Προς το περιεχόμενο

Overclocking & Athlon 64 3000+


nimik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok tote. kane mesa apo to utility sto bios. afou einai idi sxediasmeni i mitriki gia peiragmata einai kai pio safe. ego pantos to theoro athemito antagonismo se sxesi me tis alles etairies mitrikon to na dineis peiragmeni mobo. sa na agorazeis ena autokinito apo tin etaireia kai na sou exei nitro. de mporeis na kaneis sigkritika epidoseon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

to exo dokimasei auto me ta epipeda alla den exei kai ta kalitera apotelesmata toulaxistson se mena dioti mou tsitoenei poli apotoma tin mnimi apo oti katalava kai den xekinaei to pc .kingston mnimi.opote mporeis na piramatisteis kai me ta etoima alla mporeis kai xirokinita na pas bima bima.etsi kai allios ama to kaneis me apla bimatakia den tha kapseis tipota dioti otan den tha antexei den tha pernae px to memtest i ta alla test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

de prokeitai na kapseis tipota an den anebazeis tis taseis gia ram cpu. an anebaseis tin tasi i tha anoiksei to pc me tin kingston. to exo kanei kai ego to anebasa kata 0.1v sta 2.6 gia na tin trekso me latency 2 apo to bios eno kanonika ipostirizei 2.5. alla me tis taseis ektos tis thermotitas mporei na kapseis kai kati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anevasa tin tasi stin mnimi mexri kai 2,7 dioti forao psiktra stin mnimi alla kai pali tipota.apla mou rixne ta latencies poli kai den antexe.alla i mnimi den me eniaze sto tsitoma .to provlima itan to raid pou den iparxei lisi opos ipame pio pano.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση παιδες....

Που μπορω να δω αν ειναι 1:1 οι μνημες και να τις αλλαξω? Στο bios δεν βλεπω κατι που να καταλαβω οτι ειναι αυτο. Εχω την MSI K8N NEO4 PLATINUM. Στο bios μου εχει επιλογη για overclocking με κλιμακες 1,3,5,7,9,13 %. Το θεμα ειναι οτι οποιο και να επιλεξω το pc δεν μπουταρει. Ειχα απογοητευτει υπερβολικα απο το μηχανημα αλλα μετα απο ψαξιμο κατι αρχιζει και γινεται....

Βαζω το fsb 215 και το HTT 3χ και το μηχανημα μπουταρει. Μαζι με αυτο οι μνημες παιζουν κι αυτες στα 215 (2 x KVR400X64C3A/512). Οταν βαζω να παιξω το lineage2 που ειναι βαρυ παιχνιδι, μετα απο λιγο σκαει και με πεταει στα windows. Φταιει το οτι οι μνημες εχουν ανεβει κι αυτες? Στο desktop δεν μου παρουσιαζει κανενα προβλημα. Μου φαινετε οτι εκανα κακη επιλογη οσο αφορα τις μνημες.

 

ΚΑτι τελευταιο, επειδη δεν ξερω και πολλα περι μνημων....

οι μνημες μου παιζουν ως εξης

CAS latency 3

RAS to CAS Delay 3

RAS Precharge 3

Cycle time (Tras) 8

Bank Cycle Time (Trc) 11

DRAM Idle Timer 16

Τις τιμες αυτες τις πηρα με τη βοηθεια του cpuz

Γενικα αυτα τα νουμερα πρεπει να μεγαλα η μικρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sidis κατ αρχήν διαβασε κανενα guide για o/c ώστε να καταλάβεις τι γίνεται όταν ανεβάζεις το HTT[FSB]

 

Επίσης διαβασε κι αυτο το guide για τις ρυθμίσεις της μνημης.Αν και ειναι για DFI θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι είναι η κάθε ρύθμιση...;)

 

Στο bios και απ όσο θυμάμαι στο CELL ΜΕΝU εχει όλες τις επιλογές για τις μνήμες.Εκει εχει και μια που λέει max memory freq αν αυτο ειναι στο 200 τότε ανεβάζοντας το HTT του επεξεργαστή στα 215 αυτοματα πανε και οι μνήμες σου στα 215.

 

Εδω αρχίζει το προβλημα σου μιας και οι μνημες σου δε μπορουν να σηκώσουν αυτες τις ταχύτητες.Η λύση βρίσκετε στο max memory freq.Αν το ρυθμίσεις χαμηλώτερα απο 200[166 π.χ] τοτε οι μνημες και ο επεξεργαστής θα δουλευει ασυγχρονα κι έτσι θα μπορεις να ανεβάσεις το HTT του επεξεργαστή χωρις να φοβάσαι μη κρασαρει απο τις μνημες...

 

Αυτα που σου λεω βεβαια ειναι πολύ γενικά κι αόριστα αφου δε ξερουμε καν τι επεξεργαστή εχεις και που θες να τον φτάσεις.Απλα το μονο σίγουρο ειναι ότι θα πρεπει να δουλέψεις με divider στις μνημες για να μην εχεις προβλήματα...

 

Επίσης μη γίνεσαι κάφρος και μην ανεβάζεις το HTT ανα 15Mhz :D

Καλύτερα να το κανεις με βήματα των 5Mhz και ενδιαμεσα πολλά stress tests για να δοκιμάζεις τη σταθερότητα του συστήματος.

 

Φιλική συμβουλή: ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantos exo na po oti ena paidi agorase psiktra poli kali gia overclock tin vga me apotelesma na blepei artifacts apo kapoio simeio kai meta ta opoia den eftiaksan oti tin epanefere stin kanoniki tis katastasi. kalo to overclocking alla me metro. eutixos eixe eggiisi kai tou tin allaksan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω...με μετρο λοιπον...και μελετη ταυτοχρονα για να κατανοησουμε το πως..

Εγω ειμαι στα 2,4 ghz σαν 3800+, ολα καλα εως τωρα..παρ'ολη την ζεστη των ημερων...καπου ομως τον λυπαμαι κιολας να τον πουσαρω τοσο...φοβαται κι η γυναικα μην της μεινει στο χερι και πως θα δουλεψει....<Νικολακηη σταματα να παιζεις με το πι σι..πρεπει να δουλεψω..>...παντως μονο και για την δοκιμη και για την γνωση αξιζει...συνετα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απλα όσοι αγοράζεται τους επεξεργαστές σας καλό θα ειναι να τους προσέχεται κι όλας και να μη κανετε καφρίλες...Μη κοιταται άλλους που δίνουν τρελα ρευματα και φτανουν τα 3G+!Οι περισσότεροι εχουν ευκολη πρόσβαση σε υλικό και πανω απ όλα τσαμπα...

 

Κι εγω τον ανεβασα να δω τι μπορει να κανει έτσι απο περιέργια...Εφτασε 2800 αλλά για 24/7 τον κατεβασα στα 2550 1:1 με default Vcore...Το ρευμα σκοτωνει τα chip εστω κι αν οι θερμοκρασίες ειναι χαμηλές!

 

Το θεμα ειναι να διαβαζεις πολύ ώστε να μπορεις να αντιμετοπίσεις καταστασεις...Π.χ ο φίλος πιο πανω με τη vga αν ήξερε τι έκανε και αν τεσταρε ανεβαζοντας θα έβλεπε ότι δεν αντεχει η καρτα και δε θα του χαλουσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απλα όσοι αγοράζεται τους επεξεργαστές σας καλό θα ειναι να τους προσέχεται κι όλας και να μη κανετε καφρίλες...Μη κοιταται άλλους που δίνουν τρελα ρευματα και φτανουν τα 3G+!Οι περισσότεροι εχουν ευκολη πρόσβαση σε υλικό και πανω απ όλα τσαμπα...

 

Κι εγω τον ανεβασα να δω τι μπορει να κανει έτσι απο περιέργια...Εφτασε 2800 αλλά για 24/7 τον κατεβασα στα 2550 1:1 με default Vcore...Το ρευμα σκοτωνει τα chip εστω κι αν οι θερμοκρασίες ειναι χαμηλές!

 

Το θεμα ειναι να διαβαζεις πολύ ώστε να μπορεις να αντιμετοπίσεις καταστασεις...Π.χ ο φίλος πιο πανω με τη vga αν ήξερε τι έκανε και αν τεσταρε ανεβαζοντας θα έβλεπε ότι δεν αντεχει η καρτα και δε θα του χαλουσε...[/quote

 

Απολυτα κατατοπιστικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απλα όσοι αγοράζεται τους επεξεργαστές σας καλό θα ειναι να τους προσέχεται κι όλας και να μη κανετε καφρίλες...Μη κοιταται άλλους που δίνουν τρελα ρευματα και φτανουν τα 3G+!Οι περισσότεροι εχουν ευκολη πρόσβαση σε υλικό και πανω απ όλα τσαμπα...

 

Κι εγω τον ανεβασα να δω τι μπορει να κανει έτσι απο περιέργια...Εφτασε 2800 αλλά για 24/7 τον κατεβασα στα 2550 1:1 με default Vcore...Το ρευμα σκοτωνει τα chip εστω κι αν οι θερμοκρασίες ειναι χαμηλές!

 

Το θεμα ειναι να διαβαζεις πολύ ώστε να μπορεις να αντιμετοπίσεις καταστασεις...Π.χ ο φίλος πιο πανω με τη vga αν ήξερε τι έκανε και αν τεσταρε ανεβαζοντας θα έβλεπε ότι δεν αντεχει η καρτα και δε θα του χαλουσε...

 

koita kai ego pou exo diabasei peri overclock vgas stamatan mexri na doun artifacts. sinithos meta otan tin epanaferoun stin normal katastasi auta feugoun. an den arxiseis na blepeis artifacts simainei oti mporeis na ti pousareis kai allo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...