Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, billyg599 είπε

Η βιβλιοθήκη φωτογραφιών μου έχει μεγαλώσει πολύ τα τελευταία χρόνια. Μπορεί κάποιος (που το έχει δοκιμάσει) να προτείνει κάποιο τρόπο για να την μειώσω; Να γίνεται batch processing φυσικά.

Ξέρω γίνεται με το convert απλώς ήθελα και λεπτομέρειες για ρυθμίσεις κτλ αν κάποιος το έχει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, billyg599 είπε

Η βιβλιοθήκη φωτογραφιών μου έχει μεγαλώσει πολύ τα τελευταία χρόνια. Μπορεί κάποιος (που το έχει δοκιμάσει) να προτείνει κάποιο τρόπο για να την μειώσω; Να γίνεται batch processing φυσικά.

http://converseen.fasterland.net/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, billyg599 είπε

Ναι γιατί; Δουλεύει μια χαρά πάντως.

Η βιβλιοθήκη φωτογραφιών μου έχει μεγαλώσει πολύ τα τελευταία χρόνια. Μπορεί κάποιος (που το έχει δοκιμάσει) να προτείνει κάποιο τρόπο για να την μειώσω; Να γίνεται batch processing φυσικά.

δες το kraken. ειναι επι πληρωμης αλλά αξίζει να πληρωσεις ενα μήνα και να φτιαξεις τις φωτο σου. εκπληκτικος αλγοριθμος με πολυ καλη μειωση μεγεθος σχεδον ανεπαισθητα στην ποιοτητα εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gakos1112 είπε

Ευχαριστώ. Φαίνεται καλό. Αν χρησιμοποιεί το convert θα πρέπει να είναι καλό.

9 ώρες πριν, haris013 είπε

δες το kraken. ειναι επι πληρωμης αλλά αξίζει να πληρωσεις ενα μήνα και να φτιαξεις τις φωτο σου. εκπληκτικος αλγοριθμος με πολυ καλη μειωση μεγεθος σχεδον ανεπαισθητα στην ποιοτητα εικονας.

Ευχαριστώ Χάρη. Καλό και αυτό. Αν και έχω μεγάλη βιβλιοθήκη >40 GB ίσως αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Ευχαριστώ. Φαίνεται καλό. Αν χρησιμοποιεί το convert θα πρέπει να είναι καλό.

Ευχαριστώ Χάρη. Καλό και αυτό. Αν και έχω μεγάλη βιβλιοθήκη >40 GB ίσως αξίζει.

σκέψου έχω στήσει το api τους σε infrastructure στο azure σε ενα από τα μεγαλυτέρα e-shop στην ελλάδα με content κοντά 700GB και το αποτέλεσμα είναι τέλειο. Η ομάδα των γραφίστων ζορίστηκε να δει διαφορές και να καταλάβει ποια είναι η συμπιεσμένη εικόνα και ποια η source.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έκανα και μερικά πειράματα και με το convert και επίσης κάνει πολύ καλή δουλειά. Π.χ. μείωση μεγέθους σε 1/5 του αρχικού και δεν καταλαβαίνω τίποτα σε διαφορά ποιότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyg599 είπε

Πάντως έκανα και μερικά πειράματα και με το convert και επίσης κάνει πολύ καλή δουλειά. Π.χ. μείωση μεγέθους σε 1/5 του αρχικού και δεν καταλαβαίνω τίποτα σε διαφορά ποιότητας.

μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η ειδηση ειναι αφιερωμενη στον @jim_p :)

Mιλαω για αυτην εδω.Την προσοχη σας στην φραση "Also scaring some Linux users away will be the fact that this "linux-intel-undervolt-gui" user interface is developed in Electron. " :)

Και σχολιαζει ευστοχα ενας στο φορουμ του phoronix : "This is shipping a web browser to provide four sliders..."
Eπισης να υποθετω οτι οι αλλαγες δεν μενουν μετα το reboot ..λογικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το ui του και μονο βλεπεις τον dev της να παραδεχεται οτι ειναι ανικανος για οτιδηποτε αλλο περα απο αυτο. Μιλαμε για electron, δηλαδη για html, που μπορεις να την κανεις ακριβως οπως σου καυ... με ελαχιστο κοπο και παρολα αυτα το αποτελεσμα του δεν βλεπεται. Και εγω που δεν εχω γνωσεις καμιας γλωσσας προγραμματισμου, σιγουρα θα εκανα κατι καλυτερο απο αυτο το χαλι.

Οσο για τα 4 sliders που λες, σε μια electron based εφαρμογη για mac ενας εκανε ενα frontend για το ffmpeg το οποιο πειραζει ΔΥΟ παραμετρους του μονο! Και φυσικα δεν ξεχναω το stacer, ενα system monitoring app που οταν το ετρεχες, στις εφαρμογες με περισσοτερη χρηση cpu και μνημης εβγαζε τον εαυτο του! 
Devs my ass, καλυτερα να ασχοληθουν με το πλεξιμο. Και ας πουν τα προβατα οτι "an electron based app is better than no app" για να δικαιολογησουν τα χαλια τους. Οταν τα προβατα καταλαβουν οτι με την ανοχη τους σε αυτα τα χαλια δινουν ευκαιριες σε αλλους ανικανους να κανουν δικες του εφαρμογες με ακομα μεγαλυτερα χαλια, θα ειναι αργα.

p.s. Για να ειμαι σαφης, σε κανενα λειτουργικο μου, δεν χρησιμοποιω εφαρμογες 
- γραμμενες σε electron
- γραμμενες σε java
- πακεταρισμενες σε appimage/flatpak/snap
- πακεταρισμενες σαν static builds (πχ wps-office)
- γραμμενες σε .net (mono) σε λινουξ. Στα windows πρεπει να εχω 1 ή 2 που τις χρειαζομαι
- k-εφαρμογες επειδη σερνουν το μισο kde για να μπουν
- opensource εφαρμογες που διαφημιζονται σαν "μια χαρα εναλλακτικες" των closed source που λενε οτι αντικαθιστουν (gimp, libreoffice κλπ)

---edit

Πετυχα πριν λιγο αυτο το fork του clementine
https://www.strawbs.org/

Και ο λογος για το fork ειναι αυτος
https://github.com/clementine-player/Clementine/issues/5344

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Και φυσικα δεν ξεχναω το stacer, ενα system monitoring app που οταν το ετρεχες, στις εφαρμογες με περισσοτερη χρηση cpu και μνημης εβγαζε τον εαυτο του! 

Το δοκιμαζα αυτες τις μερες.Ανηκει στην κατηγορια που εχω ονομασει "αποτυχημενα system monitoring apps" , για τον λογο που περιγραφεις.Οπως και το "glances".

1 ώρα πριν, jim_p είπε

πακεταρισμενες σε appimage/flatpak/snap

Τα snaps δεν τα γουσταρω οπως λειτουργουν με τα sockets που δημιουργουν και κατι τετοια , αλλα αμα ενα πακετο λειπει στην διανομη δεν με χαλαει το flatpak/appimage του.Αν μπορω να τα αποφυγω , το κανω.

1 ώρα πριν, jim_p είπε

πακεταρισμενες σαν static builds (πχ wps-office)

Δυστυχως για μενα το wps-office δεν εχει αντιπαλο στην συμβατοτητα με το ms office.Το οτι ειναι πακεταρισμενο μαλακισμενα , ειναι γεγονος.
Το gimp δυστυχως αυτην την στιγμη ειναι ο,τι καλυτερο εχουμε για photoshop , εκτος και αν μου διαφευγει καμμια τρελη σουιτα επεξεργασιας εικονων...
Με πολλα πραματα πρεπει να συμβιβαστουμε στο λινουξ , τι να κανουμε...ειναι και μερικοι devs λιγο βλαμμενοι...δεν θελει πολυ η δουλεια...

----edit

Eκεινος ο hatstand τι φαση?Εχει φαει τα περισσοτερα downvotes στην ιστορια των downvotes με τις μαλακιες και τον τροπο που τις λεει.
Παντως να παρει ενας ενα open-source προγραμμα και να το εξελιξει με τον χ,ψ τροπο και για τον οποιονδηποτε λογο ειναι ο ορισμος της φιλοσοφιας του "open-source".

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Το glances γιατι δεν σου αρεσε?

Υπερπληρες , αλλα τρωει πολλα resources.Απο την αλλη ειναι και λιγο χαοτικο.Εχεις μια οθονη με χιλιαδες πληροφοριες...Αλλα κυριως το θεμα με τα resources ειναι το deal breaker..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...