Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό: amsn.

Χρησιμοποιεί Java και είναι λίγο βαρύ απλά μου αρέσει το design του γι αυτό το κρατάω.

 

Υπάρχει και το pidgin. Γραμμένο σε C, πολύ πιο γρήγορο. Όμως πιο δύσκολο στη χρήση και χειρότερο design. Αυτα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί Java και είναι λίγο βαρύ απλά μου αρέσει το design του γι αυτό το κρατάω.

Όχι Java, είναι γραμμένο σε TCL και χρησιμοποιεί TK για βιβλιοθήκη γραφικών. H TCL είναι από τις πιο αργές γλώσσες (ασύγκριτα πιο αργή από την Java) -μη βαρέσεις Gtroza :o- και το amsn πρέπει να την φθάνει στα όριά της, γι αυτό έχει κάποια προβλήματα απόκρισης και σταθερότητας. Συμφωνώ όμως ότι έχει το πιο intuitive interface.

 

Εναλλακτικοί clients όπως:

kmess

kopete

sim

pidgin

licq

 

Είναι γραμμένοι σε C/C++ οπότε έχουν πολύ καλύτερη απόκριση και σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω kopete, light και οπως το θελω

δεν εχω βρει ακομα αν μπορω οταν ανοιγω καινουργια συζητηση να βλεπω 2-3 απο τις τελευταιες σειρες απο την τελευταια συζητηση ,γιατι μερικες φορες δεν θυμαμαι τι ελεγα και ειναι πρακτικό

εχω δοκιμασει amsn emesen

αλλα αμα μαθεις με kopete δυσκολα φευγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω kopete, light και οπως το θελω

δεν εχω βρει ακομα αν μπορω οταν ανοιγω καινουργια συζητηση να βλεπω 2-3 απο τις τελευταιες σειρες απο την τελευταια συζητηση ,γιατι μερικες φορες δεν θυμαμαι τι ελεγα και ειναι πρακτικό

εχω δοκιμασει amsn emesen

αλλα αμα μαθεις με kopete δυσκολα φευγεις

Είδα ότι το ξαναρώτησες αυτό για τις δύο-τρεις τελευταίες σειρές στο kopete, αλλά ξέχασα να σου απαντήσω. Sorry

Στις ρυθμίσεις από το κεντρικό παράθυρο του Kopete θα επιλέξεις τις ρυθμίσεις για τα plugins. Με συγχωρείς αλλά είμαι σε windows και δεν μπορώ να θυμηθώ την ακριβή ονομασία των μενού. Επιλέγοντας το plugin για το ιστορικό, πάνω κάπου τσεκάρεις να φαίνονται μηνύματα από την προηγούμενη συνομιλία σου. Από κάτω επιλέγεις πόσα μυνήματα θες να φαίνονται. Τσέκαρε (σε περίπτωση που δεν είναι) και το plugin για το ιστορικό.

Από εδώ και πέρα, κάθε φορά που θα ανοίγεις το παράθυρο για συνομιλία, θα εμφανίζονται και οι σειρές (όσες έχεις επιλέξει στις ρυθμίσεις του plugin) από την προηγούμενη συνομιλία. Θα φαίνονται λίγο γκριζαρισμένες, εκτός και αν ρυθμίσεις και τα χρώματα στις ρυθμίσεις του ιστορικού.

Ελπίζω να ήμουν ξεκάθαρος και να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ότι το ξαναρώτησες αυτό για τις δύο-τρεις τελευταίες σειρές στο kopete, αλλά ξέχασα να σου απαντήσω. Sorry

Στις ρυθμίσεις από το κεντρικό παράθυρο του Kopete θα επιλέξεις τις ρυθμίσεις για τα plugins. Με συγχωρείς αλλά είμαι σε windows και δεν μπορώ να θυμηθώ την ακριβή ονομασία των μενού. Επιλέγοντας το plugin για το ιστορικό, πάνω κάπου τσεκάρεις να φαίνονται μηνύματα από την προηγούμενη συνομιλία σου. Από κάτω επιλέγεις πόσα μυνήματα θες να φαίνονται. Τσέκαρε (σε περίπτωση που δεν είναι) και το plugin για το ιστορικό.

Από εδώ και πέρα, κάθε φορά που θα ανοίγεις το παράθυρο για συνομιλία, θα εμφανίζονται και οι σειρές (όσες έχεις επιλέξει στις ρυθμίσεις του plugin) από την προηγούμενη συνομιλία. Θα φαίνονται λίγο γκριζαρισμένες, εκτός και αν ρυθμίσεις και τα χρώματα στις ρυθμίσεις του ιστορικού.

Ελπίζω να ήμουν ξεκάθαρος και να σε βοήθησα.

 

πολυ ξεκαθαρος, εγραψες!

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο linux υπάρχει προγραμμα για να μπαινω στο msn?

 

Δοκιμάστε το emesene απο http://emesene.org/trac/wiki/WikiStart

και δεν θα χασετε. Το εχω σε Arch Linux και Ubuntu και ειναι πολυ καλο!

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια πολύ καλή προσπάθεια με την δημιουργία οδηγών στα ελληνικά για τα πιο γνωστά open source προγράμματα γίνετε εδώ

 

http://www.klain.gr/index.php?option=com_content&task=section&id=10&Itemid=83

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.linuxalt.com/

 

 

Ενα πολυ καλο site γεματο εναλλακτικες για προγραμματα των windows :)

 

(ζητώ συγγνωμη αν το έχετε ξαναποστάρει, αλλα σημερα το βρηκα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...