Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

εεε τόσο μεγάλη και πλούσια θάλασσα που είναι ο Ευβοϊκός κόλπος, να μην την τσακίσουμε λίγο ακόμα με αλιευτικά κατάλληλα για τον Ινδικό ωκεανό;
Η πλάκα είναι ότι αν πάρεις κανένα καλάμι κι αρχίσεις να ψαρεύεις δεν αποκλείεται να έρθει το λιμενικό να σου πρήξει τ' @@
Να  σου πει ''τι κάνεις εκεί ρε; Δεν ντρέπεσαι; Άδεια έχεις;"
<_<☠️☹️

 

DSCN7832 (Large).JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω μπορεί να είναι. Αλλά αγκυροβολεί εδώ αρκετά συχνά. Απλά υποθέτω από τους γερανούς. Ελπίζω να έχετε δίκιο. Αν και πάλι δε θα πέταγα από τη χαρά μου που ένα φορτηγό αράζει στη μέση την τουριστική σεζόν απέναντι από τις παραλίες. Δεν δίνει καλή εικόνα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πληροφορώ πως δεν έχεις να φοβηθείς τιποτα.πιο πολύ να φοβάστε τα ξενοδοχεία στην γύρω περιοχή και τα σπίτια που όλα τα λύματα τα πετάνε στην θάλασσα χωρίς βιολογικό παρά αυτό.   Αυτο δεν πεταει τιποτα εξω. Μέχρι και τα  νερά  ( τουαλέτες) τα περνάει από βιολογικό και τα πετάει έξω καθαρά.  το καραβάκι είναι φορτηγό 25 αρι ως 30αρι περιπου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ας αράξει στην Σαντορίνη τότε. Όχι, καλύτερα στη Ζάκυνθο απέναντι από το Ναυάγιο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ξέρω για την φωτογραφία αλλά μερικοί θα λατρέψουν την περιγραφή:
Pica Pica (Καρακάξα)
Το πουλί αυτό περιλαμβάνεται στην λίστα με τα πιο έξυπνα ζώα του πλανήτη. Οι ικανότητες που διαθέτει είναι οι εξής.
- Το μόνο μη θηλαστικό που αναγνωρίζει τον εαυτό του στον καθρέπτη
- Δημιουργούν κοινωνικά τελετουργικά που περιλαμβάνουν και αυτό της θλίψης (όταν ένα μέλος του σμήνους χάνεται)
- Εύρεση εργαλείων και χρησιμοποίηση εργαλείων (οι Έλληνες βαλκανοπίθηκοι πιστεύουν ότι απλώς είναι κλέφτρα αλλά αυτό είναι άσχετο)
- Σχεδιάζουν περίπλοκες στρατηγικές εναντίον άλλων αρπακτικών ή σε κυνήγι (αυτό το έχω δει με τα μάτια μου όταν είχαν δημιουργήσει μια ολόκληρη πλεκτάνη για να κλέψουν το φαϊ από τις γάτες μου)
- Κόβουν και μοιράζουν μερίδες ανάλογα με το μέγεθος των νεοσσών
- Αποθηκεύουν φαγητό όλο το χρόνο
- Στην αιχμαλωσία μιμούνται φωνές ανθρώπων και καθαρίζουν τα κλουβιά τους με εργαλεία
- Έχουν επεισοδιακή μνήμη, δηλαδή αναγνωρίζουν συμπεριφορές και χαρακτήρα άλλων πουλιών του είδους τους και συμπεριφέρονται αναλόγως.

Αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία είναι τελετουργικό. Όπως το είδα, το περιγράφω. Ένα μέλος κάθεται στην κορυφή. Τα υπόλοιπα περιστρέφονται γύρω από τα σίδερα της οικοδομής και πηδάει το ένα πουλί πάνω από το άλλο. Κατόπιν κατεβαίνει αυτό που είναι στην κορυφή και ανεβαίνει ένα άλλο.
 

DSCN7861 (Large).JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yπονοείς δηλαδή ότι η Garullus glandarius albipectus έχει εγκληματική συμπεριφορά;
Απαράδεκτο. Να ανακαλέσεις αμέσως. 
:lol:

Αμ ο άλλος εδώ; Ένα από τα πιο κοινά πουλιά της Ν. Ελλάδος που δεν το παρατηρεί ποτέ κανείς; Γι' αυτό κρύβεται τόσο καλά. Για να γλιτώσει!

 

DSCN7678 (Large).jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...