Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλα εγω πολυ απλά ρώτησα αν ειναι σωστός αυτος ο τρόπος προπόνησης πριν μπω στο κανονικό μάθημα , δεν μπορω να πω οτι ειναι σωστό ή λαθος ουτε να κρίνω διοτι δεν γνωρίζω για αυτο και ρωτάω σε οποιον εχει εμπειρία.

 

Σάν εκπαιδευτής Αυτοάμυνας έχω να σου πώ το εξής, Θεωρητικά μπορείς να μπείς σε προχορημένο τμήμα! ΑΡΚΕΙ όμως να κάνεις ζευγάρι με έναν έμπειρο ο οποίος προτίθεται να σου δείχνει και να σε διορθώνει παράλληλα με την προπόνηση (εξαρτάται αυτό βέβαια και απο το είδος της προπόνησης-τεχνική, αερόβια, ένταση κτλ κτλ)

 

Το ιδανικότερο να πάς σε αρχάριο τμήμα βέβαια αλλα όχι οτι δεν γίνεται να μπείς με προχωρημένους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάν εκπαιδευτής Αυτοάμυνας έχω να σου πώ το εξής, Θεωρητικά μπορείς να μπείς σε προχορημένο τμήμα! ΑΡΚΕΙ όμως να κάνεις ζευγάρι με έναν έμπειρο ο οποίος προτίθεται να σου δείχνει και να σε διορθώνει παράλληλα με την προπόνηση (εξαρτάται αυτό βέβαια και απο το είδος της προπόνησης-τεχνική, αερόβια, ένταση κτλ κτλ)

 

Το ιδανικότερο να πάς σε αρχάριο τμήμα βέβαια αλλα όχι οτι δεν γίνεται να μπείς με προχωρημένους.

 

 

εχω μια εντυπωση οτι οταν σου δειχνει προχωρημενος κι οχι ο δασκαλος πως να κανεις καποιες κινησεις σου μαθαινει καλυτερα ισως γτ τα εχει πιο φρεσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάν εκπαιδευτής Αυτοάμυνας έχω να σου πώ το εξής, Θεωρητικά μπορείς να μπείς σε προχορημένο τμήμα! ΑΡΚΕΙ όμως να κάνεις ζευγάρι με έναν έμπειρο ο οποίος προτίθεται να σου δείχνει και να σε διορθώνει παράλληλα με την προπόνηση (εξαρτάται αυτό βέβαια και απο το είδος της προπόνησης-τεχνική, αερόβια, ένταση κτλ κτλ)

 

Το ιδανικότερο να πάς σε αρχάριο τμήμα βέβαια αλλα όχι οτι δεν γίνεται να μπείς με προχωρημένους.

 

Απο τα λεγόμενα του προπονητή θα μπω σε αρχάριο τμήμα και αν ειμαι καλός μου αρέσει κτλπ αν θέλω μπορω να κανω σκληρότερη προπόνηση αργότερα , φαντάζομαι πως αυτο που έκανα χτές και μαλλον και σήμερα ειναι να μπω λιγο στο κλίμα κτλπ πριν το κανονικό μάθημα

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάν εκπαιδευτής Αυτοάμυνας έχω να σου πώ το εξής, Θεωρητικά μπορείς να μπείς σε προχορημένο τμήμα! ΑΡΚΕΙ όμως να κάνεις ζευγάρι με έναν έμπειρο ο οποίος προτίθεται να σου δείχνει και να σε διορθώνει

εσεις κυριε εκπαιδευτα θα βαζατε ποτε ζευγαρι εναν εμπειρο με καποιον που ηρθε πρωτη μερα ??

εγω παντως πρωτη μερα για κανα κοιλιακο θα τον εβαζα κ για τιποτα εκτασεις - διατασεις ,ουτε καν στο τμημα με τους αρχαριους ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ένας έμπειρος και τον βάλεις με έναν αρχάριο (ειδικά αν είναι η πρώτη του μέρα), τότε δεν μιλάμε για προχωρημένο μάθημα.

 

Είναι σαν να πηγαίνω εγώ, ο άσχετος, σε μάθημα autocad δεν ξέρω να τραβάω μια ευθεία γραμμή & να μου δείχνουν πώς να φτιάχνω ουρανοξύστες. Δεν παίζει, δεν γίνεται, είναι λάθος. Τόσο ο προχωρημένος χάνει την ώρα του γιατί εξηγεί πράματα/τεχνικές που ο αρχάριος δεν μπορεί να κατανοήσει ακόμα, όσο και ο αρχάριος γιατί δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό τέτοιων μαθημάτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη λίγη εμπειρία που έχω με πολεμικές τέχνες, δε θα έλεγα ότι είναι απαραίτητα λάθος να προπονούνται αρχάριοι μαζί με προχωρημένους, μέχρι κάποιο σημείο βέβαια, πχ. ζέσταμα και εξάσκηση κάποιων τεχνικών. Προσωπικά, όποτε έκανα προπόνηση με πιο προχωρημένους μπορεί να ζοριζόμουν πιο πολύ (ειδικά στην αρχή που δε ξέρεις τι είναι σωστό, τι λάθος), αλλά σε βάθος χρόνου ένιωθα ότι μάθαινα πιο γρήγορα. Σίγουρα αυτοί μπορεί να μένουν κάπως πίσω στο δικό τους πρόγραμμα, αλλά ντάξει, δεν είναι και άσχημο να βοηθούν τους πιο νέους που και που, όπως κάποτε και αυτοί θα είχαν βοηθηθεί από τους παλιούς.

 

@ SPANK: Το 30λεπτο ζέσταμα σωστό μου φαίνεται, από κει και πέρα μπορεί κάποιες προπονήσεις να αφιερώνονται αποκλειστικά στην εξάσκηση τεχνικών "εκτός ρινγκ" (χωρίς να ξέρω από Taekwondo για να είμαι ειλικρινής). Ειδικά για αρχάριους σαν κι εσένα, δε ξέρω αν η προπόνηση μέσω μονομαχίας έχει κάποιο νόημα και τι ακριβώς θα μπορούσες να εξασκήσεις με αυτό το τρόπο σε αυτή τη φάση.

Γνώμη μου, αν δεν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο, πήγαινε αν μπορείς κανα 2 φορές ακόμα για να δεις αν γίνεται δουλειά καθώς κι αν σου αρέσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη λίγη εμπειρία που έχω με πολεμικές τέχνες, δε θα έλεγα ότι είναι απαραίτητα λάθος να προπονούνται αρχάριοι μαζί με προχωρημένους, μέχρι κάποιο σημείο βέβαια, πχ. ζέσταμα και εξάσκηση κάποιων τεχνικών. Προσωπικά, όποτε έκανα προπόνηση με πιο προχωρημένους μπορεί να ζοριζόμουν πιο πολύ (ειδικά στην αρχή που δε ξέρεις τι είναι σωστό, τι λάθος), αλλά σε βάθος χρόνου ένιωθα ότι μάθαινα πιο γρήγορα. Σίγουρα αυτοί μπορεί να μένουν κάπως πίσω στο δικό τους πρόγραμμα, αλλά ντάξει, δεν είναι και άσχημο να βοηθούν τους πιο νέους που και που, όπως κάποτε και αυτοί θα είχαν βοηθηθεί από τους παλιούς.

 

@ SPANK: Το 30λεπτο ζέσταμα σωστό μου φαίνεται, από κει και πέρα μπορεί κάποιες προπονήσεις να αφιερώνονται αποκλειστικά στην εξάσκηση τεχνικών "εκτός ρινγκ" (χωρίς να ξέρω από Taekwondo για να είμαι ειλικρινής). Ειδικά για αρχάριους σαν κι εσένα, δε ξέρω αν η προπόνηση μέσω μονομαχίας έχει κάποιο νόημα και τι ακριβώς θα μπορούσες να εξασκήσεις με αυτό το τρόπο σε αυτή τη φάση.

Γνώμη μου, αν δεν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο, πήγαινε αν μπορείς κανα 2 φορές ακόμα για να δεις αν γίνεται δουλειά καθώς κι αν σου αρέσει...

 

Δεν εχω κανει practice με καποιον αλλον μαζι αρχάριο η προχωρημένο μεσα στο ρινγκ και ουτε μου ειπαν κατι τετοιο απλαη πρώτη προπόνηση χτες και ισως και σήμερα ειναι ψιλοατομική (ειμαστε αλλα 2 άτομα) στους σάκους αφου ειναι καποιος που μας δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι είναι αυτά που λέτε; Αν είναι δυνατόν να λέτε ότι είναι σωστό να κάνει άσχετος με προχωρημένο προπόνηση.

 

Αν θέλεις να μάθεις κάτι ξεκινάς από το 0 και σιγά σιγά με κόπο, επιμονή και ιδρώτα ανεβαίνεις προς τα πάνω. Αν δεν υπάρχει υπομονή και αυτογνωσία και ξεκινάει κάποιος να μάθει με σκοπό να πάει για 1-2-5-10 μήνες και να μάθει τα πάντα....τότε καλύτερα να μην ξεκινήσει καν.

Γιατί στο τέλος δεν θα ξέρει ΤΙΠΟΤΑ καλα. Θα ξέρει λίγο από όλα και στην καλύτερη περίπτωση μέτρια.

Έχω δει περιπτώσεις με 1 μήνα προπόνηση Kickboxing να πάει ο άλλος σε αγώνες και να προσπαθεί να βγάλει παπάδες από τεχνικές μέσα στο ρινκ. Για γέλια ήταν. Ντροπή στον δάσκαλο του και ντροπή και στον ίδιο. Εδώ δεν ήξερε καλά καλά να πατάει στα πόδια του σωστά...

 

Αν δεν ξέρεις τα βασικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τότε δεν πας πουθενά. Αν δεν τα μάθεις τα βασικά στην αρχή ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ, τότε δεν θα τα μάθεις ΠΟΤΕ σωστα. Και αν συνηθήσεις να κάνεις τα βασικά λάθος θέλει πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια να τα "ξεμάθεις"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πρώτο μήνα κάθεσαι καθρεφτη και βαράς στον αέρα ενώ μαθαίνεις την μαχητική στάση και την εναλλαγή του βάρους του σώματος στα χτυπήματα. Επίσης μαθαίνεις σωστό ζέσταμα και διατάσεις. 2ο μήνα μαθαίνεις να βαράς αέρα εν κινήσει (βασικούς βηματισμούς όχι πολύ κίνηση)

 

 Δεν έχει νόημα να κάτσεις ζευγάρι με κάποιον , ούτε να βαρέσεις σάκο / στόχους σε αυτή την φάση (εντάξει στόχοι είναι οκ αν προσπάθείς να τους δουλέψεις μαθαίνοντας τεχνική)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι είναι αυτά που λέτε; Αν είναι δυνατόν να λέτε ότι είναι σωστό να κάνει άσχετος με προχωρημένο προπόνηση.

καταρχην δε σεβεσαι τον προχωρημενο αν του το κανεις αυτο κ κατα δευτερον του καταστρεφεις την προπονηση της ημερας..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον ακριβώς λόγο? Γιατί εγώ το θεωρώ ας πούμε απάτη το σύστημα στην Ελλάδα. Και το MMA βεβαίως που μετά από την επιτυχία στην Αμερική, ξεφυτρώσαν σχολές εδώ λες και όλοι οι ελληνάρες είχαν πάνω από 1 χρόνο εμπειρία σε MMA και Krav Maga (το ξέραν και στο χωριό τους). Τώρα για Kickboxing, Karate, Taekwondo, Box, ναι, έχουμε φοβερούς δασκάλους και αθλητές με χρόνια εμπειρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ μαζί σου. Krav maga & MMA δουλεύουν άψογα, και επειδή πλέον είναι ευρέως γνωστά δεν σημαίνει πως είναι μόνο hype και απο πρακτικότητα μηδέν. Εύκολα στην εκμάθηση (ειδικά το krav maga), γρήγορα & αποτελεσματικά, σε πολύ λιγότερο χρόνο απο άλλες πολεμικές τέχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...