Προς το περιεχόμενο

Sony Vaio ή κατι άλλο?


martzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πρόκειται να αγοράσω laptop και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Ως κοπέλα ψάχνω κάτι:

1.Ομορφο

2.Λεπτό

3.Ελαφρύ (εως 3 kg)

4.Δυνατό (δεν παίζω παιχνίδια αλλά θέλω γενικά να είναι γρήγορο μηχάνημα)

5.Οθόνη 14" ή 15".

 

Μετά από πολύ ψάξιμο έχω επιλέξει το "SONY VGN-FS115Z" με τα εξής χαρακτηριστικά:

Pentium M 740 1,73 GHz,2x256 MB Ram @333MHz,100 GB HDD @5400Rpm, 15,4" X-Black LCD οθόνη,NVidia Go 6200 128 MB (Shared).

1828,99? από μεγάλο αθηναικό μαγαζί :wink: .

 

Οι απαιτήσεις μου ως προς τις επιδόσεις καλύπτονται από το μηχάνημα και θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς ποιότητα, service και αν σε αυτό το επίπεδο χρημάτων υπάρχει κάτι καλύτερο.

 

Τέλος με προβληματίζει η ταχύτητα της μνήμης και θα ήθελα και σε αυτό τη γνώμη σας.

 

:grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εφοσον ξερεις απο PC ( ετσι φαινεται ;) ) θα εκτιμησεις το παρακατω μηχανημα ( κυκλοφορησε μολις πριν απο κανα διμηνο αλλα ακομη φυσικα ερχεται στην χωρα μας... ) . Εγω που ψαχνομαι εδω και κανα μηνα για φορητο , σε αυτο εχω καταληξει...

 

1. Gia mena einai panemorfo :D

2. Lepto , oso pairnei , Dimensions: 408 x 289 x 38.1 mm

3. Elafry? ... Weight: 4.1 kg

4. Liga einai ta pio dynata se auta ta lefta ( mono apo ekswteriko tha vreis ftinotera ). To SONY pantws to vazei katw kai tou rixnei sfaliares aneta...

 

Fujitsu Amilo M3438G

 

http://forum.tt-hardware.com/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=11&t=017190

 

Pentium M Sonoma 750

1.86GHz,2MB L2 cache,533MHz FSB

 

17'' TFT WXGA CRYSTAL VIEW

1440x900 ( to Crystal stin Computex05 edeikse kalytero kai apo to XBlack tis SONY... De to exw dei apo konta vevaia alla an psakseis tha akouseis ta idia... http://www.laptoplogic.com/images/news_cont/136/red_lrg.jpg oi eikones tha se peisoun )

 

RAM 1024MB ( 2x512MB ) DDR2!

 

80GB+80GB SATA ( raid :D )

 

GEFORCE 6800 256MB GDDR3 ( ... )

 

DVD-RW dual layer ktl ktl ( ola ta gnwsta pou exoun ta laptop simera... )

 

 

Se megalo magazi tis Ellados ( mi kanoume kai diafimisi ) kataferan kai feran ena mono montelo kai diatithetai sta 2000? ( me FPA ). Afou feran kai ena pali kala... Pantws aksizei na to deis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρια μονο σημεια.

-Μπορεις να το βρεις και εδω στα 1746

http://openmind.gr/shopping_cart.php?osCsid=e4d42374160b15a1671cd2f05597da17

-Στα 2,9 κιλα δεν νομιζω οτι μπορεις να το

αποκαλεσεις ελαφρυ.

-Για τα χαρακτηριστικα του εχω την εντυπωση οτι

ειναι ακριβο και βασικα πληρωνεις την κομψοτητα

της sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fujitsu είναι 17άρι, ενώ εγώ θέλω μέχρι 15,4" (το διόρθωσα τώρα στο αρχικό post) κατα τα άλλα είναι εκπληκτικό μηχάνημα (κι εγώ το Toshiba Qosmio G20-102 ήθελα αλλά....πολλά λεφτά και μεγάλο μηχάνημα.)

 

//edit:

Παρεπιπτώντως σε search που έκανα δε βρήκα το Fujitsu σε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fujitsu είναι 17άρι' date=' ενώ εγώ θέλω μέχρι 15,4" (το διόρθωσα τώρα στο αρχικό post) κατα τα άλλα είναι εκπληκτικό μηχάνημα (κι εγώ το Toshiba Qosmio G20-102 ήθελα αλλά....πολλά λεφτά και μεγάλο μηχάνημα.)

 

//edit:

Παρεπιπτώντως σε search που έκανα δε βρήκα το Fujitsu σε κανένα μαγαζί στην Ελλάδα.[/quote']

 

Giati mono mexri 15,4?

 

Nai , oso ki an psakseis tpt de tha vreis ( einai olokainourgio... )

Pane sto site apo to super-duper-magazi pou arxizei apo Mu kai teleiwnei se ama ( an to vreis exeis dwro mia adeia disketa :P )

Ap'oti eida kai to openmind exei ta 3438! ( ta grafei omws 3848 ! ) Tha mou eixe ksefygei :P

Apo times vlepw kala paei ( gia Ellinika epipeda... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxas polu omorfo kai h o8onh tou einai apisteuth.Apo tis pio omorfes o8ones pou blepeis se laptop.Kai genika ta sony einai gnwsta gia thn a3iopistia tous kai gia to oti einai a8oruba mhxanhmata.To mono arnhtiko pou blepw se auto to mhxanhma einai h mnhmh tou.Pisteuw 512Mb einai polu liga kai se sunduasmo me to gegonos oti einai share me thn karta graikwn thn kanei akoma pio ligh.Kai to kako einai oti einai 2x256 dld ama 8eleis na allakseis mnhmh kai na baleis perissoterh 8a prepei na bgaleis mia 256 kai na baleis toulaxiston mia 512.(ka8oti exei mono 2 upodoxes gia mnhmes)Kai pistepse me h mnhmh tou den einai arketh.Pantws apo poiothta kataskeuhs einai oti kalutero kukloforei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη μνήμη, ξέρει κανένας αν μπορώ με την αγορά να κάνω κατευθείαν αναβάθμιση σε 1024?

Ως προς την ταχύτητα παίζει πρόβλημα?

Θα έχει πολύ μεγάλη διαφορά απ'ότι αν είχε 400άρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δούλευα στο πλαίσιο για λίγο καιρό, έμαθα ότι η sony hellas δεν επισκευάζει τους φορητούς και πρέπει σε περίπτωση βλάβης να επικοινωνήσεις μόνη σου με κάποιο παράρτημα του εξωτερικού για να σε εξυπηρετήσουν. Χρεώνεσαι όλα τα μεταφορικά και καθυστερείς αρκετά. Δεν έχω προσωπική εμπειρία με τη sony hellas αλλά θα ήταν καλό να ρωτήσεις τι γίνεται με το θέμα της εγγύησης πριν καταλήξεις κάπου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ΜΕΛΑΝΑ του σημεια να προσθεσεις απλα και το οτι το SERVICE του μιας και που ειδα να σε απασχολει και αυτο σε περιπτωση που το μηχανημα παθει κατι ειναι στο ΒΕΛΓΙΟ ...........κατα τα αλλα συμφωνω οτι ειναι ομορφο και εγω αλλα ΠΟΛΛΑ χρηματα για να ειναι SONY.....και αν βγεις εκτος εγγυησης για να το στειλεις Βελγιο ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ αφου μονο ετσι πιστευω θα θελεις να φυγει και να γυρισει θα σου κοστισει μια μικρη περιουσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο υπομονή παίδες παράγγειλα αυτό το Σάββατο και θα το πάρω αύριο. Θα του κάνω ένα αναλυτικό review ώστε να σας ενημερώσω μέσα στην εβδομάδα. Πάντως απο χαρακτηριστικά το βρίσκω απίστευτο. :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Πουλάω το toshiba 1900 euroooooo!!!!!!!!! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρια μονο σημεια.

-Μπορεις να το βρεις και εδω στα 1746

http://openmind.gr/shopping_cart.php?osCsid=e4d42374160b15a1671cd2f05597da17

@theobabis,

Στο λινκ σου δείχνει το δικόοοοοο μουυυυ!

Δεν πιστεύω να το πήρες και εσύ?

Θέλω παρθενιά!!!

Κοπελιά ξέχνα τα sony και πάρε το 3848....Είναι κορυφή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:grin:

3438 legetai re sy Laptopmaniac. To anaferw pio panw.

Pantws otan to pareis kane ena ANALYTIKOTATO review giati paw avrio gia pragellia kai gw :D

Αφού είσαι Ηράκλειο πάνε πάρτο απο εκεί να μας πεις και τι λέει απο κοντά το Openmind. Έχει έδρα νομό Λασιθίου άρα είστε κοντά ( καμμιά 50αρια χλμ) αν δε κάνω λάθος.

Πάντως σε πρόλαβα... :grin:

Αναλυτικότατο review του 3438 ή όπως αλλιώς το λένε μεθαύριο... :grin:

@theobabis,

Τα λάθη είναι ανθρώπινα, Skroutz rulez!!! ( Άσχετο αλλά να μην το πώ? )

Τουλάχιστον θα έχω παρθενιά! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...