Προς το περιεχόμενο

Το τέλειο Pc για Gamers...


Jimmy_BlinD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ΡΕ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ noob ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΤΟ 1% ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΠΕΙΣ.

 

Έλα ρε φωτεινέ παντογνώστη.... epic mount έχεις καβαλήσει;

Ενιγούεη ο τίτλος του τόπικ λέει Το τέλειο pc πράγμα μου σημαίνει ότι βάζουμε la creme de la creme. 9/10 τέτοια τόπικ που γίνονται εδώ τελικά αμφιβάλλω αν γράφονται με πραγματικό σκοπό την παραγγελία απο το δημιουργό του. Τελικά το παρόν τόπικ εξελίχτηκε σε μέγιστη π0υτσοροή. Ο πέππας ο οποίος πλέον μετά τη διαφορά δυο καρτών ήχου των 150+ σε ηχεία των 300+ μπορεί και να διαγνώσει το bottleneck του Venice 4000+ όταν συνεργάζεται με μια 7800GTX προτείνει έναν FX57 έτσι για να βρίσκεται, το παλικάρι που έφτιαξε το θέμα λέει ότι κάτι τέτοιο ψάχνει και ότι σκοπεύει να δώσει 2000 περίπου ευρά (με τον 57άρη να κάνει μια χιλιαδού για πλάκα) και κει αρχίζει το πανηγύρι μιας και χάθηκε το όποιο νόημα. Το μόνο που μας λείπει είναι ο Πέππας να μας βγάλει λίγη απο τη γνωστή τζατζικόπαστα που του έμαθε να φτιάχνει ο "Νονός" έτσι για να γουστάρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέρθουμε στο Topic

 

Όταν λεμέ το τέλειο PC για Gamers, εννοούμε ότι καλύτερο υπάρχει για desktop σύστημα.

 

Το ποιο γρήγορο CPU θα είναι ο FX57, τώρα αν κάνει 1000 ευρα και το αν είναι πολλά λεφτά η όχι αυτό το κρίνει κανείς με την τσέπη του, τελεία και παύλα.

 

Στα σημερινά high end PC, το μόνο πράγμα που καθυστερεί το σύστημα είναι ο σκληρός δίσκος για αυτό λεμέ για RAPTOR, δεν είναι θέμα swapping (αν έχεις πολύ μνήμη), αλλά το πόσο γρήγορα φορτώνει ένα prog και δίνοντας τόσα λεφτά για ένα σύστημα δεν νομίζω να μην δώσεις λίγο παραπάνω για να έχεις τον ποιο γρήγορο SATA σκληρό.

 

Τώρα για την Μνήμη.

Το ιδανικότερο θα ήτανε πολλά GB (1-2GB) και σε χαμηλά timings. Μερικά games θέλουνε πολύ μνήμη και αλλά θέλουνε χαμηλά timings, υπάρχουν και άλλα που θέλουνε και τα δυο.

 

Επίσης να σημειώσω κάτι

Και 10 φορές ταχύτερο CPU να υπήρχε και 10 φορές ταχύτερη VGA να υπήρχε, πάλη θα θέλαμε να τα χρησιμοποιούμε. Τώρα το τι παίρνει ο καθένας εξαρτάτε καθαρά και μόνο από το πορτοφόλι του. Για αυτό μην λέτε ότι κάποιος είναι θύμα επειδή πάει και παίρνει τον FX55-57 η παίρνει την ποιο γρήγορη μνήμη η την ποιο γρήγορη VGA. Αν σας περισσεύανε τα λεφτά, θα παίρνατε πάντα το καλύτερο που υπάρχει.

 

I rest my case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ρε μάγκες γουστάρω....

 

 

Direct - Direct - Crose πλευρά - Αγκώνας στο κεφάλι! Ααάαϊς!

Πω πω ...kav....

 

Εγώ συμπληρώνοντας επειδή μου αρέσουν οι φασαρίες..θα πώ ότι

οι πιο πολύξεροι άνθρωποι είναι αυτοί που g@m@n3..αυτοί που παίρνουν ναρκωτικά και οι computerakides. Νομίζουν ότι μόνο αυτοί ξέρουν αυτό που κάνουν...και ότι δεν υπάρχουν άλλοι που να νοιώθουν ή να ξέρουν πολλά σαν και αυτούς..Oι τελευταίοι ακόμα και όταν δεν ξέρουνε

δίνουν συμβουλές. :grin:

 

 

Και εγώ τεχνικός είμαι,δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω.

 

 

 

Ειρήνη αδέρφια...

 

 

Ασχετα με οτιδήποτε cpu επιλέξεις...ναί απευθύνομαι στον ιδρυτή του thread....ότι κάρτα γραφικών και να επιλέξεις...πάντα με γρήγορη μνήμη και γρήγορο σκληρό δίσκο...το κόλπο είναι στα tweaks!

 

Σε πληροφορώ ότι έφτιαξα πριν από 4 μέρες ένα pc με 3.2 northwood,ga-s655fx,radeon 9800se,512 400mhz kingston,

maxtor 8mb ata 133...και το μηχανάκι σκοτώνει!!! Και όλα αυτά γιατί η συγκεκριμένη μητρική έχει την καλύτερη επικοινωνία με το δίσκο.

Hyper streaming..(καμιά σχέση με hyper threading)

 

 

 

Ναί με 512 μνήμη!

 

Να φανταστείς ότι αγόρασα έναν P5 3.0,μια asus deluxe που έχει 160 euro motherboard και

τα έχω και κάθονται γιατί ο προαναφερθέντας υπολογιστής με υπερκαλύπτει!

Π.χ. το I.G.I 2 παίζει πολύ όμορφα...

 

Ψάξε τα software tweaks....

 

 

Μπορείς να ανεβάσεις το buffer του δίσκου στην μνήμη ;-)

Θα αυθηθεί κατά πολύ η ταχύτητα του υπολογιστή...

 

Μπορείς να καθορίσεις τα irq στην cache memory...avoids conflicts..

 

Mπορείς να ψάξεις πώς θα βελτιστοποιήσεις το page file...υπάρχουν τρόποι..

 

Μπορείς επίσης όπως έχω κάνει στο "κατεβαστήρι" μου να σηκώσεις τον πυρήνα των windows και να τον φορτώσεις στην μνήμη!

 

Εκεί να δείς γλέντια!

 

 

 

Καλύτερα να ξοδέψεις χρόνο παρά χρήμα...είναι λίγο πιο φθηνός... 8-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά απο ότι ξέρω μέχρι στιγμής το πρόβλημα δεν είναι στη διαμεταγωγή απο το δίσκο στη μητρική, αλλά στο ρυθμό με τον όποιο τροφοδοτεί ο σκληρός με δεδομένα το σχετικό δίαυλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά απο ότι ξέρω μέχρι στιγμής το πρόβλημα δεν είναι στη διαμεταγωγή απο το δίσκο στη μητρική, αλλά στο ρυθμό με τον όποιο τροφοδοτεί ο σκληρός με δεδομένα το σχετικό δίαυλο....

 

 

 

Ακριβώς φίλε μου....ακριβώς! Μαζί με όλα τα tweaks που ανέφερα,

η συγκεκριμένη μητρική είναι "περίπτωση".. :-P

 

Πάμε πολύ μακριά όμως από το τέλειο pc για gamers...και τα αδικοχαμένα λεφτά.

8-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το παλικαρι που ανοιξε το θρεντ δεν φταιει σε τιποτα να ακουει ημιμαθειες παρτε ενα μπονους για το οποιο αναρωτιεμαι πως και δεν το προτεινε κανεις απο εσας που ξερετε 5 πραγματα παραπανω απο το παλικαρακι

 

 

RAID 0 με 2χ74gb Raptors.

 

οποιος ξερει τις διαφορες του raid 0 με 74αρια ραπτορια σε σχεση με 1 δισκο στην αποκριση του συστηματος και γενικοτερα σε απαιτητικες εφαρμογες ξερει οτι κατι τετοιο ειναι MUST για αυτους που ψαχνουν το τελειο και ενα συστημα που να πεταει(σαν τις σερβιετες με φτερα ενα πραμα).

 

καλημερα σας και καλο καλοκαιρι

 

edit:επειδη τελικα δεν αντεξα γιατι και γω ανθρωπος ειμαι παρτε ενα λινκακι για τον θεο της ελληνικης κοινοτητας υπολογιστων με τα 5εκατομμυρια ποστ που απορω πως τον ανεχεστε ακομα......

 

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=3706&highlight=billpeppas

 

 

α και για να μην ξεχασω.......ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΠΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......ελπιζω να σου αρεσε το δωρακι μου......χεχεχεχεεχεεεχε......πεημπακ ταημ ντουντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς φίλε μου....ακριβώς! Μαζί με όλα τα tweaks που ανέφερα,

η συγκεκριμένη μητρική είναι "περίπτωση"..

 

Δε μπορώ να πω ότι με κάλυψες αλλά τεσπα. Αν θες κάνε ένα τόπικ σχετικά να το συζητήσουμε.

Ρε Γιώργο τι κάθεσαι και ασχολείσαι μωρέ και λες να προτείνουμε. Αφού όταν ανακατεύεται ο Doctor Hardware γίνεται του μ0υνιού το πανηγύρι και κάθε έννοια σοβαρού τόπικ παύει να υφίσταται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το παλικαρι που ανοιξε το θρεντ δεν φταιει σε τιποτα να ακουει ημιμαθειες παρτε ενα μπονους για το οποιο αναρωτιεμαι πως και δεν το προτεινε κανεις απο εσας που ξερετε 5 πραγματα παραπανω απο το παλικαρακι

 

 

RAID 0 με 2χ74gb Raptors.

 

οποιος ξερει τις διαφορες του raid 0 με 74αρια ραπτορια σε σχεση με 1 δισκο στην αποκριση του συστηματος και γενικοτερα σε απαιτητικες εφαρμογες ξερει οτι κατι τετοιο ειναι MUST για αυτους που ψαχνουν το τελειο και ενα συστημα που να πεταει(σαν τις σερβιετες με φτερα ενα πραμα).

 

καλημερα σας και καλο καλοκαιρι

 

edit:επειδη τελικα δεν αντεξα γιατι και γω ανθρωπος ειμαι παρτε ενα λινκακι για τον θεο της ελληνικης κοινοτητας υπολογιστων με τα 5εκατομμυρια ποστ που απορω πως τον ανεχεστε ακομα......

 

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=3706&highlight=billpeppas

 

 

α και για να μην ξεχασω.......ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΠΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......ελπιζω να σου αρεσε το δωρακι μου......χεχεχεχεεχεεεχε......πεημπακ ταημ ντουντ

 

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Για πολύ ξεβράκωμα..

Ωραίος...σε πάω ρε παίχτη!

 

Wraio epipedo....Koita antres..kai me epixeirhmata...(prosvlithikate,thixtikate?No prob ayto sas aksizei!Dexome kai ban...)

Gia sovareyteite ligaki,to insomnia den einai gia koytsommpolio kai royfianies (ama goystarete sta offtopic threads allwn forum...)

 

Pros moderators:Den nomizw oti to policy toy forum synadei me twetoioy eidoys proswpikes epitheseis...Parte metra...

 

Sto thema mas twra egw symfwnw me ton billepeppas ,to kalytero pc den toy zhthse?? Oriste!

Mhn ksexname otan zhtas to kalytero zhtas diafores stis leptomereies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pros moderatorsen nomizw oti to policy toy forum synadei me twetoioy eidoys proswpikes epitheseis...Parte metra...

 

Μπορει να υπάρχουν και mods που συμφωνουν με τη παραπανω επίθεση...Ειναι προσωπικό το θεμα!Και όσο περναει ο καιρος χειροτερευει...

 

Εχω να πω ότι

-Δε με απασχολουν καθόλου οι προσωπικές σας αντιπαραθέσεις.

-Δε με απασχολεί ποιος ειναι ο billpeppas και όσοι τον κατηγορούν.

-Αλλαξτε τηλέφωνα και βγαλτε τα ματια σας μεσω ΟΤΕ [Εκει μπορει να παιξει κανενα ban]

-Δε με απασχολει τι γίνεται σε άλλα forum...

-Και στη τελική δε νομίζω όλα αυτα να απασχολούν τον Jimmy_BlinD

-Το κυνήγι μαγισσων γιατι περι αυτου πρόκειται ανοικει στο μεσαιωνα και όχι στο 2005!

 

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να μενει καθαρό το forum απο τετοιου είδους συμπεριφορές-αντιπαραθεσεις-επιθέσεις.

Το τι γινεται σε άλλα forum δεν νομίζω να απασχολει την insomnia ούτε τους χρήστες της!!!κατινιες και ρουφιανιες δε χωράνε εδω μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μαλακία σαν άποψη μπορούμε να την ανεχθούμε στην αγνή μορφή της. Όταν όμως σερβίρεται εξευγενισμένη και με υφή καθαρού ξερολισμού τότε συγνώμη αλλά χρειάζεται κράξιμο.

Άτομα που έχουμε αφιερώσει αρκετό χρονο σε τούτο δω το φόρουμ πολύ απλά δε μπορούμε να ανεχθούμε τις φανφάρες του πέππα οι οποίες παραπέμπουν σε παπαριές υπαλλήλων σε αλυσίδες παιχνιδιών "Πάρε το τάδε για να... μαμάς στο unreal" και τα σχετικά.

Μέχρι να μας ανακαλέσει στην τάξη κάποιος υπέυθυνος περίπου σε αυτούς τους τόνους θα κινούμαστε. Ο τύπος εκτός απο άρρωστος είναι και επικίνδυνος. Σκέψου μόνο τι θα γίνει αν αρχίσει να επηρεάζει πιτσιρικάδες και σε μια εποχή (πχ καλοκαίρι) που αντίλογος δε θα υπάρχει.

Πολλοί πιστεύετε αυτά που λέει για δοκιμές κτλ κτλ κτλ. Δικαιωμά σας. Αλλά δικαίωμα δικό μας, ή μάλλον υποχρεωσή μας να πληροφορήσουμε τους υπόλοιπους για το ποιον του συγκεκριμένου χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...