Προς το περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κινητών τηλεφώνων


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η προσωπική μου άποψη είναι να ακολουθήσουμε τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

 

Χμμμ ναι... Αυτού του οργανισμού που τότε το μακρινό 2009 αν θυμάμαι καλά, είχε σπείρει παγκοσμίως τον πανικό με τη "γρίπη των χοίρων" και έβαλε τον τότε υπουργό μας υγείας να σπαταλήσει πολύτιμους κρατικού πόρους για να αγοράσει 16 εκατ. δόσεις εμβολίων που δεν χρησιμοποιήθηκαν γιατί αποδείχτηκε ότι δεν υπήρχε κανένα ουσιαστικό πρόβλημα (έτσι απλά ενημερωτικά είχα ασθενήσει κι εγώ τότε). Ευχαριστώ αλλά θα επιλέξω να είμαι άρκετά επιφυλακτικός με τις απόψεις τέτοιων "οργανισμών"... Αποδεικνύονται συχνά από "λίγοι" έως και επιλεκτικά  υπηρέτες -συγκεκριμένων- συμφερόντων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 519
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Χρησιμοποιούμε τα κινητά με μέτρο πιο επικίνδυνη είναι η ψυχική εξάρτηση παρά από τις ακτινοβολίες που λένε. κάθε μέρα είμαστε εκτεθειμένοι σε κεραίες τηλεφώνων ρούτερ κ.τ.λ.(οποτε τα κινητα ειναι το λιγοτερο).Πιο επιβλαβείς είναι οι γεμάτες συντηρητικά τροφές παρά από την ακτινοβολία των κινητων.Επεισης διαβάζετε πολλές έρευνες όχι μια... δεν διαφωνώ ότι ακτινοβολία είναι επικίνδυνη για αυτό να προσέχουμε όσο μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση σχετικά με τον δείκτη SAR. Θέλω να αγοράσω κινητό και ενώ έχω βρει μοντέλα με χαμηλό δείκτη SAR στο αυτί, στο σώμα είναι όχι απλά μεγαλύτερος αλλά μερικές φορές πάνω από διπλάσιος π.χ. Lenovo Κ6 με δείκτη SAR ear 0,618 ενώ στο σώμα έχει 1,167 το Samsung J7 2016 με 0,34 / 1,36 αντίστοιχα. Είναι φυσιολογικό ένα κινητό να εκπέμπει μεγαλύτερη ακτινοβολία στην αναμονή στην τσέπη σου από ότι όταν μιλάς? Θα ήταν πιθανός λόγος απόρριψης (κατά την γνώμη σας) ένα κινητό με υψηλό δείκτη SAR σώματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

yiankap

τα lg , samsung, οπως το 0.34, που εγραψες

ειναι καλα σε σαρ.

 

ΑΛΛΗ μετρηση με αλλες παραμετρους στην τσεπη κανουν. το πρωτο να κοιτας νουμερο.

 

φυσικα και ναι εγω πανω απο 0.6 κινητο πονοκεφαλο εχω.

 

ειναι θεμα αλγοριθμου για την λειτουργια κεραιας.

 

μην αγχεσαι.. εγω τσιμπησα ενα g4 φτηνα και μιλαω με τις ωρες τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
"The minimum separation distance for body-worn testing was 15 mm (about 0.6 of an inch). According to Samsung, "To meet RF exposure guidelines during body-worn operation, the device should be positioned at least this distance away from the body." 
 

The SARs for the Apple iPhone 6 and iPhone 6 Plus were obtained at a separation distance of 5 mm (about 0.2 of an inch) from the body so the body-worn SAR values are not comparable to those reported for the Samsung phones."

 

Εν ολίγης και απορρω πραγματικα , η Samsung κανει μετρήσεις και δινει τις τιμές Sar για αποστάση 1,5 εκατοστών απο τον ιστό και η Apple δίνει Sar για 0,5 εκατοστά απο τον ιστό. Δεν είναι λογικό να εχει υψηλότερο Sar η Apple και η κάθε Apple ? Δεν υπάρχει στανταρ ως προς την απόσταση ?

 

Επίσης ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας μετα απο νεες έρευνες ετοιμάζεται τους επόμενους μηνες να κατατάξει στην πρώτη κατηγορία καρκινογόνων την χρήση κινητών.

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αγορά General Mobile 5D σήμερα, συσκευή εγκεκριμένη από την Google, ως συσκευή Android One. Δημοσιευμένo SAR στα καταστήματα και στην ιστοσελίδα κατασκευαστή 0,288. Μέσα στο manual της συσκευής, τιμή SAR 0,946. Αυτό δεν είναι παραπλάνηση καταναλωτή; Πού απευθύνομαι έτσι για το γαμώτο;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας μετα απο νεες έρευνες ετοιμάζεται τους επόμενους μηνες να κατατάξει στην πρώτη κατηγορία καρκινογόνων την χρήση κινητών.

 

Κάτι αξιόπιστο σε πηγή; Αυτά τα ΘΑ κατατάξει μου ακουγονται για clickbait υλικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 20/9/2017 στις 3:54 ΠΜ, isay είπε

Κάτι αξιόπιστο σε πηγή; Αυτά τα ΘΑ κατατάξει μου ακουγονται για clickbait υλικό

Εδώ που τα λέμε, αν έχει το κινητό πάνω σου, 15 ώρες την μέρα πάνω σου, δεν είναι και λίγο.
Και κάποιοι τα παίρνουν αγκαλιά όταν κοιμούνται. Ή τα έχουν δίπλα στο κομοδίνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ερχόμενος από Σουηδία παρατήρησα ότι η μπαταρία του κινητού δε μου κρατάει το ίδιο στην Ελλάδα... και βέβαια το χάλια γενικά σήμα εδώ.

Με το να υπάρχει τέτοια δαιμονοποίηση των κεραιών αφενός κάποιοι θησαυρίζουν (εκβιάζουν με υψηλά ενοίκια τους παρόχους και τα κρύβουν σαν καμινάδες) αφετέρου έχουμε ένα κινητό συνέχεια πάνω μας που εκπέμπει στο φουλ για να βρει σήμα.

Υπότίθεται θέλουμε να προστατευτούμε από την ακτινοβολία και καταλήγουμε να κάνουμε ακριβώς το αντίθετο!

Α ρε Ελλάδα! Ποτέ δεν πεθαίνεις!

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Η ακτινοβολία από τα κινητά είναι υπέρυθρη, που σημαίνει ΌΧΙ ιονίζουσα επομένως ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ, για όνομα του θεού. Τέτοιες ακτινοβολίες απλά θερμαίνουν, άρα ό,τι πάθεις θα το πάθεις από τη θέρμανση του εγκεφάλου και των ζωτικών οργάνων. Δε λέω, μπορεί να είναι επικίνδυνα τα κινητά, αλλά αυτό ρε παιδί μου να διαβολοποιούμε ό,τι μας φανεί επικίνδυνο και να λέμε ότι πρέπει να το αποφεύγουμε... Έλεος δηλαδή. Ας πηγαίνουμε τότε όλοι με τηλεκάρτες να παίρνουμε τηλέφωνο, να το κάνουμε μόδα δηλαδή για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Εγώ πάντως λέω μια ζωή την έχουμε, τώρα να κάτσω να βασανίζομαι και να σκέφτομαι τι είναι βλαβερό και τι όχι νομίζω δεν είναι ζωή. Πας και δεν χρησιμοποιείς κινητό, κάνεις δίαιτα, αθλείσαι εξαντλητικά κλπ και μπορεί αύριο να σε πατήσει ένα αυτοκίνητο και να τελειώσει η ιστορία... Γι' αυτό λέω, όσο έχουμε αυτή τη ζωή ας τη ζήσουμε χωρίς έννοιες, παίρνοντας πάντα μια προστασία, αλλά όχι και να παρατήσουμε εντελώς κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...