Προς το περιεχόμενο

Καλως τον με και εμένα


Boban

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Οριστε με εφαγε ο Bougas.

Θέλω να εγκαταστησω ένα προγραμμα το οποιο τρεχει σε τερμιναλ. Κατα την εγκατασταση ελέγχει αν υπάρχει c και fortran. Εγω εβαλα το gcc και gfortran. Αλλά μου βγάζει :

Checking C linker :... Not Found

Error using LDCC=cc -force_flat_namespace

Type the name of your C linker

Πριν έχει βρει σωστα τον compiler.

Δοκίμασα διαφορα αλλα δεν έπιασαν. Μπορεί κανεις να βοηθησει;

 

Δοκιμασε να του δωσεις /usr/bin/ld για τον linker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικό' date=' χωρίς παρελκόμενα (πχ το iLife 06 ή το Microsoft Office 2004 test drive που βάζουν συνήθως ή όλο το Word Atlas κλπ) είναι γύρω στα 2-2,5 GB.

 

Όταν πρωτοπήρα τον iMac, έκανα ένα format και ξαναπέρασα το λειτουργικό εξ αρχής (clean install). Επέλεξα custom install και δεν έβαλα πολλά πράγματα, μόνο τα αναγκαία (για μένα). Τι να τα κάνω πχ τα παιχνίδια που δίνει η Apple μαζί, αφού δεν με ενδιαφέρουν; Γιατί να αφήσω το test drive του Office 2004 αφού θα βάλω το κανονικό Office 2004; Γιατί να έχω το Garageband που [u']ποτέ[/u] δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω;

 

Ηταν αναγκαιο να κανεις clean install?

Αφου δεν υπαρχει registry και οι συναφεις αηδιες των win, δεν μπορουσες απλα να σβησεις τους αντιστοιχους φακελους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια χαρά κι αυτό.. :) Εγώ τον πήρα μεταχειρισμένο τον Μάκη μου και δεν είχα το χρόνο αλλά και το σθένος να του κάνω clean install γιατί ως νέοπας στο χώρο του δαγκωμένου μήλου, είδα κάποια προγράμματα που σίγουρα δεν ήταν στο CD με τον τίγρη και ήθελα να μάθω κάποια πράγματα πρώτα..

 

Τώρα απλά μου λείπει ο χώρος για να κάνω ένα backup (αλήθεια, κανένα καλό prog γι'αυτό?) και ένα άλλο μεγάλο αγκάθι, ο χρόνος για το backup (αφού το install έμαθα οτι κρατάω λίγο:))...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχει δικιο τα κλαιω τοσο που το pc ειναι σπανια ανοιχτο και σχεδον κοιμαμαι με το ibook. Α και εφτιαξα και το προγραμμα και τρεχει σφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι θα σου ξαναχαλάσει.. iBook είναι αυτό, δεν φτιάχνει από την μια μέρα στην άλλη.. Έχεις παρατηρήσει ότι το format.com δεν πιάνει? Τυχαίο είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Gogos γιατι μπαινεις εδω??? Ειπαμε οτι οι Apple βγαζει για τον π..τ.ο μηχανιματα και κυριως το OS της ειναι ενα ματσο χαλια...

Μπες στο Win και πες εκει ποσο ευχαριστημενος εισαι.

Ποσο καιρο παιζεις με αυτα τα μηχανιματα που λεγονται υπολογιστες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να βάψεις το πύργο σου ασημί (κάπως έτσι http://www.apple.com/powermac/design.html) να περάσεις κάποιο windows theme (αφού με το darwin δε τη παλεύεις) και να λες κάθε μέρα έχω mac, έχω mac. Κάποια στιγμή θα το πιστέψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το ibook τα παει μια χαρα, δεν εχω κανενα προβλημα, απο software τουλαχιστον στο τομεα που ασχολουμαι υπαρχει. Απο μπαταρια κραταααααει πολυ.(Ειδικα σε ενα συνεδριο που ολοι ψαχνανε πριζες και εγω χαλαραααα)

Παντως πολυ το λιβανιζεις ολοι το ψαχνουμε πριν παρουμε κατι, εσυ το παρακανες (φιλικα παντα χωρις παρεξηγηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...