Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα,είναι λίγο offtopic η ερώτηση μάλλον αλλά τι παίζει στον λίνουξ με τις κάρτες γραφικών intel/amd που εναλλάσσονται?

έχω το λάπτοπ της υπογραφής και θέλω να δώ αν γίνεται να μοντάρω τα dual graphics,ξέρει κάποιος να με διαφωτήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι σε amd, δεν θες bumblebee και αλχημιες. Η "καλη" amd εχει φροντησει να υποστηριξει την εναλλαγη απο τον Ιουλιο του 2011 και μετα, φτανει να βαλεις τον fglrx...

Αυτο βεβαια ειναι μεγαλη κουβεντα, μιας και πλεον ο προσφατος, non-beta, fglrx θελει xorg μεχρι 1.13 για να παιξει, δηλαδη δεν παιζει σε διανομες που σημερα (10/12/13) εχουν xorg 1.14 (νεoτερος δεν υπαρχει), πχ ubuntu 13.10, mint 16, fedora 19, opensuse 13.1, debian testing/unstable, arch κλπ

 

Οι πληροφοριες για την εκδοση του xorg που εχει η καθε διανομη παρθηκαν απο το σχετικο πινακακι του distrowatch.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εισαι σε amd, δεν θες bumblebee και αλχημιες. Η "καλη" amd εχει φροντησει να υποστηριξει την εναλλαγη απο τον Ιουλιο του 2011 και μετα, φτανει να βαλεις τον fglrx...

Αυτο βεβαια ειναι μεγαλη κουβεντα, μιας και πλεον ο προσφατος, non-beta, fglrx θελει xorg μεχρι 1.13 για να παιξει, δηλαδη δεν παιζει σε διανομες που σημερα (10/12/13) εχουν xorg 1.14 (νεoτερος δεν υπαρχει), πχ ubuntu 13.10, mint 16, fedora 19, opensuse 13.1, debian testing/unstable, arch κλπ

 

Οι πληροφοριες για την εκδοση του xorg που εχει η καθε διανομη παρθηκαν απο το σχετικο πινακακι του distrowatch.com.

damn. άρα τι προτείνετε?

μπορώ να κάνω downgrade τον xorg?

τι μειονέκτημα θα έχει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μπορεις να τον κανεις. Το μειονεκτημα εινια οτι απλα δεν παιζει, δηλαδη δεν θα δεις γραφικο περιβαλλον αν τον εγκαταστησεις, οποτε αν δεν επιγει η native λινουξοεγκατασταση, βαλε vmware/virtualbox στα windows και κανε εγκατασταση εκει.

 

Επισημαινω πως το παραπανω ειναι για τον non-beta fglrx. Ο beta ειναι συμβατος με xorg 1.14 και πυρηνα ως 3.12, δηλαδη οτι πιο φρεσκο υπαρχει, αλλα ειναι beta, που σημαινει πως ισως να μην υπαρχει στα repos των διανομων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά πριν μπεί κανονικά η linuxοεγκατάσταση θα κάνω άπειρες δοκιμές tweaks κλπ στο Vbox.

είναι λίγο οfftopic αλλά αμα αγωράσω ένα άλλο λάπτοπ το οποιό θα τρέχει μόνο λίνουξ τι να κοιτάξω απο σπεκς?

είναι καλύτερα να μην έχει καθόλου discrete gpu και να τρέχει με τις ενσωματομένες της intel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε με intel αν δεν σε πειραζει το οτι ειναι low end καρτες... Αλλιως, σε αυτο που εχεις, κοιτα αν γινεται να απενεργοποιησεις την intel μεσα απο το bios και να παιζει μονο με την ati. Το ιδιο και αν παρεις λαπτοπ με intel+nvidia, μιας και αυτα που ειναι με σκετη nvidia σπανιζουν πλεον.

 

Και για τις intel, ΜΗΝ παρεις λαπτοπ/νετμπουκ που να εχει intel poulsbo. Το χειροτεροτερο τσιπακι σε θεμα υποστηριξης, εχει μονο εναν driver και αυτος ειναι για windows 7 32αρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε με intel αν δεν σε πειραζει το οτι ειναι low end καρτες... Αλλιως, σε αυτο που εχεις, κοιτα αν γινεται να απενεργοποιησεις την intel μεσα απο το bios και να παιζει μονο με την ati. Το ιδιο και αν παρεις λαπτοπ με intel+nvidia, μιας και αυτα που ειναι με σκετη nvidia σπανιζουν πλεον.

 

Και για τις intel, ΜΗΝ παρεις λαπτοπ/νετμπουκ που να εχει intel poulsbo. Το χειροτεροτερο τσιπακι σε θεμα υποστηριξης, εχει μονο εναν driver και αυτος ειναι για windows 7 32αρια!

αν απενεργοποιήσω την igpu θα πιάνει την 7730m κανονικά? το πρόβλημα είναι στο θέμα εξοικονόμησης ενέργειας,για να εναλλάσσονται οι κάρτες ανάλογα τα προγράμματα που θα τρέχω? αν είναι έτσι δεν με νοιάζει,ας τρέχει μόνο η 7730m αρκεί να τρέχει σωστά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κανεις που να χρησιμοποιει mplayer2? Διαβαζω τωρα οτι η αναπτυξη του εχει σταματησει, το οτι ειναι fork του mplayer (και οχι η συνεχεια του οπως θα καταλαβαινε καθε λογικος ανθρωπος απο το ονομα και μονο) και πως o mpv ειναι μια καλη εναλλακτικη...

 

Προσφατα τον εβγαλα απο το "μπρικι" (low end pc που εκτελει χρεη παντως ειδους server) επειδη δεν μπορουσε να δειξει βιντεο στο framebuffer (ναι το θελω αυτο :P) και εβαλα τον παλιο καλο mplayer, ο οποιος δουλευει κανονικοτατα.

Στο δικο μου pc τον εχω απο το 2011, μαζι με τον smplayer2 για frontend. Δεν εχω καποιο προβλημα, αλλα δεν μου κανει καρδια να τον διωξω. Μενω μετα χωρις player με frontend, για τα καθημερινα βιντεο που δεν βλεπω απο το xbmc.

 

Ο mpv δεν εχει καποιο frontend ακομα, δεν μου παρουσιαζει καποιο προβλημα εκτος απο ενα κουλο μηνυμα που και που, παιζει απευθειας απο youtube και εχει ενα υποτυπωδες osd "πανελ" με play/next/previous, αλλα απεχει πολυ απο τον smplayer, πχ ρυθμισεις για κωδικοποιηση υποτιτλων κλπ γινονται απο το ~/.mpv/config.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω έναν sftp client που να κατεβάζει με καλή ταχύτητα, μέχρι στιγμής filezilla, gftp δεν πιάνουν με τίποτα πάνω από 150 kb/s με την 8mbit γραμμή μου.

Ο lftp που δοκίμασα πάει σφαίρα (800 kb/s) αλλά είναι από γραμμή εντολής κάτι που θα δυσκολέψει στον καθημερινό χειρισμό του, το gui του μου φαίνεται εντελώς beta και μη χρηστικό.

 

καμία ιδέα? ίσως κανέναν καλό download manager που να με αφήνει να χρησιμοποιήσω sftp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπτω το θεμα αναζητησης ftp client για να πω: "Ποσο μαμαει αυτος ο mpv? Κανοντας χρηση του quvi, μπορει να παιξει steam απο σχεδον οποιοδηποτε site, οχι μονο youtube, αλλα και dailymotion, vimeo, κλπ, ακομα και απο πονηρες σελιδες!"

Αυτα :P

 

Για ftp client δες και τον bareftp. Δεν εχω εμπειρια σε sftp, απλα τον δοκιμασα καποτε που ειχε ενα θεμα ο δικος μου ftp server και δεν ελεγε να μπει με τιποτα. Οταν το εφτιαξα, επεστρεψα σε filezilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, δυστυχώς κανένα από τα δύο που είπατε δεν φαίνεται να μου κάνει το πρώτο (fireftp) είναι για mozilla firefox και όχι standalone και το δεύτερο (bareftp) δεν συνεργάζεται καθόλου με arch - manjaro - openbox που χρησιμοποιώ.

 

Δεν πειράζει έχω αρχίσει και συνηθίζω το lftp από γραμμή εντολής και η ταχύτητες που κατεβάζει με sftp δεν συγκρίνονται με ότι άλλο έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπτω το θεμα αναζητησης ftp client για να πω: "Ποσο μαμαει αυτος ο mpv? Κανοντας χρηση του quvi, μπορει να παιξει steam απο σχεδον οποιοδηποτε site, οχι μονο youtube, αλλα και dailymotion, vimeo, κλπ, ακομα και απο πονηρες σελιδες!"

Αυτα :P

 

Για ftp client δες και τον bareftp. Δεν εχω εμπειρια σε sftp, απλα τον δοκιμασα καποτε που ειχε ενα θεμα ο δικος μου ftp server και δεν ελεγε να μπει με τιποτα. Οταν το εφτιαξα, επεστρεψα σε filezilla.

 

από που τον κατέβασες το mpv player? Τον έκανες compile?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...