Προς το περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κινητών τηλεφώνων


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2019 στις 4:07 ΜΜ, m4rvel είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα, έχει κάποιος άποψη πανω στο ποιο από τα δύο έχει περισσότερη ακτινοβολία? bluetooth ακουστικά η ενσύρματα handsfree?

Έχω ακούσει οτι το handsfree λειτουργει σαν κεραία και άρα έχει περισσότερη ακτινοβολία ενώ το bluetooth λογω και της απόστασης από το κινητό και γενικά ότι έχει μικρότερη.Τι γνώμη έχετε?

Εγώ έχω καταλήξει στην λύση handsfree με φίλτρο φερρίτη (ferrite) για να δέχομαι την λιγότερη ακτινοβολία (όταν είναι να μιλήσω πολύ ώρα). Είχα δει διαγράμματα ότι ακόμα και όταν ο κατασκευαστής δεν προσέξει και περνάει το σήμα το πομπού στον χαλκό για τα ακουστικά, η ακτινοβολία είναι πολύ λιγότερη από το αν είχαμε το κινητό κολλημένο στο αυτί. Και προφανώς η κυρίως ισχύς του πομπού βγαίνει από την εσωτερική κεραία του κινητού και όχι από το βύσμα ακουστικών 3,5mm. Τώρα αν κουμπώσεις και ένα φίλτρο φερρίτη από πάνω στο καλώδιο ακουστικών, όπου κόβει αρκετά το υψίσυχνο φάσμα, είσαι ακόμα καλύτερα. Υπάρχουν και ειδικά ακουστικά που μεταδίδουν την πίεση του αέρα, αλλά είναι πιο ακριβά και κάπως πέφτει η ποιότητα του ήχου. Προφανώς δεν έχουν χαλκό.

Αν είχαν ασχοληθεί οι κατασκευαστές με το να κόβουν τελείως το σήμα πομπού από το σήμα ήχου στο βύσμα για τα ακουστικά, θα ήταν σαν να λέγαν "προσέξτε!", οπότε και το αφήνουν έτσι μάλλον!

Λόγω της εξασθένισης του σήματος αντιστρόφως ανάλογα του τετραγώνου της απόστασης, με τα ενσύρματα ακουστικά που σίγουρα μπορείς να έχεις το κινητό σε απόσταση άνω των 30εκ, σίγουρα θα είναι καλύτερα από το bluetooth που μπορείς να έχει το κινητό πιο μακρυά, αλλά εκπέμπει ακτινοβολία ακριβώς μέσα στο αυτί μας το ακουστικό bluetooth, που η ισχύ του και η συχνότητα του είναι κοντά σε αυτήν του wifi, ενώ παράλληλα στα wifi routers μερικοί κατασκευαστές γράφουν απόσταση από το σώμα >30εκ !

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 519
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
20 ώρες πριν, Krusty είπε

Εγώ έχω καταλήξει στην λύση handsfree με φίλτρο φερρίτη (ferrite) για να δέχομαι την λιγότερη ακτινοβολία (όταν είναι να μιλήσω πολύ ώρα). Είχα δει διαγράμματα ότι ακόμα και όταν ο κατασκευαστής δεν προσέξει και περνάει το σήμα το πομπού στον χαλκό για τα ακουστικά, η ακτινοβολία είναι πολύ λιγότερη από το αν είχαμε το κινητό κολλημένο στο αυτί. Και προφανώς η κυρίως ισχύς του πομπού βγαίνει από την εσωτερική κεραία του κινητού και όχι από το βύσμα ακουστικών 3,5mm. Τώρα αν κουμπώσεις και ένα φίλτρο φερρίτη από πάνω στο καλώδιο ακουστικών, όπου κόβει αρκετά το υψίσυχνο φάσμα, είσαι ακόμα καλύτερα. Υπάρχουν και ειδικά ακουστικά που μεταδίδουν την πίεση του αέρα, αλλά είναι πιο ακριβά και κάπως πέφτει η ποιότητα του ήχου. Προφανώς δεν έχουν χαλκό.

Αν είχαν ασχοληθεί οι κατασκευαστές με το να κόβουν τελείως το σήμα πομπού από το σήμα ήχου στο βύσμα για τα ακουστικά, θα ήταν σαν να λέγαν "προσέξτε!", οπότε και το αφήνουν έτσι μάλλον!

Λόγω της εξασθένισης του σήματος αντιστρόφως ανάλογα του τετραγώνου της απόστασης, με τα ενσύρματα ακουστικά που σίγουρα μπορείς να έχεις το κινητό σε απόσταση άνω των 30εκ, σίγουρα θα είναι καλύτερα από το bluetooth που μπορείς να έχει το κινητό πιο μακρυά, αλλά εκπέμπει ακτινοβολία ακριβώς μέσα στο αυτί μας το ακουστικό bluetooth, που η ισχύ του και η συχνότητα του είναι κοντά σε αυτήν του wifi, ενώ παράλληλα στα wifi routers μερικοί κατασκευαστές γράφουν απόσταση από το σώμα >30εκ !

Πολύ σωστή και εύστοχη η παρατήρηση. Ωστόσο έχω μια ένσταση. Ο φερρίτης δεν εχει αποδειχτεί ότι "απορροφάει" τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα , αντίθετα τα εμποδίζει να εξέλθουν και να εισέλθουν μέσα από αυτόν. Ουσιαστικά μιμείται την απορρόφηση αλλά στην ουσία δεν λειτουργεί έτσι ακριβώς. Στην περίπτωση του καλωδίου των ακουστικών δε ξέρω κατα πόσο θα μειώσει την μεταφορά της RF μέσα από τον χαλκό. 

Η ισχύς δεν βγαίνει στην θύρα ακουστικών, συμφωνώ, αλλά μιας και το καλώδιο είναι σε ιδιαίτερα κοντινή απόσταση με το κινητό, τότε θα λειτουργήσει σαν αγωγός ακόμα και από τα κύματα που εκπέμπονται ήδη στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δε ξέρω κατα πόσο θα μειώσει την μεταφορά της RF μέσα από τον χαλκό"

Προφανώς ο φερρίτης που είναι κοινός τόπος στα καλώδια USB, στα ποντίκια και DC τροφοδοσίες μπαίνει για να μειώνει την ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή είτε, από είτε προς το καλώδιο. Περισσότερες στροφές του καλωδίου μέσα στον φερρίτη μεγαλύτερη ισοδύναμη επαγωγική αντίδραση. Γιατί ουσιαστικά το ισοδύναμο του φερρίτη σε ένα καλώδιο είναι ένα (αποπνικτικό) πηνίο.

Στην πράξη έχω δει αρκετές ιστοσελίδες και επιστήμονες να τον συστήνουν μαζί με wired handsfree

https://thechart.blogs.cnn.com/2011/05/31/6-tips-for-minimizing-cell-phone-radiation/comment-page-8/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, Krusty είπε

μπαίνει για να μειώνει την ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή

ακριβώς. Μπαίνει για να μειώσει την ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή. Οχι όμως την έκθεση στην ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία ;) 

Συγκριτικά όμως εάν το δούμε, τότε το handsfree πιστεύω οτι υπερτερεί έναντι του bluetooth (λόγο συχνότητας εκπομπής,ισχύς,απόστασης κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μετά από πρόταση του καθηγητή Μαργαρίτη (Ιατρικής ή Βιολογικό Αθηνών νομίζω) πήρα και μια ειδική θήκη για μικρά κινητά, που μόνο προς την μεριά του σώματος έχει ύφασμα με μεταλλικό νήμα και "άρα 0 ακτινοβολία" προς τα εκεί.

https://www.ebay.com/itm/353089554081?epid=562088473&hash=item5235c706a1:g:P6cAAOSwyjBW4Sdo

Τώρα που θα πάρω μεγαλύτερο κινητό, πουλάνε RF block υφάσματα και όλο και κάποια πατέντα θα κάνω. Δεν είμαι μανιακός, αλλά τα κινητά εκπέμπουν συνεχώς (πολύ λιγότερο όταν δεν μιλάμε) για να δίνουν στίγμα στην κεραία και συνήθως τα κουβαλάμε κατάσαρκα και κοντά και σε ευαίσθητες περιοχές του σώματος. Όταν είναι το wifi ή bluetooth ανοιχτό νομίζω εκπέμπουν πάντα δυνατά ανεξάρτητα από τον ρυθμό μετάδοση χρήσιμων δεδομένων.

Και τα handsfree με τον φερρίτη μόνο όταν είναι να κάνω μεγάλες κλήσεις το βάζω. Προφανώς βλέπω κόσμο που είναι με τις ώρες στο αυτί το κινητό και ανοιχτά τα data και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
46 λεπτά πριν, Krusty είπε

Εγώ μετά από πρόταση του καθηγητή Μαργαρίτη (Ιατρικής ή Βιολογικό Αθηνών νομίζω) πήρα και μια ειδική θήκη για μικρά κινητά, που μόνο προς την μεριά του σώματος έχει ύφασμα με μεταλλικό νήμα και "άρα 0 ακτινοβολία" προς τα εκεί.

https://www.ebay.com/itm/353089554081?epid=562088473&hash=item5235c706a1:g:P6cAAOSwyjBW4Sdo

Τώρα που θα πάρω μεγαλύτερο κινητό, πουλάνε RF block υφάσματα και όλο και κάποια πατέντα θα κάνω. Δεν είμαι μανιακός, αλλά τα κινητά εκπέμπουν συνεχώς (πολύ λιγότερο όταν δεν μιλάμε) για να δίνουν στίγμα στην κεραία και συνήθως τα κουβαλάμε κατάσαρκα και κοντά και σε ευαίσθητες περιοχές του σώματος. Όταν είναι το wifi ή bluetooth ανοιχτό νομίζω εκπέμπουν πάντα δυνατά ανεξάρτητα από τον ρυθμό μετάδοση χρήσιμων δεδομένων.

Και τα handsfree με τον φερρίτη μόνο όταν είναι να κάνω μεγάλες κλήσεις το βάζω. Προφανώς βλέπω κόσμο που είναι με τις ώρες στο αυτί το κινητό και ανοιχτά τα data και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Με τις θηκες τυπου - κλωβος faraday ειμαι αρκετα αντιθετος. Με το να μπλοκαρεις την εκπομπη του κινητου με αγωγιμα υλικα, ισα ισα αναγκαζεις το κινητο να εκπεμψει στην μεγιστη ισχύ προκειμενου να επικοινωνησει με τον εκαστοτε πυργο κινητης τηλεφωνιας.. οποτε αντι να μειωσεις την ακτινοβολια εχει σαν αποτελεσμα να τρως περισσοτερη :-/

Δυστυχως τα κινητα οταν ειναι μαζι μας δε μπορουμε να κανουμε και πολλα (εκτος απο του να μην τα βαζουμε στην κωλοτσεπη και να μην τα εχουμε στις τσεπες οταν καθομαστε καπου (πχ αυτοκινητο, καφετερια κλπ). Οταν υπαρχει η δυνατοτητα της αποστασης της συσκευης απο το σωμα μας τοτε καλο ειναι να το απομακρυνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως αν "ζοριστεί" το κινητό πχ μέσα στον ανελκυστήρα ή διαμέρισμα εκπέμπει προς το μέγιστο. Όταν βάζω όμως την ειδική θήκη, βλέπω τις μπάρες ισχύος σήματος να μην επηρεάζονται καθόλου και μάλιστα η ένδειξη σε dΒm παραμένει ακριβώς η ίδια.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 ώρες πριν, Krusty είπε

Όντως αν "ζοριστεί" το κινητό πχ μέσα στον ανελκυστήρα ή διαμέρισμα εκπέμπει προς το μέγιστο. Όταν βάζω όμως την ειδική θήκη, βλέπω τις μπάρες ισχύος σήματος να μην επηρεάζονται καθόλου και μάλιστα η ένδειξη σε dΒm παραμένει ακριβώς η ίδια.

Ενδιαφέρουσα αυτή η παρατήρηση. Πιθανών να κάνει απλή ανάκλαση γιαυτό και δεν επηρεάζεται το σήμα. Δεν έτυχε ποτέ να μελετήσω σχετικά με τις εν λόγο θήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω και ένα αλουμινόχαρτο να βάλεις με διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες του κινητού σου, πίσω στο κινητό σου, θα δεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Όντως και εγώ πιστεύω με τις αντανακλάσεις δεν επηρεάζεται σημαντικά ο πομποδέκτης του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, Krusty είπε

Πιστεύω και ένα αλουμινόχαρτο να βάλεις με διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες του κινητού σου, πίσω στο κινητό σου, θα δεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Όντως και εγώ πιστεύω με τις αντανακλάσεις δεν επηρεάζεται σημαντικά ο πομποδέκτης του κινητού.

Βεβαια με την ανακλαση, το ηλεκτρομαγνητικο κυμα αλλαζει την κυμματομορφη του. Και καλο ειναι να αποφευγουμε τα πειραματα σε αυτες τις συχνοτητες :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το ήξερα αυτό. Πάντως στον καθρέπτη όταν καθρεπτιζόμαστε δεν βλέπουμε και καμία αλλαγή. Ένα άλλο περίεργο του πομποδέκτη είναι ότι ακόμα και αν δεν έχουμε επαφή μαζί του με το χέρι πχ, αλλά τον πλησιάζουμε πολύ κοντά, τότε και το χέρι μας λειτουργεί ως πομποδέκτης ως αγώγιμο σώμα! Κλασικό παράδειγμα όταν πλησιάζουμε την κεραία ενός ραδιοφώνου και πιάνουμε έτσι καλύτερο σήμα μερικές φορές!

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε θέματα ακτινοβολίας και προστασίας από αυτήν, οι γιατροί δεν είναι ειδικοί. Προφανώς ακούμε την άποψή τους και την ζυγίζουμε αλλά όταν αφορά θέμα Ακτινοπροστασίας ο γιατρός δεν έχει καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, Krusty είπε

Δεν το ήξερα αυτό. Πάντως στον καθρέπτη όταν καθρεπτιζόμαστε δεν βλέπουμε και καμία αλλαγή. Ένα άλλο περίεργο του πομποδέκτη είναι ότι ακόμα και αν δεν έχουμε επαφή μαζί του με το χέρι πχ, αλλά τον πλησιάζουμε πολύ κοντά, τότε και το χέρι μας λειτουργεί ως πομποδέκτης ως αγώγιμο σώμα! Κλασικό παράδειγμα όταν πλησιάζουμε την κεραία ενός ραδιοφώνου και πιάνουμε έτσι καλύτερο σήμα μερικές φορές!

Σωστά.

16 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Πάντως σε θέματα ακτινοβολίας και προστασίας από αυτήν, οι γιατροί δεν είναι ειδικοί. Προφανώς ακούμε την άποψή τους και την ζυγίζουμε αλλά όταν αφορά θέμα Ακτινοπροστασίας ο γιατρός δεν έχει καμία σχέση.

Και όμως κατα ένα βαθμό είναι. Είναι οι μόνοι που γνωρίζουν σχετικα με την επίδραση της θερμανσης των ιστων κλπ

Σε συνδυασμό με αλλα συγκεκριμενα επαγγελματα, κατα τη γνωμη μου ειναι οι μονοι που δικαιουνται να μιλανε για το θεμα αυτο και οι υπολοιποι μπορουμε να κανουμε απλα κουβεντα χωρις να επηρεαζουμε τα πιστευω των αλλων :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zernex201 said:

Σωστά.

Και όμως κατα ένα βαθμό είναι. Είναι οι μόνοι που γνωρίζουν σχετικα με την επίδραση της θερμανσης των ιστων κλπ

Σε συνδυασμό με αλλα συγκεκριμενα επαγγελματα, κατα τη γνωμη μου ειναι οι μονοι που δικαιουνται να μιλανε για το θεμα αυτο και οι υπολοιποι μπορουμε να κανουμε απλα κουβεντα χωρις να επηρεαζουμε τα πιστευω των αλλων 😛

Φυσικά και γνωρίζουν την επίδραση της ακτινοβολίας στην ύλη, όμως σε θέματα Ακτινοπροστασίας δεν είναι αυτοί στους οποίους πρέπει να απευθυνόμαστε.(Σε μελέτες Ακτινοπροστασίας και γενικά για θέματα Ακτινοπροστασίας τα μεγάλα νοσοκομεία έχουν εξειδικευμένο προσωπικό το οποίο τα αναλαμβάνει και τα υπογράφει κιόλας. Κάτι που οι γιατροί δεν μπορούν να κάνουν εκ του νόμου. Για μικρότερα συνήθως είναι εξωτερικοί συνεργάτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 9/5/2021 στις 6:48 ΜΜ, VonLoutsos είπε

Φυσικά και γνωρίζουν την επίδραση της ακτινοβολίας στην ύλη, όμως σε θέματα Ακτινοπροστασίας δεν είναι αυτοί στους οποίους πρέπει να απευθυνόμαστε.(Σε μελέτες Ακτινοπροστασίας και γενικά για θέματα Ακτινοπροστασίας τα μεγάλα νοσοκομεία έχουν εξειδικευμένο προσωπικό το οποίο τα αναλαμβάνει και τα υπογράφει κιόλας. Κάτι που οι γιατροί δεν μπορούν να κάνουν εκ του νόμου. Για μικρότερα συνήθως είναι εξωτερικοί συνεργάτες).

Ναι, για την ακτινοπροστασία συμφωνώ πλήρως. Υπάρχουν σαφώς πιο ειδικοί που γνωρίζουν την συμπεριφορά των ηλεκτρομαγνητικών κυμμάτων κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...