Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, sezebo είπε

πηρα εναν μαλτεζος 160 λιτρα ινοξ επιλεκτικο 1200 με την τοποθετηση. Τα καζανια τους ειναι καλα?

Κατά τη γνώμη μου, αλλά και από άλλα σχετικά σχόλια σε αυτό το νήμα, είναι θα έλεγα κορυφή στον τύπο του ινοξ. 

Προσωπικά πήρα το glass τους, για ευνόητους ($$$) λόγους 😉, όταν μου χάλασε ο προηγούμενος που είχα, αλλά σαφώς και μου άρεσε το ινοξ τους όταν ψαχνόμουν. Μέχρι τώρα είμαι μια χαρά χειμώνα/καλοκαίρι. Βέβαια είμαι ακόμα στην αρχή. 

Και τον έχω με διπλό συλλέκτη. Το αναφέρω γιατί ειδικά ο 160άρης που πήρα και πήρες 😊 κυκλοφορεί και με μονό. Μονό μεγάλο, που ουσιαστικά είναι στο εμβαδόν του διπλού, αλλά και μικρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Κατά τη γνώμη μου, αλλά και από άλλα σχετικά σχόλια σε αυτό το νήμα, είναι θα έλεγα κορυφή στον τύπο του ινοξ. 

Προσωπικά πήρα το glass τους, για ευνόητους ($$$) λόγους 😉, όταν μου χάλασε ο προηγούμενος που είχα, αλλά σαφώς και μου άρεσε το ινοξ τους όταν ψαχνόμουν. Μέχρι τώρα είμαι μια χαρά χειμώνα/καλοκαίρι. Βέβαια είμαι ακόμα στην αρχή

Και τον έχω με διπλό συλλέκτη. Το αναφέρω γιατί ειδικά ο 160άρης που πήρα και πήρες 😊 κυκλοφορεί και με μονό. Μονό μεγάλο, που ουσιαστικά είναι στο εμβαδόν του διπλού, αλλά και μικρό 

κατσε λιγο δεν καταλαβα, εμενα μοιαζει ετσι iliaka_MALT_H_125_160_200_1_.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το μονό συλλέκτη (τον μικρό). 

Γύρω στα 2 τετραγωνικά είναι. Υπάρχει και μονός μεγάλος (αρκετά ψηλότερος από το δικό σου) αλλά και διπλός. Ανάλογα με το πόσους ορόφους μακριά είναι ο ηλιακός σου αλλά και το πόσα άτομα θα κάνουν χρήση, γίνεται και η επιλογή. Εγώ τον έχω με διπλό όπως σου είπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Έχεις το μονό συλλέκτη (τον μικρό). 

 Γύρω στα 2 τετραγωνικά είναι. Υπάρχει και μονός μεγάλος (αρκετά ψηλότερος από το δικό σου) αλλά και διπλός. Ανάλογα με το πόσους ορόφους μακριά είναι ο ηλιακός σου αλλά και το πόσα άτομα θα κάνουν χρήση, γίνεται και η επιλογή. Εγώ τον έχω με διπλό όπως σου είπα. 

ο οροφος τι σχεση εχει? θα ερθει το νερο πιο γρηγορα αν εχω μεγαλύτερο συλεκτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sezebo είπε

ο οροφος τι σχεση εχει? θα ερθει το νερο πιο γρηγορα αν εχω μεγαλύτερο συλεκτη?

Όχι βέβαια. Απλά μεγαλύτερη απόσταση σημαίνει μεγαλύτερες απώλειες. Αυτές (οι απώλειες) αντισταθμιζονται επιλέγοντας είτε μεγαλύτερο ηλιακό (χωρητικότητα) είτε μεγαλύτερο συλλέκτη. 

Ο μεγαλύτερος συλλέκτης (συγκρινομενος με μικρότερο για τα ίδια λίτρα ) πετυχαίνει υψηλότερες θερμοκρασίες και άρα σου δίνει περιθώριο να κάνεις δουλειά ακόμα και με απώλειες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Όχι βέβαια. Απλά μεγαλύτερη απόσταση σημαίνει μεγαλύτερες απώλειες. Αυτές (οι απώλειες) αντισταθμιζονται επιλέγοντας είτε μεγαλύτερο ηλιακό (χωρητικότητα) είτε μεγαλύτερο συλλέκτη

 Ο μεγαλύτερος συλλέκτης (συγκρινομενος με μικρότερο για τα ίδια λίτρα ) πετυχαίνει υψηλότερες θερμοκρασίες και άρα σου δίνει περιθώριο να κάνεις δουλειά ακόμα και με απώλειες. 

ο τυπος για 15 μετρα μου πηρε 160 ευρω . για τις σωληνες λεω. ελπιζω να εχουν καλη μόνωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sezebo είπε

ο τυπος για 15 μετρα μου πηρε 160 ευρω . για τις σωληνες λεω. ελπιζω να εχουν καλη μόνωση....

Δηλαδη 10.60ε το μετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 26ska είπε

Ρε παιδιά επιστήμη έχουμε κάνει μέχρι και το κάλυμμα του ηλιακού... Παλιότερα δεν σκέπαζε κανείς κ βγαζανε 25ετια οι ηλιακοί...Νομιζω το παραψιριζουμε,κάλυμμα το καλοκαίρι του ενός συλλέκτη και των δύο σε περίπτωση απουσιας και τέλος.

Έτσι παιχταρα μου βάλε τάξη.

ΤΕΛΟΣ και ΤΕΛΕΊΑ και καλή επιτυχία.

ΤΕΛΟΣ.

ΤΕΛΟΣ είπα????

Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Δηλαδη 10.60ε το μετρο?

Το "15 μέτρα" δεν είναι τελείως ξεκάθαρο. Λέμε για 15 μέτρα σωλήνα (7,5+7,5) ή 15 μέτρα απόσταση (30 μέτρα σωλήνα); Μήπως μέσα έβαλε και καλώδιο, σπιράλ, κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Το "15 μέτρα" δεν είναι τελείως ξεκάθαρο. Λέμε για 15 μέτρα σωλήνα (7,5+7,5) ή 15 μέτρα απόσταση (30 μέτρα σωλήνα); Μήπως μέσα έβαλε και καλώδιο, σπιράλ, κλπ;

Επιτηδες το εγραψα ετσι για να μην γραφω πολλα..  Κανονικα ο μαστορας αναφερει τιμη/μετρο και τα συνολικα μετρα που σε χρεωνει..

Τωρα αν ο αλλος δεν γνωριζει.. και ουτε προσπαθει να μαθει.. τοτε για μενα τετοια ατομα ειναι χαϊβάνια και καλα θα κανουν τα μαστορια να τους υπερχρεωνουν μηπως καποια στιγμη ξυπνησουν..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλάρωσε αδερφέ...θα έπρεπε να γνωρίζεις,πως όταν λέει κάποιος "15 μέτρα" πρέπει να το υπολογίζουμε επί 3!!!!..σωλήνας κρύου-σωλήνας ζεστού-καλώδιο ρεύματος,οπότε, η τιμή που του έκανε είναι νορμάλ...3,5 το μέτρο

Επεξ/σία από Devotee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3.5€ το μέτρο είναι κομπλέ τιμή.

Επισεις καλώδιο μπαίνει 3Χ4 για να έχει δυναμη και αντοχή (άλλοι βάζουν για οικονομία 3Χ2.5 αλλά αν είναι πολλά τα  μέτρα δεν συμφωνώ) 

Επισεις οποίος λέει ότι είναι ακριβά η θεωρεί ότι 3.5€ είναι περίεργη τιμή η άλλα τέτοια,παίρνει σωλήνες,μόνωση και καλώδιο,τα κατεβάζει από ταράτσα αυτος,τα ενώνει και τελείωσε το θέμα γιατί μέσα σε αυτές τις τιμές ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑ!!

Δεν θα μπουν μόνες τους ούτε είναι καμία δουλειά 5' και θα την κάνουμε τσάμπα στον καθένα.

 

Επισεις το συγκεκριμένο θέμα έχει κουράσει και έχει πάει μακριά η βαλίτσα με μερικούς που απαντάνε προκλητικά. Θα ήθελα να μάθω τι δουλειά κάνουν ώστε να σχολιάσω αναλογα και εγω και πολλοί άλλοι από εδώ μέσα θεωρώ ;)

Απαντάτε εκ του ασφαλούς,αλλά δεν λέτε τι δουλίτσα κάνετε ώστε να μάθουμε και εμείς να σχολιάσουμε πόσο χρεώνετε την κάθε εργασία σας (αν είστε Ελ.επαγγελματιες βέβαια και δεν είστε τίποτα άνεργοι,τίποτα στο δημόσιο και απλά αναπαράγετε ότι διαβάζετε στο ίντερνετ η ακούτε από γνωστούς και φίλους) ;)

 

Και κάτι τελευταίο,αν κάποιος Ελ.επαγγελματιας δεν σας κάνει μην τον παίρνετε.δεν νομίζω να ήρθε με το ζόρι να σας κάνει δουλεια,ελεύθερη αγορά έχουμε. :)

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Βαριεμαι ν ασχολουμαι με βλακειες.. Δεν θα καθομαι εγω να μαντευω τι εννοει ο αλλος.. Στην πιατσα παντα λενε τιμη μετρου  και αυτο ειναι το σωστο!

δε ξερω τι υπολόγισε, γραφει για σωληνες στο χαρτι που μου εγραψε 40χ4. ο ηλιακος ειναι 5 οροφους πανω απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sezebo είπε

δε ξερω τι υπολόγισε, γραφει για σωληνες στο χαρτι που μου εγραψε 40χ4. ο ηλιακος ειναι 5 οροφους πανω απο μενα.

Τωρα βγαζουμε μια ακρη.. Σε χρεωσε 4ε/μετρο. Και αφου η αποσταση οπως λες ειναι 15 μετρα προφανως ειναι 40:3=13.3 μετρα. Δηλαδη  26,6 μετρα σωληνες νερου πηγαινε-ελα και 13.3 μετρα καλωδιο ρευματος.   Διαφορετικα δεν βγαινει γιατι αν ειναι μονο σωληνες ειναι 20μετρα και εχει μεγαλη αποκλιση με τα 15μ που λες εσυ..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...