Προς το περιεχόμενο

Λύση σε ένα πρόβλημα


nikosdimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω το εξής ερώτημα να θέσω:

 

Πόσο είναι το μέγιστο μήκος (διάμετρος) καλωδίου Ethernet των 10Mbps, λαμβάνοντας υπόψιν το μέγεθος του ελάχιστου πλασίου που είναι 64 bytes και την ταχύτητα διάδοσης που είναι 2x10^8 m/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το εξής ερώτημα να θέσω:

 

Πόσο είναι το μέγιστο μήκος (διάμετρος) καλωδίου Ethernet των 10Mbps' date=' λαμβάνοντας υπόψιν το μέγεθος του ελάχιστου πλασίου που είναι 64 bytes και την ταχύτητα διάδοσης που είναι 2x10^8 m/s.[/quote']

 

auto tora einai erotisi i mas koroideueis.ama einai na xekinisoume kana tilepexnidi.i mipos einai kamia blakoerotisi pane pistimiou pou tin ebale kanas sxetikos me diktia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia ama sas fainetai oti koroidevo min diavazete apla to post

opoios katalavainei ti zitao as apantisei. oi ypoloipoi pate na vreite kati pou mporeite na apantisete kai min kanete ton kopo na diavazete kati pou eite sas fainetai ilithio eite otidoipote allo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia ama sas fainetai oti koroidevo min diavazete apla to post

opoios katalavainei ti zitao as apantisei. oi ypoloipoi pate na vreite kati pou mporeite na apantisete kai min kanete ton kopo na diavazete kati pou eite sas fainetai ilithio eite otidoipote allo

 

den ipame oti koroideuoume apla re gamoto ti pragmata pane kai rotane.oloi panta lene megisto epitrepomeno kalodio utp 100 metra kai tora erxontai autoi na poun gia metra ana second les kai milame gia amaxi pou tha kalipsei apostasi.kai meta lene giati den bgeneis pote sostos mesa apo tei iek ktl.anti na mathoun tipota sosto mathenoun min po ti.anyway.sorry gia to off topic alla gia tin elliniki ekpedeusi apla ax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τίποτα από τέτοια αλλά αν σκευτώ κάτι σαν μηχανικό αντίστοιχο είναι "Πόσο μακριά μπορεί να φτάσει ένα αμάξι 2000cc αν η ταχύτητά του είναι 180km/h" .... Με λίγα λόγια κάποιο δεδομένο πρέπει να λείπει (εκτός αν εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε ρώτα τον καθηγητή που σας κάνει γραμμές μεταφοράς, γιατί το πρόβλημα αυτό μόνο με τα δίκτυα που δεν έχει σχέση. Α και θέλει πολλά δεδομένα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xexases drlo to mikos tou elaxistou plaisiou to opoio na ipotheso einai to mikos tou paketou se bytes.

 

Για αντίστοιχό του είπα το 2000cc. Είπα ότι δε ξέρω από αυτά αλλά δε νομίζω το μήκος του πακέτου να έχει να κάνει με το μήκος γραμμής. Η για να το διατυπώσω αλλιώς

 

"Πόσο μακριά μπορούν να φτάσουν 64 αυτοκίνητα αν η ταχύτητά τους είναι 180km/h"

 

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε ρώτα τον καθηγητή που σας κάνει γραμμές μεταφοράς, γιατί το πρόβλημα αυτό μόνο με τα δίκτυα που δεν έχει σχέση. Α και θέλει πολλά δεδομένα παραπάνω.

 

O kifinas έχει δίκιο το πρόβλημα είναι πολυσύνθετο και δεν βγαίνει με 3 το λάδι 3 το ξύδι 3 και το λαδόξυδο , έχουν μεγάλη σχέση παράμετροι όπως: NEXT (Near End Crosstalk), FEXT, attenuation, return loss, etc... οι οποίοι και έχουν να κάνουν με το μήκος του καλωδίου την προσαρμογή του, αλλά και με πιο θεωρητικούς παράγοντες όπως ας πούμε η ίδια η διαμόρφωση που κάνει στον παλμό το 10BASE-T Ethernet.

 

Γι αυτό και έχει βγει το όριο των 100m ώστε λαμβάνοντας συγκεκριμένες προφυλάξεις στο utp (αποσυστροφή,απογύμνωση,etc) να μπορεί κάποιος να μεταδώσει στα 10/100/1000 Mbit χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...