Προς το περιεχόμενο

Player με υποστήριξη υποτίτλων ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ vlc & mplayer


dali13gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Κανένας Player με υποστήριξη υποτίτλων πλην των VLC & MPlayer?

 

Τους δοκίμασα και τους 2 και ο μεν VLC μου βγάζει error και δεν τους αναγνωρίζει, ο δε MPlayer δεν κάνει τίποτα, απλά παίζει την ταινία σκέτη.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κατι σχετικο ήθελα να ρωτησω κι εγω...

Ο VLC παιζει τους υποτιτλους, αλλα πρεπει να ορισεις το encoding στα ελληνικα.

 

Αυτο που εγω ψαχνω ειναι να ξεκινουν αυτοματα οι υποτιτλοι κι οχι καθε φορα να πρεπει να οριζω εγω τη θεση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το VLC πάμε στο:

 

Preferences >>> Input / Codecs >>> Other codecs >>> Subtitles

 

Εκεί, αλλάζουμε το default encoding από System Default σε ISO-8859-7. Έτσι, θα φορτώνει αυτόματα το σωστό encoding για τους υπότιτλους κάθε φορά. :)

 

 

Αλλιώς, θα πρέπει να μην ανοίγουμε τα avi με double click αλλά να ανοίγουμε το VLC, να πηγαίνουμε στο File > Open και από εκεί να επιλέγουμε την ταινία μας, τους υπότιτλους και το encoding. Αλλά ο άλλος τρόπος είναι σαφώς καλύτερος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν βρε georgeadams, πες με(!) οτι έκανες ξεχωριστό thread την ερώτησή μου! Όχι τίποτ' άλλο, αλλά το έκανα χτες αργά το post και άρχισα να έχω αμφιβολίες αν όντως το έκανα ή το είδα στον ύπνο μου! :-D :mrgreen:

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά όπως και στον Boban, σε αυτό το panel στις ρυθμίσεις όπως και σε άλλα δύο, μου βγάζει ένα κενό αντι για επιλογές. :-? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok... Μπορείτε πλέον και επίσημα να μου απονείμετε το βραβείο noobie στο Mac OS X... :mrgreen:

 

Πως να μπορώ να ρυθμίσω τους υποτίτλους αφού στο menu που φαίνεται και από πάνω, δεν έκανα κλικ στο βελάκι για να εμφανιστεί το υποmenu... :???:

 

My apologies... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ πάλι έχω ψάξει κι έχω βρει όσα add-ons για το QuickTime το σύμπαθω πολύ (όχι δεν έχει υπότιτλους). Όπως το MPEG-2, το flip4mac κλπ...

 

Είμαι σαφώς υπέρ του QuickTime με μοναδικό, μέχρι τώρα, μειονέκτημα την μη υποστήριξη υποτίτλων (οι οποίοι είναι χρήσιμοι σε τίποτα ιαπωνό-ισπανό-εξωτικές ταινίες).

Κατά τα άλλα είναι ο απόλυτος player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...