Προς το περιεχόμενο

Ποια βιντεοκαμερα προτεινεται ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φιλη θελει να παρει μια sony ψηφιακη βιντεοκαμερα που να γραφει σε dvd αμμεσα...Μεχρι 700 ευρω ποια προτεινεται ??? Εγω εχω την DCR-HC30E και ειναι μια χαρα αλλα δεν γραφει σε dvd...

 

Και κατι αλλο ...Ολες οι ψηφιακες καμερες εχουν εξοδο firewire για συνδεση με pc ??? Απο αυτες που γραφουν σε dvd μπορουμε να μεταφερουμε το video στο pc για επεξεργασια ??

 

 

Ευχαριστω... :smile: :smile: :smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε Γιάννη προτείνω την SONY DCR-DVD202E η οποία είναι στα χρήματα που αναφέρεις και γράφει σε DVD....Φοτό ακολουθεί :

 

DVD202_IM.jpg

 

Τώρα για έξοδο firewire δεν θύμαμαι να σου πω αν έχει και δεν γνωρίζω αν γίνεται να μεταφέρεις μέσω αυτής το video στον pc.....

 

Κάποια μειονεκτήματα πάντως της εγγραφής σε DVD είναι το κόστος των DVD, ανώτερη διάρκεια γραψίματος σε μέγιστη ποιότητα 20 λεπτά, το DVD πρέπει να γίνει finalise για να παίξει σε DVD player ή στον υπολογιστή..... Εγώ θα προτιμούσα πάντως miniDV.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ φίλε Γιάννη προτείνω την SONY DCR-DVD202E η οποία είναι στα χρήματα που αναφέρεις και γράφει σε DVD....Φοτό ακολουθεί : [...]

 

Μόλις είδα το topic ήμουν έτοιμος να προτείνω ακριβώς αυτή την κάμερα αλλά βλέπω ότι δεν έχει FireWire.

 

Connector Type: 1 x composite video/audio output ¦ 1 x S-Video output ¦ 1 x DC power input

 

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το firewire ειναι απαραιτητο για μεταφορα της ταινιας στο pc ...Ετσι δεν ειναι ???? :-? :-? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περασμα στο pc ειναι απαραιτητο αν θελεις να επεξεργαστεις την ταινια με προγραμμα οπως το pinnacle studio...

Δεν ξερω ομως αν αυτη η μεταφορα γινεται απο καμερες που γραφουν σε dvd και οχι σε κασσετα...Το ξερει κανεις αυτο ??? :-? :-? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο BaCkOs, τι να το κάνεις το firewire όταν μπορείς να βάλεις το DVD στο PC και να το επεξεργαστείς άμεσα; To firewire είναι απαραίτητο γιά μεταφορά video μορφής DV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν μπορείς να βάλεις το DVD στο PC και να το επεξεργαστείς άμεσα;

 

Με ποιο προγραμμα γινεται αυτο ???Με το pinnacle studio γινεται ???? :-? :-? :-?

 

Και κατι αλλο...Τα επενεγραψιμα δισκακια απο καμερα (νομιζω λεγοντε dvd-rom) μονο τα LG dvd για pc τα αναγνωριζουν ... :-x :-x :-x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia epeksergasia ginetai me mini dv....me dvd den ginetai tetoiou eidous epeksergasia.......

 

Δηλαδη με dvd δεν γινεται μεταφορα της ταινιας στο pc απο την καμερα ???? :-? :-? :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω η φίλη σου να μην πάρει κάμερα DVD. H ποιότητα από την miniDV θα είναι σίγουρα κατώτερη λόγω του φορμά με το οποίο γράφει, δηλαδή mpeg2, καθώς και η και η δυνατότητα για μετέπειτα επεξεργασία πολύ δύσκολή (το mpeg δεν προσφέρεται για editing). Εκτός και αν η φίλη σου θέλει να γράφει κάτι και να το παίζει κατευθείαν μετά στο dvd player της και δεν την νοιάζει τίποτα άλλο μετά (όπως γίνεται και στην διαφήμιση :) ). Τώρα για την απορία σου για έλλειψη DV θύρας (firewire) αυτό εξηγείται λογικά με το ότι αν θες να περάσεις το video στο pc, απλά βάζεις το dvd στο drive σου και copy/ paste, ενώ ακόμα πιο απλά με το ότι μια κάμερα δεν έχει DV θύρα γιατί δεν γράφει DV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα, time-out!

 

Oι dvd καμερες δε χρειάζονται firewire, γιατί βγάζεις το dvd από την κάμερα, το βάζεις στο cd-rom του υπολογιστή, το κάνεις copy-paste στο σκληρό και μετά επεξεργάζεσαι το αρχείο με όποιο πρόγραμμα γουστάρεις (pinacle studio, adobe premiere κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κάμερα MiniDV γράφει σε φορμά DV που είναι πολύ μικρή συμπίεση => καλύτερη δυνατή ποιότητα. Μια κάμερα DVD γράφει σε φορμά mpeg2 που είναι αρκετά μεγαλύτερη συμπίεση => κατώτερη ποιότητα από το original DV.

 

Όσον αφορά τις HD κάμερες αυτές γράφουν σε mpeg αλλά με άλλον τρόπο οπότε ας μην το μπερδεύουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω minidv θα της ελεγα , εξ αλλου τετοια εχω, αλλα η φιλη μου δεν εχει και πολυ καλη σχεση με υπολογιστες...Κατι που το θεωρω αναγακαιο για την περιπτωση της minidv. :-P :-P :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω minidv θα της ελεγα , εξ αλλου τετοια εχω, αλλα η φιλη μου δεν εχει και πολυ καλη σχεση με υπολογιστες...Κατι που το θεωρω αναγακαιο για την περιπτωση της minidv. :-P :-P :-P

 

Φίλε μου και εγώ είμαι υπέρ της minidv, αλλά όπως λες και εσύ, αν η φίλη σου δεν έχει σχέση με υπολογιστές τότε μάλλον χλωμό να κάτσει να ασχοληθεί με video editing..

Άλλωστε αυτό είναι και το target group αυτών των μηχανών που γράφουν κατευθείαν σε dvd, να μπορεί ο χρήστης να βλέπει αυτά που έγραψε κατευθείαν στην τηλεόραση. Αλλιώς δεν λέει, και unedited θα είναι και με συμπίεση και σε ακριβό μέσο (δισκάκι DVD). Συνεπώς δεν νομίζω να βρεις πολλές με firewire in/out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...