Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να δωσω πληροφοριες για τον ανεμιστηρα της μητρικης;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με ποιο προγραμμα μπορω να σας δωσω πληροφοριες για το ανεμιστηρακι της μητρικης, ωστε να μου προτεινετε αν θα πρεπει να το αλλαξω ή οχι; και γενικα ο υπολογιστης κανει πολυ θορυβο οταν ειναι ανοικτος.. τι να κανω; ο θορυβος προερχεται απο το ανεμιστηρακι της μητρικης, αλλα δεν ξερω αν φταιει και το ανεμιστηρακι ( ; ) που βρισκεται στο τροφοδοτικο ( ;; )..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
με ποιο προγραμμα μπορω να σας δωσω πληροφοριες για το ανεμιστηρακι της μητρικης, ωστε να μου προτεινετε αν θα πρεπει να το αλλαξω ή οχι; και γενικα ο υπολογιστης κανει πολυ θορυβο οταν ειναι ανοικτος.. τι να κανω; ο θορυβος προερχεται απο το ανεμιστηρακι της μητρικης, αλλα δεν ξερω αν φταιει και το ανεμιστηρακι ( ; ) που βρισκεται στο τροφοδοτικο ( ;; )..

Κοίτα μήπως έχει η μητρική σου κάνα πρόγραμμα για να βλέπεις θερμοκρασίες και ταχύτητες ανεμιστήρων και άλλα. Συνήθως έχουν.

Κοίτα για παράδειγμα το δικό μου για να καταλάβεις

intelactivemonitor111120051cl.th.jpg

Αν δεν έχει μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο όπως everest η motherboard monitor .

To ανεμιστηράκι της μητρικής προφανός 8cm και τα ίδια μάλλον στο τροφοδοτικό σου αν δουλεύουν στο φουλ σίγουρα θα κάνουν θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που λες της μητρικης,cpu,chipshet. μπορεις να τα εξηγησεις; βλεπω μονο ενω τεραστιο που ειναι πανω στην μητρικη και μια μικρη ψυκτρα.. αλλα λογικα και στο τροφοδοτικο δεν υπαρχει ενα;

 

πληροφοριες για την μαρκα του και τι εποδοσεις εχει, ωστε να μου προτεινετε καποιο καλυτερο.. επισης αυτα που πουλαει στο πλαισιο ειναι πολυ μικροτερα σε μεγεθος σε σχεση με αυτο που εχω. γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok...

 

Οπως ανοιγεις το κουτι, η μητρική πανω πανω εχει μια μεγαλη ψυκτρα μ'εναν ανεμιστήρα πανω!! [CPU]

 

Επίσης Καποιες μητρικές εχουν και ανεμιστήρα στο chipset [Μικρή ψυκτρα με μικρό FAN]

 

Αλλες εχουν στον επεξεργαστη ,και στο chipset εχει μονο μια ψυκτρα[Χωρις FAN]

 

Εσυ σε τι κατασταση εισαι?Δες και τη φωτογραφια για να μας πεις!

im0003302wc.th.jpg

 

Πρεπει να προσδιορισεις απο που προερχεται ο θορυβος[Σταματα τον ανεμιστήρα για 1-2 sec] ωστε να σου πουμε τι πρεπει να αλλάξεις.

 

Αν δυσκολευεσαι πες μας απλα ποια μητρική εχεις και ποιο επεξεργαστή!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα. chipshet fan δεν βλεπω. υπαρχει ενας μεγαλος ανεμιστηρας στην cpu. και μια ψυκτρα. αλλα πρεπει να υπαρχει και ενας ανεμιστηρας σε ενα κουτι στο πισω μερος του υπολογιστη. δεν ξερω τι ειναι εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το speedfan, και το εγκατεστησα σε win98....

 

χμμμ αμα πω οτι κρασαρε το πισι λιγο θα ναι....

θα το δοκιμασω και ΧΡ και θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Win98 βρηκες να το βαλεις ????

Αυτο το ανεμιστηρακι που βλεπεις στο πισω του κουτιου ειναι ειτε απο το PSU , ειτε εξτρα ανεμιστηρας κουτιου ειτε ανεμιστηρας της μητρικης τυπου Abit Otes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luxx άν έχεις καμιά ψηφιακή φωτογραφική ή έστω με κινητό δεν βγάνεις καμιά φώτο να δούμε τι έχεις !!!!!!!!!!!!

Απ'ότι κατάλαβα όμως μάλλον δεν το κατσαβιδιάζεις το μηχάνημα οπότε καλύτερα μην ξεκινήσεις από εκεί να του βάλεις χέρι. Εκτός και έχεις κάποιον γνωστό σου και σε βοηθήσει. Αν και δεν είναι κάτι δύσκολο.

Γιατί θέλεις να αλλάξεις ανεμιστήρα ή ψύκτρα εκεί; Πρώτα κοίτα με κάνα προγραμματάκι τις θερμοκρασίες σου και τότε αν έχεις πρόβλημα άλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ανοιξει πολλες φορες. αφου εγω βαζω τους δισκους και τις καρτες γραφικων,ηχου και μνημες.. απλα δεν ειμαι και τοσο ειδικος. εχω ψιλοχαθει.. πανω στην μητρικη βρισκεται και ο επεξεργαστης; το τροφοδοτικο ειναι ενα ορθογωνιο κουτι που λεει να μην το μετακινουμε, εκτος και αν ειμαστε ειδικοι; γιατι και μεσα εκει ακουγεται θορυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ανοιξει πολλες φορες

Ε τότε πάμε καλά :P

To τροφοδοτικό ναι αυτό που λές είναι. Βρίσκεται στο πίσω και πάνω μέρος μέρος συνήθως του υπολογιστή. Είναι αυτό που βγαίνουν όλα τα καλώδια ρεύματος από πίσω του αν πρόσεξες.

Ο επεξεργαστής ναι πάνω στην μητρική είναι. Δεν πρόκειται να τον δείς γιατί είναι πίσω από τον ανεμιστήρα+ψύκτρα που έχεις περίπου στη μέση της μητρικής. :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...