Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χτες με επιασε το geekιλικι μου και εδειχνα σε ενα φιλο τις δυνατοτητες του framebuffer στο μπρικι που δεν εχει Χ. Εβαλα λοιπον να παιξει βιντεο ο mplayer, να δει μια σειρα απο εικονες με το fbi, να παιξει mario στο zsnes και ανοιξα και το 9gag με τον links2 :P

Το προβλημα ειναι πως ο links2 δεν υποστηριζει css, οποτε ολη η σελιδα φαινεται χωρις μορφοποιηση. Ξερει κανεις καποιον αλλο text mode browser που να υποστηριζει εικονες και css?

 

Εβαλα τον netsurf-fb αλλα δεν ανοιγει καν. Μαυριζει ο τοπος και μενει εκει, δεν μπορω να αλλαζω καν tty, οποτε μπαινω απο ssh και τον σκοτωνω ή επανεκκινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

thefuck-Magnificent app which corrects your previous console command

https://www.archlinux.org/packages/community/any/thefuck/


Few examples:

➜ apt-get install vim
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

➜ fuck
sudo apt-get install vim
[sudo] password for nvbn:
Reading package lists... Done

:lol:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω μια εφαρμογη, σε gui ή τερματικο δεν με ενδιαφερει, που να ειναι youtube browser ΚΑΙ viewer. Δηλαδη να μπορω να αναζητησω κατι απο αυτη στο youtube και να μου το παιξει.

Απορριπτονται απο τωρα

- smtube, επειδη η εκδοση που εχει το repo μου δεν υποστηριζει το νεο api του google

- mps-youtube, για τον ιδιο λογο.

- youtube-viewer, επειδη απο την εκδοση 3.1.4 (εκδοση απο την οποια υποστηριζει το νεο api) και μετα θελει μια βιβλιοθηκη της perl που δεν εχω και ουτε μπορω να τη βαλω

- kodi, επειδη... δεν προκειται να ανοιγω ολοκληρο media center app για να δω youtube

- minitube, επειδη θελει phonon και το phonon θελει vlc ή gstreamer και δεν προκειται να βαλω ακομα εναν media player/backend.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aur εβλεπα οταν ποσταρες. Και μια ακομη απαιτηση: να υπαρχει σε ετοιμο πακετο για debian ή να ειναι ενα απλο σκριπτ οπως τα mps-youtube και youtube-viewer επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να κανω compile κλπ απο πηγαιο κωδικα.

 

 

--- edit

Απο τα 100+ πακετα του aur, τα μισα ειναι outdated, τα αλλα μισα ειναι σκετοι downloaders και το μονο που βρηκα δεν ξερω να το δουλεψω!

 

https://github.com/herrflockig/yt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα υπακυψα και εχτισα το νεοτερο smtube. ~30ΜΒ εξαρτησεις για το χτισιμο, 1-2 διορθωσεις στη δομη των αρχειον επειδη ετοιμο σκριπτακι που ειχε δεν το εκανε deb, 5 λεπτα build και ολο αυτο για ενα πακετο ~400k!

Και ενα ανανεωμενο smtube που με γειωνει κανονικα οταν του λεω οτι θελω να παιζει με mpv και παιζει με smplayer! Τωρα που το κοιταω καλυτερα, δεν ειναι και τιποτα τρομερο. Μια υποτυπωδης σελιδα, ανοιγμενη σε εναν qt4 webkit browser χωρις toolbar, που απλα κανει parsing τα αποτελεσματα απο το youtube.

 

Meh! Παω να δω και το minitube...

 

 

--- edit

Μπα, ουτε παλι. Εβαλα phonon και για backend του phonon το gstreamer αντι του vlc που θελει να βαλει απο default. Αλλα το σκασμενο λεει οτι το phonon εχει εγκατασταθει χωρις backend και ετσι παιζει το βιντεο χωρις ηχο! Ελεος!

 

--- ξαναedit

Ποσο lame ειναι το ΝΕΟ smtube τελικα? Ο μικρος browser που λεω παραπανω ανογει αυτη* τη σελιδα και μεσω αυτης γινεται η πλοηγηση στο youtube, μονο που τα urls του ανοιγουν εξωτερικα με τον player να παιζει το εκαστοτε βιντεο. Οποτε πχ καποια ενημερωση στο api του youtube θα μπορουσε καλλιστα να ενσωματωθει στην σελιδα και η "εφαρμογη" να μην θελει ενημερωση. Αλλα οχι, μαλλον ζηταω πολλα...

 

* http://smtube.org/videos/index.php

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχουμε παρομοιο θεμα, ποσταρω εδω.

 

Αγγελια!

Ζητειται διανομη για προσωρινη λειτουργια απο live cd σε λαπτοπ* με κατεστραμμενο σκληρο. Απαραιτητες προϋποθεσεις

- οσο γινεται πιο εξελληνισμενη και να μπορει να οριστει απο την αρχη, στην boot screen, οπως γινεται στο ubuntu

- ευκολο στη χρηση de, δηλαδη με το μενου κατω, ρολογακι κατω δεξια, δηλαδη οχι unity, gnome 3, το xfce του xubuntu και του debian κλπ

- προεγκατεστημενο flash ή pepperflash, το μαμα της adobe, οχι τα σαπια opensource υποκαταστατα

- firefox ή chrome ή chromium

Αυτα μου ερχονται τωρα.

 

* http://www.toshiba.co.uk/discontinued-products/satellite-c660-13r/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση του mint με mate πως σου φαίνεται;

 

Όσο την έχω δει είναι εξελληνισμένη, Έχει κάτω ρολόγια menu κλπ. firefox εννοείται.

 

Όπως νομίζω πως στα ίδια παίζει και το lubuntu. Αυτό έβαλα σε ένα παλιό pc για την μάνα μου και όταν το είδε της έκανε εντύπωση πόσο μοιάζει με τα win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να επιλεξω εξαρχης τα ελληνικα? Επειδη το mint ειναι η πρωτη προφανης επιλογη, δοκιμασα νωριτερα mint με xfce αλλα δεν μου εδωσε τετοια επιλογη. Θελω κατι σαν αυτο

 

install_01.png

 

αλλα τα μαμα *ubuntu δεν εχουν flash προεγκατεστημενο και τα απερριψα. Προφανως το ιδιο ισχυει και για το lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις live cd; Γιατί από usb θα μπορούσες να κάνεις persistent και να αποθηκεύονται οι αλλαγές στο ubuntu.

 

Δεν θυμάμαι αν έχει τέτοια επιλογή το mint. Έκανα πρόσφατα μια εγκατάσταση αλλά δεν θυμάμαι καθόλου.

 

Νομίζω πως όχι όμως. Απο όσο βλέπω και στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...