Προς το περιεχόμενο

Εχω μπερδευτει του κερατα. Βοηθηστε με να διαλεξω DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ειμαι μαλλον λιγο ανημερωτος για ολα αυτα τα DSL, εχω μεχρι τωρα μια ISDN γραμμη και απλη συνδεση και κατεβαζω ολη μερα. Το αποτελεσμα ειναι να πληρωσω σε 4 μηνες 300 ευρω στον ΟΤΕ σχεδον ολα απο internet.

 

Λεω τωρα να παω σε DSL. Μπορει καποιος απλα και λιτα να μου πει τι να διαλεξω και να τελειωνει η δουλεια. Μπορειτε να μου πειτε 2-3 επιλογες καλες και τιμες συνολικες του στυλ συνδεση+isp+παγιο τελος ΟΤΕ γραμμης dsl + ενεργοποιηση+τι αλλο υπαρχει και στο τελος τι εξοπλισμο χρειαζομαι για να ξεμπερδευω= τοσο?

 

Δεν θελω κατι με χρονοχρεωση ή ογκοχρεωση. Και μια γραμμη 256 καλη μου ειναι.

 

Υ.Γ ξερω οτι εχουνε γινει πολλες συζητησεις για αυτο αλλα ψαχνω και ψαχνω και ακρη δεν βρισκω.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO pagio pou plironeis ston ote gia tin tilefoniki sou grammi peripou 25e to 2mino paramenei .

1. Energopoiisi grammis adsl 35e ( efapax telos to plironeis 1 fora )

2. pagio grammis adsl ston ote 19.90e to mina ( prosexe einai anexartito pagio apo ayto tis tilefonikis grammis .

3. Syndromi me enan isp me peripou 16e/mina gia 256 i 20e/mina gia 384. ( Ayto exartatai apo to ti symvolaio tha kaneis etc etc )

 

Etsi to kostos MONO gia tin grammi kai tin syndesi adsl einai peripou 35e xoris to fpa !

ypologise peripou ola mazi 60e teliki timi to mina .

Episis psaxe ligo na deis ti se symferei giati dinoun me symvolaia dorean exoplismo ( modem ) kai energopoiiseis .opote dialegeis kai perneis .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

theleis kati eukolo gia mena?simplironeis aitisi stin forthnet.sou energopoiei tin grammi auti diameso tou ote kai meta sou dinei to router doro oso xero kai to username kai to password sou.kai plironeis .o router doro.40 euro energopoiisi adsl mia fora mono kai meta kathe mina 20 euro gia tin grammi pou pane ston ote kai alla 20 euro gia mia 256.sinolo mazi me to fpa kapou 45 euro to mina.so simple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κατεβαζω ολη μερα. Το αποτελεσμα ειναι να πληρωσω σε 4 μηνες 300 ευρω στον ΟΤΕ σχεδον ολα απο internet.

!!!!! 300!!!

εγω λεω, να μην περιμενεις απαντηση απ το τοπικ, και να βαλεις οποιο dsl βρεις μπροστά σου, γιατι οσο το σκεφτεσαι το ρολόι "γράφει".

εγω μολις έφτασα τα 85 απο isdn, έβαλα dsl, και τωρα δινω γυρω στα 77 (χωρις τηλεφωνα).

 

Πηρα μόνος μου τη γραμμη απο τον οτέ, επειδη ηθελα να διαλεξω μονος μου το ρούτερ με 4 πορτες (που δεν δινουν τα "πακέτα"), και να μη δεσμευομαι με τον ιδιο isp.

 

Φυσικα με την αιτηση μεσω isp ειναι λιγο πιο απλά, και με τα "πακετα" (in-a-box , izi, κλπ) ειναι πιό φτηνά, αλλα ...αλλα..αλλα :? (εχει αλλα 50 ποστς με τις ιδιες ερωταπαντησεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα λεφτά σίγουρα να πας αμέσως για dsl, καλύτερα να μην πάρεις κάποιο έτοιμο πακέτο. Σχετικά με τιμές θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εδώ http://66.160.185.14/extra.php.

Καλό σερφάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λεφτά που δίνεις άνετα βάζεις μια DSL 512/128 και είσαι κύριος.. ;) Μείνει μακριά απο προπληρωμένα πακέτα, βάλε γραμμή απο ΟΤΕ και παρε demo απο 2-3 ISP να δεις ποιος πάει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dsl kai pali dsl!!!! ta idia plirona k egw me tin isdn!!!!! tha eise 24 wres to 24wro sto net kai tha dinis 50 to mina kai tha les "giati den tin ebala poio noris?"! egw tha soy protina vivodi pantos kai idika se ligo kairo poy tha exei dikotis diktio!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα σε συμφερε μακροπροθεσμα (και δεν το εχω κανει ακομα εγω :-P) ειναι να μετατρεψεις την isdn σε απλη και να βαλεις dsl πανω στην pstn.

Θα εχεις λιγοτερο παγιο καθε μηνα για τη γραμμη (το μισο?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ψάχτο εις βάθος το θέμα "γραμμή από την Vivodi", έχουν αναφερθεί αρκετά σημαντικά στοιχεία για την απόδοση της εταιρείας, την εξυπηρέτηση, τα χαρακτηρηστικά της σύνδεσης της κτλ.

 

- Πάνε αρχικά στον ΟΤΕ και ρώτα επιτόπου αν έχουν διαθέσιμες γραμμές για να σε συνδέσουν άμεσα, μιας και μπορεί να περιμένεις μήνες.... Αφού κανονήσεις να σου ετοιμάσουν την γραμμή ADSL σε ακριβή ημερομηνία, έπειτα αναζητείς παροχέα.

 

- Τέλος, δεν μπορώ να πω πως το ISDN είναι απαραίτητο σε κάποιον εκτός επαγγελματικού χώρου. Αντι να έχεις την π@π@ρι@α του ΟΤΕ-Intracom θα μπορείς να εκμεταλευτείς όλες τις πρίζες στο σπίτι με την τοποθέτηση ενός φίλτρου σε κάθε μια. Το ISDN το είχα στο σπίτι για να μην χρειαστεί να διακόψω την σύνδεση μου για κάποιο τηλέφωνο κτλ αλλά με ADSL το θεωρώ εντελός περιττό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παγια στον ΟΤΕ ειναι :

16euro / μηνα η isdn

8euro / μηνα η pstn

30euro η μετατροπη

Σε 4 μηνες εχεις εξοφλησει την μετατροπη και αρχιζεις να μετρας - στα εξοδα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παγια στον ΟΤΕ ειναι :

16euro / μηνα η isdn

8euro / μηνα η pstn

30euro η μετατροπη

Σε 4 μηνες εχεις εξοφλησει την μετατροπη και αρχιζεις να μετρας - στα εξοδα :-)

Θα σε απογοητεύσω, αλλά τα πάγια είναι 11,40? γιά PSTN (+0,88? γιά αναγνώριση κλήσης που είναι δωρεάν στην ISDN) και 14,90 γιά ISDN, δηλαδή κάνεις απόσβεση του τέλους μετατροπής σε ένα χρόνο και έχεις ένα λιγότερο κανάλι φωνής (γλυτώνεις όμως από το καταραμένο netmod :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο ειναι !

Πριν 2 χρονια ηταν τα μισα απο την isdn.

Παλι συμφερει αν δεις μακρια

(χωρις απαιτησεις για 2η γραμμη/αναγνωριση, δεν εχω)

Το netmod το γλιτωνεις, θα ερθουν να το παρουν πισω να το δωσουν σε αλλον :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...