-P

 

Πράγματι είναι Euphoria! Μου πήρε μόνο τρείς μέρες για να τη μάθω ολόκληρη (τελείωσα πριν λίγα λεπτά!). Πολύ απλή γλώσσα, εσωτερικά συνεπής, λογικά δομημένη, όχι αντικειμενοστραφής, interpreted (τρομερά γρήγορος interpreter), και σχετικά σύγχρονη (εμφανίστηκε το 1993). Πλάκα-πλάκα είναι τέλεια για όποιον ενδιαφέρεται για εφαρμογές κυρίως DOS, θέλει κάτι καλύτερο από QBasic και έχει απηυδήσει με τη C.

 

An important message for all C/C++ programmers...

24 reasons why you are going to write your next program in Euphoria!

 

Άλλο ένα Quiz. Η παρακάτω είναι μία πλήρης ρουτίνα ταξινόμησης με τον αλγόριθμο Quick Sort. Σε ποια γλώσσα είναι γραμμένη?

 

>qsort [] = []
qsort (pivot:tail) = 
 qsort left ++ [pivot] ++ qsort right
 where
   left = [y | y <- tail, y < pivot]
   right = [y | y <- tail, y >= pivot]

AlkisG άσε να το βρει κανένας άλλος παρακαλώ! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AlkisG[/b'] άσε να το βρει κανένας άλλος παρακαλώ! :grin:

 

kala as miliso ego, alla bale kai kati pio diskolo!!! ;-)

 

einai Haskell, h monh sigxroni elpida toy functional programming....

 

opos endiafete na dei mia eisagogh sto functional programming kai giati ola auta einai xrisima, as dei

 

http://www.math.chalmers.se/~rjmh/Papers/whyfp.pdf (orea paradeigmata)

ftp://ftp.aw.com/cseng/authors/finkel/apld/finkel04.pdf (nice introduction se lisp!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω η Ευφορία να σε αφήνει "ανάπηρο" όπως όλα αυτά που έχω ακούσει εδώ, ε?

Την κατέβασα και δε μου φαίνεται και τόσο απλή με όλα αυτά τα αρχεία που βλέπω αλλα δεν είναι παρα tutorial.Να την μάθω και μετά να συνεχίσω με το καλό στη C++?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί δεν έχω καταλάβει πράγμα τόση ώρα που κάθομαι?

Το τουτοριαλ είναι για προγραμματιστές μήπως γιατι εγώ δεν έχω προηγούμενη εμπειρία αλλα τόση ώρα κάθομαι και χαριτωμένο το DOS με χρωματάκια και τα λοιπά αλλα δεν έχω καταλάβει σχεδόν τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ' date=' έπρεπε να το περιμένεις. Πάντως τώρα έμαθες καλά τι συμβαίνει όταν γίνεται αυτό το ερώτημα σε προγραμματιστές! :grin:

 

Quiz: σε ποια γλώσσα είναι γραμμένο το παρακάτω πρόγραμμα?

 

>function simple_sort(sequence x)
 object temp 
 for i = 1 to length(x) - 1 do
   for j = i + 1 to length(x) do
     if compare(x[j],x[i]) < 0 then
       -- swap x[j], x[i]
       temp = x[j]    
       x[j] = x[i]
       x[i] = temp
     end if
   end for
 end for
 return x
end function

-- watch sequence get sorted before your eyes!
? simple_sort( {9, 10, 3, 1, 4, 5, 8, 7, 6, 2} )

 

Συγγνώμη τώρα , αυτο το καρναβάλι τι σχέση εχει με την c?

for, then , then not, do not, i tell you not to, please do not, go next , end this, end that, end of function, end of block. Για 5-6 γραμμες, καλη ειναι .

Απο εκεί και πέρα τα μισά ειναι σαβούρα.

Καλυτερα να γράψω valgol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω η Ευφορία να σε αφήνει "ανάπηρο" όπως όλα αυτά που έχω ακούσει εδώ' date=' ε?

Την κατέβασα και δε μου φαίνεται και τόσο απλή με όλα αυτά τα αρχεία που βλέπω αλλα δεν είναι παρα tutorial.Να την μάθω και μετά να συνεχίσω με το καλό στη C++?[/quote']

 

ρε παιδάκι μου , παρατα τις γλώσσες και ποια να μάθεις και πως.

Διάβασε τα σοβαρά πράγματα.

Χρόνο έχεις, μαθηματικά ξέρεις.

Ειπαμε όλες οι γλώσσες μαθαίνονται σε ενα απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kala as miliso ego, alla bale kai kati pio diskolo!!!

Τι δύσκολο να βάλω που τα βρίσκετε όλα μέχρι να πω κύμινο! Άσε δεν έχει νόημα, εγκαταλείπω. :-|

 

Η Euphoria είναι μία γλώσσα που τη χρησιμοποιούν ελάχιστοι, ίσως λιγότεροι από χίλιοι, προγραμματιστές στον πλανήτη. Το μέλλον της είναι τουλάχιστον αβέβαιο. Ωστόσο δεν είναι κακή ιδέα να ξεκινήσεις τον προγραμματισμό με αυτή (χαλαρά και ανάλαφρα), αλλά μην περιμένεις ότι θα έχεις μάθει κάτι κατάλληλο για το βιογραφικό σου! Θα μάθεις όμως κάτι πιο χρήσιμο: το αν πραγματικά σου αρέσει ο προγραμματισμός ή όχι. Αν κάποιος στα νιάτα του δε βρίσκει φοβερά συναρπαστική απασχόληση το να παίζει με τους διάφορους αλγόριθμους ταξινόμησης, μάλλον δεν έχει τον προγραμματισμό στο αίμα του.

_________________________________________

EDIT: 3/6/2005 05:00

 

Isle αυτό που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή δεν είναι η πιο δυνατή γλώσσα του κόσμου, αλλά κάτι απλό για να ξεκινήσεις. Ίσως η Euphoria να μην είναι κατάλληλη, γιατί δεν υπάρχουν καλογραμμένα tutorials διαθέσιμα. Δυστυχώς ένας καλός προγραμματιστής δε σημαίνει ότι είναι και καλός δάσκαλος ταυτόχρονα, ώστε να μπορεί να μεταδώσει τις γνώσεις του σε έναν αρχάριο. Ή μπορεί να έχει τη διάθεση αλλά όχι το χρόνο για να γράψει ένα πολύ αναλυτικό και προσεγμένο tutorial. Οι μεγάλες εταιρίες είναι πιθανότερο να επενδύσουν σε εξειδικευμένους δασκάλους για τη συγγραφή των βοηθημάτων. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο για scripting της Microsoft μήπως το βρεις πιο κατανοητό. Περιλαμβάνει VBScript και JScript.

 

bandito ωραία η κριτική σου, και σ' ένα βαθμό συμφωνώ. Όμως ποιο από τα παρακάτω κομμάτια κώδικα είναι πιο ευανάγνωστο?

 

>      end if
   end for
 end for
end function

>      }
   }
 }
}

Νομίζω ότι αντικειμενικά είναι ένα δευτερεύον ζήτημα γούστου. Σε σχέση με τη Basic η Euphoria είναι πιο γρήγορη στην πληκτρολόγηση γιατί χρησιμοποιεί μόνο μικρά γράμματα. Όμως δεν υποστηρίζει OLE, και άρα δε μπορεί π.χ. να συνδεθεί με μια Access database (με ADO). Αυτό νομίζω είναι πολύ σημαντικότερο μειονέκτημα.

 

cfilip το PDF Why Functional Programming Matters το είχα βρει και διαβάσει κι εγώ πριν λίγους μήνες googling!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...