Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, pmav99 είπε

Για όποιον του αρέσουν oi text based file-managers υπάρχει και ο ranger: https://github.com/ranger/ranger

φοβερός ο ranger και πολύ εύκολος στην χρήση συν ότι βλέπω έχει την ποιο ενεργή κοινότητα developer από αυτά που αναφέρθηκαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχαμε καινουριο wps office πριν 10 μερες. Απο την 10.1.0.6757 που ηταν το Σεπτεμβριο που μας περασε, πηγε στην 10.1.0.6758! 9 μηνες για το πιο minor upgrade ever και το changelog να λεει ενα ξερο "Fix some errors!" και τερμα

Κατα τα αλλα, επειδη δεν κρατηθηκα και το εβαλα, να αναφερω οτι εχει ακομα τα ιδια χαλια με την προηγουμενη εκδοση, δηλαδη αθλιο πακεταρισμα, static build που πλασαρεται σαν πακετο, σερνει ακομα τις προϊστορικες βιβλιοθηκες που εσερνε και πριν 2 χρονια, εχει ακομα τα ιδια κινεζικα entries στο δεξι κλικ > new και για ολα αυτα θελει 500mb.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

web.skype.com is refusing to open on Linux/Chrome (unsupported browser) since today
https://old.reddit.com/r/skype/comments/b3qlcf/webskypecom_is_refusing_to_open_on_linuxchrome/

Ζωα, αυτο μονο.

Θα εβαζα το stable skypeforlinux αλλα δεν περασε ακομα στην 8.40+ οπως στα windows και ειμαι αλλεργικος σε electron-based σαπιλες.  Το preview skypeforlinux ειναι στην 8.42 παντως, αλλα ουτε αυτο το βαζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασα και μια βολτα απο το github του ghetto-skype πριν λιγο και ειδα αυτο

Αναφορά σε κείμενο

Word of Caution
This project is no longer actively maintained. Pull requests are welcome and if anyone would like to take over this project, please email [email protected]

Κριμα. Αν δεν ηταν αυτο, η σημερινη electron based σαπιλα της ms δεν θα υπηρχε ουτε σαν ιδεα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What’s your favorite CLI tool nobody knows about?
https://old.reddit.com/r/linux/comments/b5n1l5/whats_your_favorite_cli_tool_nobody_knows_about/

Απο δω και περα, οτι εχει να κανει με τερματικο, θα το ποσταρω σε βιντεο με το asciinema.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wps office "2019" 11.x
https://www.omgubuntu.co.uk/2019/04/wps-office-for-linux-just-got-an-update

Την κατεβαζω τωρα να την δοκιμασω, αν και μυριζει ξανα static build απο μακρια...

---edit
Εχει ακομα τα ιδια χαλια που λεω και παραπανω για την προηγουμενη εκδοση, αλλα τωρα πιανει 800+mb. Δυστυχως καμια βελτιωση :(

---ξαναedit
Και μολις παρατηρησα οτι ειναι γραμμενο σε qt4, που ειναι και με τα 2 ποδια στον ταφο.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microsoft brings Visual Studio Code to Linux as a Snap
https://venturebeat.com/2019/04/04/microsoft-brings-visual-studio-code-to-linux-as-a-snap/

Electron app, αρα απο τη φυση της αργη, φτιαγμενη σε snap, δηλαδη σε "πακετο" που αποσυμπιεζεται οταν προκειται να εκτελεστει, και απο την ms, δηλαδη τιγκα στο telemetry.
Πραγματικα δεν ξερω τι μαζοχιστικες τασεις θα πρεπει να εχει οποιος το προτιμησει.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jim_p είπε

Electron app, αρα απο τη φυση της αργη,

Έλα φτάνει με το ranting για την electron. Έχεις χρησιμοποιήσει vs code και σου φάνηκε αργό; Προσωπικά δε βρίσκω καμμιά διαφορά στο performance μεταξύ vs code και sublime text.
Συμφωνώ μαζί σου ότι πολλές, ίσως και οι περισσότερες, εφαρμογές γραμμένες σε electron είναι για τα μπάζα, αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δε φταίει το electron αλλά η υλοποίηση των συγκεκριμένων εφαρμογών.

ΥΓ.
Δε χρησιμοποιώ vs code σαν κύριο εργαλείο καθώς το βρίσκω "λίγο" όσον αφορά την υποστήριξη της php σε σχέση με άλλες λύσεις, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά ώστε να έχω σχηματίσει άποψη.

ΥΓ2.
Το καλό με το vs code είναι ότι ο κώδικας είναι ανοιχτός και μπορεί όποιος θέλει να κάνει compile from sources χωρίς να περιέχει telemetry και πιθανόν άλλα κομμάτια proprietary κώδικα.

ΥΓ3.
Don't like snap, don't like flatpaks.

Τα παραπάνω είναι βασισμένα σε προσωπική εμπειρία, και φυσικά δεν ισχύουν για όλους.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γραφω κωδικα οπως εχω ξαναπει, και αν εγραφα το πιο πιθανο ειναι να μην εβαζα ενα ide σε electron 
Παρολα αυτα, εχω δοκιμασει πολλες εφαρμογες σε electron, πχ popcorntime, skypeforlinux, onlyoffice, etcher, vivaldi, brave κλπ, και ΟΛΕΣ τους ειχαν τα ιδια προβληματα: καταναλωση μνημης και cpu στο θεο και αργο gui κυριως. Τι παραπανω θεωρεις οτι εχει το vs code που το κανει να μην ειναι "ακομα μια εφαρμογη σε electron" που ενας απαιτητικος χρηστης απλα θα την προσπερασει? Optimization? Support? Μοναδικοτητα?

Επιπλεον, το φτιαχνει η ιδια εταιρια που φτιαχνει και το skypeforlinux, το οποιο απλα ειναι απαραδεκτο. Βασικα ειναι απαραδεκτο εταιρια σαν την ms να κανει εφαρμογες σε electron.

Τελος, στο θεμα "μοναδικοτητα" (σε οσες ανεφερα παραπανω), θα εκανα μια εξαιρεση για το skypeforlinux, μιας και την κανει μοναδικη το κλειστο πρωτοκολλο που χρησιμοποιει... αν δεν υπηρχε το web.skype.com. Απο τη στιγμη που υπαρχει, δεν υπαρχει λογος να ανεχομαι την καθε electron based προχειροδουλεια του καθε τεμπελη dev.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, και εγώ, επειδή οι πρώτες μου εμπειρίες με electron δεν ήταν και οι καλύτερες, βλέπε Atom (install, run, uninstall, μετά από κάνα χρόνο είπα να ξαναδοκιμάσω μήπως το έχουν φτιάξει καλύτερα αλλά πάλι την ίδια διαδρομή ακολούθησα), όσο μπορώ το αποφεύγω. Απλά διαφώνησα σχετικά με vs code, επειδή το χρησιμοποιώ και δεν έχει καμμία σχέση με το δράμα που είχα βιώσει στον Atom.
Σίγουρα όσο εξελίσσεται η Js και ωριμάζει το electron θα βελτιώνονται τα πράγματα. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.
Πάντως και popcorntime (0.3.10 του .sh) εδώ παίζει μια χαρά. Τις άλλες εφαρμογές που αναφέρεις δεν τις έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Deadbeef 1.8.0, ετσι στο ακυρο, μετα απο 3 χρονια χωρις νεα εκδοση
https://github.com/DeaDBeeF-Player/deadbeef/releases/tag/1.8.0

Τρελο version bumping παντως, πηγε απο την 0.7.2 στην 1.8.0 :|

---edit
Changelog εδω
http://deadbeef.sourceforge.net/posts/deadbeef_1.8.0_is_out.html

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic, αλλά αφού από δω πάμε, από κει πάμε, το skypeforlinux κράζουμε.

 

Spoiler

Στο web.skype.com δε σας ενοχλεί που το WebRTC πάει το volume του mic στο τέρμα αυτόματα χωρίς να μπορείτε να  κάνετε κάτι; Γιατί εμένα μου κάνει στο skype unusable και γι αυτό κρατάω την εφαρμογή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...