Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να δωσω πληροφοριες για τον ανεμιστηρα της μητρικης;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

τεσπα. θα το κανω αυριο :P

 

τωρα το pcu ειναι το ιδιο με το psu; ( στουφ!! ) και δευτερον.. το ανεμιστηρακι που θα αλλαξει θα βοηθησει και τον σκληρο δισκο που εκανα θεμα στην αλλη ενοτητα; το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου αλλαζει; ( υποθετω πως οχι. μονο αν αλλαξω τροφοδοτικο. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pcu που λες Luxx, μαλλον εννοεις cpu που ειναι ξερεις, η cpu :) η ΚεντρικηΜοναδαΕπεξεργασιας = Επεξεργαστης.

 

Το ανεμιστηρι του τροφοδοτικου, κ΄αυτο αλλαζει αλλα:

-θελει να κανεις εσυ τη δουλεια ή καποιος δικος σου (το πλαισιο πχ δε θα στ'αλλαξει)

κ΄η εκατασταση του απαιτει κοψιμο τα καλλωδια του παλιου fan κ΄κολλημα του καινουργιου - δεν υπαρχουν 'ετοιμα φις'.

-κατι που σου σβηνει την εγγυηση

(επιστροφες εντος εγγυησης για φασαρια-fan δε ξερω αν δεχονται).

-πρεπει να βρεις παρομοιο ανεμιστηρι (διαστασεις/δυναμη) για να ταιριαζει και να ειναι το ιδιο αποδοτικο (κατι οχι δυσκολο),

για να μη παρουσιασει προβληματα υπερθερμανσης το τροφοδοτικο με 1 καινουργιο χαμηλοτερης ροης πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα το κουτι, εβαλα το χερι εκει που μου ειπατε αλλα δεν σταματησε. αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ανεμιστηρακι της motherboard φταιει.. κανει απιστευτο θορυβο!! οριστε και φωτογραφια :

 

9179539549729579450566ej8hi.th.jpg

 

δειτε θορυβο που κανει! στην αρχη βρισκομαι σε ηρεμια και μετα οταν παω κοντα στο κουτι το χαος!!!

Sound clip(02).zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρει εχω μπερδευτει.. αυτο βρισκεται πανω στην motherboard. δεν υπαρχει αλλο. ειναι αυτο και ενα ακομα βρισκεται στο τροφοδοτικο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, τι απο τα εξης ανεμιστηρακια για επεξεργαστες και για θηκες υπολογιστων μου προτεινετε;

 

οσο το δυνατον λιγοτερο αθορυβα!! αμα το ανεμιστηρακι για την θηκη κανει εστω και τον παραμικρο επιπλεον θορυβο, τοτε δεν το θελω.

 

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=26174033&Catalog_Id=1

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=26174032&Catalog_Id=1

 

η μητρικη μου ειναι η GA-8PE667 / socket 478

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος για βοηθεια; πρωτον πως το σταματαω; δευτερον τι μου προτεινετε να αγορασω; ποσα db πρεπει να εχει; πρεπει αποκλειστικα το ανεμιστηρακι να ειναι για socket 478; τα αλλα δεν θα ειναι μπαινουν;

 

sigoura einai to fanaki tou chipset?poio poli gia tis cpu mou kanei..
για εξηγησε το λιγο αυτο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εξηγησε το λιγο αυτο...

Ενοεί ότι δεν είναι κάνα ανεμιστηράκι πάνω στην πλακέτα στο chipset. Δεν πρόκειται για τον επεξεργαστή εκεί. Μάλλον δεν έχεις τέτοιο.

Τώρα για το πως το σταματάς απλά ακούμπησέ το με λίγο δύναμη. Δεν πιστεύω να δαγκώνει. Άντε το πολύ πολύ να χάσεις κάνα δάκτυλο. Αφού μένουν κι'άλλα πολλά τι το σκέφτεσε . :grin:

Αν δεν σταματάει τότε δεν πρόκειται για ανεμιστηράκι αλλά για Black & Decker υψηλής ισχύος :-P Δρέπανο κρουστικό Ελληνιστί για να καταλάβεις.

δευτερον τι μου προτεινετε να αγορασω; ποσα db πρεπει να εχει;
Να αγοράσεις ένα καλό συστηματάκι που να πηγαίνει στην μητρική σου που όπως λές είναι 478 (όπως και η δικιά μου) :wink:
πρεπει αποκλειστικα το ανεμιστηρακι να ειναι για socket 478; τα αλλα δεν θα ειναι μπαινουν;
Ναι πρέπει αποκλειστικά να κάνει αυτό που πρόκειται να πάρεις για 478. Αν κοιτάξεις στα eshop θα δείς ότι οι ψύκτρες αυτές κάνουν για 5-6 συστήματα συνήθως. Ένα απ'όλα θα πρέπει να είναι και το δικό σου για να μπορέσεις να το τοποθετήσεις.

Προχώρα χωρίς να αγχώνεσε.

Καλά χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα καταλαβα. γιατι υπαρχουν και ανεμιστηρακια που μπαινουν πανω στο chipset; τεσπα. ειναι το ανεμιστηρακι της μητρικης. αυτο θελω να αλλαξω. αλλα δεν θελω να παρω καποιο αλλο το οποιο να κανει το ιδιο ή και περισσοτερο θορυβο!! απο το link που σας εδωσα, ποιο μου προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον' date=' τι απο τα εξης ανεμιστηρακια για επεξεργαστες και για θηκες υπολογιστων μου προτεινετε;

 

οσο το δυνατον λιγοτερο αθορυβα!! αμα το ανεμιστηρακι για την θηκη κανει εστω και τον παραμικρο επιπλεον θορυβο, τοτε δεν το θελω.

 

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=26174033&Catalog_Id=1

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=26174032&Catalog_Id=1

 

η μητρικη μου ειναι η GA-8PE667 / socket 478[/quote']

 

απο το link που σας εδωσα, ποιο μου προτεινετε;

 

Κανένα :grin:

Το πρώτο παραπέμπει σε ανεμιστήρες απλά.

Το δεύτερο σε ψύκτρες πάλι γενικά.

Ρίξε μια ματιά σε θέματα που έχουν γίνει εδώ σε σχέση με την ψύξη του υπολογιστή ή του επεξεργαστή .

Δεν πας απλά για έναν ανεμιστήρα.

Πάς για μια ψύκτρα για τον επεξεργαστή.

Κοιτάς λοιπόν για socket 478. Διαλέγεις και παίρνεις. Αυτό είναι όλο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εμενα με ενδιαφερει να αλλαξω μονο το ανεμιστηρακι. το προβλημα ειναι ο θορυβος και οχι η θερμοκρασια. αυτη την στιγμη που γραφω, κανει τοσο θορυβο που μου εχει παρει τα αυτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...