Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση:

 

Μιας και έχω τέλεια οργανωμένη τη συλλογή μου, με σωστά tags, ονόματα αρχείων και φακέλων, mySQL από πίσω κλπ για το amarok, σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να γίνει αυτόματη αρχειοθέτηση της μουσικής μου.

 

Το πρόγραμμα παραπάνω που αναφέρεις, απλά εμφανίζει με δικό του τρόπο τη συλλογή ή κάνει και δική του αρχειοθέτηση.

 

Δηλαδή, αν το εγκαταστήσω, απλά θα μπορώ να πληγηθώ στη συλλογή μου μέσω αυτού, ή θα αλλάξει από μόνο του tags, filenames κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα μπορεις να πλοηγηθεις μεσω αυτου, εισαγει αυτοματα τις ηδη υπαρχουσες πληροφοριες και μετα αν θες να συμπληρωσεις και αλλες διαλεγεις απο μια λιστα sites πχ IMDb κλπ και σου κατεβαζει τις πληροφοριες, αν σου κανουν (εχει preview) συνεχιζεις το import. Εχει πολλες επιλογες για import export, ακομα και export σε html . Και μια επιλογη που μου εμεινε λογω καινοτομιας και μονο , εχει ενα fonctionality που αμα δανεισεις σε ενα φιλο ενα film και περασει μια ορισμενη ημερομηνια του λες να του στελνει email και μια αυτοματη φορμα βγαινει στο μήνυμα και λεει , οτι εχεις αργησει να μου επιστρεψεις το ταδε εργο κλπ xaxaxa καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello,

 

I'd like to thank DIMITRISG for his message about GCstar. It was really nice to do this presentation.

 

If you need any information about GCstar, do not hesitate to read its website and to post any questions or comments on the forum.

 

I am sorry to post this message in english, but I don't speak greek language.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello,

 

I'd like to thank DIMITRISG for his message about GCstar. It was really nice to do this presentation.

 

If you need any information about GCstar, do not hesitate to read its website and to post any questions or comments on the forum.

 

I am sorry to post this message in english, but I don't speak greek language.

 

hi Tian thank you very much for your comment here at insomnia.gr forum (the best and most popular greek forum) as i had the opportunity to be in the GCstar presentation , i know that is a kind of application that the greeks likes. ;)

 

thanks again for accepting my invitation to be member (d'honneur :-) ) in the forum.

 

* en gréce (âpres le grec évidement) la langue la plus parlée est l anglais, est presque tous ici ils le parlent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει δυο εφαρμογές σε kommander.

 

Η μια είναι το kgrtv2 το οποίο εμφανίζει το πρόγραμμα των καναλιών της Ελληνικής τηλεόρασης και πληροφορίες για μερικούς τίτλους.

 

Η άλλη είναι το kalasnikof με το οποίο μπορείτε να σκοτώσετε:

1)Την ώρα σας σκοτώνοντας Billides. :devil:

2)Processes δίνοντας το όνομα τους ή αρχικά γράμματα του ονόματός τους.

3)Zombie processes

4)A client by its X resource (xkill)

5)Την εφαρμογή που χρησιμοποιεί την περισσότερη CPU εκείνη την στιγμή.

6)The X Window System

 

Μπορείτε να τις βρείτε στα "Αρχεία" του φόρουμ και στο kde-apps( kgrtv2 , kalasnikof ) , όπως και πληροφορίες και screenshots.

 

Θα χαρώ πολύ να ακούσω εντυπώσεις και κυρίως προτάσεις αναβάθμισης.

Ευχαριστώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα να δω το kgrtv2 αλλα «κόλλησε» οταν πατησα download

και κατεβασα το kalasnikof :lol: (καταπληκτικό) αλλα δεν μπορω να σκοτωσω το kgrtv2 :) αυτο το xkill πως δουλεύει;

 

ok tou kana kill kmdr-executor απο το kalasnikof -πολυ το πάω-

 

οκ και το kgrtv2 δούλεψε πολύ καλά

μονο δεν δουλευει το Play για να παξει το κανάλι !

θα θελα ε ; :mrgreen:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα να δω το kgrtv2 αλλα «κόλλησε» οταν πατησα download

και κατεβασα το kalasnikof :lol: (καταπληκτικό) αλλα δεν μπορω να σκοτωσω το kgrtv2 :) αυτο το xkill πως δουλεύει;

 

ok tou kana kill kmdr-executor απο το kalasnikof -πολυ το πάω-

 

οκ και το kgrtv2 δούλεψε πολύ καλά

μονο δεν δουλευει το Play για να παξει το κανάλι !

θα θελα ε ; :mrgreen:

 

Χαίρομαι που τα δοκίμασες και σου άρεσαν.

Όπως θα διάβασες στο readme του kgrtv2 αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σύνδεσης με το ιντερνετ ή φάει κόλλημα η wget που τρέχει μόλις πατήσεις το Download πάιζει να κολλήσει και όλο το KDE.

 

Το xkill του kalasnikof μόλις το πατήσεις εμφανίζεται προειδοποιητικό μήνυμα και μόλις πατήσεις ΟΚ ο κέρσορας του ποντικιού αλλάζει σχήμα.Τότε αν κάνεις δεξί κλικ γίνετε ξανά βελάκι.Αν όμως πατήσεις αριστερό σε κάποιο σημείο/αντικείμενο του Desktop (πάνελ ή παράθυρο ή ακόμα και στο ίδιο το desktop) τότε η εφαρμογή που τρέχει απο πίσω (με αποτέλεσμα και αυτό που κλικάραμε ) να σκοτωθεί.

 

Αν βρώ στανταρ urls για να παίζει το κανάλι live τότε θα δείς και το "play" :-D

Αυτά τα urls που βρίσκω από Ελληνικά κανάλια δυστυχώς παίζουν το πολύ για καμιά βδομάδα :rolleyes: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Μιας και έχω τέλεια οργανωμένη τη συλλογή μου, με σωστά tags, ονόματα αρχείων και φακέλων, mySQL από πίσω κλπ για το amarok, σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να γίνει αυτόματη αρχειοθέτηση της μουσικής μου.

 

Το πρόγραμμα παραπάνω που αναφέρεις, απλά εμφανίζει με δικό του τρόπο τη συλλογή ή κάνει και δική του αρχειοθέτηση.

 

Δηλαδή, αν το εγκαταστήσω, απλά θα μπορώ να πληγηθώ στη συλλογή μου μέσω αυτού, ή θα αλλάξει από μόνο του tags, filenames κλπ?

 

Τελειωνω σε λιγο και την μεταφραση στα ελληνικά και καταλαβα καλυτερα τι ακριβως κανει. Αφου φτιαξεις την συλλογή πχ ταινίες , βαζεις τους τίτλους και ζητας να σου κατεβασει απο το ιντερνετ πληροφοριες για το εργο. Το συσχετιζεις με το αρχειο στο σκληρό σου και εχει πχ ενα κουμπι play και παιζει το εργο. Το ιδιο και για τα τραγουδια. Παρα πολλές επιλογές , εξελιγμενη αναζητηση, tags, προγραμματισμος τι θα δω απόψε, :) και άλλα πολλά, συλλογη για παιχνίδια, συλλογή κρασιών !!!

gcstardc9.th.png

 

Αμα χρειαζεται να προστεθει ελληνικο site για να γίνεται ληψη στοιχείων στα ελληνικά να του πουμε του Christian να το προσθεσει ή να το κανουμε εμεις , δεν ξερω πως ενα plugin πρεπει να φτιαξουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xkill του kalasnikof μόλις το πατήσεις εμφανίζεται προειδοποιητικό μήνυμα και μόλις πατήσεις ΟΚ ο κέρσορας του ποντικιού αλλάζει σχήμα.Τότε αν κάνεις δεξί κλικ γίνετε ξανά βελάκι.Αν όμως πατήσεις αριστερό σε κάποιο σημείο/αντικείμενο του Desktop (πάνελ ή παράθυρο ή ακόμα και στο ίδιο το desktop) τότε η εφαρμογή που τρέχει απο πίσω (με αποτέλεσμα και αυτό που κλικάραμε ) να σκοτωθεί. .

 

 

το xkill δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει. Οταν παταω οκ δεν αλλαζει το ποντικι , το δοκιμασα μηπως δεν πειραζει που δεν αλλαζει το ποντικι σχημα αλλα δεν δουλεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xkill δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει. Οταν παταω οκ δεν αλλαζει το ποντικι , το δοκιμασα μηπως δεν πειραζει που δεν αλλαζει το ποντικι σχημα αλλα δεν δουλεψε

 

Θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το "xkill".

Δώσε σε κονσόλα "xkill" για να δεις αν το έχεις.

Επίσης θα πρέπει να έχεις και τα υπόλοιπα dependencies που αναφέρω εγκατεστημένα για να σου δουλέψουν όλες οι επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το "xkill".

Δώσε σε κονσόλα "xkill" για να δεις αν το έχεις.

Επίσης θα πρέπει να έχεις και τα υπόλοιπα dependencies που αναφέρω εγκατεστημένα για να σου δουλέψουν όλες οι επιλογές.

 

ετσι ακριβώς! μου έλειπε το xkill

 

άπαιχτος ο ftso ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελείωσα την μετάφραση του GCstar. Απευθύνεται κυρίως στους GNOME γιατι υπάρχει το αντίστοιχο Tellico

για KDE αν και το GCstart δουλεύει άψογα σε KDE επίσης μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε 3 interface (GTK, KDE, GCstar) όπως θα δείτε στα screenshots.

 

Μόλις προστέθηκε η ελληνική μετάφραση http://www.gcstar.org/about.fr.php#translators

:o

Εδω υπάρχει στα Τούρκικα να μην υπάρχει στα ελληνικά :shock:

 

Επιτρέψτεμου να βάλω ακόμα κάποια screenshots :o

 

gcstarje5.th.pnggcstar1hw3.th.pnggcstar2jv6.th.pnggcstar3iq1.th.pnggcstar6qp2.th.pnggcstar7yd7.th.pnggcstar9fl3.th.pnggcstar8vd6.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω για κάποιο πρόγραμμα μετατροπής avi σε dvd για linux ubuntu συγκεκριμένα.

Κάτι αντίστοιχο με προγράμματα για windows όπως το convertxtodvd ή το nero vision.

Έχετε υπόψιν κάτι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...