Προς το περιεχόμενο

Overclocking & Athlon 64 3000+


nimik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια,μετα απο πολλη σκεψη και λιγοτερο διαβασμα...αποφασισα να το τολμησω....ξεκιναω λοιπον ανεβαζοντας το Fsb του Athlon φθανοντας σιγα σιγα στο 225....του εδωσα + 0,025 v και μειωσα το HTT Transport απο 5χ σε 3χ οπως διαβασα σε ορισμενα guides...τις μνημες και την Agp δεν τις πειραξα καθολου....το αποτελεσμα εως τωρα? ολα κανονικα..!Οι Θερμοκρασιες νορμαλ και το πσ δειχνει σταθερο...Ας μου πουν οι πιο εμπειροι με το θεμα αν ειναι ολα οκ οσον αφορα την διαδικασια,πρεπει να προσεξω κατι αλλο? συμβουλες κτλ...

 

Enermax 485w Noisetaker

Gigabyte K8NS Ultra

2x512 DDR400 Kingston Value Ram

AGP 6600GT

επισης να σημειωσω οτι εχω αλλαξει τον ανεμιστηρα του Athlon με τον Thermaltake Silent Power..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγω ειμαι στα 230 FSB με μνημες 1:1 στον 3000+(s.754).Τρεξε μερικα benchmark και κυριως memtest,να δεις μεχρι που πανε οι μνημες σου.Εμενα στα 240 βγαζουν λαθη,μεχρι 235 ειναι καλα.Μη φοβασαι τις θερμοκρασιες,δυσκολα θα ανεβουν με τετοιο o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησες λίγο ανάποδα.

Βάλε την μαμίσια τάση' date=' και σιγά σιγά ανέβαινε, για να βρείς την Max Stable frequency με μαμά τάση.[/quote']

 

 

Bill δηλ να συνεχιζω να ανεβαινω στο fsb me 1.4 v και κατοπιν..? τισ μνημες φοβαμαι λιγο οτι δεν θα αντεξουν ....Advise please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μαμά voltage ( 1.4V ) , ανεβάζεις από 222MHz σιγά σιγά το FSB.

Για να μην πιέζεις τις μνήμες σου, άνοιξε το A64 Tweaker 0,30 από τον CodeRed, και βάλε τον διαιρέτη 183 ώστε οι μνήμες να δουλεύουν πιο χαμηλά από το HTT ώστε να μην υπερβείς τα 230MHz που έχεις δοκιμάσει στις RAM.

 

Ανεβάζεις Freq. & τεστάρεις stability με το S&M ή με SuperPi 32M μέχρι να βρείς την Max stable CPU freq. με μαμά τάση.

 

[ αν ανέβεις πολύ, ρίξε και άλλο τις μνήμες με τον διαιρέτη 166 ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια λεεω να μην γινω απληστος και την πατησω....τωρα ειμαι στa 2gh σαν να ειχα τον 3200+..θελω ομως να διαβασω λιγο στο guide για τις μνημες και τους διαιρετες...δεν το εχω ακομη εμπεδωσει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες με το Systool ανεβηκε χωρις σφαλματα στο 245,τουτεστιν στα 2200 ghz,οποτε του εδωσα κι εγω και καταλαβε...για να πω την αληθεια ψιλοφοβαμαι κιολας...του εδωσα κα λιγο voltage 0.025....αυριο θα το τσεκαρω με το S&M να δουμε τι θα δειξει....

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re nimik an einai na anebaseis to FSB kai na rikseis to HTT Transport ti noima exei?

 

 

Φιλε απ'οτι λενε οι ειδικοι αυτο δεν εχει καμμια επιδραση στις επιδοσεις.....τι να σου πω κι εγω...ψαχνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...