Προς το περιεχόμενο

Τελικα παιρνει πολυ ξεσκισμα...


evansdimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποτελεσματα απο ενα P4 στα 2.4!!!

Θερμοκρασια 38 idle και 52 μετα απο 30 λεπτα σκισιματος στο NFS MW.

Μνημες Κingston 2x512 στα 333.

Default ρευμα.

post-16511-129062928676_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εκανα μ...κια sorry. Πουθενα δε φαινεται ο επεξεργαστης μκαι ποσο τον εχω overclockarei.

Ξαναεκανα το benchmark και οριστε μια πιο καθαρη εικονα:

 

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/evansdimo/42889/510683

Λετε να παιρνει ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε evansdimo έχεις northwood 2,4 και τον πήγες 3,0;;;;

Στα πόσα volt δουλεύει τώρα;Έχω τον ίδιο και θέλω να του κάνω overclock και το 2,8 μου φαινόταν λίγο δύσκολο αλλά τώρα με το 3,0 που είδα και με τον Dark_son20 που λέει οτι θα δώσει κι άλλο δεν ξέρω μέχρι που θα να τον πάω!(μέχρι εκεί που πάει βέβαια αλλά...)!

Εγώ τώρα έχω 25 idle και 38 full load(με θερμοκρασία δωματίου 40cm από το πλαινό του κουτιού 28C) μετά από τρέξιμο του 3D Mark05 10 φορές repeat και την ίδια θερμοκρασία παρατήρησα με 15λεπτο τέστ του CPU BurnIn v4.0!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε evansdimo έχεις northwood 2' date='4 και τον πήγες 3,0;;;;

Στα πόσα volt δουλεύει τώρα;Έχω τον ίδιο και θέλω να του κάνω overclock και το 2,8 μου φαινόταν λίγο δύσκολο αλλά τώρα με το 3,0 που είδα και με τον Dark_son20 που λέει οτι θα δώσει κι άλλο δεν ξέρω μέχρι που θα να τον πάω!(μέχρι εκεί που πάει βέβαια αλλά...)!

Εγώ τώρα έχω 25 idle και 38 full load(με θερμοκρασία δωματίου 40cm από το πλαινό του κουτιού 28C) μετά από τρέξιμο του 3D Mark05 10 φορές repeat και την ίδια θερμοκρασία παρατήρησα με 15λεπτο τέστ του CPU BurnIn v4.0![/quote']

 

O 2.4 θα πάει άνετα μέχρι τα 2.8 με default τάσεις... (ανάλογα το μοντέλλο πάντα αλλά δεν είναι τρομερή η διαφορά).

Για παραπάνω από αυτό (δηλαδή 3.0+ ) θα πρέπει να δώσεις επιπλέον ρεύμα.

Αν έχεις καλό κομμάτι μπορεί να δεις μέχρι και 3,2+ .

 

ΟΛΑ τα παραπάνω φυσικά με ΠΟΛΥ καλή ψύξη, καλό τροφοδοτικό με σταθερά ρεύματα, καλό μπόρντ και καλές μνήμες...

 

ΕΝΝΕΙΤΕ επίσης ότι θα κάνεις τις αυξήσεις σε πολύ μικρά βήματα και με πολλά h/w τέστς κάθε φορά...

 

Yπολόγισε ακόμα ότι για καθημερινή χρήση με σταθερότητα και χωρίς κινδύνους είναι προτιμότερο να μην έχεις ένα ακραίο o/c αλλά κάτι τί λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα έχω 25 idle και 38 full load(με θερμοκρασία δωματίου 40cm από το πλαινό του κουτιού 28C) μετά από τρέξιμο του 3D Mark05 10 φορές repeat και την ίδια θερμοκρασία παρατήρησα με 15λεπτο τέστ του CPU BurnIn v4.0!

e logiko einai.to ena einai benchmark vga kai to allo ekseidikeumeno cpu stress test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e logiko einai.[b']to ena einai benchmark vga kai to allo ekseidikeumeno cpu stress test.[/b]

Ναι αλλά έχει και CPU test το 3D MARK05!

Παρόλα αυτά παρατήρησα τις ίδιες θερμοκρασίες!

Επίσης κανένα καλό CPU test ξέρετε;Θέλω να το βάλω να τρέχει για κανένα μισάωρο με full aircondition και καλοριφέρ να δώ μέγιστες θερμοκρασίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε evansdimo έχεις northwood 2' date='4 και τον πήγες 3,0;;;;

Στα πόσα volt δουλεύει τώρα;Έχω τον ίδιο και θέλω να του κάνω overclock και το 2,8 μου φαινόταν λίγο δύσκολο αλλά τώρα με το 3,0 που είδα και με τον Dark_son20 που λέει οτι θα δώσει κι άλλο δεν ξέρω μέχρι που θα να τον πάω!(μέχρι εκεί που πάει βέβαια αλλά...)!

Εγώ τώρα έχω 25 idle και 38 full load(με θερμοκρασία δωματίου 40cm από το πλαινό του κουτιού 28C) μετά από τρέξιμο του 3D Mark05 10 φορές repeat και την ίδια θερμοκρασία παρατήρησα με 15λεπτο τέστ του CPU BurnIn v4.0![/quote']

 

Ρευματα δεν εχω σηκωσει ακομα καθολου. Το μονο που φαινοταν να με μπλοκαρει ηταν οι μνημες που δουλευουν στα 333 και με overclock εφταναν τα 400 κατι. Κατεβασα τις μνημες στα 266 και μετα αρχισα να ανεβαζω την CPU μεχρι που εφτασαν παλι οι μνημες να δουλευουν στα 340 (αν θυμαμαι καλα.) Δοκιμασα να τον σηκωσω και αλλο (3.1 με 5% παραπανω ρευμα) και δουλεψε κανονικα. Αλλα προς το παρον ας μη ζοριζω τη τυχη μου...

Και ολα αυτα με 2 12αρηδες στο κουτι και την απλη ΧΡ 90 της Thermalright.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 2.4 θα πάει άνετα μέχρι τα 2.8 με default τάσεις... (ανάλογα το μοντέλλο πάντα αλλά δεν είναι τρομερή η διαφορά).

Για παραπάνω από αυτό (δηλαδή 3.0+ ) θα πρέπει να δώσεις επιπλέον ρεύμα.

Αν έχεις καλό κομμάτι μπορεί να δεις μέχρι και 3' date='2+ .

 

ΟΛΑ τα παραπάνω φυσικά με ΠΟΛΥ καλή ψύξη, καλό τροφοδοτικό με σταθερά ρεύματα, καλό μπόρντ και καλές μνήμες...

 

ΕΝΝΕΙΤΕ επίσης ότι θα κάνεις τις αυξήσεις σε πολύ μικρά βήματα και με πολλά h/w τέστς κάθε φορά...

 

Yπολόγισε ακόμα ότι για καθημερινή χρήση με σταθερότητα και χωρίς κινδύνους είναι προτιμότερο να μην έχεις ένα ακραίο o/c αλλά κάτι τί λιγότερο.[/quote']

Όταν λές με default τάσεις τι εννοείς;Αυξάνοντας το FSB;

Από ότι έχω διαβάσει αυξάνοντας μια τιμή αναιβένουν όλες αντίστοιχα!

Αν μπορείς εξήγησέ μου και εάν έχεις και κανένα πλήρη οδηγό για overclocking ευσπρόδεκτος!

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές με default τάσεις τι εννοείς;Αυξάνοντας το FSB;

Από ότι έχω διαβάσει αυξάνοντας μια τιμή αναιβένουν όλες αντίστοιχα!

Αν μπορείς εξήγησέ μου και εάν έχεις και κανένα πλήρη οδηγό για overclocking ευσπρόδεκτος!

 

Thanks!

 

Αυτες που εχει το motherboard για τον επεξεργαστη οταν τον εχεις να δουλευει σαν 2.4.

Το ρευμα εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

px sto toast pou einai autou kathe autou cpu stress test an to exeis se normal priority tha douleuei mia xara.an to valeis omos se high priority ekei pou nomizes pos isoun rock stable paizei na crasharei se 5 lepta.

logika krino pos to cpu test tou 3d mark tha`nai se tipota low priority kai tha xrisimopoiei sigkekrimenes instructions stin cpu xoris na tin foularei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...