Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με πολυμηχάνημα Hp Psc2355


Greator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το πολυμηχανημα μου PSC2355. Οταν παω να εκτυπωσω(απλο χαρτι) πολλες φορες αντι να τραβηξει ενα χαρτι τραβαει 2-3. Αυτο ειναι καταστροφικο αν συμβει στη μεση μιας εκτυπωσης πολλων φυλλων μπρος-πισω. Το ιδιο προβλημα ειχα και με τον προηγουμενο εκτυπωτη μου (HP3240 αν δεν κανω λάθος).

 

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?Μηπως ειναι γνωστο flaw με τους HP?Ειναι πραγματικα απαραδεκτο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τα χαρτιά που χρησιμοποιείς μάλλον δεν θα έιναι καλής ποιότητας ή θα είναι αρκετά γυαλιστερά. Πριν πάς να τυπώσεις κάτι, καλό είναι να κουνάς λίγο τα χαρτία πριν τα βάλεις στον εκτυπωτή για να μην κολλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρτιά που χρησιμοποιείς μάλλον δεν θα έιναι καλής ποιότητας ή θα είναι αρκετά γυαλιστερά. Πριν πάς να τυπώσεις κάτι, καλό είναι να κουνάς λίγο τα χαρτία πριν τα βάλεις στον εκτυπωτή για να μην κολλάνε.

 

Ευχαριστω για την απαντηση:)

 

Το χαρτι που χρησιμοποιω ειναι απλο χαρτι που μπορει να βρει ο καθενας στο πλαισιο η σε οποιοδηποτε αλλο καταστημα, χαρτι τυποποιημενο και συσκευασμενο δηλαδη. Δε νομιζω οτι ειναι εκει το προβλημα. Γυαλιστερο δεν ειναι επισης.

Οταν λες να τα κουναω?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση:)

 

Το χαρτι που χρησιμοποιω ειναι απλο χαρτι που μπορει να βρει ο καθενας στο πλαισιο η σε οποιοδηποτε αλλο καταστημα' date=' χαρτι τυποποιημενο και συσκευασμενο δηλαδη. Δε νομιζω οτι ειναι εκει το προβλημα. Γυαλιστερο δεν ειναι επισης.

Οταν λες να τα κουναω?:confused:[/quote']

 

1) βάστα μια δεσμίδα με το ένα χέρι και με το άλλο ξεφύλισσε το γρήγορα... αυτό εννοεί

 

2) ένας καθαρισμός στον εκτυπωτή με σπρεϋ αέρα δεν βλάπτει επίσης

 

3) το παθαίνεις με διαφορετικές μάρκες χαρτιού;

 

4) έχεις πρόβλημα υγρασίας στο χώρο που είσαι; το χαρτί πρέπει να φυλάσσεται σε ξηρό χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρε παιδια εχω απογοητευτει.

Μετα απο τοσον καιρο και εχοντας δοκιμασει ο,τι μου ειπατε δεν μπορω ακομα να το λυσω το προβλημα.

Εχω χαλασει αρκετα χρηματα αγοραζοντας διαφορετικες και πολυ ακριβες μαρκες χαρτιων(προβλημα υγρασιας δεν εχω) και παρολα αυτα το προβλημα επιμενει.

 

Αξιζει να σημειωσω οτι εχω παρατηρησει οτι το παθαινει μονο οταν κανω εκτυπωση διπλης οψης οταν παει να εκτυπωσει την δευτερη οψη των σελιδων οποτε και χανεται τελειως το μετρημα(οποτε αχρηστευεται και ολη η εκτυπωση). Τυχαιο?

Το προβλημα το ειχα και παλαιοτερα με αλλο εκτυπωτη της HP.

 

Καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίξε μια μικρή ποσότητα Νίτρου σε ένα πανί ή χαρτοπετσέτα και καθάρισε όλα τα ροδάκια που πιάνουν τα χέρια σου. αν έχει εγγύηση ακόμη τότε πήγαινε το στην HP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειχα το χρονο θα το πηγαινα στην HP και θα τους τον πεταγα στα μουτρα που εχω το ιδιο προβλημα με 2(!!!) διαφορετικους εκτυπωτες της εταιριας. Ο εκτυπωτης εχει ακομα εγγυηση αλλα το προβλημα το παρουσιασε straight out of the box με τον που τον πηρα οποτε ποτε προλαβε να πιασει σκονη για να θελει και καθαρισμα???Ελεος δηλαδη.

 

Απλα προσπαθω να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα να μπορω να κανω κατι εγω γι'αυτο.

 

Δεν βρισκω τυχαιο το γεγονος οτι 2 διαφορετικα μοντελα κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και γω το ίδιο πρόβλημα με ένα φτηνιάρη HP 3920... Να σου πω τι παρατήρησα... Όταν βάζω τον πάκο το χαρτί έχει δύο "τελικές θέσεις". Φτάνει στην πρώτη που αισθάνεσαι μια μικρή αντίσταση, και άμα το πιέσεις κι άλλο λίγο μπαίνει πιο μέσα και αισθάνεσαι την αντίσταση που λές "ως εδώ, δεν πάει πιο μέσα". Όταν είναι σε αυτή την "προωθημένη" θέση, αργά ή γρήγορα θα τραβήξει διπλή σελίδα. Άμα το χαρτί είναι πιο έξω (πρώτη θέση) δε θυμάμαι να έχει πάρει ποτέ 2 φύλλα.

 

Είναι λίγο κουφό γιατί νομίζεις ότι το χαρτί ΔΕΝ έχει μπει σωστά, αλλά δοκίμασέ το και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε κάθε εκτυπωτή HP στο σημείο που μπαίνει το χαρτί, ανάμεσα στα ροδάκια, υπάρχει ένα πλαστικό μαύρο με κλίση περίπου 45μοιρών, του οποίου η επιφάνεια είναι λαστιχένια. Το εξάρτημα αυτό ονομάζεται Seperator, δηλαδή διαχωριστής. Αυτό το εξάρτημα με την πάροδο του χρόνου α) λερώνεται κια β) ξεραίνεται και σκληραίνει. Το πρώτο πρόβλμα λύνεται με τακτικό καθαρισμό κε οινόπνευμα, το δεύτερο όμως θέλει αντικατάσταση του εξαρτήματος το οποίο όμως δεν νομίζω στα σύγχρονα μοντέλα να πωλείται ξεχωριστά.

 

Υπάρχει όμως μια άλλη περίπτωση που προκαλεί αυτά τα συμπτώματα. Όταν το χαρτί στον εκτυπωτή μας τελειώνει, και απομείνουν δυο-τρία φύλλα χαρτί ΔΕΝ προσθέτουμε το επιπλέον χαρτί ΠΑΝΩ σ αυτά τα φύλλα, αλλά βγάζουμε τα φύλλα που έχουν απομείνει, τα προσθέτουμε στα νέα φύλλα, τα στοιχείζουμε όλλα μαζί και τα ξαναβάζουμε μέσα.

 

Καλή ευκολία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ένα hp 9800 και έχω το ίδιο πρόβλημα.. όταν δηλαδή πάω να εκτυπώσω μπρος πίσω τη σελίδα, στη δεύτερη μεριά μου τραβάει πολλές φορές και άλλο χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Ο εκτυπωτης ηταν καινουριος και στη 3η εκτυπωση το εμφανισε.

Θα δοκιμασω αυτο που προτεινει ο φιλος mvaggel και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...