Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα pc HP με ''intel(r) core(tm) i5-3470 cpu @ 3.20ghz'' και κατι επαθε ξαφνικα η gpu του ''NVIDIA Quadro NVS 295'' και δεν μπουταρει με την καρτα πανω, και την εβγαλα.

Υπαρχει κανενα εργαλειο σε Linux σαν το ''Intel® HD Graphics'' των Windows; Θελω να ρυθμισω λιγο την εικονα, χρωματα κτλ.

Ενδιαφερομαι μονο για Fedora η Solus Gnome.

 

Capture.PNG.71899c95c4614012b12d953e775bf2f3.PNG

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wps office 11.1.0.9080 πριν λιγες μερες, το πρωτο για το 2020. Αυτο το feature πανω πανω, το all in one mode, γιατι δεν το εχει σκεφτει κανεις αλλος μεχρι σημερα?

Κατα τα αλλα, εξακολουθει να ειναι η ιδια πλεμπα με πριν, χτισμενη με την πεθαμενη qt4, static build που σερνει ολες τις βιβλιοθηκες της qt4 που θελει, συν την παλαιολιθικη libpng 12, και πιανει πλεον 900+mb.

WPS Office 2019 For Linux(11.1.0.9080) Update log
Globally:
Supports All-in-One mode, which allows all file tabs, regardless of format, to remain in one window.
Supports exporting files as one or more pictures.
Bug fix: file association error under KDE environment.
Bug fix: error notice popup during first launch under KDE environment.
Bug fix: garble files when saved as csv under KDE environment.
Bug fix: crash when trying to open setting center in Ubuntu19 Cinnamon desktop.
WPS Writer:
Supports Mail Merge and mailbox setting, allowing file sending through email.
Improved efficiency of opening doc files.
WPS Spreadsheets:
Supports ODBC import, xmlmap import, and text import as data
WPS Presentation:
Bug fix: lanuage display error in slide layout of the English version.
Bug fix: crash when trying to use Format Painter under Deepin system.
Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σβηστε σας παρακαλω τα μηνυματα σας. Εχω διορθωσει το παραπανω εδω και λιγες ωρες.

Αν και δεν θελω να ακουστει σαν δικαιολογια, ζητω συγγνωμη για οτι εγινε. Τις τελευταιες 15 μερες ταλαιπωρουμαι απο πνευμονια και μολις χτες/σημερα ξεκινησα να νιωθω λιγο καλυτερα, οποτε ειπα να ποσταρω στο φορουμ. Θα περασουν ακομα 7+ μερες μεχρι να μπορω να πω οτι ειμια στα ιδια επιπεδα με πριν. Ευχαριστω για την κατανοηση σας.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, jim_p είπε

Σβηστε σας παρακαλω τα μηνυματα σας. Εχω διορθωσει το παραπανω εδω και λιγες ωρες.

Αν και δεν θελω να ακουστε σαν δικαιολογια, ζητω συγγνωμη για οτι εγινε. Τις τελευταιες 15 μερες ταλαιπωρουμαι απο πνευμονια και μολις χτες/σημερα ξεκινησα να νιωθω λιγο καλυτερα, οποτε ειπα να ποσταρω στο φορουμ. Θα περασουν ακομα 7+ μερες μεχρι να μπορω να πω οτι ειμια στα ιδια επιπεδα με πριν. Ευχαριστω για την κατανοηση σας.

Περαστικά εύχομαι.

Δεν έγινε κάτι με δόλο, ίσα-ίσα που έβαλα και λίγο χιούμορ, υπέθεσα θα διορθωνόταν αμέσως λόγω συχνής παρουσίας στο φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Σβηστε σας παρακαλω τα μηνυματα σας. Εχω διορθωσει το παραπανω εδω και λιγες ωρες.

Αν και δεν θελω να ακουστει σαν δικαιολογια, ζητω συγγνωμη για οτι εγινε. Τις τελευταιες 15 μερες ταλαιπωρουμαι απο πνευμονια και μολις χτες/σημερα ξεκινησα να νιωθω λιγο καλυτερα, οποτε ειπα να ποσταρω στο φορουμ. Θα περασουν ακομα 7+ μερες μεχρι να μπορω να πω οτι ειμια στα ιδια επιπεδα με πριν. Ευχαριστω για την κατανοηση σας.

Done !

Καλή ανάρρωση, όπως ανέφερε και ο @Lanike71,  απλά... βάλαμε λίγο χιούμορ. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

What are some good, lesser-known CLI applications and terminal uses?
https://old.reddit.com/r/linux/comments/expu1x/what_are_some_good_lesserknown_cli_applications/

Αν και θελω να αποφευγω την κονσολα , γιατι εχω πληκτρολογησει απειρες ωρες στην ζωη μου αλλα πλεον και για λογους φιλοσοφιας...σε καθε νεα εγκατασταση περναω τα :
htop (κλασικα ολοι μας :) ) , dfc  ( οπως θα πρεπε να ηταν το df εξαρχης)  και το lsd (καντε το default σε ολες τις διανομες χτες!). Μετα αν θελω να μαλακιστω λιγο πεταω και κανα glances/gtop/neofetch ετσι για την φαση :)

Aπο αυτα που προτεινονται στο λινκ , βλεπω το broot να ειναι καλη φαση ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2020 στις 3:23 ΜΜ, mphxths είπε

Αν και θελω να αποφευγω την κονσολα , γιατι εχω πληκτρολογησει απειρες ωρες στην ζωη μου αλλα πλεον και για λογους φιλοσοφιας...σε καθε νεα εγκατασταση περναω τα :
htop (κλασικα ολοι μας :) ) , dfc  ( οπως θα πρεπε να ηταν το df εξαρχης)  και το lsd (καντε το default σε ολες τις διανομες χτες!). Μετα αν θελω να μαλακιστω λιγο πεταω και κανα glances/gtop/neofetch ετσι για την φαση :)

Aπο αυτα που προτεινονται στο λινκ , βλεπω το broot να ειναι καλη φαση ...

Το lsd δεν το ήξερα και είναι πραγματικά γαμάτο + ότι είναι γραμμένο σε Rust 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

List of sites designed for curl
https://old.reddit.com/r/linux/comments/f1xx0e/list_of_sites_designed_for_curl/

Ποσο γαματο το cheat.sh που λεει ο τυπος στο 1ο μηνυμα! Εχει και δικη του σελιδα στο github με παραδειγματα για ολες του τις δυνατοτητες!
https://github.com/chubin/cheat.sh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...