Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vlc 3.0.10 εδω και λιγες μερες, αλλα σημερα βγηκε η ανακοινωση του και το changelog με την ΜΙΑ αλλαγη!
https://www.videolan.org/vlc/releases/3.0.10.html

Changes between 3.0.9.2 and 3.0.10:
----------------------------------
	Misc:
 * Update Twitch & VLSub scripts

 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Microsoft Edge coming soon to Linux OS
https://old.reddit.com/r/linux/comments/g9qcfs/microsoft_edge_coming_soon_to_linux_os/

Microsoft edge for linux finally coming in July!
https://old.reddit.com/r/linux/comments/g9v4h8/microsoft_edge_for_linux_finally_coming_in_july/

Ποιος θελει να βαλουμε στοιχημα οτι θα ειναι σε electron?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Ποιος θελει να βαλουμε στοιχημα οτι θα ειναι σε electron?

Δεν το αποκλειω να το φτιαξουν σε electron , αλλα θα ηταν βλακεια τους. Αφου ο νεος edge ειναι chromium-based. Απλα κανουν compile το chromium source με τα δικα τους patches/προσθηκες και φτιαχνουν  ο,τι ειδους πακετο θελουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαω για τον engine, που εινια οντως chromium. Μιλαω για το ui, για το οποιο η ms <3 linux βαριεται να ασχοληθει γενικα, μιας και οτι εφαρμογη εχει βγαλει για λινουξ (vscode, skypeforlinux, teams κλπ) ειναι σε electron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δεν μιλαω για τον engine, που εινια οντως chromium. Μιλαω για το ui, για το οποιο η ms <3 linux βαριεται να ασχοληθει γενικα, μιας και οτι εφαρμογη εχει βγαλει για λινουξ (vscode, skypeforlinux, teams κλπ) ειναι σε electron.

Και το electron blink engine (ίδια με του chromium) δεν έχει από πίσω; Από ότι καταλαβαίνω το electron είναι απλά ένας blink browser  με custom renderer για να αλλάζει η εμφάνιση. Επομένως δεν θα ήταν σαν να κάνουν wrap τον chromium edge στον ίδιο του τον εαυτό αν ήταν electron based ;

 

edit: οχι οτι δεν τους έχω ικανούς απλά για να δω αν καταλαβαίνω τι παίζει

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εινια αλλο πραγμα να φτιαξεις εναν browser που να εχει την μηχανη του chromium για να δειχνει της σελιδες, οπως κανουν ολοι, πχ opera, brave, edge κλπ, ακομα και η κουτση μαρια. πχ οι avast και avg "browsers", και αλλο πραγμα να κανεις το ui της εφαρμογης σε κατι chromium based επειδη δεν εχεις προγραμματιστες να το κανουν σε μια νορμαλ γλωσσα. Υπαρχουν και browsers που εινια και chromium based και φτιαγμενοι με electron, o vivaldi και ο min (αν αναπτυσσεται ακομα αυτος). Καποτε ηταν και ο brave ετσι, αλλα ευτυχως αλλαξε περυσι και εγινε κανονικη εφαρμογη σε c. Και γιαυτο τον εβαλα και λεω να τον κανω βασικο μου πλεον, μετα απο 10+ χρονια στην opera.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εινια αλλο πραγμα να φτιαξεις εναν browser που να εχει την μηχανη του chromium για να δειχνει της σελιδες, οπως κανουν ολοι, πχ opera, brave, edge κλπ, ακομα και η κουτση μαρια. πχ οι avast και avg "browsers", και αλλο πραγμα να κανεις το ui της εφαρμογης σε κατι chromium based επειδη δεν εχεις προγραμματιστες να το κανουν σε μια νορμαλ γλωσσα. Υπαρχουν και browsers που εινια και chromium based και φτιαγμενοι με electron, o vivaldi και ο min (αν αναπτυσσεται ακομα αυτος). Καποτε ηταν και ο brave ετσι, αλλα ευτυχως αλλαξε περυσι και εγινε κανονικη εφαρμογη σε c. Και γιαυτο τον εβαλα και λεω να τον κανω βασικο μου πλεον, μετα απο 10+ χρονια στην opera.

Οκ, νομίζω κάτι έπιασα, οπότε απλά θα πετάξουν τους web dev τους πάνω και δεν χρειάζεται να γραφτεί καν εφαρμογή.  Δεν το βάζω το στοίχημα εγώ, βρες αλλού κορόιδα :
Πάντως εγώ καμία 5ετιά τώρα μένω σταθερά σε Firefox / Waterfox και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Βέβαια θέλει λίγο τρέξιμο με about:config και ένα δυο addon για να με καλύψει αλλά τον βρίσκω (ή τουλάχιστον βρήκα) καλύτερο από Brave.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, συγνώμη αν δεν ποστάρω στο σωστό νήμα.

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει κάποιος media player  σαν τον bsplayer? Δηλαδή κάποιον που να έχει την δυνατότητα να κατεβάζει αυτόματα υπότιτλους. Είναι το μόνο που μου λείπει αυτή τη στιγμή από τα παράθυρα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Καλημέρα, συγνώμη αν δεν ποστάρω στο σωστό νήμα.

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει κάποιος media player  σαν τον bsplayer? Δηλαδή κάποιον που να έχει την δυνατότητα να κατεβάζει αυτόματα υπότιτλους. Είναι το μόνο που μου λείπει αυτή τη στιγμή από τα παράθυρα.

Ευχαριστώ.

VLC

Με το VLsub κατεβάζει κανονικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε καμια γνωμη για αυτο
https://www.vaultproject.io/

Δεν εχω μεταφερει ακομα τα πραγματα μου απο το lastpass στο keepass επειδη μου μπερδευονται τα πεδια του csv κατα το import και βγαινουν οπου να' ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jim_p είπε

Εχουμε καμια γνωμη για αυτο
https://www.vaultproject.io/

Δεν εχω μεταφερει ακομα τα πραγματα μου απο το lastpass στο keepass επειδη μου μπερδευονται τα πεδια του csv κατα το import και βγαινουν οπου να' ναι. 

Δες το Bitwarden, το θεωρώ κορυφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω γραψει παραπανω οτι απερριψα το bitwarden επειδη εχει μια εφαρμογη και αυτη σε electron. Επισης, το προβλημα μου αυτη τη στιγμη δεν ειναι ΠΟΥ θα εχω τους κωδικους μου αλλα το ΠΩΣ θα τους μεταφερω απο το lastpass.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, jim_p said:

Εχω γραψει παραπανω οτι απερριψα το bitwarden επειδη εχει μια εφαρμογη και αυτη σε electron.

Το να είσαι αρνητικός προς το electron γιατί υπάρχει κάτι καλύτερο το καταλαβαίνω, αλλά ποιο είναι ακριβώς αυτό? Όλοι σε JS γράφουν πλέον, πολύ απλά γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος να φτιάχνεις UI. Θα καταλάβαινα μόνο αν σε προβληματίζει το security του electron, αλλά ακόμα και για αυτό υπάρχει λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι γραφουν σε electron γιατι βαριουνται να γραψουν σε μια πιο σοβαρη γλωσσα και κοιτανε αποκλειστικα την ευκολια τους, γιαυτο καταλληξαμε να εχουμε ενα σωρο σαπιες εφαρμογες. Για εφαρμογη που θα ητανε one of a kind θα το δεχομουν, αλλα εδω το εχουν παρακανει. 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...