Προς το περιεχόμενο

Τι τηλεόραση έχετε?


grigas

Τι τηλεόραση έχετε;  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Τι τηλεόραση έχετε;

    • CRT 4:3
    • CRT 16:9
    • TFT / Plasma 4:3
    • TFT / Plasma 16:9
    • Δεν έχω τηλεόραση, βλέπω από το PC
    • Δεν έχω τηλεόραση (ούτε στο PC)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

CRT 16:9

CRT 4:3

TFT/Plasma 16:9

TFT/Plasma 4:3

 

 

Mε δεδομένη την αύξηση πωλήσεων τηλεοράσεων TFT 16:9 (26"+) πιστεύετε ότι ο μέσος τηλεθεατής (που χρησιμοποιεί την τηλεόραση του όχι για να προβάλλει DVD αλλά για να βλέπει τηλεοπτικά προγράμματα) έχει κάτι να κερδίσει από την αγορά μίας τηλεόρασης ευρείας οθόνης? Όσοι έχετε μία τέτοια τηλεόραση πώς την έχετε ρυθμισμένη?

 

Crop πάνω κάτω (βλέπουμε μπάλα και δεν έχουμε ιδέα σε ποιο λεπτό του αγώνα είμαστε)

 

Μαύρες μπάρες δεξιά αριστερά (και τότε γιατί την αγοράσαμε)

 

Strech την οθόνη (μα καλά τι τρώνε και πάχυναν)

 

Προσωπικά με εκνευρίζουν και τα 3 και γι αυτό δεν θεωρώ ότι για το μέσο σπίτι μια τέτοια τηλεόραση είναι άχρηστη (παρεπιπτόντως δεν βλέπω τηλεόραση πλην ποδοσφαιρικών αγώνων και ειδήσεων - μου στέλνει όμως ο θείος αρκετές τηλεοπτικές σειρές από την αμερική σε wide format, αλλά ακόμα δεν έχω προβεί στην αγορά μιας wide TFT)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν είπε κανείς ότι φταίνε οι εταιρίες παραγωγής...Βέβαια έχω την εντύπωση ότι ακόμα και στην Αγγλία η HDTV έχει μόλις κοντά στον 1 χρόνο. Το θέμα όμως στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι τι μας δίνουν τα κανάλια ΑΛΛΑ τι κάνει τόσος κόσμος τις TFT του (προσωπικά πιστεύω τις έχει για μόστρα και επίδειξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego prosopika exo mia 32`` lcd LG edo sthn ellada kai epidei aneveno kai soyhdia merikoy mhnes exo kai ekei mia thn idia sthn ellada thn exo na vlepo mono doryforiko kai dvd giati ta kanalia sthn ellada exoyn aisxra programmata kai mono kata8lipsi se pianei otan vlepeis.... ,anti8eta sthn soyhdia vlepo ta dyo parapano kai cable tv me a3iologh poiothta kai a3iologoa programmata gia na ekmetalleyths thn LCD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω widescreen CRT 32" και από τηλεοπτικά προγράμματα βλέπω μόνο ποδόσφαιρο.

Συνήθως τα βλέπω σε 4:3 γιατί δεν αντέχω την παραμορφωμένη εικόνα του 16:9 και δεν θέλω να κόβεται η μισή εικόνα γιά να γεμίσει όλη η οθόνη (στην ερώτηση "τότε γιατί την πήρες", η απάντηση είναι "γιά να βλέπω DVD" ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα έπρεπε να πούμε σε πόσες και σε ποιες χώρες εκπέμπονται προγράμματα για lcd κτλ. Γιατί αν είναι μόνο στη Σουηδία, Αγγλία και σε μια 2 ακόμα, αρχίζω να αναρωτιέμαι....

?

ΥΓ

1. Για dvd δε λέω, αξεπέραστη αίσθηση είναι...

2. Στην ψηφοφορία δεν μπόρεσα να πω ότι έχω και μια tft 4.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σε ποιες είναι... Αυτή είναι η απορία μου...

Διότι βέβαια η Σουηδία δεν είναι μέτρο σύγκρισης... Εκεί όλα γίνονται νωρίτερα, ακόμα και το αναπόφευκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η sony εχει αυτοματη ρυθμιση,δεν χρειαζεται να της λεω εαν θα παιξω 16:9 ή 4:3 ή ξερω γω τι,γεμιζει την οθονη με τις βελτιστες ρυθμισεις.

 

Και μονο για τον ογκο το ευχαριστιεμαι,και ας ειναι χαμηλη η ποιοτητα και του σηματος και των προγραμμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω widescreen CRT 32" και από τηλεοπτικά προγράμματα βλέπω μόνο ποδόσφαιρο.

Συνήθως τα βλέπω σε 4:3 γιατί δεν αντέχω την παραμορφωμένη εικόνα του 16:9 και δεν θέλω να κόβεται η μισή εικόνα γιά να γεμίσει όλη η οθόνη (στην ερώτηση "τότε γιατί την πήραμε"' date=' η απάντηση είναι "γιά να βλέπουμε DVD" ;))[/quote']

 

ναι οκ...το ξέρω ότι είμαστε μακρινά ξαδέρφια...δεν μας θεωρώ όμως μέσους χρήστες...όπως και δεν πιστεύω ότι όλοι όσοι αγόρασαν TFT την χρησιμοποιούν για DVD βλέποντας πάνω από 2 ταινίες την εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στο αρχικό θέμα προς συζήτηση, προσωπικά πιστεύω ότι στην Ελλάδα είναι άθλια απάτη να σε πείσουν να αγοράσεις wide, αφού η πλειοψηφία των προγραμμάτων είναι σχεδόν trash...( και από τεχνικής άποψης αλλά και από καλλιτεχνικής).

Βέβαια, αν δεν έχεις ήδη τηλεόραση και ετοιμάζεσαι για την πρώτη σου, τότε είναι μονόδρομος η wide αφού οι ποιοτικές crt έχουν εξαφανιστεί από τα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ...το ξέρω ότι είμαστε μακρινά ξαδέρφια...δεν μας θεωρώ όμως μέσους χρήστες...όπως και δεν πιστεύω ότι όλοι όσοι αγόρασαν TFT την χρησιμοποιούν για DVD βλέποντας πάνω από 2 ταινίες την εβδομάδα

Δεν εννοώ ότι γιά αυτό το λόγο την πήραν όλοι, αλλά αυτή είναι η απάντηση που θα έδινα εγώ στην ερώτηση "γιά ποιό λόγο πήρες 16:9" (έκανα edit το post μου και το έκανα στον ενικό γιά να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις).

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) αγοράζουν LCD και Plasma μόνο και μόνο επειδή είναι της μόδας και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα όταν βλέπουν τα προγράμματα της τηλεόρασης ξεχειλωμένα (είναι οι ίδιοι που κατά τις εταιρείες βίντεο ήθελαν τα DVD σε 4:3 γιά να μην βλέπουν μαύρες μπάρες).

 

 

Όσον αφορά στο αρχικό θέμα προς συζήτηση' date=' προσωπικά πιστεύω ότι στην Ελλάδα είναι άθλια απάτη να σε πείσουν να αγοράσεις wide, αφού η πλειοψηφία των προγραμμάτων είναι σχεδόν trash...( και από τεχνικής άποψης αλλά και από καλλιτεχνικής).

Βέβαια, αν δεν έχεις ήδη τηλεόραση και ετοιμάζεσαι για την πρώτη σου, τότε είναι μονόδρομος η wide αφού οι ποιοτικές crt έχουν εξαφανιστεί από τα καταστήματα.[/quote']

Όταν κάποιος πάει να πάρει μιά TV, καλό είναι να έχει ξεκαθαρίσει γιατί την θέλει, και να μην περιμένει να του πει ο πωλητής τι χρειάζεται (που λογικό είναι να θέλει να πουλήσει κάτι ακριβό). Αν πρόκειται να βλέπει τηλεοπτικά προγράμματα είναι λάθος να πάρει wide, εκτός και αν τη βρίσκει να βλέπει τον Τριανταφυλόπουλο και τη Νικολούλη με πολλά κιλά παραπάνω. Το πρόβλημα όπως λες είναι ότι έχουν περιοριστεί πλέον πάρα πολύ οι επιλογές γιά κάποιον που δεν θέλει wide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To la8os den einai na parei Wide alla na parei gia vlepei triantafyllopoylo kai nikoloulh :P

 

Ontos o katanaloths exei perioristh, alla otan pao na paro mia sony 26`` crt gia paradeigma kai moy leei oti kanei 500-550euro kai h lcd 26`` kanei 750-800euro sigoura o allos to skeftetai kai gia 200-250euro 8a parei lcd poy einai kai texnologia poy erxetai....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...