Προς το περιεχόμενο

Ποια γλωσσα για αρχη?


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως η Euphoria να μην είναι κατάλληλη, γιατί δεν υπάρχουν καλογραμμένα tutorials διαθέσιμα.

Δυστυχώς έχεις δίκιο φίλε μου.Αλλα δεν πειράζει, καλυτερα να ασχοληθώ με κάποια γλώσσα διάσημη που όλο και κάποια εύκολα τουτόριαλς και βιβλία θα έχει ώστε να καταλάβω περρισότερα απο το τουτόριαλ της Ευφορίας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό το καλοκαίρι να ασχοληθώ με Professional PHP ή να πιάσω να δω τι παίζει με C++ γιατί στην τελευταία δεν γνωρίζω χρη. Αλλά από την άλλη μου αρέσει η PHP γιατί είναι σχετικά εύκολη γλώσσα προγραμματισμού και βοηθάει στα hacking scripts (hehe). Λοιπόν τι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθάει στα hacking scripts (hehe)

Τι λές ρε θεριό!

Θα ήθελα να ήμουν χάκερ και αν ξέρει κανείς την καταλληλοτερη γλώσσα ας μου την πεί.Να δοκιμάσω τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ego pali sou proteino tin assembly. mporeis na kaneis ta panta kai einai i pio grigori apo oles tis alles glosses. episis exeis pliri katanoisi tou programmatos oxi opos se alles glosses pou den ksereis ti ginetai otan kaleis mia sinartisi kai me pio tropo ilopoieitai. ase pou tha katanoiseis pos leitourgei o ipologistis to opoio tha se boithisei kai stis high level languages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pali sou proteino tin assembly. mporeis na kaneis ta panta kai einai i pio grigori apo oles tis alles glosses. episis exeis pliri katanoisi tou programmatos oxi opos se alles glosses pou den ksereis ti ginetai otan kaleis mia sinartisi kai me pio tropo ilopoieitai. ase pou tha katanoiseis pos leitourgei o ipologistis to opoio tha se boithisei kai stis high level languages

 

Σβουουουουουουουμμμμμμμμ … ΜΠΑΜ!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πύργος Ελέγχου: “Η ρουκέτα εκτοξεύθηκε με επιτυχία!! Ο στόχος χτυπήθηκε!!“

 

 

Έλεος ρε FarCry!!!! Το παιδί ζήτησε μια γλώσσα για να ξεκινήσει και εσύ του προτείνεις Assembly;;; Καλύτερα να μάθει να προγραμματίζει κατευθείαν σε binary για να μάθει ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μου φαίνεται η περιγραφή αλλα αφού ΔΕΝ είναι για αρχάριους δεν πειράζει αλλα θα το έχω υπόψην μου.

Με την ευκαιρία άλλαξα γνώμη για τη C++.Ισως θα έπρεπε να άρχιζα την Python παρόλο που δεν είναι πολύ δημοφιλής αλλα είχα αρχίσει λίγο με έναν interpreter και ένα tutorial που κατέβασα απο τη σελίδα του και μου φάνηκαν εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ruby τώρα...

Κάπου την έχω ακουστά όπως τις περισσότερες γλώσσες αλλα κατατάλλα δεν ξέρω τίποτα ιδιαίτερο.

Εριξα μια ματιά έτσι στα γρήγορα στο κεντρικό site το οποίο βρήκα με το Google και είδα τα εξής:

Ruby is the interpreted scripting language for quick and easy object-oriented programming. It has many features to process text files and to do system management tasks (as in Perl). It is simple, straight-forward, extensible, and portable.

Λές να έινει καλή?Υποθέτω κατι θα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε, ειπα οτι είχα κατεβάσει interpreter και tutorial απο την κεντρική σελίδα.

Μάντεψε τι σου βγάζει στο Google πρώτο πρώτο. :grin:

Πάντως έχει μέλλον ε?Για να υπάρχει τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άσχημη η Python. Έχω ξεκινήσει να τη διαβάζω κι εγώ λίγο. Ένα δωρεάν e-book για Python είναι το παρακάτω, αν και πάλι δε νομίζω ότι είναι πολύ κατάλληλο για αρχάριους: :neutral:

 

- Dive Into Python (1,2MB, 327 σελ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...