Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα σχετικά με γατάκι.


Wolfidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ''τρελλαινονται'' το εβαλα με ? .

Το οποιο παει να πει οτι θυμαμαι οτι κατι τους κανει το ωμο κρεας , αλλα δεν θυμαμαι τι .

Προφανως απο τις απαντησεις σας δεν τα κανει να τρελλαινονται , τι τους προκαλει ομως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το ''τρελλαινονται'' το εβαλα με ? .

Το οποιο παει να πει οτι θυμαμαι οτι κατι τους κανει το ωμο κρεας ' date=' αλλα δεν θυμαμαι τι .

Προφανως απο τις απαντησεις σας δεν τα κανει να τρελλαινονται , τι τους προκαλει ομως ?[/quote']

 

 

μαλλον τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τούτα και με κείνα οι γάτες έχασαν κι αυτές τον ρόλο τους! Έγιναν τεμπέλες κι αντί να κυνηγάνε κάνα ποντικάκι, τώρα κυνηγάνε κατσαρίδες και μύγες!

Δεν παθαίνουν τίποτε αν φάνε κι ωμό κρεατάκι! Οι αλανιάρες που τρώνε ότι βρούνε γιατί είναι πιο ανθεκτικές και παντός καιρού; Και οι κονσέρβες δεν είναι και η καλύτερη διατροφή: συνηθίζουν σε αυτές και μετά ότι κι αν τους δώσεις δεν το θέλουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο μπορώ να ξέρω, το να δίνεις ωμό κρέας σε γάτα είναι, κυρίως, κίνδυνος για τους ανθρώπους μιας και έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να μεταδώσουν ένα παράσιτο, το τοξόπλασμα. Η μετάδοση γίνεται μέσω των κοπράνων. Η γάτα δεν ξέρω τι συμπτώματα έχει, αλλά ο εμβολιασμός, η προσεκτική διατροφή και η αποφυγή επαφής με άλλες αδέσποτες γάτες, ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες να προσβληθούν από αυτό το παράσιτο. blink.gif

 

Ευτυχώς, το ποσοστό των ανθρώπων που μολύνονται από αυτό είναι κάπου 10%-20%.

Αυξημένος κίνδυνος υπάρχει για τις εγκύους γιατί προκαλεί βλάβες στο έμβρυο.

 

Με ένα search στο google θα βρείτε πιο ακριβείς λεπτομέρειες, φαντάζομαι. blink.gif

 

Μερικά ενδιαφέροντα που βρήκα με ένα πρόχειρο ψάξιμο:

 

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=118594

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=65188

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_08/11/2003_1281473

http://www.incardiology.gr/odigies/kreas.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τοξοπλασμα τοέχουν εκ γεννετής κληρονομικά απο γατα σε γατα αλλά και μέσω κοπράνων. Από την αλλη στατισικές μιλάνε πχ για 80%+ των Βρετανών έχουν τοξόπλασμα το οποίο κολάνε από λαχανικά και φρούτα που δεν έχουν πληθεί καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα εχθές στο Πικερμι στο Νοσ. ζώων επειδή το γατάκι είχε μια βδομάδα να αφοδευσει και έκανε και εμετους πράγμα που έδειχνε ότι η τροφή δεν προχωρούσε από το στομάχι πρός το έντερο .

 

Μπαίνω μέσα και στην ρεσεψιόν και δεν ήταν κανείς. Περιμένω και μετά από κανένα 10λεπτο μπαίνει μέσα μια πάει πίσω από το πάσο και χτυπάει κάρτα (έπεσα σε αλλαγή βάρδιας) Αρχίζει να κάνει κάτι με κάτι χαρτιά και ούτε καν μου μιλάει. Σηκώνομαι και πάω στο πάσο. Δεν μου δίνει καμιά σημασία. Την αφήνω λίγη ώρα να δω. Αρχίζω να νευριάζω. Τις λέω : Τόση ώρα κάθομαι σε σε κοιτάω και ούτε που ρώτησες αν θέλω κάτι. Εσείς γιατί δεν μου μιλήσατε, μου λέει.... !!! Τέλος πάντων τις είπα δυο λόγια αλλά έπρεπε να πω περισσότερα....

 

Τελικά ήρθε μια κοπέλα γιατρός πολύ ευγενική και πολύ καλή. Του έκανε 2 ακτινογραφίες (δεν μου φτάνει η ακτινοβολία που τρώω από την CRT, έχω και τις ακτινογραφίες του γατιού που το κρατούσα για να μην κουνηθεί)

 

Οι ακτινογραφίες δείξανε ότι το έντερο του ήταν τίγκα και ότι η λεκάνη του στην μια πλευρά είναι στραβιά οπότε το κόκαλο πιέζει το έντερο και δεν αφήνει τα κόπρανα να περάσουν.

 

Ήρθε ένας γιατρός ορθοπεδικός και μου είπε ότι υπάρχει μια εγχείρηση που είναι δικιά τους πατέντα και ότι θα πρέπει να σπάσουν την λεκάνη σε τρία σημεία για να την φέρουν στα ίσα. Την έχουν κάνει άλλη μια φόρα μόνο σε μια άλλη γάτα και πήγε καλά. (από ότι μου είπε ότι είναι εγχείρηση για σκύλους)

ρωτάω αν είναι επώδυνη και μου είπαν ότι είναι.

όσο θα στοιχήσει? 600 ευρώ στην καμιά 10καρια μέρες που θα πρέπει να μείνει μέσα από 35 ευρώ την μέρα!!!!!!!

και φυσικά κανείς δεν μου υπογράφει ότι θα πάει καλά αλλά μετά από ένα μήνα θα φανούν τα αποτελέσματα....

 

Φυσικά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα. Αλλά και πάλι το θεωρώ κλεψιά!

 

Τους είπα ότι αυτό που προτρέχει είναι να αδειάσει τώρα το έντερο. Μου είπαν ότι θα δοκιμάσουν να το αδειάσουν να σπάσουν το κομμάτι κτλ.

 

Πόσα πλήρωσα τελικά?

163,5ευρώ για 2 ακτινογραφίες και ένα κλύσμα!!!!!!!!!! Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!

 

Άσε που όταν πήγα να το πάρω μου είπε ένας πιτσιρικάς "κτηνίατρος" 'ότι δεν είχε γίνει τίποτα αλλά θα έπρεπε να του δώσω εγώ λάδια κτλ και αν δεν μπορέσει θα το ξαναπαω για να το ανοίξουν και να το αδειάσουν! Τελικά όμως το γατάκι κατάφερε να κάνει.

 

Ακόμα δεν έχει συνέλθει από την νάρκωση (18+ ώρες) αλλά παραπατάει κτλ !!!! Γιατί όμως????

 

Το νοσοκομείο στο Πικέρμι είναι πάρα πάρα πολύ ακριβό και για εμένα δεν αξίζει με τίποτα τα λεφτά που ζητάνε.

165ευρώ είναι πολλά.

 

44 ευρώ η επίσκεψη με το καλησπέρα δλδ (τελικά κόψανε και 4 ευρώ, ουάου)

60 οι πλάκες

50 το κλύσμα με την νάρκωση

+φπα

 

καλύτερα να έχει κάποιος προσωπική επαφή με τον κτηνίατρο του παρά με 10 διαφορετικούς.

Το βράδυ που πήρα τηλ γιατί ήθελα να ρωτήσω γιατί έκανε κάτι σπαστικά το γατί με τα πόδια του, ο γιατρός που ήταν εκεί δεν ήξερε τίποτα για το ζώο που είχα πάει ούτε τι φάρμακα είχαν δώσει στην νάρκωση ούτε τίποτα. Δεν θα έπρεπε να έχουν καταγράψει το περιστατικό? Νοσοκομείο δεν είναι?

 

Δεν νομίζω να ξαναπάω εκεί. Είναι απρόσωπο. Και αδικαιολόγητα ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για τον σκυλο μου,που πηγαινε να χασει το ματι του,εδωσα τοσα για την επεμβαση.και εκατ. να ητανε,θα τα εδινα,γιατι ο σκυλος μου και ο παπαγαλος μου,ειναι κομματι της ζωης μου,και της οικογενειας μου.

αυτο το γατακι,μονο ΕΣΥ μπορεις να το βοηθησεις.εγω στη θεση σου,θα εκανα οτι περναει απο το χερι μου να το βοηθησω.χωρις να υπολογισω το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες απλά δεν ξέρω αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει αυτή η εγχείρηση η οποία είναι πατέντα δικη τους όπως μου είπανε.

 

Κάτι άλλο

 

Έχουν περάσει τόσες ώρες από την Τετάρτη και το γατί παρουσιάζει πρόβλημα στο περπάτημα. Γλιστράνε, συχνά, τα πίσω πόδια του σαν να μην τα ελέγχει. Όταν το σηκώνω και το κρατάω για να περπατήσει με τα πίσω μόνο δεν περπατάει αλλά το σέρνω. Τι έγινε ρε παιδιά παρουσίασε πρόβλημα από την νάρκωση? Υπάρχει περίπτωση να πειράχτηκαν τίποτα νεύρα στο κεφάλι?

Θα πάρω τηλ να δω τι θα μου πούνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ακουστώ κάπως, λατρεύω τα ζώα και ειδικά τα γατιά, αλλα σε μια τόσο χοντρή περίπτωση ίσως πρέπει να αφήσεις τον δαρβίνο να πάρει τον δρόμο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι δεν πιστεύω στην εξέλιξη των ειδών κτλ ... αλλά αν εννοείς ότι δεν ήταν για να ζήσει, θα συμφωνήσω... Όμως το βρήκα και το έσωσα και τώρα δεν μπορώ να το αφήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω. Αλλα εγώ εννοούσα πιο δραστικά μετρα από αυτά, γενικά το ζωάκι φαίνεται πιο πολύ να υποφέρει παρα να ζει. Όπως και να ´χει, στο χέρι σου είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε γμτ το καημενο τι εχει τραβηξει!!! παρε την αποφαση και πηγαινε το για εγχειριση και οτι γινει......η θα σωθει η θα χει συνεχεια τα ιδια προβληματα.....παντως πολλα κατοικιδια βλεπω στο ανιμαλ πλανετ τα κανουν ευθανασια σε τετοιες περιπτωσεις διοτι λενε πως ολα τα ζωα εχουν φυσικες δυναμεις να επουλωνουν πληγες κλπ οποτε οι πολλες επεμβασεις ειναι πλεον αχρηστες.....ειδικα αν δεν εχεις οικονομικη δυνατοτητα...

καλη δυναμη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κρατάει κανείς να ρωτήσεις κ κάπου αλλού για γνωμάτευση.

Τόσα λεφτά δεν χρεώνουν ούτε στα κτηνιατρεία Γλυφάδα / Βουλιαγμένη / Βάρκιζα.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...