Προς το περιεχόμενο

Τελικα παιρνει πολυ ξεσκισμα...


evansdimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

cpu29995uz.jpg

 

Και ενα δικό μου δείγμα απο το τι σηκώνει κι ο δικός μου Northwood αλλα΄με πολύ παλιότερη Μ/Β.

Εως εδώ ,με λίγα λόγια με απλές ρυθμίσεις FSB apo BIOS, και μη παρ'έκει!

Είναι όμως σκυλί σε όλα τα τέστ όπως και των φίλτατων <evansdimo> και <Biull> ,αν και τον δεύτερο τον ψιλοφοβάμαι λιγάκι μήπως την έφτασε στα άκρα και έχουμε τίποτα περιπέτειες!

 

mainboard29989ei.th.jpg

 

cpu29995uz.th.jpg

 

spd29994my.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν ο επεξεργαστής δουλεύει από την ώρα που έκανα το προηγούμενο post συνέχεια το CPU BurnIn X2!Έχω ανοίξει δύο για να φτάσει η CPU το 100% της!Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ!Έτρεξα και 2 μισάωρα stability tests και άλλα 2 15λεπτα tests με αριθμητικές πράξεις(έτσι φτάνουν τον επεξεργαστή στα όρια του)!Κανένα πρόβλημα!Σταθερότατος!

Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός οτι ανέβηκε το Vcore!κάτι που δεν το είχα προσέξει στην αρχή!Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου!Παρόλα αυτά ο επεξεργαστής σταθερότατος!!!!!Σκυλί!Και επίσης σταθερά στους 30C idle από 22C και full load 45C από 38C!Ψυχρότατος..............!

Λέω όμως να βγάλω το AI Overclock γιατί δεν μου άρεσε αυτό το Vcore!

Πώς να κάνω τώρα το overclock?Μέσω του FSB,αλλά να το βάλω κατευθείαν στο 240 γαι παραδειγμα μιας και έλεγξα την σταθερότητά του ή να το αυξάνω σταδιακά κατά 10ΜΗΖ για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti se pirazei an anevenei to vcore efoson eisai se xamila temps kai statheros?

an katevaseis vcore den nomizo na anevenei toso ;)

Δίκιο έχεις αλλά επειδή δεν έχω όρεξη να αλλάζω επεξεργαστή θέλω να είμαι 1000% σίγουρος και γενικά δεν θέλω να παίξω με ρεύματα!Μέχρι στιγμής πάντος το CPU BurnIn δουλεύει τέλεια!

Παρόλα αυτά αν μπορεί να με κατατοπίσει κανένας πώς ακριβώς να πειράξω το FSB,σε τι βήματα κτλπ θα με βοηθούσε πολύ!

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File giorgo th. kai egw stin arxi nomiza pws ta kleidwnei alla me programmata gia oc mesw windows mou ta edixne anevasmena.

 

File Biull an den anevaseis Vcore o northwood den tha paei oute merxri 2,8Ghz. An thes Pragmatika na pussareis to pc vale FSB 280Mhz me Vcore sta 1,6V. Na thimase an den xekinisei na anevaseis Voltage sta Dimm kai sto AGP kai na valeis DDR Frequency 333Mhz i anevase ta latencies. Ta dio teleftaia prospathise na ta apofigeis oso to dinaton perisotero rixnoun poli to overall performance. An to tolmiseis enimerose mas kai kane kanena post me to CPU-Z sto CPU, Memory kai SPD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις αλλά επειδή δεν έχω όρεξη να αλλάζω επεξεργαστή θέλω να είμαι 1000% σίγουρος και γενικά δεν θέλω να παίξω με ρεύματα!Μέχρι στιγμής πάντος το CPU BurnIn δουλεύει τέλεια!

Παρόλα αυτά αν μπορεί να με κατατοπίσει κανένας πώς ακριβώς να πειράξω το FSB' date='σε τι βήματα κτλπ θα με βοηθούσε πολύ!

Thanks![/quote']

 

Αφιέρωσε λίγο χρόνο για να διαβάσεις αυτό:http://www.thelab.gr/reviews/ocbasics_1.php

 

Θα βρείς ότι χρειάζεσαι. ;)

 

Γενικά να γνωρίζεις ότι καλύτερα είναι να πετύχεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο FSB (το μόνο που μπορείς να κάνεις με τον Intel) με όσο το δυνατόν μικρότερη αύξηση του Vcore προκειμένου να έχεις επιδόσεις, αξιοπιστία και το κυριότερο μακροζωϊα του επεξεγαστή...

 

Καλύτερα φυσικά το manual o/c από τα κάθε AI τύπου που σου παρέχει το μπόρντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File giorgo th. kai egw stin arxi nomiza pws ta kleidwnei alla me programmata gia oc mesw windows mou ta edixne anevasmena.

dokimases me to clockgen ne deis ti times tha sou dosei?

ego me tin P4P800 dlx eimai mia xara.ta`xo kleidamparomena.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File giorgo th. kai egw stin arxi nomiza pws ta kleidwnei alla me programmata gia oc mesw windows mou ta edixne anevasmena.

 

File Biull an den anevaseis Vcore o northwood den tha paei oute merxri 2' date='8Ghz. An thes Pragmatika na pussareis to pc vale FSB 280Mhz me Vcore sta 1,6V. Na thimase an den xekinisei na anevaseis Voltage sta Dimm kai sto AGP kai na valeis DDR Frequency 333Mhz i anevase ta latencies. Ta dio teleftaia prospathise na ta apofigeis oso to dinaton perisotero rixnoun poli to overall performance. An to tolmiseis enimerose mas kai kane kanena post me to CPU-Z sto CPU, Memory kai SPD.[/quote']

 

Μαλλον εννοεις 180Mhz FSB... Αμα βαλει 280 τον διελυσε! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oups big sorries nomiza oti milagame gia FSB800 Northwood kai oxi gia ton FSB533!!!! pantws oxi oti den ginete me Nitrus alla leme twra!!!!! pantws oloi i northwood pernoun poli kalo oc xwris tin xrisi extreem cooling.

FSB 800 είναι ο δικός μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...