Προς το περιεχόμενο

AWMN, ένα δίκτυο ΑΝΩΤΕΡΟ από την 3η Γενιά (3G) για όλους!


Dromeas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και από εμένα. Πραγματικά πιστεύω ότι τα wireless networks είναι πολύ καλή μαγκιά και θα μας γλιτώσει από πολλές χρηματικές αφαιμάξεις του ΟΤΕ. Ωστόσο, έχω μερικές αποριούλες.

 

1. αφού η πρώτη λύση του xaotikos είναι δύσκολο να πετύχει, υπάρχει άλλος τρόπος να συνδεθώ σαν πελάτης χωρίς να στήσω pc στην ταράτσα? (έλλειψη χώρου)

2. Δεν μπορώ να καταχωρηθώ στην nodedb. (δεν μπορώ να υπολογίσω τις συντεταγμένες μου ακριβώς!!! :!: ). υπάρχει κάποιο site να με βοηθήσει σε αυτό?

3. Με την Λάρισα τι ακριβώς παίζει? (το site του Larissa Wireless έχει να ανανεωθεί αιώνες και το forum δείχνει... νεκρό :shock: )

4. Η διαφορά σε κόστος μεταξύ του Κόμβου Πελάτη και του Κόμβου Δικτύου ποια είναι? Και αν στήσω Κόμβο Δικτύου πόσοι θα μπορέσουν να συνδεθούν μαζί μου?

 

Αυτά τα λίγα. Sorry για τον αριθμό των αποριών άλλα παραείμαι νέοπας :oops: :oops: :oops: και ας έχω διαβάσει το FAQ.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σου πατρίδα :)

1) Αν δεν μπορείς να βρεις 900+ rev b ώστε να το βάλεις στην ταράτσα και αν δεν μπορείς να βάλεις pc αναγκαστικά έχεις 2 επιλογές:

α) Θα βάλεις κάποια άλλη εξωτερική συσκευή (πχ DWL 810+,SmartBridge,Cisco) που είτε δεν θα έχει ρυθμιζόμενη -μέχρι το 0- ισχύ είτε θα είναι πανάκριβη και "ιδιότροπη".

Αν δεν έχει ρυθμιζόμενη ισχύ τότε "νόμιμα" δεν μπορείς να βάλεις μεγάλη κεραία γιατί θα ξεπεράσεις τα όρια εκπομπής (άσχετα με το πότε και αν θα γίνουνε έλεγχοι).

Αν θέλεις να είσαι νομιμος και με σοβαρό εξοπλισμό δίνεις κάτι (αρκετά) παραπάνω και παίρνεις ένα bridge/client/AP εταιρίας όπως cisco/intel/Smartbridge που κάνεις την δουλειά σου εύκολα αλλά κοστίζουν τα άντερά τους.

β)Αν είσαι μέχρι 20m από την ταράτσα θα "παίξεις" με εσωτερική (μέσα στο pc δηλαδή) συσκευή και από εκεί με καλώδιο χαμηλών απωλειών (WBC400,LMR400,AIRCOM+,H2000) θα την συνδέσεις με την κεραία.Στις εσωτερικές συσκευές υπάρχει μεγάλη ποικιλία και ρυθμίζουν αρκετές την ισχύ. Έτσι μπορείς να βάλεις μεγάλη κεραία (κανένα πιατάκι) και να εξισορροπήσεις έτσι τις απώλειες από το καλώδιο. Το ίδιο θεωρητικά μπορείς να κάνεις και με λίγο παραπάνω καλώδιο(+5m) αλλά συνήθως δεν έχουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε

2)http://www.maporama.com

3)Γίνονται κάποιες κινήσεις τ'ωρα τελευταία για να γίνει κάτι σοβαρό και στη Λάρισα (εννοώ κάτι ποιο οργανωμένο με συμμετοχή των ίδιων των λαρισέων και όχι μόνο των φοιτητών). Αν μπεις στο forum του AWMN στείλε ένα pm στον smyrosnik.

4)Κομβος πελάτη συνδέσαι μόνο με ένα κόμβο δικτύου ενώ κόμβος δικτύου μπορείς να συνδεθείς με κατευθυντικά interfaces με αρκετους άλλους κόμβους δικτύου ώστε να ενώνεις τις περιοχές.Επίσεις μπορουν να συνδέονται και άλλοι πάνω σου (θεωρητικά μέχρι ~32 πρακτικά μέχρι 8-10 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaotikos, λίγη βοήθεια; απλά μόνο για να σιγουρευτώ ότι έχω καταλάβει καλά μιας και πρόκειται να συνδεθώ στο awmn σύντομα.

 

Εγώ μέτρησα: ύψος: 7.25 απόσταση: 20.2

 

Από ότι έχω καταλάβει για να συνδεθώ ως client έχω δύο τρόπους:

 

α) my lan->nic->utp cable->DWL900->pigtail->κατευθυντική κεραία

ή

β) my lan->ασύρματη->pigtail->κατευθυντική κεραία

 

Σε περίπτωση που θέλω δικό μου ΑΡ τότε θέλω και τα παραπάνω και επιπλέον:

 

α) my lan->nic->utp cable->AP device->pigtail->πολυκατευθυντική κεραία

ή

B) my lan->pc server->ασύρματη->pigtail->πολυκατευθυντική κεραία.

 

Δηλαδή στην ουσία για ΑΡ πρέπει να βάλω 2 nics, 2 devices (μία συσκευή ΑΡ και μία συσκευή client δικτύου) και δύο κεραίες;

 

Αυτά που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι τα εξής:

 

α) Αν θέλω μόνο να είμαι client τότε δεν χρειάζομαι απαραίτητα server σωστά; Ο server απαιτείται μόνο για το routing και μόνο στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιήσω εξωτερική ΑΡ device; Διαφορετικά θεωρητικά ρυθμίζω το routing στην ΑΡ device και ανεβάζω αν θέλω services στα τοπικά pc στήνοντας σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα ένα proxy π.χ.;

 

β) Το lan μου έχει ήδη ΙΡs 192.168.0.Χ που ήδη συνδέονται με hub. Αλλά θέλω να συνδέονται στο awmn το καθένα με δικό του ΙΡ και όχι με κοινό (του router). Αυτό σημαίνει ότι αναγκαστικά θα χρειαστώ έναν server linux για το routing σωστά; Και ο router θα βγάζει το καθένα από τα ips 192.168.0.1 , 192.168.0.2 (κοκ) στο awmn σε διαφορετικά ips 10.x.y.z; αυτό όμως δεν θέλει στατικά ΙΡs από την μεριά του awmn;

 

αυτά προς το παρόν... ελπίζω να τα διατύπωσα σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) my lan->nic->utp cable->DWL900->pigtail->κατευθυντική κεραία

ή

β) my lan->ασύρματη->pigtail->κατευθυντική κεραία

β)my lan->ασύρματη->pigtail->καλώδιο χαμηλών απωλειών->κατευθυντική κεραία

 

 

Σε περίπτωση που θέλω δικό μου ΑΡ τότε θέλω και τα παραπάνω και επιπλέον:

 

α) my lan->nic->utp cable->AP device->pigtail->πολυκατευθυντική κεραία

ή

B) my lan->pc server->ασύρματη->pigtail->πολυκατευθυντική κεραία.

 

Δηλαδή στην ουσία για ΑΡ πρέπει να βάλω 2 nics' date=' 2 devices (μία συσκευή ΑΡ και μία συσκευή client δικτύου) και δύο κεραίες;

[/quote']Ναι....κάθε ξεχωριστό interface=ξεχωριστό καλώδιο,κεραία κλπ κλπ

 

Αυτά που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι τα εξής:

 

α) Αν θέλω μόνο να είμαι client τότε δεν χρειάζομαι απαραίτητα server σωστά; Ο server απαιτείται μόνο για το routing και μόνο στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιήσω εξωτερική ΑΡ device; Διαφορετικά θεωρητικά ρυθμίζω το routing στην ΑΡ device και ανεβάζω αν θέλω services στα τοπικά pc στήνοντας σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα ένα proxy π.χ.;

Αν είσαι client δεν χρειάζεσαι server. Ανοίγεις το pc σου όποτε θέλεις και "βγαίνεις" στο AWMN έχοντας ορίσει κάποιο gateway στην wireless σύνδεσή σου.Συσκευές AP που να κάνουν routing δεν θα βρεις (ή τουλάχιστον δεν μπορούν να κάνουν το routing που ζητάμε)οπότε αν θέλεις να στήσεις κόμβο δικτύου θα πρέπει να κάνεις routing είτε με Linux(προτιμότερο/ευκολότερο) είτε με Windows είται με router

 

β) Το lan μου έχει ήδη ΙΡs 192.168.0.Χ που ήδη συνδέονται με hub. Αλλά θέλω να συνδέονται στο awmn το καθένα με δικό του ΙΡ και όχι με κοινό (του router). Αυτό σημαίνει ότι αναγκαστικά θα χρειαστώ έναν server linux για το routing σωστά; Και ο router θα βγάζει το καθένα από τα ips 192.168.0.1 ' date=' 192.168.0.2 (κοκ) στο awmn σε διαφορετικά ips 10.x.y.z; αυτό όμως δεν θέλει στατικά ΙΡs από την μεριά του awmn;

[/quote']

Ναι θα χρειαστείς έναν router. Στον κόμβο που θα συνδεθείς θα ζητήσεις και θα πάρεις ένα subnet για το δίκτυό σου. Έτσι θα έχεις τις δικές σου static ips και το δικό σου domain name. Μην φοβάσαι αυτά είναι λεπτομέριες.....το βασικό είναι να κάνεις καλό link :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αυτές τις μέρες έγιναν κάποιες αλλαγές στο site (μεταφορά του server κάπου αλλού ώστε να φαίνεται και ασύρματα και μέσω internet). Το downtime ήταν ελάχιστο...απλά δεν ενημερώθηκαν αμέσως οι DNS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα όπως σου είπα και παραπάνω είναι των DNS. Δοκίμασε να μπεις από http://www.athenswireless.net ή http://awmn.cslab.ntua.gr Σύντομα θα ξαναπαίζει και το http://www.awmn.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

re paidia erotisi poly simantiki kai pisteyo oti einai aporia kai allon!!! ta exo ola etoima dipla mou vlepo diaforous.... pos ksero ti ip douleyoun???pos tha tin vro?? iparxei kapoio sigekrimeno class?? douleyoun sigekrimeno ip range ?? pos douleyei i oli istoria??? signomi an exei ipothei kati tetio prin kai den to exo dei.. epsaksa omos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι πιο πολλοί έχουν στήσει dhcp server στο Access Point τους ώστε να διευκολύνουν αυτούς που κάνουν δοκιμές. Μόλις κατασταλλάξεις σε κάποιο AP ζητάς και παίρνεις static ip ή κάποιο subnet.

Αν δεν υπάρχει στημένος dhcp είναι δύσκολα τα πράγματα. Πρέπει είτε να ψάξεις στο forum του AWMN,μήπως ο κάτοχός του έχει πει τίποτα για ip range,αλλιώς ψάχνεις στο http://www.nodedb.com για το node που βρήκες και εκεί ίσως έχει κάποιες λεπτομέριες.

Συνήθως όμως οι συνεννοήσεις γίνονται μέσω του forum του AWMN για τέτοια θέματα.Επίσης μερικές κάρτες, όπως οι cisco, σου λένε και τι ip εχει το AP που έπιασες.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν πρέπει να βάζεις τυχαία ip έστω και δοκιμαστικα (όταν έχεις συνδεθεί σε AP) γιατί μπορεί να γίνει conflict (αν ανήκει σε κάποιον άλλο) και να δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα

 

Ενημερωτικά πάντως όλα τα WiFi στην Ελλάδα "παίζουν" στο 10.x.x.x και μεταξύ των περισσοτέρων έχει μοιραστεί ένα ορισμένο range σε σχέση με τις ανάγκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Me tin 1000 karta dictiou on board tis asus Deluxe doulia ginete??

Pos tha "do" apo tin taratsa mou capio AP gia na kateuthino tin kerea mou??? me to mati den nomizo...

Kai an katalava kala gia kato apo 20m apostasis apo tin kerea theleis karta diktiou/utp/dwl900/pigtail/kairea. etsi??? meta pos perneis IP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 κάρτα δικτύου της asus deluxe? Υποθέτω μιλάς για ethernet... Τι σχέση έχει?

 

Για να δεις κάποιο AP πρέπει να ακολουθήσεις κάποια βήματα (τα οποία αναφέρονται στο forum του ΑWMN και σου έρχονται με την εγγραφή σου αναλυτικά)

1. Γράφεσε στην nodedb.com αφού έχεις βρει το στίγμα σου στο maporama.com

2. Βλέπεις ποιοι είναι κοντινοί σου και έρχεσαι σε επαφή μαζί τους (mail, pm ,forum κλπ)

3. Κοιτάς με την βοήθεια των κοντινών σου αν έχετε οπτική επαφή ή τουλάχιστον αν υπάρχει κάποια άλλη διέξοδος και αν γίνεται κάνετε και κάποια δοκιμή

4. Με την βοήθεια των παλαιοτέρων αγοράζεις εξοπλισμό (το dwl900 που αναφέρεις το αποφεύγουμε...προτιμάμε πιο σοβαρές συσκευές)

5. Με το που βάλεις τον εξοπλισμό και συνδεθείς σε κάποιο AP παίρνεις και τις ips είτε αυτόματα είτε σου της δίνει αυτός που έχει το AP (έτσι κιαλλιώς κάποια στιγμή παίρνεις μόνιμες ip από τον κόμβο)

 

Για να δεις τι πιάνεις η κάθε συσκευή έχει το επονομαζόμενο site survey που σου λέει τι πιάνει..

 

Για να ξεκαθαρίσεις τις απορίες σου γράψου στο forum και διάβασε καλα το QuickStart που θα σου έρθει με την εγγραφή, το FAQ και ιδίως το section ερωτήσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx A Lot!!!!Gia tin karta dictiou to leo epidei xriazete karta dictiou etsi den einai?To port pou exei piso to mobo karta dictiou den einai???mipos leo m**ak**s???Thanx anyway. A, epsaksa ligo kai vrika to DWL-2100AP auto ti leei? An thes protine kati...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...