Προς το περιεχόμενο

με κουράζει η οθόνη!


yiannakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω μια lcd οθόνη και από τις δεκαετίες που πέρασα μπροστά στις οθόνες με κουράζουν φοβερά τα μάτια μου. Μείωσα την φωτεινότητα και κάτι γίνεται...

Αν πάρω ένα φίλτρο antiglare θα βοηθήσει την κατάσταση, υπόψη έχω 19 LCD.

ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρο την εχεις την lcd?Αυτες οι οθονες χρειαζονται συνηθεια αρχικα γιατι ειναι πιο φωτεινες απο τις crt,θελει δηλαδη καμια βδομαδα ισως και λιγο παραπανω για να την συνηθισεις πληρως.

Επισης,εχεις φτιαξει το refresh rate?Την εχεις συνδεση με dvi την οθονη?Νομιζω με dvi συνδεση δεν χρειαζεται να αλλαξεις το refresh rate,αλλα εγω που την εχω με απλο καλωδιο μιας και δεν ειχε dvi εχω βαλει 70 hz.

 

Παντως αν ειναι παλια η lcd σου πιθανον να φταιει αυτο διοτι πριν 2-3 χρονια δεν ηταν καλες οι απεικονισεις ακομη και πιθανον να σε κουραζει αυτο και οχι η ακτινοβολια της οθονης.Ετσι και αλλιως οι lcd εχουνε αρκετα χαμηλη ακτινοβολια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο μεγαλύτερη αναλυση υποστιριζει τοσο βάλε

Φίλτρο σε LCD οθόνη δεν εχει νόημα.

 

Καλου κακου πήγαινε και σε εναν οφθαλμίατρο διοτι μπορει να μήν είναι μόνο η οθόνη και φρόντισε να έχεις καλο φωτισμο στο δωμάτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως παιζει ρολο.Στο dvi δεν ξερω τι γινεται αλλα εγω που δεν εχω dvi στα 60hz default τα γραμματα ειναι θολα και γενικα η εικονα οχι καλη.Οταν ανεβασω σε 70 hz τα γραμματα και η εικονα γινονται sharp οπως θα πρεπε να ναι .Δεν ξερω γιατι γινεται αυτο,αλλα ετσι ειναι.Στην δικια μου τουλαχιστον που ειναι samsung syncmaster 192v 19''.

 

Υ.Γ Η συμβουλη για οφθαλμιατρο ειναι σωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File kai emena me piraze sta matia i LG.Eixa pari tin 1715s .Tora pira mia samsung 730BF tin evala sto DVI kai kaaaathomai me tis ores xoris kanena provlima.Ksekourazontai ta matia mou oso tin koitazo :)

Stin LG an balis filtro isos na ine ligo kalitera dokimase to.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi tft othones genika einai pio fwteines. opws eipe kai enas allos filos pio panw tha thn synhthiseis meta apo liges meres (se periptwsh pou thn phres twra). ama thn exeis kairo kai den mporeis na thn synhthiseis mou fenetai poly periergo. Pes kai se kana allon filo na katsei ligo sto pc sou na dei ama ton kourazei kai auton...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα η LG μου τις πρώτες μέρες μου φαινόταν κουραστική. Αφότου όμως τη συνήθισα δεν έχω κανένα πρόβλημα κούρασης και μάλιστα έχω βάλει και την υψηλότερη ανάλυση (1280x1024).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...