Προς το περιεχόμενο

Ποια η καλύτερη γλώσσα προγραμματισμού;


msnhulk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

gia -sxedon- ta panta iparxei i C.

Alla opws leei o panosru, mathe prwta na "skaveis". To ti ergaleio tha xrisimopoieis gia to "skapsimo", einai to epomeno stadio.

Min kleidwseis tis gnoseis sou se mia glwssa. Κάηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sosta! :D pisteyo pos h c einai mia poly kalh epilogh!

alla an thes kati gia web kyrios mporeis n' arxiseis apo javascipr h opoia einai OOP katharh (Opject Oriented Programing) opos episeis kai h C einai kai ayth OOP se c ftiaxthkan ta windows, palia glossa alla panysxhrh kai h php apo thn c ftiaxnthke opos episeis kai ta windows vista ! telos na po pos oles oi glosses pou yposthrizoun OOP style den mporoun na kanoun extend parapano apo mia class eno h c mporei. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδια που μιλησαν παραπανω εχουν απόλυτο δικιο...Δεν υπαρχει σε αυτη την ερωτηση απολυτα σαφης απαντηση φιλε μου...Δεν υπαρχει καποια γλωσσα προγραμματισμου που να μπορεις να κανεις τα παντα...Ολα τα πραγματα ειδικα σε θεματα υπολογιστων ειναι ενα trade-off!! Τα σκεφτεσαι καλα, τα ζυγιζεις και αποφασιζεις τι θα κανεις τελικα. Υπαρχουν αρκετες γλωσσες προγραμματισμου. Εξαρταται με το τι θες να κανεις... Αν θες να φτιαξεις Object-oriented εφαρμογες κατα κυριο λόγο γραφεις σε C++ ή Java που ειναι αρκετα ισχυρες. Αλλες παλι φορές σε ΡΗΡ. Αν θες πολυ απλες εφαρμογες στο διαδικτυο (απλα κι ευκολα site χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις) γραφεις σε ΗΤΜL. Παντως μια ευρεως διαδεδομενη γλωσσα, πολυ δυνατη, αρκετα ευελικτη, για "ελαφριες" και γρηγορες εφαρμογες ειναι η C. Σκεψου οτι εχουν γραφτει λειτουργικα συστηματα σε αυτη τη γλωσσα και συνεχιζουν να γραφονται...!! Παντως ολα είναι θεμα καλης διαθεσης, να μαθεις γενικοτερα καλο προγραμματισμο (χρειαζεται ακρετο κοπο!) και να μπεις στη νοοτροπια του, αποκτωντας αλγοριθμικη σκεψη, παρα οτιδηποτε αλλο. Στα υπολοιπα με ορεξη για δουλεια γινεσαι συντομα καλος..!! Και να θυμασαι οτι στον προγραμματισμο ολα ειναι θεμα στυλ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asseeeeeeeeeeemblyyyyyy!!!!!!!!! :PP:PPPP

 

 

lol :P opos epe kai o Shadowthief analoga panta ti thes na kaneis! :P kai gia thn cobol gelane poloi alla einai h monh glossa pou kalypth plhros tis dynatothtes pano sta logistika mathimatika episeis gia opoion den to kserei h MS ensomatonei thn cobol sto office tora apo poia version den ksero! mporei kai na einai apo thn kainouria pou bgazei tora mporei na einai kai apo palia eilhkrina den exo idea apla to phre to mati mou se ena arthro pou diabaza! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δεν υπάρχει καμιά γλώσσα ομιλίας στον κόσμο που να είναι καλύτερη από τις άλλες (οι προσπάθειες κατασκευής μια τεχνιτής πριν 1 αιώνα περίπου απέτυχαν), έτσι δεν υπάρχει καμιά ιδανική γλώσσα προγραμματισμούς. Όμως αν θες να ασχοληθείς με κλασσικό προγραμματισμό η C είναι μια καλή αρχή. Για αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, Java & κάποια visual γλώσσα. Για μαθηματικές / επιστημονικές εφαρμογές, Matlab. Για ιστοσελίδες, XHTML και XML. Για λογικό προγραμματισμό, Lisp και Prolog. Και η assembly καλή είναι όμως δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να μάθει κανείς.

 

Πάντως μη σπαταλήσεις τον χρόνο σου με Fortran και άλλες σαβούρες σαν αυτή. Δεν τι θα μάθεις με γνώμονα τι θέλεις να φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλειδί είναι να μάθεις μια οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού πραγματικά καλά ώστε να μπορείς να φτιάχνεις μαζί της σχεδόν ότι θέλεις. Εγώ προσωπικά επέλεξα την C και ύστερα την C++ και δεν το έχω μετανοήσει, από την άλλη πλευρά μπορείς να δεις αξιόλογες εφαρμογές ακόμα και σε Visual BASIC, αυτό που μετρά είναι η εξοικείωση με την γλώσσα (αν δοκιμάσεις να μάθεις πολλές, PASCAL, C/C++, BASIC στο τέλος δεν θα ξέρεις τίποτα).

 

Τώρα αν το ερώτημα είναι για το πια είναι περισσότερο εμπορική σίγουρα η C/C++, η Java .. ενδεχομένως η Delphi (για τους fan της PASCAL) αλλά τώρα τελευταία υπάρχουν κάποια προβλήματα με την Borland..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο το ποστ μου δεν είναι σαφές

 

Αυτό που θέλω εγώ είναι να ξεκινήσω από μικρός που είμαι τώρα να ασχοληθώ με μια μόνο γλώσσα προγραμματισμού και μετά από χρόνια που θα έχω κάνει μαθήματα να μπορώ να χρησιμοποιήσω για όλες μου της ανάγκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...