Προς το περιεχόμενο

15" ή 15.4" ?


stpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι μου.

Είμαι νέος εδώ στο forum, και καθώς είμαι στην φάση να πάρω τον πρώτο μου laptop μου έχει δημιουργηθεί η απορία για το αν είναι χρήσιμο (ή απαραίτητο) να έχει 15.4" wide οθόνη ή όχι. Θα τον χρησιμοποιήσω κυρίως στο σπίτι, και οι εφαρμογές που θα τρέχουν θα είναι κυρίως 3d graphics, photoshop, office και σερφάρισμα στο internet. H 15.4 έχει μεγαλύτερη ανάλυση από την 15 αλλά έτσι και αλλιώς και τώρα που χρησιμοποιώ 17" CRT για να διαβάζω καλά τα fonts την τρέχω στα 1024x768. Υπάρχει, κατά την γνώμη σας κανένας άλλος λόγος που δεν έχω σκεφτεί για τον οποίο να προτιμήσω την 15.4 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την widescreen 15,4" δε θα την έλεγα απαραίτητη αλλά σίγουρα πολύ χρήσιμη, ιδιέταιρα στις εφαρμογές που προανέφερες γιατι έχεις περισσότερο χώρο για menu, tabs και παραθυράκια επιλογών χώρις να χάνεις τη μισή οθόνη και γενικότερα έχεις περισσότερη άπλα.

Κι εγώ στην αρχή τη σκευτόμουν για περίεργη αλλά τελικά βγήκε πολύ χρήσιμη. Αν θέλεις να συγκρίνεις πήγαινε σε καποιο μεγάλο κάτάστημα και δες τα κι απο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορες δεν ειναι τεραστιες,αλλα σιγουρα θα προτιμουσα την wide με 15.4,αφου προκειται για σπιτογατο φορητο.

Ακομα και σε ενα απλο κειμενο στο Word,κανει μια διαφορα,αλλα είπαμε,οχι οτι θα δεις και τον Θεο τον αληθινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή του πόστ σου φαίνεται τι θα ήταν καλύτερο για σένα.

 

Αφού το λάπτοπ προορίζεται για χρήση κυρίως στο σπίτι, τότε μια 15.4 θα ήταν καλύτερη επιλογή μιας και το μειονέκτημα της δεν είναι άλλο από την αύξηση του μεγέθους και του βάρους του λάπτοπ.

Αν ήθελες ένα λάπτοπ με κύριο γνώμονα τη φορητότητα τότε το συζητούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15.4 dagkotw!!!! Einai toso poio omorfo ap'tis xalia 15ares..

 

Τελικά φίλε μου είναι αυτό!!! Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα αλλά πήγα απο κοντά και δεν μου άρεσε η 15αρα. Πήγαινε κι εσύ και ότι κι αν λέμε εδώ μην τα λαβαίνεις υπόψη σου. Είναι θέμα γούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας.

Και εγώ προς την 15.4 έκλινα λόγω αισθητικής αλλά με φόβιζε λίγο το οτι

φτάνει τελικά να έχει περίπου 1" λιγότερο ύψος. Βέβαια με τα menu κλπ που υπάρχουν στις εφαρμογές δεξιά και αριστερά μάλλον καλύτερο θα είναι να είναι wide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα για 15.4

Στην αρχή με είχαν τραβήξει οι Acer αλλά μετά από αυτά που διαβάζω λέω να πάρω κάποιο Toshiba (το Satelite M40x-163 συγκεκριμένα) με τα ίδια λεφτά αλλά με επεξεργαστή celeron. Να κάνω μια μικρή (?) υποχώρηση στις προδιαγραφές αλλά να μην έχω πρόβλημα ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα για 15.4

Στην αρχή με είχαν τραβήξει οι Acer αλλά μετά από αυτά που διαβάζω λέω να πάρω κάποιο Toshiba (το Satelite M40x-163 συγκεκριμένα) με τα ίδια λεφτά αλλά με επεξεργαστή celeron. Να κάνω μια μικρή (?) υποχώρηση στις προδιαγραφές αλλά να μην έχω πρόβλημα ποιότητας.

 

 

Καλύτερα να επενδύσεις σε ποιότητα. Όμως το Λάπτοπ είναι κάτι που αγοράζεις μια φορά και το κρατάς για πολύ καιρό.

Θα σου έλεγα να αποφύγεις τους Celeron και να περιμένεις αν δεν έχεις τα απαιτούμενα κονδύλια ώστε όταν αγοράσεις κάτι, να αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε widescreen 15,4" με ανάλυση 1280x800, άλλωστε δεν ειναι τυχαίο οτι όλο και περισσότερα laptops βγαίνουν με τέτοιες οθόνες. Επισης θα εισαι "πιο κοντα" στα 19αρια TFT που πλεον αγοραζεις με ενα desktop PC :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...