Προς το περιεχόμενο

Μήπως είναι στα τελευταία της?


Melissa_virus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sony Trinitron Multiscan 100sx 15"

Ετών 9 περίπου.

 

Την έχω βάλει στο pc downloader. Από εκεί κάνω και serfing τώρα οπότε την έχω κουράσει κάπως. Λέμε τώρα... Ενώ σηκώνει 1024x768, και στα 85hertz, την έχω κάπως στα όπα όπα και την δουλεύω στα 75hertz και ανάλυση 800x600.

Δυστυχώς, έφαγε και 3,4 διακοπές ρεύματος ενώ την είχα ανοιχτή... (@@ ΔΕΗ)

 

Χτες βράδυ λοιπόν, ρίχνει στιγμιαία ένα άσπρο φόντο. και το φτιάχνει απευθίας.

μετά κάνει αλλαγές στην φωτεινότητα. μια λιγόστευε μια αύξανε. Αλλά μετά φτιάνχει και αυτό.

 

Σήμερα το πρωί όταν την άνοιξα, παρατήρησα για μήκους 1cm απο αριστερά, απο πάνω προς τα κάτω, να έχει τα χρώματα πιο σκούρα. και το χρώμα κάπως να χύνετε για κάτι χιλιοστά προς τα δεξιά. Φτιάχνει μετά και αυτό. Μετά ειπε να μου ξαναπεί το χτεσινό τροπάρι, και αρχίζει να παίζει με την φωτεινότητα!

 

Κάνει και έναν ελαφρή θόρυβο όταν δουλεύει. σαν τρι3ιμο. Εδώ και καιρό αυτό όμως.

 

Κάρτα γραφικών Asus 9200se 126mb. μούφα.

 

Τι παίζει? Δεν πιστεύω να κάνει κανένα boom?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες? τότε να μην φοβάμαι :D

Την ειχα χτες βραδυ εντελώς εκτός ρεύματος. Για 10 ώρες περίπου.

 

Τώρα που την έχω ανοιχτή για καμιά ώρα δεν κάνει τίποτα περίεργο. Χτες ήταν για κανά 3ωρο συνεχόμενο και έκανε τα τρελά της.

 

Βασικά την έχω βάλει να σβήνει, οταν δεν χρησιμοποιώ το pc, και κουνήσω τον ποντιξ για να επανέλθει, κάνει έναν θόρυβο δυνατούτσικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για το degauss λες. Το κάνουν (αν δεν κάνω λάθος) όλες οι CRT όταν ανάβουν και είναι (και πάλι αν δεν κάνω λάθος) κάτι σαν απομαγνητισμός..

 

Σε 'μενα που έχω το monitor (SONY 17άρα CRT) στην ίδια ευθεία με την TV (SONY 32άρα CRT), άμα κάθομαι στο PC όταν ανάψει η TV νιώθω το κούνημα στο monitor!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχουν αρχίσει να ξεκολλάνε οι επαφές του καθοδικού πάνω στην πλακετίτσα που υπάρχει στο πίσω μέρος του.

Αν πιάνουν τα χέρια σου ανοιξέ την και τσέκαρέ το.

Σε μια Daewoo 14άρα δικιά μου και μια nec ενός φίλου έκανε fade out fade in στην αρχή και μετά εσβηνε για περισσότερο.

Τις ανοίξαμε, και κουνιόταν όλη η πλακέτα. Ένα πέρασμα με καλάι και είναι πλέον σαν καινούριες (η δικιά μου τουλάχιστον)

Πριν ακουμπήσεις καθοδικό άνοιξε την ενώ είναι εκτός μπρίζας για να φύγουν οποιαδήποτε φορτία έχουν μείνει στην οθόνη, και περίμενε και λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου θα ήταν να μην βάλεις χέρι σε οθόνη CRT με καμία παναγία αν δεν είσαι γνώστης. Υπάρχουν τεράστια φορτία σε πυκνωτές, ικανά να σε στείλουν άσχημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά θα αναθεωρίσω αυτό που είπα για τον ήχο. Αυτο το κλακ το κάνει άμα ειναι εντελώς κλειστό το pc και πάω να το ανοίξω. Αν και δεν το κάνει πάντα.

 

Tον ήχο που κάνει, όταν ανοίγει η οθόνη ενώ είναι ανοιχτό και το pc για ώρες, είναι ένας υψηλής συχνότητας ήχος σαν τρίξιματάκι, ζουζούνισμα. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Για 3,4 sec το κάνει.

Δεν αναφέρομαι σε ένα βουιτο που κάνει μόνιμα. Αυτό είναι άλλο :)

Γενικά η οθόνη μου είναι πολύ ομιλιτικη!!!

 

Γι'αυτό που λέτε το γνωρίζω ότι δεν πρέπει αμέσως μετά το κλείσιμο να την ανοίξω γιατί οι πυκτωτές κρατάνε ακόμα τα φορτία και...

Βασικά γενικά φοβάμε να την ανοίξω, για να μην κάνω καμία βλακία. Aν και οκ, τα έχει φάει τα ψωμιά της. Αλλά κρίμα είναι να την ξεκάνω. Αλλά άμα είναι easy θα το κάνω. Στο κάτω κάτω ανοίγω βλέπω τι παίζει, την καθαρίζω και απο την σκόνη που θα έχει μπουκώσει τόσα χρονια, και βλέπω για παραπέρα.

 

Bax οταν λες "ένα πέρασμα με καλάι" τι εννοείς? Τι είναι το καλάι? :)

 

Γενικά τα χέρια μου πιάνουν, έχω κάνει πολλές pc egxeiriseis και οχι μόνο. Alla o8onhs pc pote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...