Προς το περιεχόμενο

Overclocking & Athlon 64 3000+


nimik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

msi me via 800.no pci /agp locks.tipota gia sata episis.oi mnimes antexoun kanonika alla otan ftano 225 peripou ftanei sto raid kai emfanizontai alioimena.na ftaine oi mnimes xlomo.kingston 400 me psiktra.malon den iparxei tipota bill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπον για πειτε μου τωρα τι γινεται με την περιπτωση μου....Το εχω αφησει στο 245χ9,εβαλα δαιρετες στις μνημες (166) και το HTT multi 4x (245x4x2=1960) κοντα στο 2000 που ηταν πριν....και πρoσθεσα 0,25 volt στον Athlon....Στο S&M εβγαλε ολα τα τεστς χωρις σφαλμα με θερμοκρασιες εως 42....Απορω ομως με την Agp,ψαχνω να βρω το AGP lock στο bios...tzifos...Τελικα τι γινεται με την AGP??? Το αφηνουμε ετσι στην τυχη του..?? Υπαρχει κινδυνος πυρκαγιας??? Παρακαλω οι εμπειροι ας απαντησουν,,

Ααα και σχετικα με το command rate στις μνημες,τωρα ειναι 2Τ,το 1Τ ειναι καλυτερο??τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσθεσες είπες 0.25V στον Athlon.

Γιατί αυτό?

Δοκίμασες με μαμά τάση αν είσαι σταθερός στις ίδιες ρυθμίσεις?

 

Δεν έχει AGP Lock ρύθμιση στο BIOS.

Είναι locked όπως και να 'χει ( μπορείς να το δείς και με το ClockGen ) [ http://www.cpuid.com ]

 

Με το CPC ( Command Rate ) στο 1T έχεις ένα μικρό κέρδος στις επιδόσεις.

Αλλά ανάλογα με το mobo σου, από κάποια συχνότητα HTT & μετά δεν παίζει με 1T.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσθεσες είπες 0.25V στον Athlon.

Γιατί αυτό?

Δοκίμασες με μαμά τάση αν είσαι σταθερός στις ίδιες ρυθμίσεις?

 

Δεν έχει AGP Lock ρύθμιση στο BIOS.

Είναι locked όπως και να 'χει ( μπορείς να το δείς και με το ClockGen ) [ http://www.cpuid.com ]

 

Με το CPC ( Command Rate ) στο 1T έχεις ένα μικρό κέρδος στις επιδόσεις.

Αλλά ανάλογα με το mobo σου' date=' από κάποια συχνότητα HTT & μετά δεν παίζει με 1T.[/quote']

 

 

Thanks Bill..! Οποτε κατεβαζω την ταση στο 1,4 οπως πριν και το CR σε 1Τ και ξανατσεκαρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειμαι σταθερος στα 2,2 ghz,χωρις errors και κολληματα και με default voltage....ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα και την αποδοση και που εμαθα 2πραγματα παραπανω.....Ευχαριστω ολα τα παιδια και το Insomnia

<edit> Θα πηγαινε λιγο ακομη πανω ..αλλα βαρεθηκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε που δεν ησυχαζω τωρα που ειδα πως γινεται...Ανεβηκα βημα βημα στα 2,4 ghz (266χ9) με 1,5 vcore & + 0.1 vdimm.......ζοριστηκε λιγο....τωρα πρεπει να ειναι στα ορια του μαλλον....οι θερμοκρασιες σε idle ειναι 34-36 & σε full load 44-46....Παντως το S&M το εβγαλε ολο χωρις errors & restart....θα το παρακολουθω και αν μου κανει νερα θα ξανακατεβω στα 2,2..

Οποιαδηποτε συμβουλη και γνωμη ευπροσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bre paidia kai gw kanw me to systool sto 3000+ (754) v.1,5 pou einai tio susthma kai kollaei sta 2,2ghz. mexri 2.15ghz ftanei kai as meiwnw th mnhmh, den kserw exw mperdeutei mhpws ftaiei kai h mhtrikh (k8n deluxe) 'h o sklhros( pata), den kserw? an kai to systool deinxei max sto 227mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

as rwtisw ki egw tin malakia mou: Exw to mobo tis MSI K8N NFORCE4. Loipon, auto to mobo kai to SLI tis MSI exoun proegkatistimeni efarmogi gia overclocking sto BIOS tous !!! Kai malista, sto manual tis mobo, exei 7 epipeda overclocking kai anaferei TA PANTA analitika - apo poso % anebainei otidipote mexri kai ti Volts "trwei" !!! Skeftomoun, na akolouthisw ta bimata pou dinei to mobo (kai kala i episimi ekdoxi) i na protimisw mia "custom" lisi, opws o nimik ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...